Twitter Osnove Twittera i Kako Zaraditi na Twitteru

aktion

Aktivni član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
131
Okvirna i opste prihvacena cifra. Ne mora biti tacno pet, ali moras da se uhodas sa svojim pratiocima, da znas kako reaguju i na sta. Zato sam i preskocio analitiku. Hteo sam da se ljudi fokusiraju na pratioce, na ono cimanje kad napises nesto lose i izgubis 100 ljudi jer si stavio twit tipa Harry Potter and Ebola Stone.

Druze nemoj pogresno da me shvatis ovo nije egzaktna nauka. Ne moze nista da se kaze sa 100% sigurnoscu. Ono sto pali kod mene, mozda ne pali kod tebe. Tvoja ponuda je iskocila 3 minuta pre moje, konverzije kod mene uzas a ti mlatis lovu. Sve je od slucaja do slucaja. Ovo sve iznad je napisanona osnovu svega sto znam, sto sam citao i radio.
Evo obecavam drugi deo ovog tutorijala cisto da krenem sa odgovorima na neka pitanja koja me dave a nisam ih obradio u ovom tutorijalu.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
1,183
aktion kaže:
Druze nemoj pogresno da me shvatis ovo nije egzaktna nauka. Ne moze nista da se kaze sa 100% sigurnoscu. Ono sto pali kod mene, mozda ne pali kod tebe. Tvoja ponuda je iskocila 3 minuta pre moje, konverzije kod mene uzas a ti mlatis lovu. Sve je od slucaja do slucaja. Ovo sve iznad je napisanona osnovu svega sto znam, sto sam citao i radio.

Ma znam kako funkcionise sistem i na it i u stvarnom zivotu jer skoro pa je slicno i kako neko ko ima 5$ moze da se najede kao neko ko ima 95$ sa vecerom koja kosta 100$.

aktion

Aktivni član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
131
Hashtag u pravom trenutku je cudo. Npr razvaljuju likovi sa padom i gasenjem PirateBaya. A ja nemam nista u toj sferi.. XD

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
1,183
Ma razumem te potpuno i da ne spamujem ali zao mi je piratebaya,ma napisi o onom decku sto se hvalio da je zaradio 75 miliona dolara preko prodaje akcija pa na kraju ispalo da je lagao.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Poruka
3,697
Ok, meni se ova prica oko twittera sve vise svidja. Zadnjih dana mi broj followera sve vise raste. Ok to su minorne brojke naprema ovome sto vi radite, ali zapravo ne pratim nikoga da bi pratio mene. Krenuo sam sa organskom strategijom pa cemo vidjet kako ce to upalit.

Za sada pratim samo face i autoritete u SEO i internet marketing industriji, al doslovno, samo ljude cija imena su mi vec poznata. Za sada pratim 150 ljudi. Followera imam 56, kao sto rekoh, vrlo malo. Ali npr. od jucer do danas sam porastao za 6 ljudi, a u zadnjih tjedan dana za nekih 20ak followera. To odokativno govorim, ali znam da sam nedavno bio na nekih 20ak followera.

Gledao sam moje followere i to nije nitko od onih koje ja pratim, jer obicno face i autoriteti ne prate nazad ekipu nego imaju svega par ljudi koje prate, tj. onako kako bi se twitter i trebao koristit.

E sad, ja pratim njih samo da bi ja imao dobre tweetove, linkove i retweetove tako da su mi oni izvor korisnog sadrzaja za twitter. Znam da se to moze sa listama i slicno ali to mi je dosta komplicirano, gledam sto jednostavnije rjesenje. Kliknem na twitter, malo prolistam, retweetam par najboljih tekstova i to je to. Svaki dan pomalo i eto pocinje mi rasti broj followera. Sto me jako zacuduje jer do sad nisam niti hasthtagove koristio bas neke, niti pratim ekipu da bi oni mene pratili, niti imam neki blog pa da sad me ekipa zeli pratit radi toga, a opet, postepeno svaki dan raste broj followera.

Budem testirao dali ce se nastaviti trend da mi se povecava broj followera dok jedino sto radim jest twittam i pratim probrano samo autoritete u industriji.

Razlika u odnosu na Facebook jest da mi ovdje followeri dolaze sami - oni mene nadju, dok na facebooku moram ih nekako dovesti da bi mi rastao broj fanova.

