• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Moze li se zaraditi od muzike?

Radijski Voditelj

Aktivni član
Tu od
12 Srp 2021
Ustvari je pitanje ovog topica promašeno - da može li se zaraditi od muzike? Pa muzika je jedan od najjačih izvora zarade. Znam to jako dobro. ;)
Samo je potrebno da bude dobra mjuza. A to se i meni čini da ova od Imperssa jeste. Sutra ću reć glazbenom uredniku da pustimo nešto u programu na radiju. 🎹

Imperss

Novi član
Tu od
7 Ožu 2022
Ustvari je pitanje ovog topica promašeno - da može li se zaraditi od muzike? Pa muzika je jedan od najjačih izvora zarade. Znam to jako dobro. ;)
Samo je potrebno da bude dobra mjuza. A to se i meni čini da ova od Imperssa jeste. Sutra ću reć glazbenom uredniku da pustimo nešto u programu na radiju. 🎹
Mnogo hvala! Mogu li znati koji je to radio?

Radijski Voditelj

Aktivni član
Tu od
12 Srp 2021
Izgleda ipak da glazbeni urednik ne dijeli naše mišljenje. Čak mi je pričao neke priče... nisam ga ni razumio najbolje, ali ko ga j... :censored:

papaduby

Član
Tu od
9 Lis 2021
@Imperss

Nije ti to losa strategija, prvo delis muziku besplatno, a posle
mozes to i unovciti. Takav je slucaj sa besplatnom muzikom koju
youtube predlaze svojim korisnicima da koriste u svojim video klipovima.
U trenutku kada je koriste ona jeste besplatna iliti "royalty free", ali originalni
autor te muzike moze kasnije promeniti status odredjene muzicke numere i
zahtevati isplatu zarade po autorskim pravima. Tako oni koji su je iskoristili
u svojim video klipovima u buduce ce morati da ti plate naknadu za autorska
prava ili da uklone tvoju muziku iz videa.

I ja sam pre nekoliko godina postavljao elektronsku muziku na distrokid,
cak sam napravio nekoliko razlicitih izvodjaca i albuma. Nisam doduse
napravio youtube kanale za svoju muziku, ali i dalje se moze naci na
spotifaju, dizeru, epl mjuzik i sl.

Ako nekog zanima kako to zvuci evo linkova >

sunbeach

U samoizolaciji.
Tu od
17 Lis 2011
U trenutku kada je koriste ona jeste besplatna iliti "royalty free", ali originalni
zahtevati isplatu zarade po autorskim pravima.
Kako se postavi muzika pa da se nadje u YT biblioteci.Nije dovoljno samo napraviti video sa muzikom.

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
Nije ti to losa strategija, prvo delis muziku besplatno, a posle
mozes to i unovciti.
Najglavnije je od svega, zar ne; kakva je muzika u pitanju? :p A Imperss je jak igrač, i on može. 👍
Takav je slucaj sa besplatnom muzikom koju
youtube predlaze svojim korisnicima da koriste u svojim video klipovima.
zahtevati isplatu zarade po autorskim pravima. Tako oni koji su je iskoristili
u svojim video klipovima u buduce ce morati da ti plate naknadu za autorska
prava ili da uklone tvoju muziku iz videa.
Na ovo ću ogovoriti jednostavno; ovo nije istina. 👇 Ako YouTube kaže da je neka muzika Royalty Free, i u njihovoj je auditoeci kao takva; nemaš brige nikakve. ;)
Kako se postavi muzika pa da se nadje u YT biblioteci.
Ti bi stavio svoju muziku tamo? :hahah: (Vrlo) duhovito, ali nemoguće naravno, i na sreću. :D

papaduby

Član
Tu od
9 Lis 2021
Ako YouTube kaže da je neka muzika Royalty Free

Ne moze YT da "kaze", vec autori muzike. Ne pripada ta muzika
youtubeu. Svaka numera ima svog autora i on polaze prava na to
sto je proizveo. Royalty free znaci da autor ne trazi nikakvu naknadu
za svoje umetnicko delo, ali zadrzava sva autorska prava.

