• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako da otvorim svoj nastavak za domenu?

alecmreza

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Zanima me kako mogu da otvorim svoj nastavak za domenu?
Znaci imao sam u planu da otvorim neku domenu i da je dijelim free kao npr .tk
Pa me zanima kako to mogu napraviti dali se placa gdje mogu to kupiti i tako to.
Hvala unaprijed

postulat

Član
Tu od
14 Ruj 2014
Što bi rekli naši ljudi "okani se ćorava posla"...ne želim da te rastužim, ali to je prosto nemoguće (jedino ako nemaš neke milione u šteku)..Google i još poneki veliki igrači troše ogramne svote novca kako bi "progurali" svoje domene kod ICANN-a..svake godine ICANN odobri određene domene (naravno za te nastavke je potrebno masno platiti), a ja sumanjam da si ti taj badžo hehe...ako neko ima ideju, neka pomogne čovjeku :)

Predradnik

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2014
A uzmi nekakvu domenu koja je lako dostupna pa poklanjaj poddomene. Za takvo nešto trebaš imati opciju "unlimited subdomains".

User name

Novi član
Tu od
9 Lis 2014
Postulat je naveo sta je problem pri realizaciji ovakve ideje. (.tk je registrovan kao domen drzave Tokelau , da je drugacije vjerovatno ne bi ni postojao)
Jedino riješenje vidim ovo što je Predradnik naveo,a to je da kupiš domenu od 2-3 znaka i dijeliš poddomene.

Primjer: Domen .be.nf je slobodan (149$ godina) ti ga registrujes i ti dijelis korisnicima poddomene npr. igrice.be.nf

alecmreza

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Spreman sam i bio platiti nekih 10000e za to,nego gdje mogu tu domenu be.nf naci i tako slicne domen za registraciju?

Hellas

Legenda
Tu od
28 Srp 2009
Danas sam bio nesto napisao pa sam zamolio modove da obrisu jer nisam se dublje zanimao sa tim. Uglavnom, sada nakon nekog citanja to je ovako nekako...

Da bi dobio svoju gTLD domenu moras da ispunis neke uslove.

Ovdje imas sve objasnjeno (koje uslove) u svim ovim PDF-ovima (imas ih na vise jezika).
http://newgtlds.icann.org/en/applicants/agb

Prije svega toga moras postati akreditovani registar pa znaci moras procitati i ovo:
https://www.icann.org/resources/pages/accreditation-2012-02-25-en

E sad letimicno pregledano sa 10 000 eura bi mogao da postanes akreditovani registar sa tim da bi morao da dokazes da imas jos 70 000$ na racunu u banci koje znaci ne trosis potrebno je samo da ih imas, i potrebno je da imas osiguranje u iznosu od minimalno 500 000$.

Sam trosak kod ICANNA da sad tvoj registar dobije recimo novu gTLD domenu recimo
.mreza

bi bio oko 200 000$ i to pod uslovom da nemaju nikakavih primjedbi, zalbi tj da ti je dokumentacija potpuna. Troskovi zavisno od slucaja bi mogli da budu i duplo veci.

Godisnje ti trebaju i Data Escrow usluge i moras platiti naknadu za svaku registrovanu domenu, sto je kako pisu po netu oko 30 000$ ali moze ici i vise zavisno od broja domena iako to nije nesto znatno vise.

E sad jednom kad si sve to postigao softverska implementacija registra, te sami tehnicki troskovi vodjenja registra tokom godine "sam bog zna koliki su", mozda i veci nego akreditacija registra i dobijanje na upravljanje nove gTLD domene. No kao sto rekoh sve je objasnjeno na onim gore linkovima :D.

alecmreza

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Zahvaljujem veoma koristan post.
Naša sam pitanja na svoj odgovor tako da molim moderatore da zakljucaju temu.

Na vrh