Anyway, za sada mi je cilj samo twitanjem doci do 100 fanova. Budem updejtao ako se to dogodi.

aktion

Aktivni član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
131
Twitter je cudo ako se koristi pravilno. Na veliku zalost strasno zapostavljen od strane nasih ljudi na netu. I da, jedna od stvarno vecih prednosti jeste to sto pratioci dolaze sami, za razliku od fejsa. Ovo strasno zna da bude zarazno, pogotovo kad krenu vece cifre pratilaca.

Samo malo upozorenje, SEO, IM, SEM i earn money online niche su strasno isprane na Twitteru. Zlostavljaju ih maksimalno razni samoprozvani gurui, spamuju i smaraju. Nemoj da ocekujes previse. Ali opet nisam bacao kvalitetan sadrzaj na njih pa ne mogu da garantujem.

Zelim ti (i svima ostalima naravno) puno srece i uspeha u ovim poduhvatima. :D sto bi oni na bhw-u rekli Take Action Now.

rakicko

Legenda
Tu od
4 Lip 2010
Poruka
583
Admine, ja recimo korsitim tweepi, sad planiram i kupiti pro, ali recimo ako neces da pratis, probaj da platis. Ja nesto kapiram da dosta ljudi prati da bi dobilo pratioce, pa ako ne uzvratis, izbace te...zaprati te ljude koji su te zapratili, nemoj biti na kraj srca. :D

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Poruka
3,697
Ja shaream dobre stvari tako da moji followeri vec dobijaju "value" time sto me prate ;)

Inace, sve vise me zanima ovaj twitter da ga koristim "na pravi nacin". Danas sam dobio jos par followera, sada ih ima 59 a ne koristim tu metodu pracenja ekipe da bi oni mene pratili.

Ali dogodilo mi se nesto zanimljivo. Naime, vidio sam tweet od jednog lika koji mi je poznat od prije da ima ok tekstove. Kliknuo sam na tekst ali mi se nije bas svidio nesto previse pa sam potrazio neki stariji tekst od njega i shareao ga na twitteru. Kada sam to ucinio 6 ljudi mi je favoritealo tweet u manje od 10 minuta. To mi se jos nije dogodilo. Do sada sam dobio po 1 favorite do sada i to obicno od autora ciji tekst shaream, ali da 6 u par minuta to mi je bas bio sok.

Uglavnom, kako sam imao zanimljiv tweet, palo mi je na pamet placeno twitter oglasavanje tj. promovirane tweetove. Otisao sam na stranicu za oglasavanje i razocarano primjetio da nema Hrvatske (a ni ostalih zemalja u okruzenju) na listi mogucih zemalja kojima je dozvoljeno oglasavanje na twitteru. Dali ima netko iskustva s ovime? Dali je netko uspio koristit placeno twitter promoviranje ?

dani

Član
Tu od
10 Lis 2010
Poruka
18
Evo da se i ja malo aktiviram na forumu :tease mozda ce vam biti zanimljiva alatka vama koji sherate sadrzaj. Radi se o http://snip.ly mozete dodati poruku iliti call-to-action na svaku stranicu koju sherate, primjer: snip.ly/lS5e
[attachment=830]
Nisam probao u praksi tako da nemam neki feedback

Prilozi

• Izrezdak.JPG
    Izrezdak.JPG
    47 KB · Pregleda: 537

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
1,868
dbomestar kaže:
Uglavnom, kako sam imao zanimljiv tweet, palo mi je na pamet placeno twitter oglasavanje tj. promovirane tweetove. Otisao sam na stranicu za oglasavanje i razocarano primjetio da nema Hrvatske (a ni ostalih zemalja u okruzenju) na listi mogucih zemalja kojima je dozvoljeno oglasavanje na twitteru. Dali ima netko iskustva s ovime? Dali je netko uspio koristit placeno twitter promoviranje ?

Davore, evo informacije o paid Twitter ads sa bloga agencije Homepage (među najboljima su u Srbiji što se tiče marketinga kroz društvene mreže). Blog post napisan je pre mesec dana, tako da sumnjam da se išta promenilo:

"Kampanju pokrećemo u saradnji sa Httpool-om koji je Twitter-ov partner u prodaji oglasnog prostora za Srbiju (Hrvatsku, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Sloveniju…)."

