• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Manjak (Nedostatak) motivacije? - Dozivotno rjesenje!

mafica

Član
Tu od
17 Kol 2014
@creatifcode - izgleda da ti je baš svejedno za tim poslom što radiš, sada kada je 'najbolje' za tebe ti si se ohladio od svega. Prisjeti se truda, učenja, odricanja, umora, padova i svega što si prošao da bi naučio ono što znaš i da bi došao do te zarade koju sada imaš. Budi samokritičan i 'napadni' sam sebe tj. reci pa ako sam ovoliko dugo učio sve da bih dobio ovo, zašto sada ne želim to raditi? Jesi li nezadovoljan u životu, vidiš da i kad dođeš do nekog cilja da tebi to nije to?

Pokušaj sebi postaviti neki cilj koji može biti realan ili ne, primjer. Nešto jako voliš (npr. automobili, bodybuilding, namještaj moderni i suvremeni) i onda potraži nešto što ti se sviđa ali da bude veća cijena koštanja jer ti izgleda dosta zarađuješ. Primjer, pronašao si namještaj neki za sobu djece za šta oni teže već odavno i to je 'zadnji krik mode' što se namještaja tiče sa novim funkcijama, mogućnost sklapanja kreveta te deformiranje toga kreveta u radni stol (što postoji i što se meni jako sviđa). Zapovijedi sam sebi, želim to kupiti u sljedeća 2-3 mjeseca. Postaviš sebi budžet koji je jednak troškovima za namještaj, prijevoz i ugradnju (npr. 4,000km) i postavi datum do kad to moraš uraditi npr. 1.ožujak 2015. Mislim da bi ti ovako nešto pomoglo, ali naravno cilj nek bude nešto što ti voliš. Ako prije toga zaradiš novce potrebne za to, dodaj nešto na popis tih stvari, npr. 5m LED trake koja košta cca 25€, 2 kožne stolice (tebi za rad i djetetu) koje zajedno koštaju cca 300€ i sl.
Na kraju krajeva možeš sam sebe zavaravati tipa odrediš sebi cilj ali ne moraš uopće to kupiti nego samo da sebi dokažeš da ti možeš ono što sebi zacrtaš i to je to, možeš novce ostavljati sa strane i uzimati po potrebi.

Imaj na umu da si veliki sretnik i da ovdje mi, kojih nas ima par tisuća, svi težimo za onim što ti već imaš. Zar ne bi bilo šteta za tebe da to izgubiš i da te neki balavac (tatin sin) sa SSS jebe čitav mjesec gdje radiš 8-10-12h za svega 500€-750€?

Mislim da si dosta nezadovoljan što ne bi trebao biti.

Što se ostalih tiče, ja sam srednjoškolac i ja sebi kao motivaciju postavljam ciljeve. Primjer, želim do ljeta zaraditi za skuter Gillera Nexus koji košta cca 5,000km, ali ako ne uspijem sve trebao bih bar 2/3 budžeta ispuniti ja a ostatak roditelji. Nakon toga imam u planu zaraditi novce za polaganje vožnje i dobivanje vozačke dozvole što je isto oko 1,500km. Postavljam ciljeve sebi u nedogled.

Ali moja jedina motivacija nije tu nego je moja motivacija i u tome da ja kao srednjoškolac dokažem "da vrijedim". Ja znam da ja vrijedim i zna to puno ljudi oko mene, ali ja to želim pokazati i "na papiru" kako bih mogao reći ja sam zaradio toliko i toliko, ja radim tjedno bar 2-3 posla za koje uzimam cca 300$ i to sam uspio sa 17 godina. Naravno da ću biti ponosan na sebe jer kada pogledam druge oko mene mojih godišta, pa čak i starije (20+) i vidim da se i dalje "šlepaju" na račun roditelja ponosno stanem pred ogledalo i nasmijem se sam sebi.

Pored toga, moja motivacija je u tome da u budućnosti ako i ne budem imao posla, da uvijek imam nešto sa strane raditi gdje bih mogao uzeti fine novce i zbog toga ja pokušavam utvrditi svoje znanje i proširiti ga jer što više znam to je bolje za mene, lakše mi je naći posao i uzeti poslodavcima novce.

Redovito obilazim teme motivacije (kao što sam došao u ovu). Drago mi je vidjeti neke ljude koji su uspjeli u potpunosti kao npr. što je jedan kupio automobil, mjesečno zarađuju tisuće što je daleko iznad našeg standarda. Samo gledanje slika, čekova, stanja na paypal računu i uspjeha drugih me nekako ispunjava i daje mi tu pozitivnu energiju da nastavim kako bi netko za neko vrijeme mogao gledati i čitati moje teme i moje postove te pronalaziti motivaciju u njima.

sema

Dobro znana faca
Tu od
19 Stu 2010
creatifcode kaže:
Mislim da je ovo generaliziranje koje nije tocno za svakoga od nas. Evo mene npr. novac uopce ne motivira. Imam 2 primjera koja su jako friska i jos uvijek aktualna.

