• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SEO vs. Content

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Zanima me sljedece: Hipotetski, u pitanju je (recimo nova) stranica za koju nije radjena nikakva optimizacija,
ali zato na stranici postoji relativno mnogo sadrzaja - recimo 100, 200, 500 unikatnih clanaka !
Koliko ce znacenja Google u svojim pretragama pridavati sadrzaju koji se nalazi na stranici, iako je SEO = 0.

Da li je moguce da sadrzaj ima veci prioritet u odnosu na SEO? Zanima me ovo jer sam vidjao visoko rangirane stranice
bez neke pretjerane optimizacije, a google mora (ili bi trebao) manje-vise da uzima u obzir i sam sadrzaj na stranici.

Vase misljenje?

nibs

Iskusan lik
Tu od
20 Lip 2012
Mislim da svi mi možemo pričati o googleu kao da ga poznajemo a u biti nitko ne zna kako google i šta radi što je činjenica

Iako u googleovim uputama za webmastere i SEO piše da se ne indeksiraju stranice koje su u phpu i imaju ID u svom linku ja imam jedan web koji sam pravio sam iz roota i taj mi se web pokazao super dobar

Kako sam sve radio
imam jedan site na joomli jedan na wp i jedan sam sam razvio, a sve je ista tematika
nakon 1 mjesec
joomla je bila prva, wp drugi, a moj treci (sve sto sam radio praijvio sam siteove na webmaster sitemap i svaki dan dodavao po 10 novih članaka različith na svim siteovima)
nakon 2-3 mjeseca
wp je 1, joomla 2 moj 3
nakon oko 1 godine
moj je 1, joomla 2, wp 3
s tim da je cijelo vrijeme zarada bila najveca na mom siteu (mislim najveci CPC - koristio sam adsense i etarget) pa na joomli i na kraju wp (a ovi klikovi ovise o x faktora što nije relevantno)

dakle, po meni, u dosadašnjem iskustvu sadržaj je no 1, a ako netko misli drugačije neka argumentira, seo je vrlo bitan i pomaže, ali kakve koristi ako ti sadržaj nije dobar?

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
Na jednom stranom forumu je član radio eksperiment i ima sajtove koji imaju 200-300 i više stranica. Na tih 200-300 stranica pokriva maltene sve keyworde za nišu. Logika mu je da su takvi sajtovi preveliki da bi ih Google mogao ignorisati.

Naravno, radi osnovni keyword research i gradi par, ali kvalitetnih linkova.

No i logično mi je da se ovakvi sajtovi rangiraju iznad nekog affiliate minisajta sa 5 stranica keywords stuffed sadržaja i hiljade ispamanih linkova sa blogova, foruma, article direktorija ili squidoo lensova. Jednostavno nude vrednost posetiocu, za razliku od affiliate minisajta.

PS. u ovom slučaju on jako pazi na onpage SEO - page structure, interlinking itd. + da ima bar par kvalitetnih linkova.

dev_masta

Iskusan lik
Tu od
4 Sij 2012
nibs kaže:
dakle, po meni, u dosadašnjem iskustvu sadržaj je no 1, a ako netko misli drugačije neka argumentira, seo je vrlo bitan i pomaže, ali kakve koristi ako ti sadržaj nije dobar?
sva 3 sajta su imali istu TLD, a domena im je bila jednako stara ?

pitam, jer ima jedan sajt s kojim sam se natjecao.
malo je stariji od mog (malo, hm, godinu dana barem).
ima .com, a ja sam .hr
ja sam imao puuno više contenta, puno više offpage i onpage SEO.
ali nisam ga uspio prestignuti...

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
anarchox kaže:
Da li je moguce da sadrzaj ima veci prioritet u odnosu na SEO? Zanima me ovo jer sam vidjao visoko rangirane stranice
bez neke pretjerane optimizacije, a google mora (ili bi trebao) manje-vise da uzima u obzir i sam sadrzaj na stranici.
Vase misljenje?

