• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Online Shop (BiH)

scl_mo

Novi član
Tu od
16 Velj 2013
Sjedila sam satima i citala neke clanke o ovome, ali je vecina iz 2010-2011 godine ili mi nisu bili jasni, ili nisu do kraja bili ono sto sam trazila.

Vec dugo se bavim "online" prodajom robe (najvise neke dzidze). Ne znam koliko se to i moze nazvati online prodajom, ja sam ustvari posrednik izmedju ebaya i kupca, samo za njega narucim na njegovu adresu. (Pronalazim proizvode, postavljam slike, a ljudi uplacuju za ono sto im se svidi, i ja to narucivam na njihove adrese). Radim to sto preko prijatelja, sto preko Facebook stranice. No, odlucila sam prije 2 mjeseca napraviti online web shop. Kupila domenu, hosting, i skoro pa zavrsila stranicu. A pameti uvijek malo pa se tek sad sjetila da li bi mogla imati ikakvih problema, obzirom da to vise nije samo ono Facebook, nego i prava stranica. Pitala sam par osoba koje su "in time" sa temama carina i web shopovi, rekli su mi da nastavim raditi preko stranice, jer se kod nas to kao ne provjerava i da su nasi zaostali sa stvarima tipa online shop. Dok, prijatelj koji zivi u inostranstvu, mi je pricao kako bih po nekom pravilu trebala placati PDV na svaku narudzbu i da bi se to trebalo registrovati.

Mene sada zanima ima li iko iskustva s tim, naravno u Bosni i Hercegovini? Da li postoji neka "inspekcija koja provjerava online shopove"? Ili je to samo inspekcija koja provjerava one iznose na racunu, ako je prekomjerno, da se zapitaju odakle dolaze te pare?

Vec 3 godine mi se na racunu vrti uvijek po 1500 KM, ali nisam nikad imala problema oko toga. Cak sam razmisljala i o razdvajanju, da napravim nekolika racuna.

nesim

Aktivni član
Tu od
26 Tra 2011
ne trebaš plaćati PDV itd.. koliko znam sve do oko 10.000 KM mjesečno ti je dopušteno.

student_zarada

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2011
Prvo moraš otvoriti firmu, jer tako ne možeš i ne smiješ poslovati kao fizičko lice. To će te koštati u Bosni nekih 900 i nešto KM. Naravno uz to će ti trebati također i fiskalni uređaj. http://chronoszenica.com/2013/02/fiskalizacija-i-fiksanje/
http://www.fiskalizacija.ba/index.p...i-fiskalizacije&catid=1:latest-news&Itemid=53

Vjerovatno bi jedno vrijeme mogla proći ispod radara, ali vjeruj mi da ima ljudi koji će nekako doći na tvoj sajt i namjerno te prijaviti inspekciji. Onda počinje zavrzlama i borba sa zakonom, a to jeftino ne može proći. Ideja je dobra i pije vodu i drago mi je ako ti dobro ide, ali konsultuj se sa nekim pravnikom opet, ali ovo gore što sam naveo ti je OBAVEZNO za početak. Za dalje, ne znam. :waving

dev_masta

Iskusan lik
Tu od
4 Sij 2012
Vrlo vjerojatno ćeš još godinu dvije bez problema moći raditi ovako.

Ali, da je legalno nije, i nije fer prema onima koji posluju u skladu sa zakonom.
U Hrvatskoj nema toga da ispod neke svote ne moraš plaćati nikakav porez, iako to ljudi često misle.

Pa barem je u BiH porez na dobit duplo manji nego kod nas! :)

novii

Legenda
Tu od
24 Tra 2009
U Srbiji jeste fiskalna kasa obavezna za trgovine, ali nije obavezno slati račun kad se prodaje preko interneta. To se računa kao prodaja na daljinu.

I svakako probaj prvo da radiš bez firme, pitanje je koliko je sve to isplativo. Pa kad vidiš koliki ti je promet, znaćeš da li ti se isplati registrovati firmu. Za početak pravne poslove možeš obavljati preko već neke registrovane firme, za neku proviziju.

