• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Legalna naplata oglasng prostora

mosec

Novi član
Tu od
25 Stu 2012
Pozdrav, molim za pomoć u svezi naplate iznajmljivanja oglasnog prostora.
Zanima me na koji način s najmanje troškova mogu naplatiti oglašavanje na mojoj web stranici. Inače sam stalno zaposlen i ovo bi mi bio dodatni prihod. Treba li mi obrt, d.o.o, ugovor o djelu...? S obzirom da pišem i objavljujem sponzorirane članke, može li se to naplatiti kao ugovor o autorskom djelu?
Bit ću zahvalan ako mi netko detaljno odgovori.
Thanks

VWolf

Legenda
Tu od
23 Lip 2011
Postoji npr adSense i to su google reklame. Njih postaviš na svoj sajt i za svaki klik dobivaš određenu svotu novca. Ako imaš dobar saobraćaj iz zemalja EU i SAD (UK,Germany,USA,CA) onda možeš dobiti finu svotu novca.

Možeš iznajmljivati banere na svom sajtu nekome ko je voljan da plati no cijenu moraš sam dogovoriti. Možeš fixno dogovoriti ili po trafficu preko tog bannera.

mosec

Novi član
Tu od
25 Stu 2012
Vatra Wolf kaže:
Postoji npr adSense i to su google reklame. Njih postaviš na svoj sajt i za svaki klik dobivaš određenu svotu novca. Ako imaš dobar saobraćaj iz zemalja EU i SAD (UK,Germany,USA,CA) onda možeš dobiti finu svotu novca.

Možeš iznajmljivati banere na svom sajtu nekome ko je voljan da plati no cijenu moraš sam dogovoriti. Možeš fixno dogovoriti ili po trafficu preko tog bannera.

Hvala ti na trudu ali nisam na to mislio. Više me zanima pravna strana priče iznamjljivanja bannera hrvatskim pravnim osobama. Što to moram imati da bih ja mogao nekoj pravnoj osobi izdati račun? Moram li pokrenuti nekakav obrt ili tvrtku ili to mogu na neki način napraviti i bez toga i što se u konačnici najviše isplati? Pritom napominjem još jednom da sam zaposlen. Thanks

perikle

Član
Tu od
19 Tra 2012
Ovo se odnosi na Srbiju, ali sumnjam da je mnogo drugacije u HR. Ako firma (pravno lice) zeli da sa tobom posluje legalno - preko racuna, moras imati registrovanu firmu (doo, preduzetnik..), ali mozes ako imas prijatelja, rodjaka, komsiju koji ima doo da se sa njim dogovoris da transakcija ide preko njega, posto doo moze da obavlja vise razlicitih delatnosti (ne striktno ono za sta je registrovan). Ugovor o delu, honorar i sl. ti je siva zona, za to se raspitaj kod nekog racunovodje. U sustini sve se svodi na sta ce onajkoji zeli da se oglasava kod tebe pristati, ako pristane da ti plati u kesu, ne moras nikome prijavljivti, ako hoce preko fakture, moras imati (ili preko prijatelja, rodjaka..) doo.

mosec

Novi član
Tu od
25 Stu 2012
perikle kaže:
Ovo se odnosi na Srbiju, ali sumnjam da je mnogo drugacije u HR. Ako firma (pravno lice) zeli da sa tobom posluje legalno - preko racuna, moras imati registrovanu firmu (doo, preduzetnik..), ali mozes ako imas prijatelja, rodjaka, komsiju koji ima doo da se sa njim dogovoris da transakcija ide preko njega, posto doo moze da obavlja vise razlicitih delatnosti (ne striktno ono za sta je registrovan). Ugovor o delu, honorar i sl. ti je siva zona, za to se raspitaj kod nekog racunovodje. U sustini sve se svodi na sta ce onajkoji zeli da se oglasava kod tebe pristati, ako pristane da ti plati u kesu, ne moras nikome prijavljivti, ako hoce preko fakture, moras imati (ili preko prijatelja, rodjaka..) doo.

Još mi je palo na pamet ovo. Kako bi bilo na ugovor o autorskom djelu? Znam da banner kao takav i oglašavanje ne mogu proći pod autorsko djelo ali tekstovi, recenzije i čudesa, koja objavljujem za te iste potencijalne klijente može biti autorsko djelo. To mi plate po takvom autorskom ugovoru, koji je znatno povoljnija varijanta i ne treba mi firma. a banner im stavim besplatno.
Može neki komentar na ovo? Thanks

JohnWizzer

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Mislim da ti tu prolazi ugovor o djelu ali se za svaki slučaj raspitaj kod nekog knjigovođe.

"Ugovor o djelu je imenovani ugovor reguliran odredbama Zakona o obveznim odnosima, te kao takav se i nadalje primjenjuje u praksi. Sukladno odredbi članka 590. Zakona o obveznim odnosima, ugovor o djelu sklapaju izvođač djela koji se obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, izvršenje kakva fizičkog ili umnog rada i slično, a naručitelj djela se obvezuje platiti mu za to naknadu.
Stoga, ako bi ste obavljali nekakav određeni posao sukladno opisu gore, tada možete sklopiti ugovor o djelu s naručiteljem."

Detaljnije s primjerima ugovora, izračunom poreza itd. pogledaj na http://www.poslovni-savjetnik.com/p...-primjer-model-obrazac-porez-izracun-honorara

bambam

Član
Tu od
12 Ruj 2012
mosec kaže:
perikle kaže:

Još mi je palo na pamet ovo. Kako bi bilo na ugovor o autorskom djelu? Znam da banner kao takav i oglašavanje ne mogu proći pod autorsko djelo ali tekstovi, recenzije i čudesa, koja objavljujem za te iste potencijalne klijente može biti autorsko djelo. To mi plate po takvom autorskom ugovoru, koji je znatno povoljnija varijanta i ne treba mi firma. a banner im stavim besplatno.
Može neki komentar na ovo? Thanks

Ukoliko si zaposlen i imas zaradu vecu od 1.000 kuna mjesecno onda bi ti predlozio da možda otvoris obrt. Posto si zaposlen, nisi obavezan placati doprinose, jedini trosak ti je racunovodstvo i jos par sitnica. To je legalna verzija.
Sada dolazi druga verzija :)
Firmi je nacelno svejedno sto pise u autorskom ugovoru, pisanje PR članka je npr. nešto što sigurno prolazi. Da li i gdje je taj članak objavljen je svejedno. Autorski ugovor ne regulira objavu nego pisanje članka. Firmama je mozda mala zezancija sa autorskim ugovorom jer ti na kraju godine moraju poslati potvrdu o placenom porezu, a ti "moras" predati poreznu prijavu. Ali to ti je u Hrvatskoj takav đumbus da je sve u sferi obaveza koju ti ljudi najčešće ignoriraju. Još jedno, probaj da isplate honorara budu u nejednakim vremenskim razmacima, novine mogu držati honorarce, ali netko bi mogao reči da tu postoje elementi radnog odnosa (jako, jako, jako nevjerojatno).
Eto, nadam se da nisam previše zakomplicirao.

Na vrh