• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GOOGLE zanemaruje nofolow atribut

1kvota1

Moćan
Tu od
7 Svi 2009
Slučajno sam naleteo na ovaj članak pa da ne prepričavam
Nofollow atribut uveden je od strane Googlea 2005. godine, a njegova je osnovna namjena bila sprječavanje neželjenih spam komentara na blogovima i forumima. Na Googleovim stranicama
definirane su tri temeljne funkcije ovog atributa:
1) dodjela nofollow atributa untrusted linkovima, odnosno linkovima koje bilo koji posjetitelj može ostavljati u komentarima. Ovo je način da se riješimo neželjenih spam komentara, odnosno da imamo kontrolu nad linkovima koji se pojavljuju na stranici.
2) dodjela nofollow atributa plaćenim linkovima (paid links), koji često imaju neopravdano visok rejting na pretraživačima
3) korištenje atributa kako bi se odredio prioritet kod indeksiranja: nofollow atribut je uputa Googlebotu koje su stranice relevantnije za indeksiranje i rangiranje.

Koristeći nofollow atribut webmasteri su davali do znanja pretraživačima da određeni link (ili sve linkove) na stranici nije potrebno pratiti. Ukoliko se koristio na izlaznim linkovima služio je kao zaštita od linkanja prema sumnjivim stranicama, a njegovom upotrebom na unutarnjim linkovima mogla se kontrolirati raspodjela PageRanka unutar same domene, čime se mogla postići maksimalna iskorištenost link flowa na odabranu stranicu. Na unutranjim linkovima nofollow se najčešće koristio kako bi se spriječila raspodjela PageRanka na stranice koje ne bi trebale biti indeksirane ili za koje nije potrebno da imaju dobar PageRank (kao što su npr. stranice sa uvjetima korištenja, politikom privatnosti, kontaktnim formama i sl.)

Nofollow je postao vrlo popularan, stoga je mnoge iznenadilo kada je u lipnju ove godine Matt Cutts na svome blogu objavio da je Google prije više od godine dana promijenio način raspodjele PageRanka, zanemarujući pritom nofollow atribut. Ranije je princip bio sljedeći: ukoliko je na stranici bilo 10 linkova, od kojih je 5 bilo označeno sa nofollow, tada se PageRank dijelio među pet neoznačenih. Sada se međutim PageRank dijeli među svih deset, bez obzira na nofollow atribut.

Google se na ono odlučio iz više razloga, a Cutts navodi kako su primjetili kako pojedini sajtovi u nastojanjima da utječu na raspodjelu PageRanka stavljaju nofollow atribut na većinu unutanjih linkova, čime su raspodjele PageRanka isključili dijelove vlastitih sajtova s brojnim korisnim informacijama (npr. forume). Ono što čudi je Cuttsovo prilično neuvjerljivo pojašnjenje zašto su tek sad izašli s ovom viješću, gdje navodi kako su mislili da će vlasnici sajtova i ostali zainteresirani za PageRank i sami primjetiti promjenu, te se pozvao na nekoliko situacija u kojima je naglašavao kako je npr. intuitivna arhitektura sajta puno bitnija za dobar PageRank nego fokusiranje na korištenje nofollow atributa kako bi se odredio prioritet prilikom indeksiranja. Ostaje nejasno zašto nisu izašli s jasnom i nedvosmislenom viješću kako nofollow više ne igra ulogu kod njihovog search enginea.

Cutts zaključuje kako nema smisla gubiti previše vremena na PageRank sculpting, budući da to nije najbolji način za povećati PageRank. I on smatra kako je korisnije uložiti trud u stvaranje kvalitetnog sadržaja stranice koji će privući (i zadržati) posjetitelje te u optimiziranje za tražilice.

U svakom slučaju, ako je vjerovati ekipi iz Googlea, više nema smisla stavljati nofollow atribut na nevažne linkove kako bi time postigao bolji PageRank drugih unutarnjih stranica, budući da to neće imati nikakvog utjecaja niti na raspodjelu PageRanka, niti na poziciju na pretraživačim

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Kao prvo, nije ljepo "ukrasti" clanak a da pritom niti ne linkas na original. Uvijek je bolje prepricat text ali ako vec nemozes to onda daj kredite kreatoru clanka.

Prvo cu spomenut taj famozan PageRank. Google je rekao da PageRank se ne prenosi putem nofollow atributa. Ali posto je PageRank danas tako mali sitan a mozda i potpuno nevazan faktor u cijeloj SEO prici ostaje pitanje dali nofollow linkovi pomazu boljem rangiranju unatoc tome ako ne prenose PageRank? Ja obicno ciljam dofollow linkove ali mislim da ni nofollow linkovi nisu bezvrijedni.

Ono sto je receno a ja sam bio i pojasnio u jednom postu jest da nema smisla radit pagerank sculpting sa nofollowom jer necete dobiti PR boost za ostale dofollow linkove. Ono sto google kaze jest da ako ste do sad imali 10 internih linkova i 5 su bili nofollow onda ce onih 5 dofollow isto vrijedit bez obzira na to dali imate nofollow na ovih drugih 5.
Tj. link bez obzira na nofollow ce i dalje gubit PR ali ga nofollow link nece prenosit na taj URL koji linka.

