• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uvozenje robe

SpawneR

Moćan
Tu od
31 Lis 2013
Pozdrav drugari,

da ne duzim, skoro sam dobio od "sanera" nekoliko satova, majca, dukseva i naocara, uglavnom je rec bio o jako skupoj robi i zamolio me jer smo prijatelji da mu pomognem sa prodajom.. U roku od nekoliko dana sve sam prodao i bio sam u plusu oko 120 eura sto je prilicno dobro ispalo.. Proslo neko vreme proculo se da prodajem dobre stvari ovo ono i pocinju ljudi da me zovu, pored tih ofline kontakata imam jake online profile preko kojih mogu da reklamiram robu pa bi zeleo da taj posao prebacim na brata i caleta kako bi i oni zaradjivali nesto a iskusni su u tome :D Sad ja razmisljao o uvozu neke robe sa neta, recimo Aliexpress i kako sve to izgleda... Evo nekoliko pitanja:

- Kada bih naprimer narucivao oko 20 pari naocara, 10 satova i nekoliko bluzica. Da li to narucujem sve odvojeno ili u paketu ( naravno da znam da tipa naocare ako uzimam iste samo povecavam quantity i to se salje u paketu ), na isto ime ili ?

- Sta se desava sa robom koju oduzmu na carini jer sam negde citao da je to moguce? Koliko se to cesto desava i kako se izbegava?

- Jel postoji neki zakon ovde za tu robu koju primam, ja ne bi uzimao prevelike kolicine naravno... Znaci na sitno bi isao da zaobidjem zakon :D

- Gledam proizvode na Aliexpressu i vidim kao ovo "
US $1.73toSerbia via China Post Registered Air Mail" da li je zaista toliko jeftina postarina?

To je to u sustini za pocetak ako se setim necega javicu vam, ako ste vi nesto slicno radili javite mi sa cime ste se susretali :D

Vidramon

Član
Tu od
19 Srp 2013
SpawneR kaže:
Pozdrav drugari,

da ne duzim, skoro sam dobio od "sanera" nekoliko satova, majca, dukseva i naocara, uglavnom je rec bio o jako skupoj robi i zamolio me jer smo prijatelji da mu pomognem sa prodajom.. U roku od nekoliko dana sve sam prodao i bio sam u plusu oko 120 eura sto je prilicno dobro ispalo.. Proslo neko vreme proculo se da prodajem dobre stvari ovo ono i pocinju ljudi da me zovu, pored tih ofline kontakata imam jake online profile preko kojih mogu da reklamiram robu pa bi zeleo da taj posao prebacim na brata i caleta kako bi i oni zaradjivali nesto a iskusni su u tome :D Sad ja razmisljao o uvozu neke robe sa neta, recimo Aliexpress i kako sve to izgleda... Evo nekoliko pitanja:

- Kada bih naprimer narucivao oko 20 pari naocara, 10 satova i nekoliko bluzica. Da li to narucujem sve odvojeno ili u paketu ( naravno da znam da tipa naocare ako uzimam iste samo povecavam quantity i to se salje u paketu ), na isto ime ili ?

Ne mozes kao fizicko lice da narucujes tolike kolicine robe, kao fizicko lice mozes da uvezes svega par stvari koje ce da prodju jer nece biti tretirane za komercijalne svrhe nego za licnu upotrebu, primera radi mozes da narucis dve lapme i proci ce bez problema.

Da bi narucio vece kolicine moras da imas otvorenu firmu i sve potrebne papire. Primera radi ako narucis vece kolicine robe stici ce ti od uprave sa carine dopis da moras da im dostavis sve potrebno sto ti traze kako bi videli da imas osnov za uvoz vece kolicine dobara.

- Sta se desava sa robom koju oduzmu na carini jer sam negde citao da je to moguce? Koliko se to cesto desava i kako se izbegava?

Kada su neke manje kolicine u pitanju a ti nemas dozvolu za uvoz obicno se roba vraca posiljaocu, ako je nesto nelegalno i protivzakonito onda se oduzima.

- Jel postoji neki zakon ovde za tu robu koju primam, ja ne bi uzimao prevelike kolicine naravno... Znaci na sitno bi isao da zaobidjem zakon :D

Zakon ne mozes da zaobidjes mozes samo da imas srece po nekad, a nekada ce da te cepnu ima da ti zvoni u usima 2 dana. Po zakonu na svu uvezenu robu placa se pdv od 20 %, i 10 % carina na proizvode preko 50e, e sada na te manje pakete od par dolara uglavnom se ne naplacuje nista jer oni na carini samo lupe pecat ne podleze carini i proslede dalje, ne isplati im se da otvaraju svaku posiljku po na osob, pogotovo sto su vrednosti par dolara pa je tu pdv smesan... Na skuplje stvari redovno zaracunavaju pdv. Kada ti zaracunaju pdv na tu cenu placas dodatne troskove 125 dinara, 100 dinara za otvaranje paketa i 25 dinara za prenos novca. Carinik sam procenjuje na koju sumu ti udara pdv, jer oni uglavnom ne gledaju sta kinezi pisu na paketima nego vrse sopstvenu procenu, i onda moze da se desi da prodjes dobro a moze da se desi i da npr narucio si neku kopiju od 10 $ recimo naocara a original 100 $ i on to proceni da je original i lupi ti pdv + carinu na tu cenu i ti moras to da platis ako hoces da preuzmes paket. Ima i opcija da se zalis, ali to je peripetija samo takva da ulozis prigovor kosta negde od 500-800 dinara i onda to ide kod njih na razmatranje pa ovo pa ono moze da se razvuce preko mesec dana, i da na kraju ispedne da se covek samo nervira.

- Gledam proizvode na Aliexpressu i vidim kao ovo "
US $1.73toSerbia via China Post Registered Air Mail" da li je zaista toliko jeftina postarina?

Postarina je uglavnom besplatna treba se malo potruditi i skoro sve moze da se nadje sa free shipingom.

To je to u sustini za pocetak ako se setim necega javicu vam, ako ste vi nesto slicno radili javite mi sa cime ste se susretali :D

To ti je ukratko to, tema je veoma opsirna i kompleksna, po nekada verovao ili ne zavisi na koju je nogu jutros carinik ustao i na osnovu toga koliko ces i sam imati srece prilikom obrade paketa na carini.

Na vrh