• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Facebook Strategija razvoja facebook stranice od njenog nastanka

arkic

Član
Tu od
6 Tra 2015
Bicu malo opsiran kako biste me shvatili u potpunosti. Naime nalazim se u sljedecoj situaciji, mapokon sam se nasao u necemu sto mi odgovara i mislim da bi moglo ici ali dolazim do problema oglasavanja. Kako doci do ciljanje publike? Planirao sam koristiti facebook kao glavno sredstvo oglasavanja koje ce voditi do online shopa, osim njega povezati instagram i twitter profile. Kad sam malo dublje zasao u tematiku tek sam tad shvatio da je zapravo podizanje jedne kvalitetne fb stranice mukotrpan i dugotrajan posao a meni je potrebno neko brze rjesenje. Koliko vremena i novca uloziti i na koji nacin su glavna pitanja koja me muce. Da li kupiti stranicu sa odredjenim brojem fanova ili poceti od nule? Na forumu postoje vec teme o tome ali mislim da bi bilo dobro kako za mene tako i za ostale da se to rezimira, da se opise jedna strategija razvoja koja bi mogla biti ucinkovita. Zahvaljujem se unaprijed, sto vise napisete to bolje.

novii

Legenda
Tu od
24 Tra 2009
To je oširno znanje i to košta. Postoje ljudi koji dobiju posao samo da vode nalog na FB ili na instagramu, znači ne na tri mreže odjednom, nego samo na jednoj.

Ovde ćeš dobiti neke savete, aliće ti trebati dosta vremena. Novac je rešenje da se to sve ubrza, ali treba paziti kome se plaća za koje usluge.

Brzo rešenje -- kontaktiraš homepage.rs ili neku agenciju na sličnom nivou, takvih je na našim prostorima desetak. Objasniš šta ti treba i oni objasne kako to može i koliko bi koštalo. To je brzo i kvalitetno rešenje.

arkic

Član
Tu od
6 Tra 2015
Da...Hvala ti. Vec sam se cuo sa nekim ko se bavi time tako da otprilike znam u kojem smijeru idem. Ako neko ima dodati nekih savjeta osim ovoga sto je receno neka doda.
To je zaista postala nauka za sebe.

danijel99

Član
Tu od
20 Svi 2012
Evo nadam se da ce ti moje iskustvo pomoci i dacu par dobrih savjeta
koje mi se cine jako vrijednim.

Dosta sam proucavao ovo od ljudi koji su zaradjivali ogroman novac od FB stranica
i prije nekih godinu dana sam zapoceo stranicu o poznatim citatima
na engleskom(jer je profitabilnije trziste).
Svaki dan bih izbacio po jedan citat (slika sa citatom na njoj) i onda
isao na slicne stranice i na zadnjem postu u komentare ubacio moj citat
ali sam bio ne profil nego stranica. Znaci kad neko vidi moj komentar ne vidi
kao da sam ja izbacio sliku nego da je moja stranica (kapiras?)

S' obzirom da su to bile velike stranice dje sam komentarisao
posle postavaljanja moga komentara
te postove su vidjele desetine ili stotine hiljada ljudi i neki bi procitali komentare
vidjeli moj citat-sliku postovanu od moje stranice koja se zove ...quotes i neki bi lajkovali.

U pocetku je bio mukotrpan posao, dobijao sam po par lajkova dnevno
ali sam se trudio da citati budu stvarno dobri a ne bilo kakve gluposti.

Onda sam prekinuo na par mjeseci skroz da bi se jedan dan vratio
i vidio da imam preko 5.000 lajkova.
FB je izgleda sam poceo da pokazuje stranicu drugima jer je mozda vidio
da imam veliki broj lajkova u odnosu na broj posjetilaca.
Valjda je ukapirao da je stranica kvalitetna i poceo da je prikazuje drugima.

U svakom slucaju prekinuo sam svakako sa tim jer sam se fokusirao na
nesto drugo ali znam da ljudi jako jako puno zaradjuju na tome
recimo prodajuci majce i sl. (Podji na stranice slicne tvojoj i gledaj kako
ih drugi monetizuju), s tim sto moras imati bas puno lajkova koliko
mogu da vidim. Deset hiljada je samo pocetak.

Jos nesto sam naucio. Najbolje je da imas po desetak ili vise postova dnevno i
da postujes u odredjeno vrijeme. Skoro sve najvece stranice to rade i
tako mnogo brze rastu i izgledaju ozbiljnije.

