Moj foto blog

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Evo da i ja predstavim moj blog. Na njemu uglavnom objavljujem fotografije, ali i poneku objavu na blogu.

Moj blog: Roberto Bilić Photography

CMS: Wordpress
Tema: Photoproof plaćena tema
Editor: Elementor
Pluginovi: Elementor, Apollo13 Framework Extensions su u sklopu teme, a Yoast SEO i WPForms Lite sam ja instalirao
Sigurnost: CSP, hsts, htaccess (nemam niti jedan plugin za optimizaciju ili sigurnost)
Evo par linkova s kojih sam tweakao wordpress
Firewall: 7G Firewall | Perishable Press
csp: Welcome to report-uri.com i Scott Helme (tu ima članaka i o hsts i dr)
Koristim još i blackhole skriptu za botove koji ignoriraju robots.txt

S obzirom da je bilo tu još dosta tips&tricks u pitanju, ako nekoga zanima kako sam nešto napravio a da nije u sklopu teme neka pita. Uglavnom optimizacija i sigurnost u pitanju.

Posljednje uređivanje:

zechina

Član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
44
Evo da i ja predstavim moj blog. Na njemu uglavnom objavljujem fotografije, ali i poneku objavu na blogu.

Moj blog: Roberto Bilić Photography

CMS: Wordpress
Tema: Photoproof plaćena tema
Editor: Elementor
Pluginovi: Elementor, Apollo13 Framework Extensions su u sklopu teme, a Yoast SEO i WPForms Lite sam ja instalirao
Sigurnost: CSP, hsts, htaccess (nemam niti jedan plugin za optimizaciju ili sigurnost)
Evo par linkova s kojih sam tweakao wordpress
Firewall: 7G Firewall | Perishable Press
csp: Welcome to report-uri.com i Scott Helme (tu ima članaka i o hsts i dr)
Koristim još i blackhole skriptu za botove koji ignoriraju robots.txt

S obzirom da je bilo tu još dosta tips&tricks u pitanju, ako nekoga zanima kako sam nešto napravio a da nije u sklopu teme neka pita. Uglavnom optimizacija i sigurnost u pitanju.
Vidi malo da smanjis taj header, pola stranice se ne vidi od njega.

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
89
Super si to složio (y). Smanji visinu headera, nepotrebno je visok.
Instaliraj wp rocket za keširanje i optimizaciju i razmisli o resmush za optimizaciju slika.

zechina

Član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
44
Super si to složio (y). Smanji visinu headera, nepotrebno je visok.
Instaliraj wp robots za keširanje i optimizaciju i razmisli o resmush za optimizaciju slika.
Moze i EWWW image otimizer... radi odlicno i sa free verzijom.

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Moze i EWWW image otimizer... radi odlicno i sa free verzijom.
Znam za sve te pluginove, ali sam ih izbjegavao da ne narušim kvalitetu fotografija

zechina

Član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
44
Znam za sve te pluginove, ali sam ih izbjegavao da ne narušim kvalitetu fotografija
Ne moras da kompresujes slike ako ne zelis, ali ne bi bilo zgoreg da ih konvertujes u .webp format. Imas na FB-u grupu "WordPress Srbija", sa dosta nasih domacih (balkanskih) WP developera. Vidi, pitaj za savet... necec nista izgubiti a dobices gomilu pravih i tacnih odgovora.

