• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako unovčiti ček?

InFlames20

Legenda
Tu od
2 Ožu 2008
Evo ja sam danas prvi put zapravo išao do banke s čekom da ga unovčim. Neznam kako je u ostalim zemljama ali u Hrvatskoj to ide ovako. Odneseš ček u banku, pošalju ga na tzv. inkaso (provjeru) i za 30 dana imaš lovu na računu. Uvjet je da imate devizni žiro račun, a ja sam platio usput i neku naknadu od 60kn. Vidjet ćemo da li će biti još nekih naknadnih naknada.

Sve sam to radio u Erste banci. I usput, pripazite da unovčite ček na vrijeme, jer imaju rok trajanja. Teta u banci mi je rekla da po novom svi čekovi imaju rok da se unovče 90 dana.

Tko ima više iskustva u tome, neka doda ako sam šta propustio ili neka me ispravi. Bilo bi ok da vidimo iskustva iz raznih država.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Neznam za tebe ali ja u zabi moram ispunit izjave.. 2 lista.. kako sam dobio pare i taj k.. prije sam dobijao na devizni a sad sam i ja morao otvorit devizni ŽIRO racun.. uglavnom gay... osim toga uzmi ti 60kn na šalteru za "transakciju" i onda ti poslje skinu jos dosta.. ovisno.. valjda po postotku tako nes od 100-200kn. Meni su na cek od 500 dolara mislim skinuli sve skupa 150kn ili tako nes.. bo..

ja u ovoj mojoj banci osim sto su bili jucer na vijestima jer je jedan od radnika upalio alarm slucajno.. sad zadnji put kad sam bio u banci ja sam morao govorit ribi sta i kako se radi :D ja sam joj rekao da se placa dio odmah, da se mogu porucit pare na racun od firme (WTF?) i da treba izjava... ah.. ma zakon su..

btw: knjigovodja mi veli da se žiro racuni oporezuju ili neki k.. bo.. jos cu se raspitat o svemu tome.. ako neko ima novi info.. to je sad od nove su poceli zaj.. ugl. moram ic pit.

InFlames20

Legenda
Tu od
2 Ožu 2008
Nije bitno o kojem se čeku radi, ček je ček. Ali u ovom slučaju se radi o inozemnim čekovima, kod domaćih čekova vjerujem da nije takva procedura i da je kraća.

mastaz314

Član
Tu od
19 Velj 2009
Ja na Adsense čeku odmah dobim isplatu u PBZ, bez čekanja, provizije i tih gluposti....

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Da, nije stvar ja mislim do ceka vec do banke. Meni u Zabi uvijek salju na inkaso iako do sad samo amazon i clickbank cekove, ne i adsense... no ocito cu morat preci u PBZ jer sam vec dosta puta cuo da PBZ ne stvara tolike probleme kao ZABA.

Jana

Novi član
Tu od
7 Tra 2009
mastaz314 kaže:
Ja na Adsense čeku odmah dobim isplatu u PBZ, bez čekanja, provizije i tih gluposti....

Molim te, reci mi u kojoj poslovnici, pa da se uputim tamo.
Ja sam upravo bila u PBZ-u kod Cibone i žena je prvo rekla da ne može unovčiti ček.
Na moje čuđenje se predomislila, ali se ujedno sjetila da moram otvoriti devizni račun i to platiti 100 kuna. Na moje opetovano čuđenje izjavila je da zapravo ne moram platiti otvaranje deviznog računa, ali da ona mora poslati ček na provjeru i za dva-tri tjedna ćemo znati može li mi ga isplatiti. Riječ je o nešto malo više od 100 dolara.
Ja sam se naravno zahvalila na < ironic mode >poslovnosti i profesionalnosti< / ironic mode >, uzela svoj ček i odlučila otići u neku drugu banku.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
U principu neke cekove do 200 dolara vrijednosti bas i nije nuzno da salju na inkaso tj. provjeru koja traje 3-4 tjedna pa ti onda uplate na devizni racun ali meni su svejedno svaki put slali cekove na provjeru (inkaso) pa cak i one najmanje od 116 dolara sto sam odnio zadnji put. Ja sam iz Pule tako da ti nece pomoci poslovnice di sam ja isao ali unovcavao sam i u Zabi i u PBZ-u i u PBZ-u su bili puno pristojniji, uljudniji, poslovniji i trudili su mi se pomoc, dok u zabi sam se osjecao ko neka roba na pokrenoj vrpci. Cinjenica je da oni ne posluju sa takvim stvarima svaki dan pa nisu bas informirani oko svega toga. Posto sam sve vec naucio dok sam bio u Zabi u PBZ-u me nista nije sokiralo. Ugl. ovaj jedan cek mozda negdje i prodje da ti odmah isplate ali najvjerojatnije ces se morat pomirit sa cinjenicom da ces morat otvorit devizni racun (na koj se ne placa porez) ili devizni ziro racun(na koj se placa porez na kraju god). Meni je prije islo na devizni sad zahtjevaju devizni žiro (i zaba i pbz) a ta provjera traje oko mjesec dana pa ti onda uplate iznos na taj tvoj racun. Sto se tice PBZ-a ja mislim da su puno jeftiniji za unovcavanje jer sam do sad bez obzira na iznos platio 20kn po ceku za slanje na inkaso i onda oni jos kad uplate skinu nesto malo tj. ne skinu nego racunaju po svom tecaju pa tu gubis. Kod Zabe sam znao placat cak do 150kn na malo veci cekic samo za slanje na inkaso, onda mi jos oni gore skinu neku cifru i onda kad prebacujem iz dolare u kune mi racunaju po svom tecaju. Ugl. mozda se ful razocaram u PBZ ali dugo vremena sam bio u Zabi i mogu reci da trenutacno za te stvari mi je PBZ puno bolji. Mozda je u drugim gradovima ili bankama situacija drugacija, ovo je samo moje dosadasnje iskustvo, ko zna mozda ako mi slijedeci tjedan ne uplate zadnja 2 ceka ce mi PBZ biti losiji :D

