• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako osnovati firmu u Srbiji ( korisne informacije)

Drenova

Iskusan lik
Tu od
22 Lis 2010
Naleteh na ove jako korisne tekstove za sve one koji nameravaju da otvore "firmu" u Srbiji, odnose se na registraciju Preduzetnika i DOO:

http://startit.rs/osnivanje-firme-srbija/
http://startit.rs/kako-osnovati-firmu-u-srbiji-prijava-kod-poreske-uprave/

Tu je i ovaj sajt sa dobro prikazanom strukturom, stavka po stavka, na šta treba obratiti pažnju:

http://upravusi.rs/poglavlje/preduzetnistvo/

Takodje preporučujem i posetu sajta Agencije za privredne registre gde možete naći sve potrebne obrasce, aktuelne propise i sl.:

http://www.apr.gov.rs

Napomena: Vremenom pojedine informacije zastare, obavezno sve proverite kod nadležne institucije i sa knjigovođom.

Davor

Iskusan lik
Tu od
10 Velj 2012
Imam jedno pitanje ako si upoznat s tim pošto sam bar ja dobio takvu informaciju a i u banci su mi to rekli. Kažu da u Srbiji ne moraš da otvaraš obrt/firmu ako tvoja primanja ne prelaze 2 miliona dinara godišnje, a u banci su mi rekli da uopšte nema potrebe da idem i prijavljujem bilo šta u poresko pošto nije u pitanju neka velika zarada.

Sad ja znam da Srbija jos nema zakone povodom tih internet primanja i nemam nikakvu nameru da bilo šta prijavljujem ali me čisto zanima ako znaš da li je ta informacija tačna? :)

Drenova

Iskusan lik
Tu od
22 Lis 2010
Nov sam u ovome i još uvek istražujem. Na takvu informaciju još uvek nisam naišao.

Što ne znači da nije tačno.

igorkombi

Novi član
Tu od
29 Lis 2016
Davor kaže:
Imam jedno pitanje ako si upoznat s tim pošto sam bar ja dobio takvu informaciju a i u banci su mi to rekli. Kažu da u Srbiji ne moraš da otvaraš obrt/firmu ako tvoja primanja ne prelaze 2 miliona dinara godišnje, a u banci su mi rekli da uopšte nema potrebe da idem i prijavljujem bilo šta u poresko pošto nije u pitanju neka velika zarada.

Sad ja znam da Srbija jos nema zakone povodom tih internet primanja i nemam nikakvu nameru da bilo šta prijavljujem ali me čisto zanima ako znaš da li je ta informacija tačna? :)

Tako su i neke moje kolege razmisljale...pa ostajali bez tablica na vozilima i navukli poresku inspekciju na vrat

flex202

Legenda
Tu od
4 Sij 2011
Davor kaže:

To izađe nekih 15-16k eura godišnje? Pa po tome nebi bilo petina registrovanih djelatnosti... Kakva je to banka koja savjetuje da kršiš zakon :sigh

U suštini ti možeš raditi i da imaš 15k eura mjesečno, ali ipak je bolje registrovati neku djelatnost i plaćati porez i penzijsko-invalidsko osiguranje.

Ja živim u RS-u i registrovao sam informaciono-uslužnu djelatnost, porez je 2% do ~25 500 eura godišnje. Preko tog iznosa, porez je 10%. S obzirom da se radi o uslužnim djelatnostima za inostrane klijente, oslobođen sam fiskalizacije, znači ne moram imati fiskalnu kasu i izdavati račune. Takođe sam trajno oslobođen, odnosno ne ulazim u sistem PDV-a jer se radi o "izvoznim" uslugama. Ako razmišljaš o registraciji, provjeri da li tako nešto može u Srbiji. Mislim da tih 2% odnosno 10% nije vrijedno zezancije sa zakonom, jer prije ili kasnije će inspekcija početi raditi svoj posao...

K1z4

Član
Tu od
24 Srp 2016
Kod nas u Srbiji vazi da banka ne prijavljuje primanja poreskoj i generalno ako ne prelazis 2 miliona godisnje neces imati problema, a ako predjes tu sumu regirstrujes se kao preduzetnik pausalac i resis sve eventualne komplikacije, a ako opet uspes da predjes tih 6 miliona u pausalu, ulazis u PDV sto ti je u principu svejedno jer za INO uplate PDV od 20% svakako ne placas, tako da imas fixni deo od 10% plus troskovi za tvoje doprinose, knjigovodju itd ...

Na vrh