Evo ti primer: Tvoja muzicka numera nadje se na YT listi i ti je das
kao common sens da bi se culo za tebe kao autora. Nakon toga kontaktira
te neka izdavacka kuca ili ti sam odlucis da promenis licencu kao autor
i nosilac autorskih prava. Automatski mozes zahtevati svoj deo od YT
po osnovu autorskih prava. To se realno i desava i u vecini youtube
tutorijala naci ces ovu informaciju, te da budes spreman da obrises
takvu muziku iz tvog videa ili da je zadrzis uz placanje autorskih prava.
Naravno sve to ide automatski, jedino sto ce te YT u tom slucaju pitati
je da li zelis da ti se oduzme mali deo od zarade u slucaju da zadrzis
muziku ili pak zelis da obrises muziku. Ako ne odreagujes YT ce ti sam
mutirati doticni video, posto krsis samo muzicka autorska prava, a video
je tvoje delo recimo.

Evo jos nekih detalja vezanih za autorska prava. Nosilac autorskog prava
je osoba koja je napravila neko umetnicko delo. Ne moras ga nigde prijaviti,
autorska prava stices "samim cinom stvaranja". U slucaju da ti neko ukrade ili
neovlasceno koristi tvoj rad mozes svoja autorska prava dokazati na sudu
tako sto predocis sudu korake kojima si stvorio neko delo, jer samo originalni
autor poseduhe sve korake (zapis, fajl, ili bilo koje druge informacije) koje je
preduzeo da bi proizveo neko umetnicko delo. Plagijator ima samo finalni
proizvod.

Ne odlucuje YT o autorskim pravima nego nadlezni sud. Shodno tome
to je proces koji zahteva dosta vremena, tako da youtuberi kao i druge
medijske kuce mogu to zloupotrebiti i emitovati nesto za sta nemaju dozvolu
autora, pa ce platiti naknadno kada sud tako odredi. U svakom slucaju poenta
je da mozes zaraditi pare ako te originalni autor ne tuzi ili ne unajmi nekoga
ko ce u njegovo ime traziti ko krsi njegova prava. U ovom slucaju (muzika) to je kompanija
Distrokid, koja uz minimalnu nadoknadu preuzima takav posao na sebe.

Zbog toga mozes doci i u obrnutu situaciju. Na primer, evo slucaja koji se
meni dogodio: platio sam licencu za pozadinsku muziku za videa na kanalu
na kojem sam radio. I dobio sam licencu za svu muziku od tog autora i licenca
je bila "Royalty free". To znaci da sam platio za citav njegov muzicki opus, odnosno
za svu njegovu muziku, i da mogu da koristim njegovu muziku neograniceno
odnosno rojalty free. Dakle royalty free ne znaci da je nesto besplatno, vec
da je autor saglasan da onaj ko mu je platio za licencu moze da je upotrebi
kako hoce i gde hoce bez ogranicenja i potrebe da plati za svako "emitovanje"
na YT ili bilo gde drugde, ili ukoliko ga proda trecem licu (na primer ja kao kupac
takve licence - "Royalty free" mogu da napravim video i stavim takvu muziku i
prodam je nekom za novcanu naknadu ili zahtevam isplatu po osnovu autorskih
prava za taj video zajedno sa muzikom, pa sva zarada ide meni, a nikakav deo
ne dobija originalni autor muzike jer mi je prodao licencu kao "Royalty free")

Elem, i pored toga sto sam platio muziku i posedujem licencu, YT algoritam
je greskom prepoznao jednu od numera kao krsenje autorskih prava. Tako
da su mi odmah obrisali video po objavljivanju po automatizmu YT algoritma.
Naravno ja sam se zalio jer imam licencu, koju sam im poslao, ali sam cekao
30 dana na odgovor, posle cega su mi vratili doticni video. Dakle ispastao sam
iako sam imao sve uredne papire i dokaze.