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Ne moras da kompresujes slike ako ne zelis, ali ne bi bilo zgoreg da ih konvertujes u .webp format. Imas na FB-u grupu "WordPress Srbija", sa dosta nasih domacih (balkanskih) WP developera. Vidi, pitaj za savet... necec nista izgubiti a dobices gomilu pravih i tacnih odgovora.
Nešto sam se bio igrao sa webp za logo, ali odustao za sada. Koliko su webp fotografije kvalitetne? Ne govorimo o fotografijama za News portale gdje mogu biti lakše, odnosno lošije kvalitete, nego o showcase. Smanjio sam ove novije na 72 pixela i na 75% kvalitete kako je preporučeno za fotografske stranice. Razmišljao sam i o cdn da koristim, ali sam davno prije imao problema sa TCom username gdje im se stranica raspadala. Nije CSS učitavalo. Zato odustao. Eventualno ako se desi da imam napad na stranicu koji ne mogu mitigirati sa htaccess onda u igru privremeno ulazi Cloudflare. Pokušavao sam napraviti i poddomenu za static, ali koristim plaćeni SSL certifikat (www i domena samo. Poddomene ne) jer mi je cpanel SSL certifikat ubacivao linije u htaccess što mi je smetalo. Ja volim da mi je to sve složeno IfModule odmah, jednom tab za prve linije, dva puta tab ako je nešto dodatno i tako. 😁

S obzirom da ne koristim niti jedan plugin za optimizaciju, cdn i sl mislim da je ovo solidan rezultat za ovu vrstu stranice

AzurO

Moderator
Osoblje foruma
Tu od
29 Ruj 2011
Poruka
72
Jako fino to izgleda, složeno elementorom, lijepe slike btw.
Od mene sugestija da nastaviš razvijati blog, dodatni article content neki kroz koji ces i kvalitetne slike provuci, raditi SEO optimizaciju sadržaja i doce traffic sa google znacajniji vrlo brzo nadam se. Pozz

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
89
S obzirom da ne koristim niti jedan plugin za optimizaciju, cdn i sl mislim da je ovo solidan rezultat za ovu vrstu stranice

Ne znam kako si toliko navuko u ovom tvom testu no meni pokazuje dosta loš rezultat:

btw. teško ćeš samo .htaccessom napraviti optimizaciju i keširanje.

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Ne znam kako si toliko navuko u ovom tvom testu no meni pokazuje dosta loš rezultat:
Server. Tvoj Kanada, moj London, UK. Ako se registriraš na Gtmetrix imaš na odabir nekoliko servera.

Prilozi

• 7F95D36B-6A7F-49DD-81D1-4070BF46800A.png
    7F95D36B-6A7F-49DD-81D1-4070BF46800A.png
    78.8 KB · Pregleda: 4

savo

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
11
Robi, mnogo mi se sviđa tvoj blog. Ja sam hteo da napravim nešto slično, ali nisam uspeo. Volim fotografiju, slikam zbog hobija iako nemam dobar aparat. To jest nemam nikakav slikam mobilnim. Tvoje su fotografije baš dobre i kvalitetne. Zato se nisam ni odlučio da napravim blog sličan tvojem. Osim aparata i uptinog kvaliteta slike nemam dovoljno ni tehničkog znanja da vodim takav sajt. Umesto toga napisao sam tekst o "zanimanj" on-line fotograf (Možete da ga pogledate na linku, biću zahvalan na komentarima).
Mislim da može da se zaradi iako dosta ljudi postuje svoje slike na netu i konkurencija je velika.

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Foto
Robi, mnogo mi se sviđa tvoj blog. Ja sam hteo da napravim nešto slično, ali nisam uspeo. Volim fotografiju, slikam zbog hobija iako nemam dobar aparat. To jest nemam nikakav slikam mobilnim. Tvoje su fotografije baš dobre i kvalitetne. Zato se nisam ni odlučio da napravim blog sličan tvojem. Osim aparata i uptinog kvaliteta slike nemam dovoljno ni tehničkog znanja da vodim takav sajt. Umesto toga napisao sam tekst o "zanimanj" on-line fotograf (Možete da ga pogledate na linku, biću zahvalan na komentarima).
Mislim da može da se zaradi iako dosta ljudi postuje svoje slike na netu i konkurencija je velika.
Hvala. Evo ostavio sam komentar na blogu

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Poruka
144
Je li ok sada

Smanjio sam veličinu logoa sa 200 px na 175px, padding sam stavio na 5px

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
89
Bolje je sada, meni je još malo previsoko ali to su osobne preferense. :)

Na vrh