Neka americka kompanija (ili nesto slicno) je uradila istrazivanje kad da
se izbacuju postovi pregledajuci hiljade stranica i cuda i evo ti rezultati kad je najbolje postovati:
https://drive.google.com/file/d/0B6c_c-c1qyhLV0l6V1JzU21oUXM/view?usp=sharing
Imas da skines programe u koje ubacis postove(ukljucujuci slike)
i oni postuju u vrijeme kad im kazes.

Sto se tice placenog oglasavanja to moze biti sigurno dobro ali jedno ako si dobar
sa FB oglasavanjem i mozes jeftino da dodjes do jeftinog like-a.
Znam neke koji su to radili i tekst oglasa bi bio vrlo jednostavan npr:
"Do you like dogs? Then like us!"
Ako se like ispostavi preskup jednostavno bi napravili stranicu sa drugom tematikom
i probali opet hoce li like biti skup. Ponekad su dobijali i 1c po like-u

U svakom slucaju najvaznije je po meni postaviti kvalitetno i cesto.
Tako dobijas publiku koja ce da lajkuje i shareuje postove i tako raste sve vise.

Eto. Nadam se da sam ti nesto pomogao :) :) :)
Jos nesto. Pravila na FB se brzo mijenjaju pa je moguce da
se nesto promijenilo od kad sam ja ovo radio i istrazivao
ali gledajuci razne stranice danas rekao bih da je dosta toga isto recimo
ovo da se postuje kvalitetno i cesto. Zelim ti uspjeh! :)
Poz

Almin98

Član
Tu od
29 Pro 2015
Imate i skriptu za dodavanje prijetelja na profilu ne na stranici, udjete u neciju sliku pa u lajkove ili na status nebitno i skripta dodaje prijetelje i posle mozete taj profil pretvoriti u stranicu ili pozvati ljude da like stranicu... Samo i tu treba malo vremena i iskustva.

arkic

Član
Tu od
6 Tra 2015
Danijel hvala ti sto si izdvojio vremena za mene, s obzirom da sam laik za datu temu ovaj tekst mi je od ogromne vaznosti i koristi. Vec se naziru neki pravci kojima bih mogao poci a da li mi mozes ti ili neko drugi preporuciti neku literaturu vezano za to. Pretpostavljam da toga ima (moze biti na nas ili na engleski). Na koji se nacin osposobljavaju ljudi koji se bave time? Vjerovatno ima samoukih nisu svi skolovani.

Almin kako bih mogao doci do jedne takve skripte?

mindhunter

Iskusan lik
Tu od
3 Stu 2010
@danijel99 Kako se najbolje po tebi monetizuje stranica sa citatima? Probao sam to sa majicama, ni jedna prodaja. Cak sto vise kada izbacim citat sa slikom, bude bas veliki reach, ljudi lajkuju, sharuju i komentarisu. Kako sam izbacio sliku za jednu teespring kampanju, znaci reach katastrofa, plus nijedna prodaja, nista. U pitanju su citati od jedne osobe, znaci bas je specificno bilo.

danijel99

Član
Tu od
20 Svi 2012
arkic kaže:
Danijel hvala ti sto si izdvojio vremena za mene, s obzirom da sam laik za datu temu ovaj tekst mi je od ogromne vaznosti i koristi. Vec se naziru neki pravci kojima bih mogao poci a da li mi mozes ti ili neko drugi preporuciti neku literaturu vezano za to. Pretpostavljam da toga ima (moze biti na nas ili na engleski). Na koji se nacin osposobljavaju ljudi koji se bave time? Vjerovatno ima samoukih nisu svi skolovani.

Almin kako bih mogao doci do jedne takve skripte?

Nema tu skole bratski :) svi su samouki koje ja znam
Literature koliko ja znam i nema ili mozda ima nesto jako malo.
To su stvari koje se brzo mijenjaju zato mislim da nema tu puno ni smisla
pisati knjige o tome. Uglavnom se prave video kursevi.

Po meni ti je najbolje za pocetak da odes na Youtube i pocnes da gledas klipove o tome.
Ima jako jako puno kvalitetnih.
Budi upoiran. Minimum 100 ih odgledaj i zapisi koji su najbolji.
Sto vise to bolje. Neki od tih ljudi su jako uspjesni i prodaju i kurseve.
Kad vidis da je neko stvarno dobar i etican prati ga i vidi sta jos ima od njega online,
prepisi se na njegovu mailing listu(jer je vjerovatno ima) i onda eventualno kupi kurs od njega.
I naravno gledaj da su informacije sto freskije,
da nije nesto od prje 5 godina i sl.