U sustini "Royalty free" znaci neogranicenu upotrebu nekog umetnickog dela,
ali ne mora nuzno biti besplatno. U mom slucaju ja sam platio za tu vrstu licence.
Ako platis licencu za recimu muziku na YT nekom autoru, to znaci da smes da
je koristis na YT. Nemas pravo da je emitujes na TV sa takvom licencom, ili
da je koristis u nekom bioskopskom filmu na primer, za ta prava moras posebno
da se dogovoris sa autorom ili nosiocem prava - on moze zahtevati procenat od
prodatih bioskopskih karata u slucaju holivudskog filma, ili neki drugi vid licence.
Sve ovo navodim da bih objasnio royalty free licencu koja moze biti besplatna ili
se mora platiti u zavisnosti kako autor odredi. "Royalty free" znaci neogranicena upotreba
bilo gde i bilo kako, ukljucujuci YT, TV, radio ili prodaju trecem licu kao novi proizvod.

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
Autorska prava uključujući i YouTube često su sklizak teren, ali potrebno je čitati s razumijevanjem, naravno, i poznavati materiju. Jasno je da je Papaduby dosta u tome, no ipak...
Ne moze YT da "kaze", vec autori muzike. Ne pripada ta muzika
youtubeu. Svaka numera ima svog autora i on polaze prava na to
sto je proizveo.
Jako je važmo, ustvari je najbitnije odakle je uzeta ta muzika? :rolleyes: Ako ste je skinuli bilo otkuda, sa nekog sumnjivog weba, pa evo, čak i s našeg Foruma, gdje je netko napisao da je "Royalty free" može vam se dogoditi ovo što je navedeno. Čak i ako je netko to stavio na svoj YouTube kanal i tako napisao, ako ste lakovjerni, možete to 'popiti'... :D jer iza toga ne stoji YouTube. 🧐

Ali ono što sam ja pisao je da ako skidate Royalty free muziku sa svoje YouTube administracije i njihove audioteke, tada nemate problema, mislim da stvarno jeste tako.
Tvoja muzicka numera nadje se na YT listi i ti je das kao common sens da bi se culo za tebe kao autora
Na kojoj listi se nađe? Ako je YouTube proglasi kao CS, to se neće dogoditi tek tako, pogotovo neće samo jer si ti napisao da je tako, nego će sve to pratiti i nekakav potpis odnosno ugovor.
na primer ja kao kupac takve licence - "Royalty free" mogu da napravim video i stavim takvu muziku i
prodam je nekom za novcanu naknadu ili zahtevam isplatu po osnovu autorskih prava za taj video zajedno sa muzikom
Suprotno je od ovoga, ovo boldano nikako nije klasičan "Royalty free" a pogotovo nije besplatna verzija, ali može se ipak posebno dogovoriti.

Epilog: koristite besplatnu muziku sa Youtube admistracije bez brige, jer će se za sve probleme ako se i pojave brinuti: YouTube ;) a meni se nikad nisu pojavili, niti ikome koga znam. (Ovo otkad' je YouTubea :) )
Najbolje je, naravno, koristiti svoje autorske stvari, osobno imam na videima u velikoj mjeri takve video, ali i audio fileove. ;)
Pa kome drago, a kome ne. 😄

papaduby

Član
Tu od
9 Lis 2021
Evo kratkog pregleda o licenciranju muzike,
i vrstama licenci, doduse na engleskon jeziku >
vimeo.com/blog/post/music-resources-for-your-videos

i u njihovoj je auditoeci kao takva; nemaš brige nikakve.
Moguce je da danas stvari stoje tako, ali pre par godina kada sam
bio aktivan na YT situacija je bila kao sto sam opisao u gornjem postu
i uvek je bilo upozorenje u tutorijalima koje poziva na oprez kada koristite
muziku iz YT biblioteke muzike.