Malo sam se zaletio pa rekao da cijeli clanak nije istina ali ono sto zelim reci da Google zanemaruje nofollow atribut u page sculpingu ali nofollow i dalje NE prenosi PageRank.

1kvota1

Moćan
Tu od
7 Svi 2009
dbomestar kaže:
Kao prvo, nije ljepo "ukrasti" clanak a da pritom niti ne linkas na original. Uvijek je bolje prepricat text ali ako vec nemozes to onda daj kredite kreatoru clanka

Izvinjavam se zbog ovog propusta slučajno sam nasao ovaj članak postaviću link(samo da ga pronadjem!)

webopth

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2009
Sto se tice "no-follow" atributa i Googla iz svog osobnog primjera mogu reci da mi je webmasters tools uredno evidentirao neke linkove iako sam ih postavio na stranice koje imaju "no-follow".

I sad se pitate koja je kvaka? Kvaka je u tome što su to bile mahom stranice koje uzivaju veliki autoritet u ocima velikog "G" i u mom slucaju PR tih stranica je uvijek bio 5 i veci.

Evo da i ja pokazem da sam nesto naucio/radio u zadnje vrijeme. :waving

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
webopth nisam te bas razumio sta zelis reci? Pa zas nebi webmaster tools prepoznao nofollow linkove?

webopth

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2009
dbomestar kaže:
webopth nisam te bas razumio sta zelis reci? Pa zas nebi webmaster tools prepoznao nofollow linkove?

Jasno da bi prepoznao, u pravu si. Ja sam malo zabrijao na nesto sasvim drugo. Lijepo si objasnio da "nofollow" atribut sluzi da se ne prenosi "link juice" koji moze utjecati na PageRank a ja tupim nesto sasvim drugo.
Toliko sam "napaljen" linkbuildingom i toliko toga procitam i naucim svaki dan da je pravo cudo sto sam jo normalan (ja kad ga navalim onda je to strasno). Moje isprike jos jednom svima koje sam zbunio, ode ja sad zaroniti u svoj "linkbuilding" ocean :waving

idss

Član
Tu od
10 Velj 2010
webopth kaže:
Sto se tice "no-follow" atributa i Googla iz svog osobnog primjera mogu reci da mi je webmasters tools uredno evidentirao neke linkove iako sam ih postavio na stranice koje imaju "no-follow".

I sad se pitate koja je kvaka? Kvaka je u tome što su to bile mahom stranice koje uzivaju veliki autoritet u ocima velikog "G" i u mom slucaju PR tih stranica je uvijek bio 5 i veci.

Evo da i ja pokazem da sam nesto naucio/radio u zadnje vrijeme. :waving

Evo ja sam baš sad isto to izkomentirao na onom blogu sa linka. Usput,taj link koji sam naveo i koji je evindetiran sa nofollow je bio na stranici koja nije imala neki posebno dobar PR. Ko će ga znati u čemu je kvaka sa googlom, možda ni oni sami sebi nisu u svemu jasni

Lord

Član
Tu od
30 Stu 2009
To sto google vidi nofollow link ne znaci da mu daje google juice :)

maximum

Dobro znana faca
Tu od
17 Stu 2009
Ako google skida "juice stranice" i na nofollow linkove koja je uopće onda svrha nofollow?.
Druga stvar koja mi je pala na pamet, ako uistinu skida "juice" onda na svim dijelovima stranice osim index stranice mi se skida "juice" na sitemap i privacy policy

Dok ovo pišem osjećam se kao amer, kod njih sam često znao naići na postotke odnosno ganjanje nekoliko promila do 1-2% nečega i kad bi napravili takvu promjenu onda bi im to bilo super.

U ovom slučaju ako imam 10 linkova na stranici a dva su mi sitemap i privacy policy onda mi 20% link đusa ode na pizdariju, ako sa svih tih stranica imam link na index stranicu u konačnici ću solidno pojačati index stranicu ako se riješim ovog gubitka.

Ne znam što kaže google na privacy policy odnosno da li je dovoljno staviti PP na home page/index ili je potrebno imati ga na svim stranicama sajta.

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Ma poanta je da je cijeli taj algoritam prekomplesan pa se ne treba previse razbijat glavu sa time. Ljudi su previse odlazili u extreme sa time zato je vjerojatno G maknuo to. Ja osobno nikad nisam previse obracao pozornost na te stvari jer kako je google bio objasnio to je da algoritam uzima te neke "nepravilnosti" u obzir pa neide sve onako da ako imas 10 linkova da ti se odlazni PR djeli sa 10 i sl. vec je stvar dosta kompliciranija. 95% ljudi kao sto kazes nece osjetit tih 1% promjene pa se ne treba zabrinjavat, cak ni profi SEO-i mnogi se ne pilaju oko tog pagerank sculpinga ali eto onih par postotaka koji stvarno misle da ce imat koristi uvijek mogu googlat kako napravit sculping na druge nacine a da ne koriste nofollow.

Na vrh