proxy9

Novi član
Tu od
23 Ožu 2009
Plus 25% što moraš odvojiti za porez! Osim ako ne želiš dobiti poziv za sud zbog utaje poreza! Nevjerujem da netko želi riskirati!! Prije se nije morao plačati porez jer je sve išlo preko deviznog računa i država nije imala uvid u tvoj račun! A sada sve banke zahtjevaju otvaranje deviznog žiro računa!

rendulicivan

Legenda
Tu od
8 Lis 2008
Neznam od kuda si ti ali kod nas u hrvatskoj je porez 22%, znam da nije sad to velika razlika ali mislim da nije niti premala jer na velike iznose cekova ispadne to dosta novaca.

proxy9

Novi član
Tu od
23 Ožu 2009
To je porez na dodanu vrijednost (PDV) a ti trebaš platiti porez na dohodak (drugi dohodak)!

rendulicivan

Legenda
Tu od
8 Lis 2008
Ok, sory onda samo jednom sam podizao cek u banic i bili mu uzeli oko 75-80Kn na 109$ adsensa ali veselje je kratko trajalo posto sam vec bio banniran te cek nije imao pokrice i novac sam naravno morao vratiti.

proxy9

Novi član
Tu od
23 Ožu 2009
Jedino neznam da li je obavezno uplačivati mirovinsko osiguranje! Meni je to osobno glupo uplačivati jer kako je krenulo u Hrvatskoj neću ni doći do mirovine pa tako da neću ni vidjeti te pare, a to povečava troškove za još 20%

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Pa to i mene muci sad kad sam vidio ovaj tekst. Valjda bi trebalo otici u poreznu i raspitat se tamo. Sto je najgore ja kad sam pitao tetu na salteru u banci za devizni ziro racun koja je fora sa time i kako ja moram placat taj porez itd. Ona je rekla da na kraju godine ispunis poreznu prijavu i platis porez. Po ovome sada ispada da to nije samo tako.

InFlames20

Legenda
Tu od
2 Ožu 2008
Bio danas u banci, odnio ček, kad ono po nekom novom zakonu odnedavno uzimaju naknadu za svaki ček nekih 40kn (cirka $8). Ali to moguće samo u Erste banci, mamu im... Mislim nije to puno, ali na recimo 10 čekova to je već ok svota, a kamoli na veći broj čekova, skupi se.

ward

Dobro znana faca
Tu od
25 Lis 2009
dbomestar kaže:
Pa to i mene muci sad kad sam vidio ovaj tekst. Valjda bi trebalo otici u poreznu i raspitat se tamo. Sto je najgore ja kad sam pitao tetu na salteru u banci za devizni ziro racun koja je fora sa time i kako ja moram placat taj porez itd. Ona je rekla da na kraju godine ispunis poreznu prijavu i platis porez. Po ovome sada ispada da to nije samo tako.

htio bi samo napomenuti onima koji neznaju..bilo kakva uplata novca na vas ziro racun je oporeziva. drzava to smatra dohodkom.na njega se porez moze platit onako kako je u onome clanku objasnjeno,s time da neznam sto je s placanjem doprinosa,jer vecina nas je zaposlena,i ako nam u firmama (ili ako ste poduzetnik,sami si placate) onda nema smisla da jos jednom placamo doprinose mirovniskome. znaci nakon primitka ceka platis odma porez ili na kraju godine popises sve uplate i platis.mislim da postoji i mogucnost da poslodavac plati porez odmah prije isplate vama,tako da vi dobijete netto iznos,i nema mogucnosti daljnje da se neplati porez..uglavnom,to su vecinom autorski honorari.a na kraju ,drzavi je svejedno otkud je lova stigla..za njih to predstavlja poreznu osnovicu

i.m.warrior

Iskusan lik
Tu od
20 Tra 2009
A i uvijek možeš unovčiti ček da ti sjednu novci na devizni račun, porezna ne pregledava u pravilu devizne račune, pa ste više manje sigurni za manje iznose, pa tko želi riskirati...

Ali ne isplati se unovčavati manje iznose, odere banka proviziju.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Ali imas devizni i devizni žiro. Na devizni ti ne provjeravaju a na deviznom žiro ti mogu provjerit i to bis trebao platit porez.

Problem je sto banke zahtjevaju da unovcujes cekove preko ziro racuna. Barem su meni i u zabi i u pbz-u zahtjevali devizni ziro racun.

i.m.warrior kaže:
A i uvijek možeš unovčiti ček da ti sjednu novci na devizni račun, porezna ne pregledava u pravilu devizne račune, pa ste više manje sigurni za manje iznose, pa tko želi riskirati...

Ali ne isplati se unovčavati manje iznose, odere banka proviziju.

Na vrh