• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SEO Optimizacija

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
SEO - Link Building Serijal.

Uvod

SEO optimizacija tj. Search Engine Optimization jest optimiziranje web stranica kako bi bolje rangirale tj. dobijale posjetu sa web tražilica. Opcenito se djeli na on-page i off-page optimizaciju. On-page su faktori koje mozemo promjenit na stranici a off-page faktori su prvenstveno dolazni linkovi prema stranici. Sto je vise linkova i sto su kvalitetniji i bolje ciljani za kljucne rijeci to ce stranica biti vise autoritativnija u ocima trazilica i bolje ce rangirati za ciljane pojmove.

Link Building ili gradnja linkova se ujedno naziva i off-page dio SEO optimizacije. Link prema nekoj stranici u ocima trazilica se smatra kao "glas" da je ta stranica kvalitetna, zanimljiva tj. da ima nesto sto ju cini vrijednom linkanja. Kad nekome preporucate auto-mehanicara najprije cete se sjetiti onih najboljih, isto tako vrijedi i na internetu, najbolje stranice preporucamo drugima zato im trazilice pridaju veliku vaznost. No postoji jedna fora. Trazilice ne vole MANIPULACIJU linkovima tj. vole prirodne linkove. Ne da sami na raznorazne nacine linkate prema sebi vec da se radi kvalitete vaseg sadrzaja drugi odluce dati link prema vasoj stranici.

No to ne znaci da ne trebamo graditi linkove prema vlastitoj stranici, nego znaci da trebamo pametno i pazljivo graditi linkove koji ce izgledati sto prirodnije i trazilice ce nas tada nagraditi boljom pozicijom.

Nemojte se bojati i smatrati trazilice neprijateljem, trazilice su vam najveci prijatelj, one vam pruzaju mogucnost da "besplatno" promovirate svoje stranice. Ako ste dovoljno sposobni rezultati ce biti odlicni. Da bi ste bili sposobni za to se morate educirati. Kako bi olaksali vasu edukaciju ovdje na forumu sam slozio Serijal Link Building Tema gdje mozete procitati kako graditi linkove. Teme nisu slozene nekim posebnim redoslijedom vec vam savjetujem da idete postepeno, citate jednu po jednu temu, detaljno je proucite, koristite ostale resurse da bi sto bolje naucili tu metodu i tek kad ju skuzite i isprobate onda krenete na drugu metodu.

Napomenuo bi da su ovo ipak malo naprednije stvari. Prvo treba naucit osnove SEO optimizacije da bi se moglo dalje napredovati i shvatit kako pravilno graditi linkove.

Pa krenimo..

SEO

Odlicna E-Knjiga o SEO optimizaciji - Obvezno procitati

SEO - Keyword Research

SEO - Link Building Serijal

SEO - Link Building Direktorijima

SEO - Link Building Clancima (Article Marketing)

SEO - Link Building s Web 2.0 Social Site-ovima i Besplatnim Blogovima

SEO - Link Building Forumima

SEO - Link Build Blog Komentiranjem

SEO - Link Building CSS Galerijama

SEO - Link Building RSS Feedovima

SEO - Link Building Press Releasevima (objavama za medije)

--
Marketing putem Social Siteova

Borissajkas

Moćan
Tu od
18 Ožu 2009
RE: SEO - Link Building Serijal

šta bih još mogao pročitati a da je bitno za SEO...ali da je na srpskom (tj. da nije na engleskom) !?

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008

Ovako, na ex-yu jezicima bas neznam da postoje neki ozbiljniji tekstovi vezani uz SEO. Bio sam naletio davno na neku knjigu na Hrvatskom jeziku ali su to bile bas neke osnove i ne pitaj me koja je jer ni u 100 god se ne sjetim. Ali sve u svemu jako slabo na ovim nasim jezicima.
Upravo iz tog razloga sam napisao ovaj serijal jer sam vidio da puno ljudi pise o osnovama SEO-a ali jako malo ljudi pise o naprednim stvarima te konkretne link building metode.

Moj savjet je Boris da procitas SEO Fast Start knjigu ako treba i dvaput.

seksimacan

Član
Tu od
29 Pro 2008

@Borissajkas
ako ti engleski jezik predstavlja problem imaš dosta dobrih programa za prevođenje kao npr neurotran, koji se lako nađu na warez forumima il torrentima ;)

Borissajkas

Moćan
Tu od
18 Ožu 2009

ma znam engleski, ali je mnogo jakše i brže da naučim ako je knjiga na maternjem jeziku, ali videću snaću se nekako...

Borissajkas

Moćan
Tu od
18 Ožu 2009

zanimam me koliko je za SEO bitno da imaš linkova na sajtu/blogu koji vode do tvog sajta, znači da linkiraš unutar postova, neku npr. drugu stranicu sajta.

koliko sam ja razumeo to je dosta bitno?

i to spada pod unutrašnju optimizaciju, zar ne?

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008

Internal linking? Jako jako bitno. Sto vise polinkat unutrasnje stranice medjusobno! Sto je bolje polinkano vise one medjusobno prenose taj PR tj. link juice i bolje ti kompletna stranica rangira.

octavia77

Iskusan lik
Tu od
22 Tra 2009

dbomestar kaže:
Internal linking? Jako jako bitno. Sto vise polinkat unutrasnje stranice medjusobno! Sto je bolje polinkano vise one medjusobno prenose taj PR tj. link juice i bolje ti kompletna stranica rangira.

Jeli onda bolje na glavnoj stranici polinkati sve sporedne stranice ili se može npr. ne glavnoj polinkati jednu sporednu pa sa te sporedne polinkati ostale.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008

Bolje je prirodno polinkati stranice.