"Treba napomenuti i da je Twitter za Srbiju dao nižu cenu nego za ostala tržišta. Minimalni budžet prema Twitter-u je 2.000 EUR dok se za planiranje, kreativna rešenja, praćenje i vođenje naloga, agencijska provizija procenjuje i dogovara."

http://homepage.rs/novosti/oglasavanje-na-twitteru/

U svakom slučaju zanimljiv post. :)

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Poruka
3,697
Da, mislim da je sniply stvoren za content curratore. Cuo sam za njega prije ali ga nisam koristio. Kada budem skupio vise followera vjerojatno cu ga koristit da bi malo promovirao svoje stvari.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Poruka
3,697
Trenutacno, ovo je officially moja najdraza tema :) Neki ce se smijati, ali ja bas sretan jer sam dosao do 64 followera. Samo 5 vise od zadnjeg updejta, ali s obzirom da ne koristim metodu da pratim druge, ovo su "pravi" organski followeri. Ono sto sam primjetio da mi je aktivnost followera nevjerojatno nadmasila moja ocekivanja. Prije kada sam koristio twitter profile uvijek sam raznim metodama dosao do followera ali nikad nitko nis nije reagirao, to su bili pasivni tj. "mrtvi" followeri. Sada sa 64 followera ljudi doslovno prate moje stvari. Ok, ima onih koji me prestanu pratit, ali postepeno raste ukupna kolicina ljudi.

Moram isto reci da dnevno objavim 2-3 tweeta, ne vise od toga. Znam da je twitter takav da moze progutat ogromne kolicine tweetova ali svejedno preferiram kvalitetu iznad kolicine za sada. Radim unutar internet marketing / SEO niche, ali opet, aktivnost je ok jer ciljam na kvalitetu.

Htio sam vidjet dali cu se navuc na twitter pa nisam nikakve alate koristio do sada. Ovo mi je bilo cisto for fun koristenje twittera. Kako sam se ipak malo navukao, a ciljano trziste mi je u drugoj vremenskoj zoni, odlucio sam da koristim svoj prvi alat.

Taj alat ce biti buffer tj. bufferapp.com. To je vec stara aplikacija za koju mnogi znaju, davno sam ju vec bio koristio ali bi me uvijek prosla volja za social media aktivnostima pa bi prestao koristit i buffer. Buffer je dobar jer se mogu schedulirati objave, ali ne samo to, njegova najbolja opcija je sto mozete podesit zadana vremena tokom dana i onda samo dodavati postove na hrpu, kad dodje zadano vrijeme on objavi prvi post sa vase "queue" liste.

Od mojeg zadnjeg koristenja buffera vidim da imaju neke nove opcije. Unutar buffera vam nudi sugestije za postove, sto nije lose ako nemate ideje, a ima i RSS opciju da unutar aplikacije dodate feedove pa tako mozete pratit vama najvaznije sajtove unutar buffera.

Za sad koristim free verziju jer zelim se udubiti u twitter tj. nadoknadit svo ovo vrijeme sto ga nisam koristio, ali cim se malo uhodam vjerojatno cu na buffer dodati i moje radnike pa da svi po malo shareaju na twitteru ali i ostalim social profilima. S obzirom da placeni buffer od $50 mjesecno pruza mogucnost za 5 ljudi iz tima da ga koristi i neogranicen broj scheduliranih postova, to je odlicna stvar zato jer se tako mogu napravit zalihe za dosta vremena unaprijed. Tako da kad se malo ispraksiram sa free bufferom cu vjerojatno prec na placeni.

