• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zanimljivo, optimiziraju oglase za internetzarada.org :)

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Zanimljivo je to, ne samo da google to dozvoljava, vec u preporukama za kljucne reci ubacuje brendove i sajtove za zeljene nishe .
U vecini slucajeva, cak i oglasivac nije kriv, posto google kod preporuka za kljucne reci daje opciju za masovno ubacivanje preporucenih reci i obicno osoba koja je zaduzena za reklamu, klikne na opciju da se ubace sve predlozene reci .

Zalio sam se vise puta, ali jednostavno ih nije briga.

Ne samo sto dozvoljavaju ime konkurentskog brenda da se stavi u reklamu, vec i extenzija.

Zbunjuju korisnika, dovode ga u zabludu, skroz su diskreditovali serp i ceo pretrazivac .

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
freemind kaže:
Zanimljivo je to, ne samo da google to dozvoljava, vec u preporukama za kljucne reci ubacuje brendove i sajtove za zeljene nishe .
U vecini slucajeva, cak i oglasivac nije kriv, posto google kod preporuka za kljucne reci daje opciju za masovno ubacivanje preporucenih reci i obicno osoba koja je zaduzena za reklamu, klikne na opciju da se ubace sve predlozene reci .

Zalio sam se vise puta, ali jednostavno ih nije briga.

Ne samo sto dozvoljavaju ime konkurentskog brenda da se stavi u reklamu, vec i extenzija.

Zbunjuju korisnika, dovode ga u zabludu, skroz su diskreditovali serp i ceo pretrazivac .

A cuj, svatko ima svoje misljenje o takvim stvarima ali moram reci da meni osobno je ovo veoma zanimljivo, ali isto tako ne vidim kao nesto strasno ili negativno. Kao marketer i kao sto smo vec pricali osoba koja se voli natjecati, meni je ovo cisto zanimljivo kao pojava.

Jednostavno, volim vidjet kreativu kod ljudi. Ja znam da npr. ti mozda gubis novce jer se nego oglasava s tvojim imenom i vjerojatno postoje puno vece firme kojima ovo nanosi ogromnu stetu ali nekako ipak gledam na sve ovo kao dio natjecanja. Ja znam da ovima nece nesto puno pomoci. A isto tako, netko tko trazi nas forum, nasu domenu ako trazi sa .org nastavkom onda ce valjda shvatit da nije na .org stranici :)

Iz perspektive korisnika, da jeste to je svakako zbunjujuce, ali opet nekako tjera ljude i firme da se oglasavaju za svoje ime i time vise para za Google. Da sam Google i ja bi to radio jer to je to lak nacin za dodatno izmust love iz ljudi.

Hellas

Legenda
Tu od
28 Srp 2009
Ja mislim da je to bacanje para. Kliknem skontam da nije to sto sam trazio, pomislim da sam lose kliknuo i udarim back dugme.

Takvih 1 000 klikova i oglasivac je bezveze potrosio novac.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Jednostavno, volim vidjet kreativu kod ljudi.

Naravno svako ima prava na svoje misljenje, ali meni ovde nema nikakve kreativnosti, iako pokusavam da je nadjem posle tvojih reci.

Ja znam da npr. ti mozda gubis novce jer se nego oglasava s tvojim imenom i vjerojatno postoje puno vece firme kojima ovo nanosi ogromnu stetu

Trebalo bi da budem smiren jer znam da neko gubi vise, ili to sto postoje i vece firme koje se ne bune?

ali opet nekako tjera ljude i firme da se oglasavaju za svoje ime i time vise para za Google

Naravno, to je poenta. I znam da je google privatna firma, problem je sto ne postoji alternativa, ali ovo je daleko od nekog kreativnog oglasavanja, cisto uzimanje para, i to se jedino slazem sa tobom.

a mislim da je to bacanje para. Kliknem skontam da nije to sto sam trazio, pomislim da sam lose kliknuo i udarim back dugme.

Da, ali ako recimo trazis taxi, upises sajt taxija koji cesto zoves, kliknes na link od taxija koji si i ukucao, izlazi ti sajt i broj telefona.

Ti zoves taj broj ostvarujes uslugu. Neko ce mozda skontati da nije to ta taxi sluzba, ali nekima i nije bitno,recimo ja nemam omiljeni taxi ili neki koji me obavezno vozi, ja znam sajt od jednog taxija i to zato sto se lako pamti, ali ako vec imam ispred sebe novi sajt i broj, i hitno mi treba taxi, sigurno necu zatvoriti sajt i traziti ponovo zeljeni sajt od taxija.

I koja je granica, Davore, zamisli 3 oglasivaca stave isto, korisnik ne samo sto je doveden u zabludu, vec mu izlaze reklame na pola strane sa laznim linkovima, klikce, pokusava da nadje ono sto zaista trazi. Ovo je los potez i za krajnjeg korisnike, los je potez i za Google, medjutim posto dominiraju bas ih briga, kao sto kazes i ti bi to radio, ali da li smo moralni samo kada imamo konkurenciju, i kada smo prinudjeni da budemo user friendly i da korisniku dajemo ono sto zeli ?

Treba da razdvojimo sta su reklame, a sta lazni link od sajta, korisnik misli da klikce zeljeni link , to je ogromna razlika u odnosu na klasicnu reklamu.