Moguće je, to je moje mišljenje. :fever
Ali, odgovor ne može biti jednoznačan, zato jer to uvelike ovisi o nicheu. Stoga što u jakom nicheu postoje i jake domene koje imaju i mnogo indexiranih stranica i puno backlinkova, tu se nije lako probiti, ali u blažoj konkurenciji apsolutno je moguće da se dogodi slučaj koji si opisao.
Štoviše, sasvim je izvjesno da će tako i biti. Ako se napravi i dobra onpage optimizacija, offpage ne mora biti primarna opcija (no, dobrodošla je, jasno) :)

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Upravo zbog toga ovo i mislim...ti SEO-faktori se stalno mijenjaju, pa je mozda bolje se vise fokusirati na sadrzaj
jer SEO zahtijeva i mnogo vremena, a sadrzaj je uvijek tu i nepromjenjiv. Bojim se da bi i kvanitet sadrzaja mogao
dobiti na znacenju, jer nisam siguran koliko dobro google moze ocijeniti koliko je sadrzaj kvalitetan ili nije...sto bi
moglo znaciti da ce i kvantitet u buducnosti imati mozda vecu ulogu. Naravno, neki minimalan on-page SEO se
podrazumijeva, ali to i nije neki posao. Mozda ja, a mozda i svi puno grijesimo, al kad ove stvari sve poslazes
djeluje logicno da bude ovako, al eto nek' se barem razvije i neka rasprava :)

Agent 47

Član
Tu od
12 Sij 2012
Meni je se jednom desilo.
Napisao sam neki tekst za Xbox 720,oko 200 reči ukratko o njemu.
Prijavio na webmaster,i posle 5 dana sajt dobijao oko 500 unikata,nekada i 600 za dan.
Međutim sutradan ubacim ja 2 kopirana teksta sa nekog sajta i poseta spala na 10 dnevno.
Inače cpc je bio oko 1 euro :D
Posetu sam dobijao sa google images,odnosno bio sam prvi za pojam xbox 720 na google :D

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Kruske i jabuke, banane i narance. Kao prvo, pitanje je poprilicno lose strukturirano, barem iz moje perspektive. To mi je nesto kao da pitamo dali auto ili kotace.

Jednostavno nije jasno sta smatras pod SEO-om. To je toliko siroki spektar aktivnosti da jednostavno tesko je uopce znati na sta si to mislio. Ako slazes znaci CONTENT koji ce privuci linkove tj. linkbait content zar nije i to SEO ?

Onaj tko je u toku shvaca da SEO u danasnje vrijeme je sve samo ne striktan set stvari koje odradimo za svaki website isto. Najkvalitetniji SEO je onaj koji u samom osmisljavanju proizvoda/firme/projekta ima integrirani SEO kao sastavni dio price. Kako je Steve Jobs radio cijeli pricu oko proizvodnje iPhonea. Znaci oni izgube prototip, pa se onda nagadja u javnosti specsima, pa onda 5 godina se pricalo o iPadu itd. Znaci on je integrirao PR/Marketing u proces proizvodnje. Nije napravio proizvod i onda rekao, e ajmo ga sada prodati nego je prije nego uopce sto je pocelo dizajniranje iPhona pola marketinga vec bilo isplanirano. Slicna stvar je sa SEO-om. Najkvalitetniji SEO projekti su oni koji imaju u pocetku osmisljeni proizvod koji ce biti privlacan i za SEO stvari. SEO, marketing, Public Relations to se sve danas ispreplece jedno s drugim.

Ista stvar je i sa contentom. Uzalud ti linkovi ako nemas ŠTA rangirati sa tim link autoritetom. Mi internet marketeri osobito oni koji se bave mini-niche websiteovima totalno zaboravljamo da je bitan PROJEKT a da je SEO samo nacin promocije projekta.

Naravno da je content vazan. Google za sad jos nije dovoljno pametan da moze procjenjivati na osnovu samo sadrzaja ali to im je neki ultimativni cilj kojem teze.