Suprotno je od ovoga, ovo boldano nikako nije klasičan "Royalty free" a pogotovo nije besplatna verzija, ali može se ipak posebno dogovoriti.
Naravno Kapetane i ovde ste vi potpuno u pravu. Uz napomenu da ne postoji nesto sto se
zove "standardna" licenca, vec sve iskljucivo zavisi od originalnog autora nosioca
autorskih prava i njegovog licnog dogovora sa kupcem licence. Naravno CS ili Royalty
free jesu nekakav predlozeni standard, ali svaki autor moze im dodati svoje specifivne
zahteve i tako kreirati svoju specificnu licencu prema sopstvenom nahodjenju. Pa tako
u slucaju koji sam gore opisao, autor je dozvolio da se njegove pesme koriste i za kreiranje
novih proizvoda koje novi autor moze licencirati kako zeli kao svoj autorski rad.
Pored toga sta je dozvoljeno, autor moze i eksplicitno navesti sta je zabranjeno.

Ali i pored svega toga, ipak moze doci do promene vazenja licence. To moze da uradi
autor-nosilac autorskog prava. Na primer na svom sajtu autor moze da napise u Uslovima
koriscenja sajta (TOS) da su sve licence validne od trenutka sklapanja ugovora na odredjeni
period ili neograniceno, ali da on kao autor i nosilac autorskog prava zadrzava pravo da
uslove koriscenja licence promeni u buducnosti, te da se vi kao korisnik licence sklapanjem
ugovora ili placanjem licence slazete sa takvim uslovima koriscenja. Naravno sve su to
pravne zackoljice i "sitna slova" koje retko ko cita, a i sam autor mozda nikada nece iskoristiti
to svoje pravo, pa ce licenca do kraja perioda koriscenja ostati ista

U ovom slucaju (YT) takodje moze promeniti uslove koriscenja bilo kog svog proizvoda
ukljucujuci i doticnu licencu, sto je takodje jasno naznaceno u YT TOS-u odnosno uslovima
koriscenja youtube platforme na koje ste odavno pristali samim cinom registracije na taj servis.
I ovde napomena da se to mozda nikada nece dogoditi, ali pravna mogucnost postoji i
YT ju je rezervisao u svojim uslovima koriscenja servisa. To se realno i dogadja, sigurno
ste primili vise emailova o promeni nekog dela TOS-a od strane YT, te da ako se ne slazete
sa novim uslovima koriscebja slobodni ste da se odjavite i prestanete koristiti YT kao servis.

@Imperss
Razmisli o otvaranju sopstvenog sajta za licenciranje tvoje muzike. Vidim da je
tvoja muzika instrumentalna, pa tako pogodna za pozadinsku muziku na YT ili
drugim platformama. Ako si procitao moj gornji post, rekao sam da sam kupovao
licencu za video klipove na YT pre nekoliko godina. Tako nesto bi i ti mogao pokrenuti.

Kada sam poceo saradjivati sa tim sajtom - autorom, cena je bila mala i simbolicna.
Zato sam poceo kupovati licencu - zbog cene. Sajt je bio nov i trazio je svega 10$ za
mesecno, a za prvih 10 kupaca ili tako nesto davao je licencu za 1 godinu. Naravno
igrom srece dobio sam godinu dana licencu za svu njegovu muziku na sajtu. Imao je
nekoliko kategorija muzike kao pop, rock, jazz, kids i sl, i u svakoj kategoriji po nekoliko
instrumentala u skladu sa zanrom. Naravno svakog meseca jr dodavao nove melodije
i po koju novu kategoriju. Licenca je bila "Royalty free" za YT, uz neogranicenu upotrebu
kao i za prodaju trecim licima u vidu video klipa + njegova muzika. Nije cak zahtevao da
se ostavi link ka originalnom autoru, odnosno njegovom sajtu, vec je to bila samo preporuka.