Ovo bi slobodno mogao da nazovem benigni phishing .

sema

Dobro znana faca
Tu od
19 Stu 2010
Hellas kaže:
Ja mislim da je to bacanje para. Kliknem skontam da nije to sto sam trazio, pomislim da sam lose kliknuo i udarim back dugme.

Takvih 1 000 klikova i oglasivac je bezveze potrosio novac.

Oglašivać je taj koji na kraju dana računa ROI i ako bidajući na ovakve keyworde ima dobar povrat love i dalje će bidat, a ako ne neće. To je jednostavna matematika. Ali na adwordsu se nađe i dosta onih šta krenu sa kuponom od 500kn pa se može stvarno vidit svega i svačega.

Dok je bidanje na keyworde od konkurencija druga stvar. Tu možda nije ni bitan ROI ako uzimaš dio kolača od konkurencije. Pogotovo ako ti je cilj degradirat konkurenciju i stvoriti bolju sliku o svojoj usluzi. Davno je bija jedan zanimljiv članak na netokraciji o toj temi: http://www.netokracija.com/targetiranje-imena-konkurenata-adwords-57029

Šta se tiće googleovog morala mislin da nema smisla raspravljat o tome. Oni su ti koji određuju pravila. Konkurenciju na tražilicama trenutno imaju samo u Bingu i Yahoo koji se polako dižu ali nikad neće biti veliki ko google. Dok je druga najveća oglašivačka mreža Facebook. A oni isto drže svoj monopol i određuju pravila kako ih je volja.
Tako da čovik ima dvi solucije ili se prilagodit njihovim pravilima ili propustit priliku. A oni koji dopuštaju da konkurencija bida na njihove keyworde i kradu im mušterije su sami krivi. Danas je ulaganje u marketing jednako bitno koliko i ulaganje u kvalitetnu uslugu.

Hellas

Legenda
Tu od
28 Srp 2009
freemind kaže:
Da, ali ako recimo trazis taxi, upises sajt taxija koji cesto zoves, kliknes na link od taxija koji si i ukucao, izlazi ti sajt i broj telefona.

Ti zoves taj broj ostvarujes uslugu. Neko ce mozda skontati da nije to ta taxi sluzba, ali nekima i nije bitno,recimo ja nemam omiljeni taxi ili neki koji me obavezno vozi, ja znam sajt od jednog taxija i to zato sto se lako pamti, ali ako vec imam ispred sebe novi sajt i broj, i hitno mi treba taxi, sigurno necu zatvoriti sajt i traziti ponovo zeljeni sajt od taxija.

sema kaže:
Oglašivać je taj koji na kraju dana računa ROI i ako bidajući na ovakve keyworde ima dobar povrat love i dalje će bidat, a ako ne neće. To je jednostavna matematika. Ali na adwordsu se nađe i dosta onih šta krenu sa kuponom od 500kn pa se može stvarno vidit svega i svačega.

Jeste obojica ste u pravu. Nisam razmislio dovoljno prije nego sam napisao :busted.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Sema,

ali ako u linku stoji tacno ime domena sa extenzijom, zar to nije totalni sunovrat serpa ?

Jedno je ako se ubaci u reklamu " trazis internet zarada forum ?"

a drugo

internetzarada.org

Oba su losa, i nisu mi prihvatljiva, ali ovo drugo mi je prosto neverovatno .

sema

Dobro znana faca
Tu od
19 Stu 2010
freemind kaže:
Sema,

ali ako u linku stoji tacno ime domena sa extenzijom, zar to nije totalni sunovrat serpa ?

Pstoji ti još jedna stvar nisan siguran kako točno funkcioniraju šeme sa dinamičkim umetanjem keyworda jer znan da parametar KeyWord traženom keywordu pretvori prva slova u velika. Možda čak google ima i neku šemu sa domenama da je pretvore u ovaj oblik. I možda oglašivać nije cilja točno domenu nego je u naslovu samo ima parametar {KeyWord} ali svakako to nije bitno za ovo šta govoriš.

Razumin šta očeš reć i u pravu si. Niti je pošteno, niti je fair play. Ni prema onima koji rangiraju u tražilicama niti prema onima koji naivno nešto traže pa završe na krivome mistu.

Ali gledajući iz pozicije nekoga ko se pravi marketingom protiv toga nemožeš. Jedino možeš to prihvatit i okrenit u svoju korist. Takva su pravila igre i dok god google određuje pravila moraš se njima prilagodit.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Znam, udarili su na poslednju stvar koju nisu kontrolisali na serpu sa reklamama, ime brenda. I to im nije dovoljno vec su dozvolili da se pun link sajta koji je trazen pojavi u tudjoj reklami.

Naravno, mi ovde pricamo o legalnosti, moralu i uopste o toj pojavi, znam da se moramo prilagoditi, samo ovo je bas presedan sto se tice reklama na google- u. Sledece moze biti da google na prvoj strani stavi sve rezultate svojih proizvoda, ili da svi linkovi budu lazni, odnosno da prvih 5 pogodaka bude reklama i to svaka sa laznim linkom u naslovu, a tek od druge da krene sa klasicnim sortiranjem, isto cemo reci, moze mu se, prilagodi se, budi i ti kreativan i slicno :)

Raymond

Dobro znana faca
Tu od
14 Tra 2010
meni se čak čini da sam prije čitao da to uopće nije dozvoljeno, ali nisam siguran više, moram provjerit

Na vrh