• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Online zarada prijava poreza

bigli100

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2014
Pozdrav svima nisam znao gdje tacno okaciti temu pa sam ovdje..

Imam jedno pitanje za sve koju se bave internet zaradom duzi period. Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...

liquid

Moćan
Tu od
14 Tra 2014
sve zavisi od države do države ... nisam siguran ali u bosni, ako si u rs primanja do 50.000 km godisnje trebaju se prijaviti poreskoj upravi rs ... ako prihodi prelaze 50.000 km godisnje onda ulazis u pdv sistem i primanja prijavljujes upravi za indirektno oporezivanje bih ... neko rece da je usao zakon u parlamentarnu proceduru po kojem ce se oporezivati freelanceri, ne znam koliko ispod 400 e preko 400 e porez 30% ... ne znam ja koliko je sve to tacno i kakvo je sada stanje

bigli100

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2014
liquid kaže:
sve zavisi od države do države ... nisam siguran ali u bosni, ako si u rs primanja do 50.000 km godisnje trebaju se prijaviti poreskoj upravi rs ... ako prihodi prelaze 50.000 km godisnje onda ulazis u pdv sistem i primanja prijavljujes upravi za indirektno oporezivanje bih ... neko rece da je usao zakon u parlamentarnu proceduru po kojem ce se oporezivati freelanceri, ne znam koliko ispod 400 e preko 400 e porez 30% ... ne znam ja koliko je sve to tacno i kakvo je sada stanje

30% bi bila cista kradja prakticno bi se radilo za druge, ja sam cuo price posto sam u njemackoj da se placa 19% kao 17.000eur godisnje sad nez tacno kako ide ako je to 50.000 ili preko ovde da li se placa vise itd...Ali mislim da to 90% ljudi ne placa a neki mozda i ne znaju da treba.

liquid

Moćan
Tu od
14 Tra 2014
i ja isto mislim da malo ljudi koji primaju novac preko interneta to zaista prijavljuju poreskoj

recimo ko ima firmu, u njemackoj na platu radnika plaća oko 40-45% državi, u bih se državi plaća oko 60-65% ... ne bi bilo čudo ni da odvale freelancerima

flex202

Legenda
Tu od
4 Sij 2011
bigli100 kaže:
Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...

Po zakonu, da treba prijaviti sva primanja, međutim to većina izbjegava. Nisam ni sam prijavljivao ništa dok sam radio u jednoj firmi, kada sam dao otkaz, registrovao sam firmu čisto da nebi kasnije imao problema, mada ovdje to neće biti skoro...

Ja sam iz BiH (RS), imam registrovanu "informaciono uslužnu" djelatnost. Porez je 10%, s obzirom da uplate dolaze iz inostranstva (AdSense i dr., ne radim sa domaćim licima i firmama) oslobođen sam fiskalizacije i PDV-a nebitno da li imam 50k ili 200k godišnje. Doprinosi, knjigovođa, internet i kancelarija me izađe oko 260eu mjesečno + porez 10%. Ovdje se radi o S.P. (samostalni preduzetnik) tako da je osnovica za doprinose prosječna plata u BiH, znači nije bitno da li sebi isplatim "platu" 1000 ili 10 000, doprinosi su isti, dok su za d.o.o. doprinosi MNOGO viši.

liquid

Moćan
Tu od
14 Tra 2014
eeee jedino mi to nije bilo jasno

znači 19 mi je godina, ako ikad budem nešto otvarao to će biti taj samostalni preduzetnik

bigli100

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2014
flex202 kaže:
bigli100 kaže:
Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...

Po zakonu, da treba prijaviti sva primanja, međutim to većina izbjegava. Nisam ni sam prijavljivao ništa dok sam radio u jednoj firmi, kada sam dao otkaz, registrovao sam firmu čisto da nebi kasnije imao problema, mada ovdje to neće biti skoro...

Ja sam iz BiH (RS), imam registrovanu "informaciono uslužnu" djelatnost. Porez je 10%, s obzirom da uplate dolaze iz inostranstva (AdSense i dr., ne radim sa domaćim licima i firmama) oslobođen sam fiskalizacije i PDV-a nebitno da li imam 50k ili 200k godišnje. Doprinosi, knjigovođa, internet i kancelarija me izađe oko 260eu mjesečno + porez 10%. Ovdje se radi o S.P. (samostalni preduzetnik) tako da je osnovica za doprinose prosječna plata u BiH, znači nije bitno da li sebi isplatim "platu" 1000 ili 10 000, doprinosi su isti, dok su za d.o.o. doprinosi MNOGO viši.

Znaci najbolja bi bila opcija kao S.P samo me zanima jel se mora placati porez za sve vrste zarade online posto sam u planu zapocet prodaju nekog proizvoda ajmo rec mrsanje pa kako bi onda morao imati registrovanu kao " program mrsanja " ili kako bi to vec onda trebalo u ovom slucaju

flex202

Legenda
Tu od
4 Sij 2011
Porez plaćaš na zaradu koju prijaviš, odnosno isplate koje preusmjeriš na račun firme ;)

Ako je to neki digitalni proizvod onda registruješ neku djelatnost tipa web sajt, svakako to neće niko pregledati.

Na vrh