FacebookAds

Član
Tu od
11 Velj 2011
Pretpostavljam da je u pitanju drop shipping. Ne znam da li u BiH postoji zakon o tome? Kada bi se i plaćao porez, na šta bi se plaćao, na proizvod ili samo razliku između cijene proizvoda i cijene za kupca? Mislim da ima tu dosta pitanja o kojima bi se trebalo raspitati prije počinjanja ovog posla. :)

scl_mo

Novi član
Tu od
16 Velj 2013
FacebookAds kaže:
Pretpostavljam da je u pitanju drop shipping. Ne znam da li u BiH postoji zakon o tome? Kada bi se i plaćao porez, na šta bi se plaćao, na proizvod ili samo razliku između cijene proizvoda i cijene za kupca? Mislim da ima tu dosta pitanja o kojima bi se trebalo raspitati prije počinjanja ovog posla. :)

Ni meni te stvari nisu nikako jasne. Raspitivala sam se i govore da nemamo jos zakona za to, i da zato inspekcija nema pojma o tome. Ne znam kod koga bi se mogla tacno raspitati.

Ne znam ima li ikakve razlike ako ne stavim direktno placanje, nego da se javljaju na mail?

FacebookAds

Član
Tu od
11 Velj 2011
scl_mo kaže:
Ni meni te stvari nisu nikako jasne. Raspitivala sam se i govore da nemamo jos zakona za to, i da zato inspekcija nema pojma o tome. Ne znam kod koga bi se mogla tacno raspitati.

Ne znam ima li ikakve razlike ako ne stavim direktno placanje, nego da se javljaju na mail?
Čini mi se da sam čitao da je u Hrvatskoj to regulisano i da postoji u zakonu vezano za drop shipping. Kod nas naravno nemaju pojma ni šta je to. Mene isto zanima, ako nema odredbe u zakonu o tome da li sam ja dužan da plaćam porez!? :bored

dev_masta

Iskusan lik
Tu od
4 Sij 2012
scl_mo kaže:
Kad nešto ne znaš, pitaš direkt u poreznoj.

Idealno bi bilo da dobiješ od njih nešto napismeno, mišljenje, tumačenje, kakogod.
Tako da kada ti porezni inspektor dođe na vrata, uvijek možeš mahnuti tim papirom i reći "pa vi ste mi tako rekli".

Jest da ćeš se možda malo pomučiti za dobiti takvu potvrdu, ali ne daj se.
Sjeti se da su to uglavnom gospođe u starijim godinama i da su im kompjuteri nedovoljno poznati te da im je najlakše tebi reći "ne znam" i nadati se da ćeš otići - jer ti si problem.

Ako odustaneš, njima super, nastavljaju po starom.
A ako ustraješ, onda jbg, moraju se potruditi i saznati koji odgovor da ti daju, što znači da moraju - raditi :)

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Upravo sto dev_masta kaze. Meni knjigovodja kad god nes nije sigurna oko nekih nejasnih zakona (a znamo da u ovim nasim apsurdistanovima ih ima i previse takvih), tada ona slozi upit za poreznu upravu, oni joj posalju objasnjenje toga, ona taj dopis isprinta i stavi u arhivu.

scl_mo

Novi član
Tu od
16 Velj 2013
Ma ja, znaci najbolje pravac u poreznu da se raspitam. Sad za sad mi stranica stoji samo kao read only, nema ni logina ni nikakvih narucivanja, pa cu otici da se raspitam.

By the way, prijatelj mi ima online shop sportske opreme od 2009. i radi na princip "javi se na mail za kupovinu", i nije imao problema nikakvih do sada.

Empresari

Član
Tu od
10 Lis 2013
I u tim poreznim ustanovama svaki djelatnik ima svoje misljenje i razlicito tumacenje zakon ako zakon nije jasan po tom pitanju...

Na vrh