Nizari

Novi član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
9
Pozdrav svima, da se i ja ukljucim u diskusiju.
Vidio sam topic prije mjesec dana, procitao i primjenio sve navedeno. Za sad sam aktivan 28 dana mada mi je Twitter acc star 3 godine, skupio sam oko 750 followera, svi su poprilicno aktivni, nemam followera koji nije tweetao u zadnja 3 dana. Za tweetove koje postavljam da se tweetaju u peak hours koristim hootlet i to samo za one koji nemaju slike jer mi iz nekog razloga hootlet ne tweeta slike nego ih konvertuje u linkove. Za tweetanje sa slikama koristim Buffer. Za sad sam zadovljan mada znam da uvijek naravno moze bolje.
Kad sa tweepijem dodam ljude odziv mi je cca 15%, cini mi se nisko mada se trudim da privucem paznju ljudi sa interesantim i recimo "eksplozivnim" tweetovima.
Nisam svaki put dodavao 900 ljudi svako 48h, nekad je to bilo 200, nekad 400, nekad 600. Recimo da u prosjeku dodajem oko 500 ljudi u razmaku od 48h. Nemam neku niche ideju, trudim se pratiti ljude iz USA, srednju klasu koja ustvari ima kupovnu moc kad su u pitanju i skuplje stvari.
po twitter analytic-u u ovih 28 dana sam skupio oko 30k impresija, s tim da ne spamam, dnevno nabacim oko 15ak tweetova, uglavnom su fokusirani na period kad su u USA tweetasi najaktivniji i trudim se da mi je sadrzaj bogat, znaci vijesti o filmovima, muzici, igrama, DIY, cooking, youtube linkovi, dosta "bisera" sa tumblra koje naravno personifikujem te raznih citata i slicnih stvari. Trudim se komunicirati sa ljudima odnosno predstaviti se kao standardni korisnik Twittera koji kasnjie nece pokusati izmusti svoje followere.

Da li mislite da mi je 750 followera nizak broj za period od 28 dana, da li mi je nizak broj impresija. Moze li bolje (znam da moze) i kako. Svaka sugestija i kritika je dobro dosla.

Unaprijed hvala :)

pr0digy

Član
Tu od
9 Srp 2014
Poruka
28
Kreirao sam blog (o bodybuildingu, znam da ce sad puno od vas reci da je to prezasiceno ali zelim probat sa ovo zasto imam najvise poznanja i imam o cemu pisati), e sad jos twitter account i to je to.
E sad kad kreiram Twitter trebam postat u vrjemensku zonu ljudima koji zelim da me prate.
Prvo sam mislio na Amerikance ali nista zasto trebam postat od 9 do 23 u njihovu vremensku zonu a to kod nas je od 15 do 05(ujutro) tako da sam se odreko od njih.
Mislio sam da postam u vrjemensku zonu koja je jedan sat (-1 hour) unazad od nase ali ovde spadaju (Saint Helena, Sao Tome and Principe, Senegal, Sierra Leone, Ireland, Isle of Man, Burkina Faso, Togo, Liberia, Mali, Mauritania, Morocco, Greenland, Ghana, Portugal itd..)
E sad neznam koliko je zainteresiranost o bodybildingu u ovim prostorima (a neznam ni dali pricaju engleski zasto poceo sam pisati na engleskom na blogu) osim UK mislim da imam najvece sanse ali nez...
Mislio sam poceti postat u nasem vremeskom zonu jer ovde spada cela Ex-yu, Austria, Nemacka, Francija, Hungary, Belgija, Italija, Spanija itd .. i ovde mislim da bih imao vise posetioca pa sad.. sta vi kazete???

Thrix

Aktivni član
Tu od
24 Lis 2013
Poruka
109
Zašto jednostavno ne napišeš postove kada ti želiš i narediš automatsko objavljivanje po noći (za amerikance)?

pr0digy

Član
Tu od
9 Srp 2014
Poruka
28
Davor Bomestar kaže:
Prodigy - https://bufferapp.com - vrhunska aplikacija za scheduliranje twittova. Do 10 postova kada scheduliras unaprijed imas besplatno tako da za pocetak ce ti biti dovoljno.

A jel ova aplikacija radi samo kada mi je kompujter ukljucan ili radi i kad ga iskljucim (samo napravim raspored za postova i iskl komp pa oni sami postiraju) ???
Koliko postova mogu najvise da scheduliram?? Da znam da izracunam sta kako da ide...

creatifcode

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
107
Evo jedno pitanje, jako dugo nisam koristio twitter i nakon ovog threada odlučio sam da ga ponovo pomalo počnem koristiti da vidim kako sve to skupa diše i kako bi se to moglo iskoristiti. Odmah ću reći da ne koristim nikakve alate za praćenje ljudi i svi ljudi koji su me počeli pratiti napravili su to organski, nekima sam uzvratio praćenje nekima nisam. Stanje je ovakvo:

