• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FOREX?

Gogo7

Dobro znana faca
Tu od
28 Svi 2010
Stepski_vuk kaže:
HAHAHHHAHAHAHAHAHA svegami ti nisi dobar lik....:D ti meni poceo objasnjavati sta je demo racun...hahhahahha aaaaaaaaaaaaaaaaaa hahahahahah

pa ti ne bi mogao zaraditi 20 000 kuna kad bi ti neko unaprijed dao listu koje ce se valute povecati,...ne bi znao sta uplatiti...aa kamo li nesto drugooo ...:drinking

popravi mi noc, brate, hvalaa ti :D king si svegami :D hahhahhahahahhahha

Jako inteligentan odgovor ako smijem primjetiti. :p
Ali ja samo čekam da javiš svoje iskustvo s Forexom.

Sada moram na još nešto ukazati, tj na gomilu pogrešnih informacija koje je Stepski_vuk dao. To moram jer bi netko mogao pomisli da Forex baš ovako funkcionira kako on kaže.

Stepski_vuk kaže:
Btw upozorenje malo, znaci samo mala promjena deviznog kursa, vi dobijate ili gubite velike novce, znaci ako cetvrta decimala se poveca za 5 npr 1.25662 se poveca na 1.25667
vi dobivate 50 $, ili ako se smanji, gubite toliko.

Kažeš ako se četvrta decimala poveća za 5 i u primjeru ti petu decimalu povećaješ za 5, ali recimo da je to nebitno. Dalje, uzmimo da četvrta decimala (na tržištu se gledaju 4 decimale) varira za 5 gore ili dole, da bi mi dobili ili izgubili 50$ moramo imati 100,000$ u protuvrijednosti te valute.

Stepski_vuk kaže:
jer je odnos npr eura i dolara u zadnje 2 godine varirao za nevjerovatna 0.2 % aaa to je nesto ogromnoo, ali bas.
Molim te da mi pročitaš kolika je varijacija u postotcima na slici ispod? Evo ti pomoć, nije 0,2% nego je mnogo veća. :p

quickviewChart

Izvor: ECB

Stepski_vuk kaže:
znaci da se kupio dolar, kad je bio najnizi u odnoso na euro, pa sada prodao kad ima solidnu cijenu, na ulozenih 100 $ se moglo ostvariti cak oko 10000 $
Da si kupio 100$ početkom 2009. kada je odnos bio 1€ = 1,2596$ i prodaj sada tih 100$ po vrijednosti 1€=1,3506$ (uzimao sam u obzir srednji tečaj, a ne kupovni i prodajni jer bi tada tvoja zarada bila još manja). Kolika je tvoja zarada na uloženih 100$? Evo pomoć, puuuuuno manje od 10,000$. ;)

Pozdrav.

somewho

Novi član
Tu od
20 Sij 2011
Gogo7 kaže:
Stepski_vuk kaže:
HAHAHHHAHAHAHAHAHA svegami ti nisi dobar lik....:D ti meni poceo objasnjavati sta je demo racun...hahhahahha aaaaaaaaaaaaaaaaaa hahahahahah

pa ti ne bi mogao zaraditi 20 000 kuna kad bi ti neko unaprijed dao listu koje ce se valute povecati,...ne bi znao sta uplatiti...aa kamo li nesto drugooo ...:drinking

popravi mi noc, brate, hvalaa ti :D king si svegami :D hahhahhahahahhahha

Jako inteligentan odgovor ako smijem primjetiti. :p
Ali ja samo čekam da javiš svoje iskustvo s Forexom.

Sada moram na još nešto ukazati, tj na gomilu pogrešnih informacija koje je Stepski_vuk dao. To moram jer bi netko mogao pomisli da Forex baš ovako funkcionira kako on kaže.

Stepski_vuk kaže:
Btw upozorenje malo, znaci samo mala promjena deviznog kursa, vi dobijate ili gubite velike novce, znaci ako cetvrta decimala se poveca za 5 npr 1.25662 se poveca na 1.25667
vi dobivate 50 $, ili ako se smanji, gubite toliko.

Kažeš ako se četvrta decimala poveća za 5 i u primjeru ti petu decimalu povećaješ za 5, ali recimo da je to nebitno. Dalje, uzmimo da četvrta decimala (na tržištu se gledaju 4 decimale) varira za 5 gore ili dole, da bi mi dobili ili izgubili 50$ moramo imati 100,000$ u protuvrijednosti te valute.