Vec posle godinu dana imao je vise od 100 instrumentala na sajtu koje je pravio svakih
par dana nova pesma. I naravno kasnije je postepeno i povecavao cenu licence. Za upotrebu
instrumentala van YT, na TV ili u dokumentarnim ili igranim filmovima naplacivao je posebno
i to po 1 pesmi, ali isto royalty free, dakle platis jednom i koristis neograniceno. Cena je i za to
u pocetku bila oko 10$ ali za svaku pojedinacnu pesmu, dok je YT licenca bila za sve pesme
sa sajta.

Kako je vreme prolazilo i sve vise ljudi se prijavljivalo, tako je i on lagano dizao cene
ali ne preterano. Kasnije je uveo i dodatne kategorije, kao sto je muzika za telefonsko
cekanje, kao i kratki dzinglovi za reklame ili za identitet firme. Poenta je ta muzika za
telefonsko cekanje. Nisam ni slutio da se i za to mora platiti licenca. To ti je ona muzika
kad pozoves neku drzavnu instituciju pa si na cekanju. Kao kad zoves banku, postu policiju
ili neku kompaniju i sl. Tako je za te svrhe imao duzu melodiju od par minuta, kao i kracu
varijantu te iste melodije od nekoliko sekundi - nesto kao dzingl, i to kupuju srednje ili vece
kompanije kao svoj muzicki identitet koji pustaju klijentima preko telefona dok su na cekanju.

Njegova prednost je bila sto je bio jeftiniji od slicnih zapadnih sajtova, ali je trazio mesecnu
pretplatu za neogranicenu upotrebu njegove citave biblioteke muzike na YT ili jednokratna
uplata za 1 pesmu dzingl ili melodiju za upotrebu van YT

Kada mi je YT obrisao video sa njegovom muzikom u pozadini, prvo sam njega kontaktirao
da vidim sta nije u redu. Naravno on me je uputio na licencu koju imam, te da im posaljem.
Tada sami saznao da njegova muzika nije licencirana apsolutno nigde, ni na YT ni na striming
servisima, i da bas zato ne pravi nikakve probleme sa copyrightom. Tada sam dosta citao o
svemu tome na YT TOS i o vrstama licenci i kako sve to funkcionise, i saznao da autorsko
pravo proistice iz samog cina stvaranja umetnickog ili intelektualnog dela, te da nije potrebno
nigde ga registrovati da bi imao autorska prava, te da je za sva pitanja nadlezan sud.

Ako redovno komponujes muziku mogao bi razmisliti o necem takvom. Cak i ta opcija
pravljenja telefonske muzike moze ti biti od koristi, to su uglavnom krace verzije instrumentala
iz osnovnih kategorija, tako da je on nudio 3-4 verzije nekog instrumentala: dugacka verzija od
nekoliko minuta, kraca verzija od 1minuta i 30tak sekundi za pozadinsku telefonsku muziku
kao i dzingl od par sekundi za identitet firme ili neke ustanove od nekoliko sekundi.

U svakom slucaju Good Luck

Posljednje uređivanje:

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
Možda bi bila dobra samo mala napomena, epilog; što ustvari kaže Papaduby, o čemu on to priča (u prvom dijelu posta, a i drugi mu je sličan)? :unsure:
- O ničemu, pretače iz šupljeg u prazno, samo napominje da je bitno pratiti i poštovati zahtjeve licence filea koji ćete koristiti.
Pa to nitko i ne spori.

Ponekad i ja napišem duži post, no to bude uglavnom tada kad imam što napisati. ;)

Radijski Voditelj

Aktivni član
Tu od
12 Srp 2021
Sve "mudri" savjeti pljušte. Kako ti kupus. :D
dodatne kategorije, kao sto je muzika za telefonsko
cekanje, kao i kratki dzinglovi za reklame ili za identitet firme. Poenta je ta muzika za
telefonsko cekanje. Nisam ni slutio da se i za to mora platiti licenca.
Imperss, ti nemaš brige glavno je da ti je muzika dobra a svima se sviđa ovdje.

Na vrh