Ovo tvoje pitanje. Pa i sadrzaj i SEO. Zasto nebi napravio stranicu sa 450 textova umjesto 500 a ovih 50 napravio guest posting na nekim blogovima u nichi ili srodnim nichama. Tih 50 linkova ce dati neki link authority da se pretace na ovih 450 tekstova. Sami tekstovi bez tih 50 linkova ce dosta tesko rangirat jer jednostavno ako website ne moze skupit ni minimum linkova onda je upitna njegova kvaliteta. Google ne zanima sto ste vi izbacili novi website, njihova logika je da ako imas dobre tekstove i ako dugo postojis do sada si trebao skupit barem nesto linkova prirodno. Zato barem nesto linkova bi trebalo biti da se taj autoritet slijeva na tekstove jer tekstovi tj. stranice su te koje rangiraju. A ako imas samo link autoritet a nemas tekstova onda nema sta rangirat.

To vam je kao vaga, ako imate previse jednog a premalo drugog nema vise balansa.

Mislim SEO knjiga jos tamo 2-3 godine stara koju sam citao glavna i najvaznija tajna koju autor otkriva kao cijelu poantu knjige jest "napravite velike sajtove s puno tekstova". Od tada se situacija samo jos vise promjenila u tom smjeru jer je sada teze rangirat samo sa linkovima, jer je veca konkurencija i sve vise se mora ici u longtail svijet da bi se dobila potrebna kolicina posjete. Naravno, i taj sadrzaj mora biti vrlo dobar, koristan za posjetitelje a ne samo da bilda broj tekstova itd. jer ako ne onda ce vas Panda pojest.

Iz SEO perspektive, sadrzaj je sastavni dio stvari koji SEO strucnjaci potenciraju. Sama cinjenica da postavljas ovo pitanje je pokazatelj da si i ti svjestan da je to nesto sto je potrebno.

Iako sam vec vise puta govorio evo opet Sazetak SEO strategije:
- Napravite keyword research ciljajuci low-mid tezinu keyworda i ciljajte grupe longtail keyworda s vasim tekstovima
- Odrokajte brandname anchortext linkove na glavnu domenu vecinom guestposting i nesto ostalog u manjim postocma. 10-20 svaki mjesec i za godinu dana cete imat 100-200 dobrih linkova
- Natrpajte sto vise sto kvalitetnijeg sadrzaja (kvaliteta sadrzaja kakvu imamo na nasim natjecanjima na forumu)
- Po stranici/textu 2-3 ciljana keyworda slozite u title tag/naslov ali da potpuno prirodno zvuci kad ga se procita
- 2-3 puta spomenite keyword ili varijacije u tekstu. Ali netko kad procita tekst mora reci "wau, dobar tekst"
- Najvaznije: Osmislite koncept kako cete taj website napraviti zanimljivim za posjetitelje. Znaci ako napravite obican website na koji nakacite 500 tekstova, vec uzalud radite jer to je onda article directory a ne website koji ima neku svrhu. Koncept koncept koncept!
- Kad osmislite koncept smislite i strukturu websitea koja ce imat smisla za posjetitelje i da sto vise prenosi autoriteta na kategorije i textove. Provjerite tonu konkurencije i analizirajte njihovu strukturu. Cim radite ista vece od mini-niche websitea struktura postaje strasno vazna.

To je ja mislim to za sad.

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
S obzirom da sam tvoj komentar iscekivao kao najrelevantniji, donekle sam dobio odgovor koji sam trazio a i ocekivao,
a odnekle imam osjecaj da si me pogresno i razumio. Kao prvo, napomenuo sam da je ovo hipotetski slucaj, znaci
"sta bi bilo - kad bi bilo?", a naknadno sam se dopunio da bi se neki minimalni on-page SEO u ovom slucaju podrazumijevao.
Svjestan sam da je SEO siroki spektar aktivnosti, te i da je sam content dio SEO-a, ali sam pokusao da ukazem na sto
konkretno mislim i kako bi to zapravo izgledalo u praksi, taj gore navedeni slucaj.

