• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Porez na Youtube zaradu

Tu od
7 Svi 2010
feniks kaže:
A sta cemo sa sledecim hipotetickim primerom ? :

Ako neko radi honorarno, pa ima 50 000$ mesecnog obrta kroz svoje racune koje su na ime fizickog lica.
Dakle, 50 000$ prodje kroz njegove razlicite racune (Paypal, Paxum, Payoneer....)
Od tih 50 000$ taj isti covek honorarno placa 50 drugih ljudi koji rade neke poslove za njega i to sve ga kosta 40 000$. Transakcije sa tih 50 ljudi su internog karaktera i ne mogu se prikazati kroz bilo kakve knjige ili platni promet.
Dakle, ostaje cista zarada od 10 000$.

Kako to objasniti bilo kom knjigovodji, a da ne govorimo poreskoj ?

Kako im objasniti da zarada nije tih 50 000$, vec "samo" 10 000$ ?!

Stvari su vrlo jednostavne, to što ti pominješ je uveliko siva zona, i nikakav knjigovođa ne pomaže.

Zakoni su jasni po tom pitanju.

Da bi mogao da dokažeš tih 40,000$ kao trošak, moraš imati dokaz da si ti te pare stvarno uložio u posao, a to ćeš uradi na dva načina:

1. Raditi sa registovanim privrednim društvom/agencijom, gde će oni tebi fakturisati svoje usluge, a tvoj knjigovođa će to da zavodi kao TROŠAK, i na kraju ćeš imati :

PROMET(50,000) - TROŠAK(40,000) = DOBIT(10,000) i plaćaćeš porez samo na tih 10,000..

To ja sam Indijcu na freelance sajtu platio toliko i toliko MAJKE MI, evo i 'dokaz' ne pije vodu, jer poreska ne želi i ne može da dokazuje da li je to validno.

2. način je da kao registrovana agencija npr, uposliš radnike gde ćeš im plaćati sve doprinose, i platu naravno, pa opet dolaziš do slične situacije gde ćeš plaćati porez samo na dobit, ne na ukupan promet.

To honorarno koje pominješ je u prevodu na crno, jer honorarni freelancer je radnik radi na crno.

Na vrh