Stepski_vuk kaže:
jer je odnos npr eura i dolara u zadnje 2 godine varirao za nevjerovatna 0.2 % aaa to je nesto ogromnoo, ali bas.
Molim te da mi pročitaš kolika je varijacija u postotcima na slici ispod? Evo ti pomoć, nije 0,2% nego je mnogo veća. :p

quickviewChart

Izvor: ECB

Stepski_vuk kaže:
znaci da se kupio dolar, kad je bio najnizi u odnoso na euro, pa sada prodao kad ima solidnu cijenu, na ulozenih 100 $ se moglo ostvariti cak oko 10000 $
Da si kupio 100$ početkom 2009. kada je odnos bio 1€ = 1,2596$ i prodaj sada tih 100$ po vrijednosti 1€=1,3506$ (uzimao sam u obzir srednji tečaj, a ne kupovni i prodajni jer bi tada tvoja zarada bila još manja). Kolika je tvoja zarada na uloženih 100$? Evo pomoć, puuuuuno manje od 10,000$. ;)

Pozdrav.

Nisam mogao da se ne registrujem kada sam procitao par odgovora na ovom podforumu. Ja se bavim forexom neke 2-3 godine sada i jos uvijek se ne usudjujem ici live, iako imam osjecaj da cu uskoro uspjeti biti konstantno profitabilan.

Zaraditi na forexu nije nemoguce, ali mora se izdvojiti puno vremena i nerviranja citajuci razne knjige, stotine stranica specijaliziranih foruma i par sati dnevno sjediti ispred monitora i pratiti cijenu, istrazujuci zasto cijena ide u pravcu u kojem ide.

Stepski_vuk kaže:

Dolar nije bio najnizi u odnosu na euro, nego najvisi. EUR/USD od 1.25$ znaci da jedan euro vrijedi 1.25$, dok EUR/USD od 1.35$ znaci da je euro ojacao odnosno dolar oslabio (sada se za jedan euro treba izdvojiti 1.35$). Ovo su osnove osnova, mozete ih pronaci na svakoj stranici koja se bavi fx-om.

Razlika izmedju ove dvije cijene je 1000 pipseva, to je premalo za period od jedne godine. Moj dnevni target je otprilike 50 pipseva dnevno. Nadalje, da bi 1 pips vrijedio 10$, mora se uloziti jedan lot (100.000$), sto uz pomoc poluge od 1:100 (ili 1:50 koliko odnedavno iznosi za US brokere) znaci da trebamo uloziti 1000$ odnosno 2000$. I to je opet samo margina ! Ako pozicija padne ispod margine imamo margin call i broker zatvara poziciju. Dakle, za poziciju od jednog lota nemojte razmisljati ako nemate bar 10.000 $ da ulozite. Pravilo je da se ne rizikuje vise od 2-3% vrijednosti racuna (na 10k $ znaci 200-300$ sto je 20-30 pipseva po standardnom lot-u)

Ko odluci da se bavi ovim, neka na pocetku ne misli o zaradi, nego samo o tehnikama i strategijama trgovanja.

@Stepski vuk - Koji si smjer/odsjek na ekonomiji ?

Da si kupio 100$ početkom 2009. kada je odnos bio 1€ = 1,2596$ i prodaj sada tih 100$ po vrijednosti 1€=1,3506$ (uzimao sam u obzir srednji tečaj, a ne kupovni i prodajni jer bi tada tvoja zarada bila još manja). Kolika je tvoja zarada na uloženih 100$? Evo pomoć, puuuuuno manje od 10,000$. Winking

Da odgovorim i na ovo. Na ulozenih 100$, uz profit od 1000 pipseva, ako koristimo 0.05 lota po poziciji (50$ margina) znaci da je jedan pips 0,5$. Sto se stop lossa tice, ako ga procijenimo prosjecno na 30 pipseva, to je 15$ (15% racuna sto je previse, ali hajd, za primjer...), to bi bio profit od oko 500$. Naravno, kako balans racuna raste, mozete povecati i pozicije, ali to je sad druga stvar. Svakako nam je rizik previsok sa 15%...

Osim toga, uzimajuci u obzir volatilnost trzista za period od jedne godine, sa stop lossom od 30 pipseva ne mozemo ulaziti u ovako dugorocna ulaganja. Radije bismo trebali otvarati i zatvarati pozicije intraday znaci unutar jednog dana.

Pozdrav

dev_masta

Iskusan lik
Tu od
4 Sij 2012
extinctor kaže:
brokeri ne moraju krasti novce tradera. Mogu im velikodušno dopustiti da ih izgube.

Broker nema koristi ako ti izgubiš novac.
Nema koristi ni ako dobiješ novac.

Broker ima korist ako ti prometuješ novcem.

draganukacek

Legenda
Tu od
4 Velj 2011
Treba tu dosta uciti.To je velika nauka.Probao sam,izgubio nesto malo novca.
Ako se radi foreks sve ostalo treba bataliti,oduzima mnogo vremena za analize.
A samo 5% ljudi zaradjuje na foreksu,svi ostali gube.
Desava se da 10-15 dana ide super,i onda jedan il dva dana sve ode....

freelancer.asus

Novi član
Tu od
28 Velj 2015
Taj Forex u sustini je isto kao i ono sto su reklamirali na B92 FX Lider - trgovina valutama, tako?
Muka mi je vise od tih piramidasa!