Prvi je projekt stranice u Wordpressu koji je realno mogao biti zavrsen u manje od 7 dana, cijena je 1200$, a ja ga nemam niti nako 4,5 tjedna jos uvijek zavrsenog makar je rok bio mjesec dana.

Drugi je ongoing job za 35€ po satu i mogao bih mjesecno jos placu ubrati na tom poslu za nekih 90 sati mjesecno, a svejedno imam tek nekia 3 sata u zadnjih 2 tjedna skupljeno.

I treci projekt koji mi je sad pao na pamet, a stoji na listi, je Start Up koji treba uskoro dobiti pocetnu investiciju od cca 100.000 dolara, ja sam tu kao CTO i zaduzen sam za izradu prototipa. Imam samo otovren projekt u IDEu i nista drugo.

Ovo je iskreno napisano i ne sluzi za nekakvo k.. tu po forumu kako dobro zaradjujem ili sl. nego cisto da docaram kako novac nije svakome ista motivacija, meni je u biti novac cista demotivacija, a problem je sto pravu motivaciju ne mogu pronaci vec zadnjih par godina, pa sve sto radim radim eto zato sto moram, a ne zato sto sam motiviran.

Najgore od svega je to sto sam svega toga svjestan, a ne znam kako da se protvi scega toga borim. Vec duze vremena razmatram mogucnost nekakve psiholoske pomoci :), jer sve sto sam isprobao nije pomoglo, a da radim koliko neki drugi rade vec odavno nebih morao brinuti o financijskoj buducnosti mene i moje obitelji.

Najveca mana u zivotu mi je to sto sam totalno ravnodusan prema parama i sto ih prezirem i sto mi se gade, vjerojatno zato i ne zavrsavam svoje stvari na vrijeme i odgadjam ih koliko god mogu.

Dosta mi se često zna dogodit slična situacija ko tebi. Dugo san tražija u ćemu je problem, a problem je najviše u sitnim problemima vezanim za projekt za koje znam da ću ih morati rješavati, a stvarno mi se neda suočiti sa njima. Pogotovo ako imam više projekata u tijeku.

I onda dođe do toga da stalno odgađam sa zadatkom i koda upadnem i živo blato, šta više odgađam to više tonem. I sve više gubim volju za rad na tome projektu, a stvara mi se velika tjeskoba oko toga šta mi ne dopušta da radim na svim ostalim projektima. A rok se bliži...
Često situacija ode toliko daleko da lošije jedem, više pušim i skroz poremetim ritam spavanja.

Ali sve je to stvar momenta(momentum), kada uvatiš radni ritam nosi te pozitivan moment i puno si produktivniji i ništa ti nije teško, ista je stvar i sa negativnim momentom zbog kojega toneš sve dublje i dublje.

Kada želiš pokrenitu pozitivan moment isto kao i u fizici najteži je početak, jer moraš savladati trenje koje ima tijelo u mirovanju.
Zato jednostavno odredim sebi jedan jedini zadatak za sljedeći dan, upalim pomodoro tajmer i odlučim da ću 25 minuta fokusirano posvetiti tome zadatku.

I nakon tih 25 minuta stvari jednostavno krenu same do sebe, i kada stvari krenu i dobiješ pozitivan moment jako je bitno iskoristiti ga i pokušat ga zadržat što je više moguće. Jer ako ga zaustaviš morat ćeš krenit opet od nule.

U ovakvim situacijama je novac nebitan faktor, pogotovo ako si duboko u comfort zoni, tipa u ranim si dvadesetima, imaš dovoljno novca za svoje potrebe i živiš sa starcima i nisi suočen sa nikakvom opasnosti za egzistenciju.

Dok ako izađeš iz comfort zone novac može bit itekako motivator, pogotovo ako imaš mjesečne troškove koje pod svaku cijenu moraš podmirit.

