• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Seo i .us domen

Nenad80

Član
Tu od
8 Velj 2011
Sta mislite koja je razlika sto se tice SEO izmedju

www.ime-sajt.com i www.ime-sajt.us

Znam da ljudi su vise nevikli na .com. Ali kako google gleda na .us domen...

Ako je u pitanju sajt za ceo svet dakle ne za usa, dakle trebao bi da bude jak na google.com, google.rs, google.hr...

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Lokalne domene su predodredjene za odredjene zemlje. sajt.hr ce biti podesen da cilja google.hr tako da vjerujem da je tako i sa .us
Neke lokalne domene imaju mogucnost za podesavanje u google webmaster tools da promjenis ciljanu zemlju dok neke poput .ba kao sto je alaman bio spomenuo nemaju. Moguce da ima .us ali nisam provjeravao. Ako bis ciljao cijeli svijet bis zapravo onda trebao oznacit "unlisted" kod ciljanja neke zemlje.

.com opcenito ima vise autoriteta od svih ostalih domena barem je takvo misljenje u SEO krugovima tako da bi u ovom slucaju .com recimo mozda bila jaca. Sto se tice .us ima dvojako misljenje. Nisam radio detaljne testove ali iz ovako odokativnog iskustva .us rangira bolje definitivno od recimo .info domena a vjerujem da je u rangu sa .net i .org domenama.

Jedna napomena, .us domenu po pravilima mogu imat samo US drzavljani i firme tako da ako nisi Americki drzavljanin mozes ju registrirat ali lako moguce da bi ti je mogli oduzeti ako nemozes dokazat da imas neke veze sa US.

rappin

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Ja imam jednu .US domenu dugo vremena vec :D niko me nikada nije dirao :) mozda me jos nisu provalili :D

Cesto puta sam video .US domene na prvom mestu za jake rezlutate, ali neznam kakav im je authority :)

Nenad80

Član
Tu od
8 Velj 2011
Da li je bolje uzeti domen

kljucna-rec.us ili uzeti kljucna-rec+(jos nesto).com Dakle sa aspketa mesta na google za pojam kljucna rec. Dakle domen us bi imao cisti kljucnu rec dok na .com bi morala da se doda jos neka rec...

pike222

Član
Tu od
22 Pro 2010
Znaci nema smisla uzimati .ba domenu i praviti sajt na engleskom ili se varam ?

Jonas

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2010
Nenad80 kaže:
Da li je bolje uzeti domen

kljucna-rec.us ili uzeti kljucna-rec+(jos nesto).com Dakle sa aspketa mesta na google za pojam kljucna rec. Dakle domen us bi imao cisti kljucnu rec dok na .com bi morala da se doda jos neka rec...

Najbolje ti je uzeti domenu kljucnarijecnesto.com (bez crtica). Ne znam zasto bi riskirao sa .us domenom jer kao sto rece dbomestar:
Under .US Nexus Requirements .US domains may be registered only by the following qualified entities:

* Any United States citizen or resident,
* Any United States entity, such as organizations or corporations,
* Any foreign entity or organization with a bona fide presence in the United States

A i na .us domenu ne mozes staviti private domain name registration, koliko znam.

@pike222: ne varas se, nema smisla.

pike222

Član
Tu od
22 Pro 2010
Jonas ubijas mi biznis plan mada i nije neki :)...razmisljao sam na .ba mogu uzeti dobro ime stranice.strani server i pokusati sto vise optimizirati prema us canada i ovim zemljama gdje vrijedi ulagati neki dinar...jel iko pokusao sa takvim domenama napraviti dobru posjetu iz drugih drzava i koja je sansa uspjeha

adsenseamater

Legenda
Tu od
10 Srp 2010
pike222 kaže:
Jonas ubijas mi biznis plan mada i nije neki :)...razmisljao sam na .ba mogu uzeti dobro ime stranice.strani server i pokusati sto vise optimizirati prema us canada i ovim zemljama gdje vrijedi ulagati neki dinar...jel iko pokusao sa takvim domenama napraviti dobru posjetu iz drugih drzava i koja je sansa uspjeha

Velika ako imaš veliki budžet....

Nenad80

Član
Tu od
8 Velj 2011
Znaci svi misle da domen kljucna-rec.us nije dobar mnogo je bolje kljucna-rec-nesto.com ?

alman

Dobro znana faca
Tu od
23 Ožu 2009
pike222 kaže:

ako uzmes .ba domen u google webmasters tools neces moci promjeniti ciljano tržište tj. automatski ce ti dodjeliti BiH tako da si s tom domenom odmah predodređen za BH tržište bez obzira što ti je hosting npr. u americi, a nije nemoguće imati solidnu posjetu iz drugih država sa tom domenom, ja je npr. imam al zato što je slaba konkurencija jer mislim da na google.com teško ces s tom domenom preteci solidno optimiziran sajt.