I sam si rekao da "Google za sad jos nije dovoljno pametan da moze procjenjivati na osnovu samo sadrzaja", ali ako
se uzme u obzir da je SEO dinamican upravo iz tog razloga sto Google stalno radi na promjenama ili hajmo reci
unapredjenju algoritama (koliko god oni nekoga znali i unazaditi), postoji mogucnost da se u buducnosti i mogne sajt
procijeniti na osnovu samo sadrzaja. I sam moras priznati da je SEO koliko promocija toliko i manipulacija, pa mi
nije logicno da Google rado dopusta "toliki stepen manipulacije" odnosno da ce i u bucucnosti dopustati - a ako to
posmatramo iz drugog ugla: upravo ova dinamicnost i jeste samo pokazatelj da ne dopusta. I prvom tebi stvara glavobolje.

"Sama cinjenica da postavljas ovo pitanje je pokazatelj da si i ti svjestan da je to nesto sto je potrebno." Pa jesam svjestan,
zato i pitam, samo sto sam u ovom slucaju otisao u ekstreme bas iz tog razloga da se uvjerim ili pak razuvjerim...
Ali eto na osnovu ovoga kako su se i neke kolege ranije izjasnile, izgleda da ovo o cemu ja pricam i nije toliko kontradiktorno.
Ili hajmo to ublaziti i reci - jeste kontradiktorno, ali eto ipak je moguce :to_clue

nibs

Iskusan lik
Tu od
20 Lip 2012
Svi mi često znamo govoriti tj pisati izjave tipa "Google za sad jos nije dovoljno pametan da moze procjenjivati na osnovu samo sadrzaja, Google ovo, Google ono" ali činjenica je da nitko od nas u stvari ne zna niti ima pojma o tome što google zna, a što ne jer je gotovo u potpunosti (ne skroz nego gotovo) crna kutija. Jedino ako ćemo gledati onaj njihov guide for webmasters i na osnovu njega zaključiti da donekle poznajemo njihov sustav jer su nam oni dali naputke iako je sve to relativno.

S druge strane sumnjam da će skoro imati takvu umjetnu inteligenciju da će moći stvarno reći koliko je neki sadržaj kvalitetan, a primjer su npr one ironične vijesti kojima nijedna vijest nije kvalitetna niti točna (da ne imenujem iste - uglavnom se bave objavljivanjem nepostojećih vijesti s ciljem ironije i zabave, kako i kod nas rašireni su i u svijetu), a imaju prilično velik cpc za ex you područje i dobar ranking budući da pokrivaju sve kategorije/teme kao i klasični news portali.

Dakle, sve mi se nekako svodi na količinu sadržaja, agresivnog privlačenja korisnika (FB, TW, g+ ...), a i taj kako ga vi zovete minimalni seo što nikako ne znači da seo nije potreban, nego ima manju vrijednost ako se tako može reći od samog conenta

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
nibs kaže:
Svi mi često znamo govoriti tj pisati izjave tipa "Google za sad jos nije dovoljno pametan da moze procjenjivati na osnovu samo sadrzaja, Google ovo, Google ono" ali činjenica je da nitko od nas u stvari ne zna niti ima pojma o tome što google zna, a što ne jer je gotovo u potpunosti (ne skroz nego gotovo) crna kutija. Jedino ako ćemo gledati onaj njihov guide for webmasters i na osnovu njega zaključiti da donekle poznajemo njihov sustav jer su nam oni dali naputke iako je sve to relativno.

Moj stav je potpuno suprotan. Da "nitko od nas" nema pojma sta Google zna Google nebi morao stalno raditi nadogradnje. Kad god se neka metoda ili nacin manipuliranja rezultatima previse popularizira Google smislja nacin da umanji snagu te manipulacije, drugim rijecima, SEO industrija i previse zna te stoga je Google primoran stalno nadogradjivat sustav kako bi umanjio manipulacije sustavom.