Ipak novac nije cilj, novac je sredstvo. Sredstvo kojim možemo ostvariti želje, kupiti slobodu i još puno toga...

creatifcode

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
sunbeach kaže:
Au neverovatan post,odavno nisam procitao ovako nesto,nemas motivacije a radis to sto ne volis a jos ne volis to sto radis i nije ti do para,pa aj podeli sa nama na forumu to znanje pa da mi koji imamo motivacije radimo to isto mozda ti to bude zadovoljstvo sto pomazes drugima.
Nigdje ja nisam napisao da ja to ne volim. Nead stvarno ima trenutaka kada mi se teško odvojiti od kompa i kada jedva čekam da ponovno sjednem za isti. Ja rado pomažem i kada se postavljaju pitanja o kojima nešto znam rado odgovorim i to mi čini zadovoljstvo druge učiti i prenositi moje skromno znanje. Znaju to neki ljudi i s ovog foruma, a i sa onog drugog također.

Kako da ja sad podjelim s vama znanje koje sam ja sticao zadnjih 17 godina. Jedini savjet je samo radi i uči, ali uči tako da to razumiješ i da znaš zašto nešto radiš i šta će to prouzročiti. Ne radi na pamet.

sunbeach kaže:
Ni ja ih ne volim ali bez njih se ne moze.
Istina, gorka istina.

tryengraved

Iskusan lik
Tu od
8 Stu 2010
http://en.wikipedia.org/wiki/Burnout_(psychology) Rekao bih da su kvalitetna organizacija vremena i redovan odmor lijek za ovo. Lično spadam u radoholike ali često mi se dešava isto. U svom haosu imam tu sreću da radim potpuno različite poslove, pa prebacivanje s jednog na drugi mi nerijetko dođe kao odmor, opuštanje. Takođe, uveo sam si praksu da prvo rešavam najteže, najdosadnije i dijelove posla koji oduzimaju najviše vremena, tako balansiram koncentraciju tokom čitavog dana, dok između obaveza pokušavam ugrabiti ne više od 15-30 minuta sna, sasvim dovoljno da se napune baterije.

creatifcode

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
@mafica - svaka ti čast dečko. Sa svojih 17 si zreliji u nekim stvarima od mene koji sam duplo stariji. Probao sam sa ciljevima ali nekako mi ne ide. Eto rekoh sebi da ću za ove pare od ova dva projekta kupiti novi Samsungov LED TV ali mi nekako pala motivacija čim sam ugrabio posao s kojim to mogu kupiti. Sve je bilo super dok taj posao nisam i dobio, e kad sam ga dobio, jebeš ga ne ide, pa ne ide.

@sema - hvala i tebi. Probam s tvojim tehnikama.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
creatifcode kaže:
Ovo je iskreno napisano i ne sluzi za nekakvo k.. tu po forumu kako dobro zaradjujem ili sl. nego cisto da docaram kako novac nije svakome ista motivacija, meni je u biti novac cista demotivacija, a problem je sto pravu motivaciju ne mogu pronaci vec zadnjih par godina, pa sve sto radim radim eto zato sto moram, a ne zato sto sam motiviran.

Ovo sam nekako protumacio da ne volis to da radis,ali nema veze svakom dodju trenutci kad sedne i kada se zamisli i razmisli duboko o svemu i cemu to vodi...ali prodje jer vreme leci sve.

Moj savet ti je da dosta setas,ja npr. prosetam sat-dva i razbistrim se kada me uvati neka tezina i kada mi je tesko.

Priseti se sta ti je bilo zadovoljstvo ranije raditi i to radi ja npr pored silnog interneta i milione filmova i serija opet pogledam filmove na kablovskoj televiziji i nekako na Hrvatskoj televiziji uvek nadjem dobre stare Americke serije i filmove koji me podsete na mladje dane a i na b92 odgledam prijatelje iako je stara serija.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Uf, o ovoj temi bi mogao pisat knjigu. Ne jer se posebno nesto dobro razumijem, nego radi vlastitog iskustva. Pocetkom godine sam bio upao u neku kolotecinu gdje sam totalno izgubio motivaciju za ovim poslom. Sve mi je bilo tesko, dobijem mail od klijenta i odmah sam nervozan jer moram to radit. Imao sam puno uspona i padova, i one stvari koje su mi prije pomagale sa motivacijom vise nisu imale efekta. Nekad te neka knjiga nabrije i motivira, ali drugi put kad ju citas nije to vise to, ti si u drugoj poziciji a i vise te ne sokira taj info. Tako da stvarno nisam znao kako da se izvucem iz kolotecine i te nemotivirajuce rupe.

Meni su ovaj put pomogle par stvari.

Dozvolio sam sebi da imam down period, prihvatio sam to kao dio zivota, i fokusirao sam se da budem sretniji u ostalim aspektima zivota.