Po meni nista nije bitnije od imati dobe mentore odnosno ljude od kojih mozes uciti
tako da trazi one koji se uspjesno bave sa tim i to ti je to.
Ako budes uporan i stalno molio mozda i dobijes licnog mentora
a od toga po meni nema nista bolje.
I moras naravno biti spreman da ulozis vrijeme, energijiu i novac.

Ono sto sam ja vidio do sad je da u pocetku se ulaze ogroman trud
bez mnogo rezultata ali zato kasnije kad krenu rezultati sve je bolje i lakse.
Zato je po meni najbolje gledati krupnu sliku.
Kad krenu pare mozes i unajmiti nekog na upwork.com
ili od svojih rodajaka ili prijatelja da ti izbacuje stvari na stranicu a ti krenes novu i sl.
Tako mozes napraviti puno stranica i sve da ti donoste pare a ti samo nadzires sta se radi.
Tako se razvija pravi posao. Makar po onome sto sam ja do sad vidio i kako sam shvatio.

Sve naj :)

mindhunter kaže:
@danijel99 Kako se najbolje po tebi monetizuje stranica sa citatima? Probao sam to sa majicama, ni jedna prodaja. Cak sto vise kada izbacim citat sa slikom, bude bas veliki reach, ljudi lajkuju, sharuju i komentarisu. Kako sam izbacio sliku za jednu teespring kampanju, znaci reach katastrofa, plus nijedna prodaja, nista. U pitanju su citati od jedne osobe, znaci bas je specificno bilo.

Ja sam gledao da ljudi prodaju te majce u ogromnim kolicinama.
Mozda je FB nesto mijenjao pa kad vidi da nesto prodajes smanji reach.
Inace je normalno da nema isto shareova i lajkova kao i citati.
Mozda da probas razlicite dizajne.
Pogledaj sta rade velike stranice slicne tvojoj.
Ja sam gledao recimo da prodaju kolekciju slika-citata
Ako se dobro sjecam 100 slika-citata za oko $15 i to jos dobije masa
lajkova i shareova.
To su sigurno ogromne pare na tu kolicinu pregleda.
Mozda ti to upali.

arkic

Član
Tu od
6 Tra 2015
Mindhunter teespring je prica za sebe mislim da na taj nacin ne treba ni pokusati prodavati nasim ljudima. Ako zelis mozda bi ti i ja mogli ostvariti neku suradnju obzirom da se bavimo slicnim stvarima.

Danijel svakako cu poslusati tvoje savjete i upute i zahvaljujem se jos jednom. Problem nastaje kod tih recimo desetak objava svaki dan jer je nemoguce na napraviti svaki dan po deset objava koje su na temu kojom se bavim tako da bih morao objavljivati i puno toga sto nije direktno povezano za temu bar u pocetku a poslije bi se broj objava vjerovatno mogao i smanjiti. Pratim neke vece stranice koje su dobro razvijene i monetizovane, oni dnevno imaju tek nekoliko objava, a lajkovi i posjecenost su uvijek na nivou jer placaju oglase i izgradili su brend ljudi ih jednostavno vole. Sto se tice porasta broja fanova primjetio sam da na nasem podrucju ljudi najvise lajkaji "gluposti". Najbrze rastuce stranice su sa kojekakvim salama, provalama itd dok se ozbiljnim radom malo ko zabavi.

Loxo

Legenda
Tu od
14 Velj 2013
Nema literature, praksa je mama! :)

Sto se tice objava, trebate videti u koliko sati je najbolje objavljivati, kakve stvari ljudi najvise lajkuju itd.
Takodje je dobro da se ostvari neka interakcija, kao sto (primer) Dnevna doza lepog uzme napise "Gde ce te vi ici na odmor?" ili tako neko pitanje, i ljudi komentarisu. Ti komentatori samim tim promovisu tu stranicu zato sto njihovim prijateljima na pocetnoj izlazi da su oni komentarisali nesto na toj stranici.

Monetizovanje od neke prodaje je bas tesko ostvariti. Najbolje je napravis sajt/blog i to da objavljujes na stranici (naravno ne samo to nego i da nastavis sa prethodnim tempom).
Kad samo vec kod tog tempa objava, to zavisi od samog tipa stranice. Negde je dovoljno i 1-2 a negde i do 10.

Postoje skripte za automatsko dodavanje prijatelja na profil , za inviteovanje prijatelja da like stranicu itd.
Sve te skripte imam, ako trebaju nekome neka se javi pa mozemo nesto da se dogovorimo...

btw Mindhunter povecaj malo taj potpis, ne vide ljudi lepo :D

Na vrh