A opet, Internet Marketerima se cini kao da google stalno nesto prcka, dok s druge strane postoje korisnici koji se zale da je previse "spam" rezultata i zamjeraju Googleu da im ne daje dovoljno dobre rezultate. To je iz razloga zato sto se i previse zna o Googleu.

Isto tako, nimbs, bez ljutnje ali ako ti ili bilo tko ne zna nesto, nema bas smisla govorit da nitko ne zna nesto. Nikad necemo znati sve, ali oni napredni ce uvijek biti ispred prosjecnog korisnika i znati puno vise tj. jako puno. Ja npr. imam puno znanja oko nekih stvari u SEO-u koja niti ne mogu podjelit s ljudima ovdje na forumu jer doslovno nemam vremena da bi objasnio posto su to toliko opsirne stvari, i nije dosta shvatit samo 1-2 detalja nego treba shvatit cijeli kontekst price. Jedna te ista informacija ce 2 razlicite osobe sa razlicitim razinama znanja biti potpuno razlicito od koristi.

nibs kaže:
Dakle, sve mi se nekako svodi na količinu sadržaja, agresivnog privlačenja korisnika (FB, TW, g+ ...), a i taj kako ga vi zovete minimalni seo što nikako ne znači da seo nije potreban, nego ima manju vrijednost ako se tako može reći od samog conenta

Ja se ne slazem.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
anarchox kaže:
Ali eto na osnovu ovoga kako su se i neke kolege ranije izjasnile, izgleda da ovo o cemu ja pricam i nije toliko kontradiktorno.
Ili hajmo to ublaziti i reci - jeste kontradiktorno, ali eto ipak je moguce :to_clue

Sve je moguce. Samo je pitanje sta tebe zadovoljava, "best practices" koji ce ti dati najvise za ulozeno ili cisto empirisko dokazivanje necega.

Ja sam sa vise tisuca dolara ulozenih (bacenih) otkrio da ovaj koncept samo tekstova nije dobar bio. Nije to nikakvo mjerilo i ne mora to uvijek biti tako ali na tezi nacin sam naucio da je koncept za moje potrebe los.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Deluje mi da SEO postaje licna stvar. Na nekim sajtovima ce delovati jedna taktika na drugim druga. I da google ima razlicitu metriku za pojedine oblasti. Sigurno je da mashina nikada nece biti bolja od coveka i da sigurno postoje ljudi koji mogu dobro odraditi SEO, ali potrebno je dosta analiziranja testiranja, igranja na granici.

nibs

Iskusan lik
Tu od
20 Lip 2012
@dbomestar nisam baš to napisao s ciljem da nekog uvrijedim ali eto tako je ispalo. Isto tako ne tvrdim da odlično ili loše znaš seo nego općenito pričam o googleu jer mi prijatelj s faksa radi za njih (Švicarska) i kad nam priča što se sve radi (ono što smije reći) ljudi se iznenade (neki pozitivno nekima bude muka).

Algoritmi se konstantno mijenjaju, ali je daleko od onoga što žele biti (humanoidi) i logično je da se sve to mjenja radi spammera tj onih ljudi koji otkriju slabosti velikih sustava pa to iskorištavaju (već idem u offtopic).

Što se tiče drugog dijela nisam rekao da seo nije nikako važan, nego da su otprilike 50-50% važni i content i seo, dakle nikako ne dajem prednost samo jednoj opciji (bar iz onog iskustva što imam)

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
@dbomestar nisam baš to napisao s ciljem da nekog uvrijedim ali eto tako je ispalo. Isto tako ne tvrdim da odlično ili loše znaš seo nego općenito pričam o googleu jer mi prijatelj s faksa radi za njih (Švicarska) i kad nam priča što se sve radi (ono što smije reći) ljudi se iznenade (neki pozitivno nekima bude muka).

