• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc oko prvog posla (oDesk & Elance)

Ja sam na elance-u vec vise od dve godine i ja sam se mucio prvih 6 meseci + imao stalan posao...ali posle toga je pocinjalo da bude sve bolje i bolje :)

Da bi ti bilo ko od nas bas pomogao trebala bi da podelis link ka svome profilu ili da podelis primer ponude koju si poslala.

Bez toga mogu samo da te posavetujem trikovima koje ja koristim :)

1) Probaj da konkurises u razlicita vremena...i mozhda cak onda kada kikiriki radnici spavaju.

2) Spomeni im da si spremna za razgovor preko skajpa ako zele da pricaju sa tobom pre nego sto te angazuju (mikrofon i ako nemas mozes kupiti za male pare)

3) Razmisli dobro sta sve mozes da kucas u pretragu kada trazis posao...
Ja sam tako dobio prve poslove...radio sam prepravke PDF-a, flash u HTML, AI u HTML...
To su bili poslici gde se kikiriki radnici nisu uopste gurali i jako malo ljudi je konkurisalo.
Ko uopste koristi flash i Adobe Illustrator za web design :D

4) Mozda dugacka ponuda i nije uvek najbolja...ja cesto dobijam poslove kada napisem samo par recenica.

5) Ponudi im par resenja na koji nacin mozes da im odradis to sto traze

6) Koristi njihove reci da bi videli da si procitala tekst i uz to treba da vide da te njihov projekat stvarno zanima a ne da si jedna od onih kojima treba posao po svaku cenu.

Takode bi te savetovao da se povezes sa drugim freelancer-ima jer razmena iskustava jako dobro dode.

toliko od mene...ako mogu jos nekako pomoci ti slobodno pitaj :)

Samo da javim za dva slucaja, jedan klijent je kada je dobio program testirao ga i video da je sve ok, naprasno slomio kicmu, to sam dobio kao odgovor od njegove sekretarice. Drugi je hitno otisao u evropu zbog nekog pozara . To se desilo u razmaku od 24h i prvo sam mislio da se neko zeza sa mnom, Oba posla su bila po fiksnoj ceni, i nisam trazio kao sto nikada i ne trazim nikako predplacanje. Zaista verujem i nadam se da imaju samo dobru mastu, pogotovo prvi klijent.

Meni se slicno desilo sa poslednja 2 posla. Ja cak nisam ni dobio odgovor a posebno mi smeta sto je u pitanju advokatska kancelarija koja se zalaze za nekakva prava a vara ljude za $100. Ja uvjek trazim unaprijed placanje,doduse samo 10% ali dovoljno da mogu da ih preporucim ako se uskoro ne jave. Nije mi zbog para ali sto se mene tice mogu i vrat da slome..

Ima takvih slucajeva, ja sam 2 puta platio tu skolu , trazi 10/20% unapred, ali na primer imam klijenta koji mi je poslao celu uplatu unapred, i onda sam odradio posao.Sve zavisi od klijenata.

U cijeloj svojoj freelance "karijeri", samo par puta sam se susreo sa *upcima od klijenata, tako da dosta puta i progledam kroz prste i krenem raditi bez escrowa.
Komunikacija i način na koji je postavljen opis posla dosta govori o tome kako će se projekt odvijati.
Ako je osoba jasno postavila zahtjeve, normalno komunicira i ima barem nekoliko odrađenih poslova, šanse da će nekoga prevariti su poprilično minimalne

Neko moje mišljenje ;)

Do problema sa klijentima necete doci ukoliko aplicirate za poslove kod kluijenata koji imaju bar tri zelena kruzica (neko moje vidjenje). Proverite jel ostavljaju fidbekove, na cega se zale kod svojih radnika, jesu li azurni itd. Neko ko ulaze mnogo u Elance, sigurno nece izmisliti kako njegovom keru puca nokat ili dobija slepilo tako da.. ;)

Pozdrav svima :)

Već par dana čitam vaše postove, prijavila sam se na Odesk, ispunila 90% profila, ali se nakon vaših komentara o feedbacku ne usuđujem slati prijave, pogotovo što ne znam savršeno engleski i kako sve to funkcioniše, pa da ne zabrljam odmah na početku...puno bi mi značilo ako neko od vas može da mi ponudi posao da odradim besplatno, kako bih dobila zauzvrat feedback. Za početak sam prijavila data entry poslove (znam, znam, al' moram od nečega početi), pa ću se s vremenom usavršavati za grafički dizajn. Sve ponude su dobrodošle :) hvala :)

Pozdrav,

Vjeruj mi, nemaš se razloga ustručavati. Danas je bar lako napisati nešto na drugom jeziku (pogotovo engleskom) jer imaš puno pomagala, od google translate koji ti može biti uveliko od pomoći do društvenih mreža gdje možeš brzo pitati prijatelja/-icu da ti pomogne s čitanjem toga i eventualnim ispravljanjem grešaka u svega par minuta - ne ustručavaj se.