Nenad80 kaže:
Znaci svi misle da domen kljucna-rec.us nije dobar mnogo je bolje kljucna-rec-nesto.com ?
Moje je mišljenje da je bolje da nemas crticu u domeni bez obzira što tu crticu na nekim sajtovima savjetuju, bar kad je u pitanju sam start jer ces uvijek bolje pozicionirati bez crtice vjeruj ja je imam u domenu, a što se tiče .us ili .com moje je mišljenje da je bolja .com opcija jer te .us vezuje za ameriku a kad imas .com ili .org ili .net sam možeš mjenjati ciljano tržište u google webmasters tiools. Ja sam baš nedavno promjenio ciljano tržište umjesto SAD koje je bilo postavljeno automatski zbog hostinga, stavio sam na neodredeno tj. citav svijet i primjetio sam da od tada imam stalne posjete iz UK, NJemacke zapadne evrope opcenito dok mi je ranije preovladavala posjeta samo iz amerike. (ovo su samo moja iskustva ne mogu reći da je to pravilo)

skijanje

Član
Tu od
11 Pro 2010
alman kaže:
Ja sam baš nedavno promjenio ciljano tržište umjesto SAD koje je bilo postavljeno automatski zbog hostinga, stavio sam na neodredeno tj. citav svijet i primjetio sam da od tada imam stalne posjete iz UK, NJemacke zapadne evrope opcenito dok mi je ranije preovladavala posjeta samo iz amerike. (ovo su samo moja iskustva ne mogu reći da je to pravilo)

gdje se mijenja ciljano tržište, na webmasters toolu ili hostingu?

adsenseamater

Legenda
Tu od
10 Srp 2010
skijanje kaže:
alman kaže:
Ja sam baš nedavno promjenio ciljano tržište umjesto SAD koje je bilo postavljeno automatski zbog hostinga, stavio sam na neodredeno tj. citav svijet i primjetio sam da od tada imam stalne posjete iz UK, NJemacke zapadne evrope opcenito dok mi je ranije preovladavala posjeta samo iz amerike. (ovo su samo moja iskustva ne mogu reći da je to pravilo)

gdje se mijenja ciljano tržište, na webmasters toolu ili hostingu?

www.google.com/webmasters , a i lokacija hosting servera takođe ima utjecaja...

pike222

Član
Tu od
22 Pro 2010
alman kaže:
pike222 kaže:

ako uzmes .ba domen u google webmasters tools neces moci promjeniti ciljano tržište tj. automatski ce ti dodjeliti BiH tako da si s tom domenom odmah predodređen za BH tržište bez obzira što ti je hosting npr. u americi, a nije nemoguće imati solidnu posjetu iz drugih država sa tom domenom, ja je npr. imam al zato što je slaba konkurencija jer mislim da na google.com teško ces s tom domenom preteci solidno optimiziran sajt.

Nenad80 kaže:
Moje je mišljenje da je bolje da nemas crticu u domeni bez obzira što tu crticu na nekim sajtovima savjetuju, bar kad je u pitanju sam start jer ces uvijek bolje pozicionirati bez crtice vjeruj ja je imam u domenu, a što se tiče .us ili .com moje je mišljenje da je bolja .com opcija jer te .us vezuje za ameriku a kad imas .com ili .org ili .net sam možeš mjenjati ciljano tržište u google webmasters tiools. Ja sam baš nedavno promjenio ciljano tržište umjesto SAD koje je bilo postavljeno automatski zbog hostinga, stavio sam na neodredeno tj. citav svijet i primjetio sam da od tada imam stalne posjete iz UK, NJemacke zapadne evrope opcenito dok mi je ranije preovladavala posjeta samo iz amerike. (ovo su samo moja iskustva ne mogu reći da je to pravilo)

Kakva je situacija kada pricamo i Bing i drugim pretrazivacima.

alman

Dobro znana faca
Tu od
23 Ožu 2009
ja mnogo bolje rangiram na yahoo i na bing nego na googlu kada je u pitanju ovaj sajt na engleskom samo nema nista bez googla

Nenad80

Član
Tu od
8 Velj 2011
Primetio sam kod jedne firme iz Hr koja se bavi bas web dizajnom .us domen i sad mi to malo nije jasno. Ovde su svi protiv a oni imaju domen http://web-dizajn.us/

Jel mislite da im je to dobro idela ili im se omaklo da ga uzmu...?

Mozda su ga uzeli ne vodeci racuna o Seo?

Ace_

Iskusan lik
Tu od
28 Ožu 2010
Pa cuj, nema ih na prvih 5 stranica na google.hr za pojam "web dizajn", dalje nisam trazio.

Na vrh