Zadao sam si cilj unazad godinu dana da cu do 11og mjeseca preselit u Zagreb i isplanirao sam si cijelu godinu po mjesecima. 6 mjesec sam rezervirao naravno za gledanje svjetskog ali ostatak godine je bio posvecen tom cilju. Zadao sam si nakon nove 3 mjeseca kako cu se ubit od posla ali samo 3 mjeseca da zakotrljam stvari. Malo je to duze trajalo, i malo sam se preopteretio. Ali prihvatio sam da meni motivacija dolazi u ciklusima, kada imam motivacije podesavam stvari da se moze izdrzat kad imam manje motivacije.

U medjuvremenu sam upoznao sadasnju curu, s njom su se stvari poklopile, selidba u Zg je postao nas zajednicki cilj. To mi je samo pojacalo usmjerenost na taj cilj. Zbog veze sam shvatio da je bar meni, tajna uspjeha u poslovnom zivotu upravo u neposlovnim stvarima. Znaci da naucim bolje balansirat posao i drustveni zivot. Kako sam nalazio stvari koje me zadovoljavaju izvan poslovnog zivota to sam vise bio motiviran za posao.

Cilj je da ti lezes u krevet jedva cekajuci sutra dan da radis to sta radis, ali ako svo svoje vrijeme posvetis SAMO poslu, onda dolazi do zamora. Treba to dozirat, kada je najbolje onda prekinut, pa ce ostat ta "zelja" do sutra da se odradi. Kad sam poceo odvajati vrijeme za druge stvari vise me hvatala zelja za radit.

Work ON your business, not IN your business, je nesto sto sam pokupio iz web design business kit knjige i dan danas mi stoji kao misao vodilja. Kad mi neide u poslu, pocnem razmisljat o stvarima kako da radim "na" poboljsanju posla. Kad se dobije osjecaj big picture-a tada se lakse rade manji zadaci.

Novac ko novac meni nije motivator i po onome sto sam citao za 80% uspjesnih ljudi novac nije motivacija. ALI, postizanje neke razine uspjeha jest. Npr. kad sam bio dosegnuo prag na racunu od firme da imam 100 000 kuna, osjecaj je bio kao da sam postigao nesto. Nije to ni blizu sta zelim postic, ali je bio lijep osjecaj. E sad, naravno da se to istopilo jer sam investirao u programe, alate, edukaciju, a i mjesecni troskovi su nam poprilicni tako da bez prihoda za 2 mjeseca bi bili na nuli. Ali bilo je lijepo dotaknuti prag. Naravno, posto mi se stari komp iz 2007e raspadao uzeo sam si novi komp i to me sada motivira za dalje, osjetio sam plodove svoga rada. To je vrlo mala motivacija ali onak nekako kao da sam sebi kazes, a dobro pa ne ubijam se od posla bas za nista.

Najveca motivacija mi je u nekakvom napretku. Ja sam progress driven, kada se ostvaruje napredak onda sam motiviran za jos vise. Kada je tesko, onda ful patim. Uglavnom, nakon sto sam se malo posvetio osobnom zivotu, onda sam dobio snaznu motivaciju za radit, rokao sam ko lud sada krajem ljeta pa sve do nedavno i opet sam postigao neki momentum jer se blizio rok kada se moram preselit, htio sam osigurat egzistenciju i zapeo ko lud.

Dosao je 11-i mjesec, ja preselio u Zg :) Sada sam malo zbunjen jer ova selidba mi je poremetila momentum, isto tako, sada vise nemam cilj taj koji me je gurao u zadnej vrijeme, pa moram si naci neki novi.

Par stvari koje sam shvatio da mene isto znaju dosta dobro motivirat:
- sredjen zivot psihicki, zdravstveno, osobno itd. Sto je vise moguce.
- fizicka aktivnost. Bio sam neko vrijeme redovito trcao nakon posla i u tom periodu sam isto bio motiviran poprilicno.
- druzenje i pricanje. Kako god je moguce, osigurajte si da uzivo pricate sa kolegama, frendovima u vezi posla. Ja kad god pricam s nekim iz industrije, biznisa i slicno, uvijek me nabrije za dalje. Pa cak i kad sa curom ili obitelji pricam o poslu dobijem motivaciju. Okruzite se ljudima u slicnoj ili malo ispred situaciji i napredovat cete u tome.
- cilj i plan kazu da su najbitnije stvari sto uspjesni ljudi imaju. Slazem se sa time. Cilj moze biti bilo sta, sto god ce stvorit najvecu motivaciju. To moze bit telka, putovanje, postizanje neke razine itd.
Plan, to isto moze biti bilo sta, samo da je dokumentirano na papiru. Ja radim planove za sve zivo. 2do lista, plan, kako god mi to nazvali, ali kada zapisemo stvari to nam daje osjecaj smjera. Meni to strasno pomaze. Kada sam si zapisao plan cijele godine po mjesecima, nekako mi nije izgledalo kao izgubljena godina ako se ful posvetim poslu. Zapravo, sad se blizi kraj, vrijeme je da napravi novi godisnji plan za 2015u.
- promjena ponekad kada dodje do monotonije vrijeme je za napravit promjenu. to moze biti promjena zaposlenja, karijere, radnog mjesta, promjena nekih radnih uvjeta itd. Npr. rentanje prostora za rad moze puno doprinijet osjecaju da radite "nešto" u odnosu na to kad radite od doma.
- big deal dogadjaj. Npr. ja kad sam bio otisao u London na konferenciju o link buildingu jos prije par godina slijedecih 6-12 mjeseci sam bio pod dojmom te konferencije. Potpuno je promjenila moj pogled na posao, industriju itd. Ima puno toga out there sto moze utjecat na nas, ali iz sadasnje pozicije tesko je to shvatit, treba malo riskirat, napravit nesto pomalo ludo i nerazborito a opet dugorocno korisno.