Tweets
2,978

Following
768

Followers
451

Uz to nalazim se na 31 listi koje su većinom vezane uz design i development i većinom takve ljude i pratim.
E sad pitanje, od unazad nekih 15-20 dana koristim bufferapp na preporuku dbomestra i to onako u njenom surovom oblik kakva i dolazi, dakle nisam nišra mijenjao, 4 tweeta dnevno i to u 10, 12, 16 i 20 sati po našem vremenu, twittowi su uglavnom sa one njihove suggestion liste. Analitika twittera kaže sljedeće, a uključio sam je prije 8 dana:
Your Tweets earned 859 impressions over this 8 day period

engagment rate 08.01.2015: 3.5%
engagment rate 09.01.2015: 3.3%
engagment rate 11.01.2015: 2.5%
engagment rate 12.01.2015: 1.6%
Followeri od Subote sa 446 na današnjih 451.
I tako dalje i tako dalje.

I, konačno, pitanje:
S obzirom na to da nevrbujem korisnike i da su to organski posjetitelji, da li ova statistika i šta valja i dali bi mogao od toga svega skupa više izvući?

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Poruka
3,697
prodigy - bufferap ima besplatnu verziju u manjem paketu pa ga isprobaj. Mozes kao sto sam rekao schedulirat 10 postova. To je web servis tako da ne trebas imat upaljen kompjuter. Al kazem, isprobaj pa ces sve saznat.

creatifcode - slicno je i meni. Dugo nisam koristio pa sam nakon dosta vremena tek poceo ponovo. S time da sam ja krenuo sa svjezim accountom a ne svojim personalnim koji ima puno vise followera.

Ja kao iznimno neiskusan korisnik mogu dati svoje misljenje na tvoju statistiku cisto kao "promatrac" a ne kao neki expert hehe. Ali mislim da ti je statistika vrlo dobra. Upravo nevrbovanjem korisnika kao sto i ja radim, mislim da se postize najlojalnije followere. Sto se tice engagementa, nisam mjerio, ali po meni je ovo solidno. Citao sam da twitter ima strasno nizak click through rate cak i za one autoritete tako da po meni bilo kakav engagement je ok.

Ja npr. osim buffera koristim uglavnom web based twitter, i lijepo je vidjet da stalno neki favoritsi i nekakav engagement imam koji mi twitter sam reporta u notificationima. Ono sto sam primjetio, zbog ove metode da te ekipa prati pa te makne jer ti ne pratis njih da mi dosta fluktuira broj followera. Trenutacno sam na 71 a bio sam na 84, sto je dosta veliki pad u par dana. Doduse, malo sam i zapostavio twitter account, nisam tolko aktivan ovih dana pa je i rast puno manji i sporiji. Trenutacno razradujem ukupnu strategiju tj. dugorocni sistem za vodjenje twittera i ostalih kanala pa kad to rjesim budem se vise aktivirao.

p.s. mali savjet, koji ni ja ne koristim. Mislim da bi mogao vise izvuci ako probas vidjet kada je peak time na twitteru.

aktion

Aktivni član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
131
Ja se izvinjavam na odsustvu, vidim nakupilo se svega.

@creatifcode - dobre, odlične čak za tako neaktivan nalog. I da, podesi da ti je vreme na bufferapp lokalno vreme željenih pratilaca. 10, 12, 16 ( u New York-u ti je ovo zapravo 4, 6 i 10 ujutru) po našem vremenu su jako loše vreme za design i development naloge.

E sad, ono što ja ne uspevam je da objasnim koliko je ovaj proces (dobijanja pratilaca prirodnim putem) zapravo spor. Lepo je to sve, zainteresovani korisnici, bla bla.

Ima problem. Veliki problem. Ako ne radiš ništa sem postova na Twitteru, ništa nećeš postići. Evo da banalizujem primerom:
Postavljaš odlične statuse u pravo vreme, i dobijaš 5 pratilaca dnevno

5 x 30 dana = 150 pratilaca mesečno = 1800 pratilaca godišnje. Dakažemo da ste ad hoc imali još 10% pratilaca na neke viralne postove = 1980 pratilaca za godinu dana.

Vidite li vi ovu cifru? 1980 Banalan primer. Ovo vam je najgorem slučaju 7 dana posla sa prati-uzvrati taktikom. Zato i pratimo ljude u našoj niši, a ne neke random dileje.

Verujte mi da ćete u 30k random ljudi naći više zainteresovanih za vaš proizvod, nego u 3k prirodnih pratilaca.

Na vrh