Ja, osobno, i nisam najbolji poznavaoc engleskog jezika ali se ipak apliciram koliko mi god to obaveze dopuštaju i do sad od desetine i stotine poslanih aplikacija nitko mi nije rekao ili mi dao manju ocjenu zbog 'nepoznavanja engleskog jezika', čak su mi mnogi rekli da super pišem i da ne vide mana mom engleskom jeziku (dok sam im ranije rekao da mi engleski nije baš savršen). Stoga, nemoj se ustručavat i slobodno se apliciraj.

ma znam, ali ipak bi mi puno značilo da imam i feedback u startu, a i malo prakse :) hvala na brzom odgovoru :)

suncica77 kaže:
ma znam, ali ipak bi mi puno značilo da imam i feedback u startu, a i malo prakse

Istina, svako početak je težak. :(
No, ono što predkažeš i nije najpametnije prvo jer nije niti moguće nuditi (raditi) posao besplatno, a dati nekome novac koji će ti on kasnije vratiti kroz "učinjen posao"; protivi se TOS-u i ne bih preporučio.
To ti, na koncu, i ne treba. Malo muke, pa će biti i nauke. :fever

suncica77 kaže:
Pozdrav svima :)

Već par dana čitam vaše postove, prijavila sam se na Odesk, ispunila 90% profila, ali se nakon vaših komentara o feedbacku ne usuđujem slati prijave, pogotovo što ne znam savršeno engleski i kako sve to funkcioniše, pa da ne zabrljam odmah na početku...puno bi mi značilo ako neko od vas može da mi ponudi posao da odradim besplatno, kako bih dobila zauzvrat feedback. Za početak sam prijavila data entry poslove (znam, znam, al' moram od nečega početi), pa ću se s vremenom usavršavati za grafički dizajn. Sve ponude su dobrodošle :) hvala :)

Apsolutno nije potrebno preterano znanje enleskog jezika, jer ces u 95% situacija komunicirati sa poslodavcima direktno preko oDesk poruka i u tom slucaju ces uvek imati vremena na pretek da ili preko google translatea sklopis neku adekvatnu poruku ili u krajnjem slucaju znas sigurno nekoga ko dobro barata engleskim pa mozes i njega da kontaktiras da ti pomogne. Jednostavno snadji se i probaj, ovako ako odugovlacis i cekas pravi trenutak nista neces postici.

Nista te ne kosta da probas, a u krajnjem slucaju ako i dobijes recimo neki fixed price posao ako nastane neki problem u komunikaciji ili ne budes u mogucnosti da uradis posao kako trebas klijent ni nemoze da ti da feedback ukoliko ti pre toga ne posalje neki novac. A niko ti novac nece poslati ukoliko nesto ne uradis. U svakom slucaju ne trebas ovo da uzimas zdravo za gotovo, vec iskljucivo kao poslednju meru ukoliko bas dodjes u bezizlaznu situaciju.

Samo hrabro, moj poznanik je krenuo od nule na slican nacin. Malo se pomucio za pocetak i probijanje, radio poslove za sitne novce samo da bi napredovao. Poenta mu je bila da odradi sto je moguce bolje kako bi dobijao pozitivne ocene. Uz dosta dobro poznavanje engleskog jezika je za par meseci dosao do sasvim pristojne reputacije na Fivveru i E-lanceu. Sad ima redovne zahteve za poslove pa moze da bira. Prosecno mesecno zaradjuje oko 400, 500$. Tako da - samo hrabro i sa srecom.

.

Pozdrav svima!

Već nekoliko dana po netu čitam informacije o Elance da bi stvorio što bolju sliku pre eventualnog otvaranja naloga tamo. Informacije u ovoj temi, ovde jako su korisne. Imao bih pitanja za Vas sa iskustvom pa se registrovah ovde.

Ako sam dobro shvatio, negde nakon registracije potrebno je uraditi sopstvenu verifikaciju tako što se zakazuje kontakt skype-om. To nije neophodno odmah uraditi? Ja i tako nisam spreman još, ali me interesuje da li bih prostom registraciom sada dobio te startne poene za novembar, a koji bi se preneli u decembar kada bih i uradio sve potrebne verifikacije, uređivanje profila i ostalo.

Ritmo, pozdrav i sretno na Elance-u.

Sto se tice verifikacija na Elance-u postoje 2 koje bi trebalo uraditi.To su ID verifikacija i Verifikacija mobitela.

Verifikacijom mobitela dobijas 10 dodatnih connection-a (novcica, nazovi ih kako hoces).I dobijas odredjeni postotak u popunjenosti profila.Vrsi se na taj nacin sto dobijes kod i kada te pozovu na mobitel napises ili jasno procitas taj kod.

ID verifikacija sve vrsi putem Skype naloga, koju radi komanija Aristotle, oni imaju neki ugovor sa Elance-om.Popunis formular, gdje treba upisati maticni broj, skenirati/uslikati neki osobni dokment.Nakon toga zakazes termin za interview na Skype.Biti ce potrebno da dodas na Skype nickname koji ti bude pisao_Ovaj lik sto te pozove eventualno ce te pitati koliko imas godina i uslikati ce te.I ako sve prodje uspjesno pored imen na Elance-u imas znak "tacno".

Da se i ja malo promovisem http://prntscr.com/58qvt1 :p

Pozdrav! Opet ja :)
imam samo još jedno pitanjce i neću vas više smarati, uradila sam neki poslić, novac je na pending-u, ali ne mogu nigdje pronaći opciju za feedback klijentu i zahvalu i slično? negdje sam na forumu ranije pročitala da se to može tek kad uplati, uplatio je, ali gdje je opcija? pomagajte, trebam njegove zvijezdice :)

My Jobs - Contracts - tu ti se nalazi taj zavrsen posao. Kad ti ocijenis klijenta moci ces i da vidis ocjenu koju si dobila.

Kimi kaže:
My Jobs - Contracts - tu ti se nalazi taj zavrsen posao. Kad ti ocijenis klijenta moci ces i da vidis ocjenu koju si dobila.

tu i jesam, ali ne znam šta dalje, imam dvojicu, jedan je platio, znači novac je pod opcijom PAID, da li idem na end contract ili on mora prvi prekinuti da bih imala opciju za davanje ocjene njemu? bojim se da sad na kraju ne zabrljam :)

Back
Na vrh