Drugim rijecima ako polinkas sve medjusobno jeli to prirodno? Naravno da ne, ali ako pises blog o biciklama normalno je da je svaka treca tema povezana pa mozes kad napises novi post napisat stavit "za vise informacija pogledajte na prosli post o gumama za bicikle". Isto tako tu i tamo u postu linkas na glavnu sa kljucnom rijeci u anchor/link textu za koju zelis da ti glavna rangira.

i.m.warrior

Iskusan lik
Tu od
20 Tra 2009

dbomestar kaže:
Ovako, na ex-yu jezicima bas neznam da postoje neki ozbiljniji tekstovi vezani uz SEO. Bio sam naletio davno na neku knjigu na Hrvatskom jeziku ali su to bile bas neke osnove i ne pitaj me koja je jer ni u 100 god se ne sjetim. Ali sve u svemu jako slabo na ovim nasim jezicima.
Upravo iz tog razloga sam napisao ovaj serijal jer sam vidio da puno ljudi pise o osnovama SEO-a ali jako malo ljudi pise o link buildingu.
Moj savjet je Boris da procitas SEO Fast Start knjigu ako treba i dvaput a znam da znas engleski posto si bio krenuo prevodit onu neku knjigu.

Odlična knjiga, pročitao je dvaput :D

Od svih knjiga koje sam pročitao (ima ih), da moram izabrati jednu koju bih preporučio korisnicima, rekao bih ''SEO Fast Start''.
Puno dobrih informacija za početnike o SEO, korak po korak što i kako. Ima 98 stranica, pročitate je u jednom danu, umjesto da te iste informacije tražite tjednima po forumima i pokušavate povezati neke stvari.

MUST READ za noobove.

tnx dbomestar :gore

Jack

Član
Tu od
20 Lip 2009

Dbomestar svaka cast, hvala na ovome.

iceman

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2009

Meni jedno nije jasno pa ako moze kratko objasnjenje,radim link building forumima,komentarima,dirovima itd i pogledam svoj sajt sa add firefox da vidim koji su mi povratni linkovi zabelezeni i vidim sve back linkove sem Social Siteovima a i na njima sam ostavljao linkove naj vise u profilu kao sto su http://www.oyax.com/
http://www.rateitall.com/
http://www.livejournal.com/
digg.com
StumbleUpon.com
itd,itd....
Sta se desava pa ne vidim svoje back linkove sa ovakvih stranica.
Pitam jer izgleda mi kao da radim ovo za dzabe.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008

Ako stranica koja linka nije indexirana onda link ko da ne postoji. Osim toga, nekim linkovima treba duze da budu prepoznati nekima krace itd. Google ne prikazuje dobro backlinkove pa za to se manje vise uvijek koristi yahoo, koji je s druge strane drukciji servis i drukcije prepoznaje linkove tako da cak i ako nije registriran trenutacno ne mora znaci da ne doprinosi. Ali uvijek je dobro da stranica s koje dobijas link je indexirana. Da bis to postigao nije lose linkati sa raznih izvora prema stranicama koje linkaju prema tebi. Digg i ti neki jaci social siteovi to odmah odustani za link building jer oni manje vise svi imaju redirect ili no follow linkove tako da to trebas pazit kad trazis stranice s kojih linkas.

Hellas

Legenda
Tu od
28 Srp 2009

Ovaj PDF od Posluha je odlican. Ima nekih stvari pod upitnikom ili licnih preferencija, mada ja obozavam vidjet te licne preferencije i uvjerenja :D

http://www.posluh.hr/seo/seo4.pdf

Mislim da je ovo verzija iz 2007.

tigar39

Član
Tu od
19 Ruj 2009
Nemogu a da nespomenem najbolju stranicu za linkanje i to potpuno besplatno naravno uz registraciju postavljanje linkova bez registracije na 18 socijal mreza meni je ovo dosta pomoglo evo nesto od ponude:
Najlakši način dostaviti Bookmarking mjesta
- Odaberite kategoriju i dostaviti
- Ne trebate se registrirati
- 18 Bookmarking sučelja su podržani

- Directory podnošenje nikada nije bilo lako
- Odaberite kategoriju i podnijeti ... to je to
- Kvaliteta jednako priručnik podnošenje
- 807 + direktoriji su podržani

Napišite svoj članak - Dodajte svoje linkove i dostaviti
- Najlakše ikada
- Nema potrebe za kupnju skupih softvera, ne morate se registrirati
na direktorije
- 31 + članak direktorije su podržani

Ovo me spasava jer mi stari program vise neradi a tako sam ga zavolio
Sve na jednom mjestu evo kako izgleda admin sucelje -
www.tigar39.gemister.com.bmp

Sory evo link : http://www.submitterbot.com/

simbak

Legenda
Tu od
3 Lip 2009
@ tigar39

Sad sam ti upravo dao upozorenje u jednoj drugoj temi. Iskreno neznam koliko se ti IM dugo bavis ali ovo sto ti pises bas i nije od neke koristi i jos si dodao link koji nepotoji. Dakle slijedi zadnje upozorenje.

tigar39

Član
Tu od
19 Ruj 2009
simbak kaže:
@ tigar39

Sad sam ti upravo dao upozorenje u jednoj drugoj temi. Iskreno neznam koliko se ti IM dugo bavis ali ovo sto ti pises bas i nije od neke koristi i jos si dodao link koji nepotoji. Dakle slijedi zadnje upozorenje.

Sory evo link : http://www.submitterbot.com/

brynh

Član
Tu od
31 Svi 2010
Ne izgleda lose, mogao bih probati s jednim clankom pa vidjeti koliko ce biti koristi..

Na vrh