Jesi spomenuo prijatelja iz google, da bi dobio kredibilitet za tvoje argumente , ili samo da se hvalis sa poznanstvima ?
Bilo bi lepo da napises i podelis sta ti je rekao, i samim tim bi sami mogli izvuci zakljucak da li ima ili nema smisla to sto pricas.

Ovako deluje " imam informacije iz google-a, ne pricam koje su, ali da znate da sa mnom nema zajebancije"

nibs

Iskusan lik
Tu od
20 Lip 2012
lol, kakve to benefite imam sto ga poznajem pa da se hvalim na ovom forumu pod nekim nickom (hellou !?) ?
(bar me veseli da nemamo iste mehanizme zaključivanja i procjenjivanja osoba)

Pa logično je da priča ono što pišem (o svakoj temi koju smo mu spomenili rekao je po par stvari pa tako i o seo-u/sadržaju/pr-u i sl), doduše detaljnije i više nam je pričao o trackingu (ljudi, vozila, mobitela itd...)

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
ol, kakve to benefite imam sto ga poznajem pa da se hvalim na ovom forumu pod nekim nickom (hellou !?) ?
(bar me veseli da nemamo iste mehanizme zaključivanja i procjenjivanja osoba)

U najgorem slucaju branis svoj stav, odnosno svoje misljenje, to je prilican ulog .

nibs

Iskusan lik
Tu od
20 Lip 2012
freemind kaže:
U najgorem slucaju branis svoj stav, odnosno svoje misljenje, to je prilican ulog .
ne, ja iznosim svoje mišljenje, a prihvaćam i vaše (ostalih članova) uglavnom nikoga ne pokušavam niti imam namjeru uvrijediti jer ovakav tip konflikta ne vodi ničemu, pa eto ne bih dalje .... :poke

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
nibs kaže:
...jer mi prijatelj s faksa radi za njih (Švicarska) i kad nam priča što se sve radi (ono što smije reći) ljudi se iznenade (neki pozitivno nekima bude muka).

Dobro Nibse, :fever
Daj, pa reci nam onda barem neki detalj kojim vas je taj prijatelj iznenadio?
Naravno, reci ono što smiješ, ali ako je i on rekao ne samo tebi, onda se znači, smije?

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
nibs kaže:
a primjer su npr one ironične vijesti kojima nijedna vijest nije kvalitetna niti točna (da ne imenujem iste - uglavnom se bave objavljivanjem nepostojećih vijesti s ciljem ironije i zabave, kako i kod nas rašireni su i u svijetu), a imaju prilično velik cpc za ex you područje i dobar ranking budući da pokrivaju sve kategorije/teme kao i klasični news portali.

Ja bih se na ovo osvrnuo - ne vidim iz kog razloga ovakav sadržaj nije kvalitetan. Nije kvalitetan sadržaj samo neko novo naučno otkriće ili umetničko delo koje će biti zanimljivo u narednih X generacija.

Na primer, ako milion korisnika kada traži Justin Bieber kuca u Google reč muzika, a njih 100 kada traži W. A. Mozzart kuca muzika, logično je da će se pod kvalitetnim sadržajem za reč muzika podrazumevati muzika Justin Biebera, a ne Mocartove kompozicije.

Isto tako, kvalitetan sadržaj za nekoga ko voli Severinu biće pornić koji je ista snimila, a neće ih zanimati ko su dobitnici Nobelove nagrade. Siguran sam da mnogo više ljudi zanima Severina od nobelovaca, iako ona ne nudi nikakvu dugoročnu vrednost, već zadovoljava niske strasti.

Jednostavno glavno merilo je mišljenje korisnika da li im Google daje onakve rezultate kakve žele da nađu.

Nekvalitetan sadržaj je onaj koji je pisan za mašine, tj. keyword stuffed, pun besmislenih rečenica i sl., uglavnom onaj od kog korisnici beže pre nego što pročitaju prvi pasus.

Na vrh