Eto toliko od mene, kao i uvijek totalno razbacani post, valjda neko bude procitao :)

belmo996

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2012
Mene kao osobu je jako tesko natjerati da otvorim Sublime i pocnem nesto raditi, ali kada se natjeram onda to ne ispusatam iz ruku dok ne dodjem do cilja.

Nedavno sam poceo sa Elance-om.Kraj prvog mjeseca ja nisam dobio posla, javio mi se jedan lik bas zadnji dan u mjesecu i ja pomislim evo posla jos je bila lijepa lova u pitanju 250$ i na kraju vidim neki Indijac dobio posao za nekih 140$.Tada mi je malo falilo da odustanem i da kazem nije ovo za mene, jednostavno ne znam sa ljudima.Ali onda mi se javio jedan lik sa poslom na koji sam bidao prije nekih 20 dana.Uradio posao dobio maximalnu ocjenu i idem u nove pobjede.

Naravno imam cilj, pardon vise njih tako da trenutno nemam poblema sa motivacijom i siguran sam da cu sada lakse dobiti sljedeci posao.Trenutni cilj mi je da kupim SAM novi laptop koji cu koristiti samo za posao.Pored toga tu je i vozacki, novi aranzer jer se bavim i muzikom i sl.

Nije mi lova motiv, ali su mi motiv stvari koje volim a jos ih nemam.Pored toga zelim da to sam uradim bez pomoci roditelja.

Tu od
7 Svi 2010
belmo996 kaže:
Mene kao osobu je jako tesko natjerati da otvorim Sublime i pocnem nesto raditi, ali kada se natjeram onda to ne ispusatam iz ruku dok ne dodjem do cilja.

Nedavno sam poceo sa Elance-om.Kraj prvog mjeseca ja nisam dobio posla, javio mi se jedan lik bas zadnji dan u mjesecu i ja pomislim evo posla jos je bila lijepa lova u pitanju 250$ i na kraju vidim neki Indijac dobio posao za nekih 140$.Tada mi je malo falilo da odustanem i da kazem nije ovo za mene, jednostavno ne znam sa ljudima.Ali onda mi se javio jedan lik sa poslom na koji sam bidao prije nekih 20 dana.Uradio posao dobio maximalnu ocjenu i idem u nove pobjede.

Naravno imam cilj, pardon vise njih tako da trenutno nemam poblema sa motivacijom i siguran sam da cu sada lakse dobiti sljedeci posao.Trenutni cilj mi je da kupim SAM novi laptop koji cu koristiti samo za posao.Pored toga tu je i vozacki, novi aranzer jer se bavim i muzikom i sl.

Nije mi lova motiv, ali su mi motiv stvari koje volim a jos ih nemam .Pored toga zelim da to sam uradim bez pomoci roditelja.

Kako god okreneš, na kraju opet dolaziš do toga da te lova motiviše. Lova ko lova je obično parče papira i kao takva je bezvredna, ali ona ti omogućava da kupiš i nabaviš sve navedene stvari. Ili da izvršiš exchange usluga, pa za svoj rad u zameni dobiješ određenu stvar, ali se to ništa ne razlikuje od klasične razmena parama. On tebi novcem plati uslugu web dizajna npr, i sutra ti kod njega kupiš laptop i vratiš mu pare.

Tako da nikog ne motiviše lova kao hrpa papira već kao sredstvo sa kojim možemo doći do koristi. Da li to bio novi auto, stan, računar, neko putovanje ili nešto sasvim deseto, zavisi od želje i mogućnosti potrošača.

Na vrh