• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SQL

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
Pozdrav svima,

Zelio bih da pocnem da ucim SQL... Procitao sam negdje da za ucenje ovog treba server ali sam isto procitao da se moze neke pocetne funkcije nauciti i offline samo treba imati dobar "editor" e sad da li mi neko od vas mozda moze preporuciti neki dobar "editor" :D

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
OK ali ovdje pise da je potrebno imati server ,ali mn interesuje da li je moguce poceti uciti SQL bez servera , jer nemam bas puno para za ulaganje ...

ozzy80

Član
Tu od
21 Kol 2013
deco20 kaže:
OK ali ovdje pise da je potrebno imati server ,ali mn interesuje da li je moguce poceti uciti SQL bez servera , jer nemam bas puno para za ulaganje ...

Imas gomilu resenja da ti se racunar ponasa kao server. Imas IBM-ov DB2 da instaliras i onda skines IBM Data Studio koji ti je okruzenje. Imas Oracle resenja. Mi smo radili na fakultetu sa IBM-ovim. Javi ako imas jos neku nedoumicu :waving

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
Da li ima veze sto mi konfiguracija kompjutera nije bas jaka ...
2gb ram
dual core CPU (1.8 GHz)
...

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
deco20 kaže:
2gb ram
dual core CPU (1.8 GHz)
...

He he, Deco, ti se baš trudiš dobiti negativan odgovor pa tako da imaš opravdanje da ipak odustaneš od učenja SQL-a ?
Pa zar misliš da nije ni bilo databaza niti SQL-a prije dok su kompjuteri bili ispod 0.5gb rama? :)

P.S. MySQL je prava stvar. :fever

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
deco20 kaže:
2gb ram
dual core CPU (1.8 GHz)
...

Najvaznije ti je da imas staticnu ip adresu i jak protok interneta.

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
sunbeach kaže:
deco20 kaže:
2gb ram
dual core CPU (1.8 GHz)
...

Najvaznije ti je da imas staticnu ip adresu i jak protok interneta.

Imam 8mbps ... Nadam se da cu uspjeti :D Hvala ti puno na odgovoru ...

Kapetan Bačvica kaže:
deco20 kaže:
2gb ram
dual core CPU (1.8 GHz)
...

He he, Deco, ti se baš trudiš dobiti negativan odgovor pa tako da imaš opravdanje da ipak odustaneš od učenja SQL-a ?
Pa zar misliš da nije ni bilo databaza niti SQL-a prije dok su kompjuteri bili ispod 0.5gb rama? :)

P.S. MySQL je prava stvar. :fever

Hvala ti puno na ohrabljenju ... Od sjutra pocinjem ... :D

Samo imam jedan problem svuda govore "HOW TO TURN OLD PC INTO SERVER" ... Ja imam samo moj jedini :p ... DA li mozda postiji neki offline nacin ucenja ... Nasao sam na W3 ali tamo je sve uradjeno ... Ne mogu ja da pravim moju bazu i da vjezbam ... Isto tako vidio da postoji MS access pa me isto interesuje da li neko ima iskustva sa tim ... I da li se na njemu kad se napravi baza mogu testirati funkcije (Submit , Delete ... )

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Ovo za protok interneta i staticna ip je ako bi hteo da imas svoj server za sajt zbog posetilaca,inace ako ti je samo za vezbanje onda to nije vazno.

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
Pa ja bih htio samo da pocnem da vjezbam ( za pocetak :D ) da li mi mozes pomoci , odakle da krenem ... Koje programe da koristim ... Unaprijed hvala

ozzy80

Član
Tu od
21 Kol 2013
Nerazumem sto mu pricate za internet kad on hoce samo da vezba. Sto bi placao neki server ako zeli samo da vezba to je glupo. Trenutno najbolji je Oracle engine, pa zatim ide MySQL i iza njega Microsoft SQL Server. Ako hoces da se igras sa php-mysql onda skini xampp.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Niko nije napisao da treba da placa server! Jak internet treba da bi server izdrzao kada bi imao sajt i dosta posetilaca.

creatifcode

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
ozzy80 kaže:
Trenutno najbolji je Oracle engine, pa zatim ide MySQL i iza njega Microsoft SQL Server.

Ajde nemoj siriti dezinformacije tu. Kao prvi MySQL je pod Oraclom, kao drugo MySQL ne moze niti petinu onoga sto radi Microsoftov SQL Server, itd. itd. itd.

Dakle jos jednom u skolske klupe pa nazad ovdje.

Za pokreatca teme
Za pocetak odi na https://dev.mysql.com/downloads/mysql/ i skini si to i instaliraj na racunalo. Eto vec imas instaliran server na racunalu. Nakon toga skini http://www.heidisql.com/ to ti je program s kojim se spajas na mysql server i preko kojheg mozes izradjivati baze i tablice i konfigurirati server i pisati razlicite upite.

Nakon toga si spreman poceti vjezbati i raditi, a kako nebi brljavio i mrljavio jer nemas pojma odakle da krenes, kreni od ovoga http://dev.mysql.com/doc/refman/5.6/en/index.html i kad sve to prodjes onda ces vec puno vise znati i moces odluciti kako i sto dalje.

ozzy80

Član
Tu od
21 Kol 2013
creatifcode kaže:
ozzy80 kaže:
Trenutno najbolji je Oracle engine, pa zatim ide MySQL i iza njega Microsoft SQL Server.

Ajde nemoj siriti dezinformacije tu. Kao prvi MySQL je pod Oraclom, kao drugo MySQL ne moze niti petinu onoga sto radi Microsoftov SQL Server, itd. itd. itd.

Dakle jos jednom u skolske klupe pa nazad ovdje.

Nema veze sta moze a sta ne ja sam pricao koji se najkorisceniji trenutno na trzistu. Mozda sam se krivo izrazio pa je ispalo da sam pricao o preformansama.

U kom smislu mislis da nemoze oni bi trebalo da su svi jednaki jer pocivaju na relacionoj algebri i racunu sad jedino koliko jednostavno mozes nesto da izvedes. Ako ti nesto pravis to je sigurno sporije od ugradjenog al njemu ako uci je svejedno a besplatno je besplatno ;)

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
Instalirao sam ovaj HEIDISQL al sad mi treba pomoc.... A to je kako ? Kako kreirati sada SQL , funkcije pokrenuti ...

ozzy80

Član
Tu od
21 Kol 2013
deco20 kaže:
Instalirao sam ovaj HEIDISQL al sad mi treba pomoc.... A to je kako ? Kako kreirati sada SQL , funkcije pokrenuti ...

Moras napraviti neku bazu nad kojom ces da radis, a zatim pisi upite nad njom. Pogledaj neki tutoriale na yt ima dobrih. Recimo on bas ide polagano

deco20

Član
Tu od
8 Tra 2014
ozzy80 kaže:
deco20 kaže:

Moras napraviti neku bazu nad kojom ces da radis, a zatim pisi upite nad njom. Pogledaj neki tutoriale na yt ima dobrih. Recimo on bas ide polagano

HVALA TI PUNO BRATE !!!! KORISITIO SAM NJEGOVU BAZU ALI SAM NACIO BRDO KOMANDI I ZANIMLJIVIH STVARI... HVALA TI JOS JESNOM :)

A sad nakon SQL sta biste VI poceli da ucite ?

NikiBgd

Član
Tu od
23 Srp 2014
Moj savet ti je da se malo vise posvetis logici prilikom postavljanja SQL upita prilikom tog ucenja...lako je nauciti sintaksu SQL-a, dok je ta logika uvek svima problem :)

MySQL je najkoriscniji na Web-u, a ne na trzistu generalno, tako da bih ja to razdvojio(zavisi sta ti je trziste zar ne :) ), ali se slazem da je dobar za pocetnike.

Ja sam dosta radio u IBM-ovom DataStudio-u, skorz je okej, s tim sto moze biti komplikovan u pocetku, pogotovo ako se radi sa nekim malo vecim bazama.

Na vrh