EuforijaKg

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2011
Forex nije piramida, niti bilo kakve slicnosti ima sa tim. To je jednostavno decentralizovano trziste trgovine valutama, znaci nikakve nema veze sa piramidama niti je scam, to je isto kao i berza samo decentralizovano i daleko vece trziste. A fx lider je broker.

draganukacek

Legenda
Tu od
4 Velj 2011
freelancer.asus kaže:
Taj Forex u sustini je isto kao i ono sto su reklamirali na B92 FX Lider - trgovina valutama, tako?
Muka mi je vise od tih piramidasa!

Taj FX Lider je posebna prica....

Mishkin

Član
Tu od
3 Pro 2012
Forex je globalno trziste valuta. Valutama svi trguju, od najvecih korporacija, do sitnih spekulanata. Prednost u odnosu na berzu je ta sto forex nema problema sa likvidnoscu, u svakom momentu moze da se trguje.
Nije problem u brokerima, vec u ne razumijevanju situacije. Da bi trgovina na Forex-u bila moguca, veliki igraci odrzavaju trziste, spremni su u svakom momentu da kupe ili prodaju valutu sitnijim ribama. Pored toga, banke daju ''polugu'' (eng. leverage) sitnim brokerima, za njihov mali ulog ''pozajmljuju'' im visestruko vecu sumu novca da bi uopste mogli da trguju, jer na Forex-u se ne trguje ''markica po markica'' nego u lotovima. Kurs se prati do cetvrte decimale. Fluktuacije, promjene medju valutnim parovima, desavaju se, da tako kazem, na trecoj i cetvrtoj decimali. E, sad, neko ko uplati 100$ na racun ''cisto da proba'', obicno nije svjestan da jedna ozbiljnija promjena u kursu pojede njegovih $100, jer je to samo polog za mnogo vecu sumu koju je on zapravo razmijenio...
Leverage - najveca prednost, ali i veliki rizik. Zato vecina ne uspije...
Prevare se desavaju na sasvim drugom nivou, sa trzistem nemaju veze.

draganukacek

Legenda
Tu od
4 Velj 2011
FX Lider ima sprid na valutnom paru Eur/Usd od 3 pipa.
Svi normalni brokeri imaju oko 1 pipa manje vise.
Ali kod nas svi koju krenu prvo se zalete kod FX Lidera pa neznaju sta ih je snaslo,kasnije se prebace kod nekog normalnog brokera.Da ne pricamo o likvidnosti njihove firme koja je mnogo puta dolazila u pitanje na forex forumima.
Druga stavr oni takodje imaju svoje analize na njihovom sajtu,koje ako pratis i radis po njima polako ali sigurno pre il kasnije gubis sve.

PenelopeCruse

Novi član
Tu od
8 Srp 2021
Za početnike je sasvim moguće zaraditi na burzi. Međutim, vrijedi shvatiti da trgovanje nije igra. Da bi počeo zarađivati stvarni novac na burzi, početnik mora naučiti umijeće trgovanja, razumijevanje zakona tržišta, tehničku i temeljnu analizu. Pa čak i nakon što svladaju sve potrebne vještine, mnogima neće biti lako zaraditi novac na burzi, budući da je za ovu vrstu aktivnosti potrebno imati određeni način razmišljanja.

PenelopeCruse

Novi član
Tu od
8 Srp 2021
Vidim da su neki oživjeli prastari thread pa da i ja nabacim komentar – ionako ovakva tema ne može zastarjeti; trgovina valutama jednako je aktualna kao i prije 10 ili 100 godina. Gledajte - u načelu forex trading se ne razlikuje od svake druge trgovine – bila to razmjena dionica ili, u skladu s najnovijim trendom, kriptovaluta. I baš kao što su u krivu oni koji smatraju da je zarada trgovinom namijenjena samo nekim „elitama“, toliko su u pravu oni od vas koji upozoravaju: na pragu svake burze ostavite lakovjernost i želju za brzim bogaćenjem bez znanja! Ne trebate se, naravno, ostaviti svake nade, ali nadi konvertibilnost daje samo teorija i praksa. Početnicima savjet da razmisle – kolika je vjerojatnost da ste vi baš onaj jedinstveni genij, da baš samo vas čeka laka zarada...zar mislite da bi prečica bila toliko očigledna? Ne zanosite se ljudi, sve što je lako - ne vrijedi, a što donosi zaradu, traži rad. U tome se ni posao brokera ili profesionalnog trgovca ne razlikuje od bilo kojeg drugog zanimanja; mnogo uspjeha traži mnogo strpljenja i rada, a veliki rizik ne bi obećavao tako velike dobitke kad bismo srećom svi bili jednako obdareni. Zato pazite na zamke i ne nasjedajte pričama – čak ni zagrijati stolicu danas nije dovoljna. Čitajte struku učite od znalaca, i jednako važno – pratite svjetske trendove. Zaostati u znanju na tržištu danas znači propasti.

Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh