• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Evo zašto smo zabranili MLM

AntiMLMSrbija

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
Pripremio sam poveći odgovor na ovu temu ali ne mogu da ga okačim zbog ograničenja za postavljanje linkova....Kako god, u svakom slučaju, kao što moj nick to imponira, ja bih najviše želeo da se MLM zabrani zakonom, jer ta prevarantska delatnost ne zaslužuje ništa bolje.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
AntiMLMSrbija kaže:
Pripremio sam poveći odgovor na ovu temu ali ne mogu da ga okačim zbog ograničenja za postavljanje linkova....Kako god, u svakom slučaju, kao što moj nick to imponira, ja bih najviše želeo da se MLM zabrani zakonom, jer ta prevarantska delatnost ne zaslužuje ništa bolje.

Slobodno postavi odgovor niko ti ne brani ili daj link sa odvojenom tackom a ja cu ga proslediti ovde.

Zasto zakonom da se zabrani ako niko nikog nije prevario?Ti meni npr.das 10E i od svakog novog koga nadjes i koji meni uplati 10e ti dobijes 5e,sta je tu nezakonito!

freemind kaže:
Ako je nesto trazeno na torentima, to znaci ili da je ta kompanija izuzetno poznata, i onda svaki novi proizvod se trazi, ili je proizvod nevidjeno trazen. U oba slucaja, i zvanicna legalna prodaja ce biti odlicna.

Vecina ljudi, kupuje legalno ako im se isplati to, iz znaka postovanja, boljeg osecaja, podrske, update-a, virusa....

Ne postoji sansa da je nesto jako trazeno na torentima, a da je prodaja slaba . Mi smo ovde iz milion razloga navikli na torente.Na zapadu je skroz druga kultura .
Verovatno si citao o kuknjavi producenata filmova na torente. Ali pogledaj recimo najtrazenije torente i pogledaj zaradu istih filmova u bioskopima.

Slazem se.

novii

Legenda
Tu od
24 Tra 2009
sunbeach kaže:
Zasto zakonom da se zabrani ako niko nikog nije prevario?Ti meni npr.das 10E i od svakog novog koga nadjes i koji meni uplati 10e ti dobijes 5e,sta je tu nezakonito!

U Srbiji je sredstvo plaćanja dinar i svako ko plaćanje vrši u evrima krši zakon.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
novii kaže:
sunbeach kaže:

U Srbiji je sredstvo plaćanja dinar i svako ko plaćanje vrši u evrima krši zakon.

Ko je spominjao Srbiju? Pisem u globalu.

novii

Legenda
Tu od
24 Tra 2009
Izvanjavam se nisam baš razumeo, hteo sam da samo spomenuti da u Srbiji to nije po zakonu. U ostalim zemljama ne znam kako to ide.

AntiMLMSrbija

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
sunbeach kaže:
Slobodno postavi odgovor niko ti ne brani ili daj link sa odvojenom tackom a ja cu ga proslediti ovde.

Da MLM funkcionište tako jednostavno niko se ne bi žalio. Problem je mnogo komplikovaniji od tvog primera i svodi se na to da MLMovi ne nude proizvode i usluge nego prodaju snove o pasivnom prihodu i boljem životu.

https://www.youtube.com/watch?v=pLBbbUD9B1Q

Koriste love bombing tehnike tokom regrutovanja, zloupotrebljavaju psihologiju grupe na seminarima, preuveličavaju cenu i kvalitet proizvoda ili usluga, izbegavaju da kažu koliko su stvarno zaradili za uloženo vreme.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Ti si ocigledno bio nasamaren, cim si ceo svoj identitet poklonio diskreditaciji MLM .
Znam coveka koji je prevaren preko affiliate programa, sada bi on trebao da se registruje ovde i da napise stop affiliate, ili coveka kome je paypal uzeo bez razloga novac, i on tu da krene sa anti paypal misijom.

AntiMLMSrbija

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
Nisam nikada bio deo MLM-a, što ne znači da nisu pokušali da me regrutuju nebrojeno puta do sada.
Ako ćemo o očiglednom, očigledno je da slediš klasičnu MLM skriptu "kako se izboriti sa kritikom i kritičarima" čim praviš paralele sa affiliate marketingom i paypalom, gde ni jedan ni drugi nemaju ama baš nikakve veze sa MLM sistemom "poslovanja".

Banners Brokers nije samo jedan primer MLM prevare. Bilo je njih više za ovih nekoliko godina. Od skorijih tu su bili Zeek Rewards, TelexFree, Ripplin (promovisali ga jedno vreme domaći spameri - nestao), SpeakAsia (ojadio mase po Indiji i okolnim zemljama), GetEasy (vršili promociju po Hrvatskoj - urušio se). To su neki od online primera.

Od klasičnih MLMova (proizvodi, suplementi, sokovi itd.) glavna vest ove godine bi bio sudski spor protiv kompanije Vemma u Americi, po tužbi da je pomenuta kompanija piramidalna šema. Presuđeno je da kompanija više ne može da se bavi MLMom i njeno poslovanje se sada vrši pod budnim okom Federalne trgovinske komisije (FDA).
Herbalife je već poduže na tapetu od strane Bila Akmana, a od skora se pridružio i senator države Nju Jork, koji zahteva da se svi MLMovi, ne samo Herbađubre, stave pod strožiju regulativnu kontrolu. Isti senator nije štedeo reči na račun Herbalife, nazivajući je takođe piramidalnom šemom i u svom izveštaju dao je video snimak sa jednog od seminara, gde Herbalife govornici otvoreno krše zakon, govoreći o navodno isceljiteljskim osobinama Herbalife proizvoda...

https://www.youtube.com/watch?v=2zPgBVwgPZo

Još i da navedem primer Amway-a, rodonačelnika MLM-a, koji je 2010. godine platio sudsku nagodbu od 56 miliona dolara, na ime tužbi da se bavi, pa sad Vi pogađajte već čime. Ceo sudski proces trajao je oko 3 godine, jer je Amway hteo da uvuče suprotnu stranu u arbitražni proces, koji bi naravno bio u njegovu korist.

Nije samo problem u načinu poslovanja MLM-a, već najveći deo leži u kolekciji izmišljotina i neistina, koje serviraju tokom svoj društvenih okupljanja (seminari, treninzi). Okruženi stereotipima, insistiraju samo na jednosmernom vidu informisanja. Kompanija i njeni glasnogovornici se tretiraju kao poznate ličnosti, dok se njihova reč smatra zakonom. Sve što je u suprotnosti sa njihovim stavovima smatra se negativnim i nepoželjnim. Jednom rečju - sekta.

Ko želi da pročita malo više o zabludama MLM-a nek svrati na wp.me/P4bnNo-96

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Ako ćemo o očiglednom, očigledno je da slediš klasičnu MLM skriptu "kako se izboriti sa kritikom i kritičarima" čim praviš paralele sa affiliate marketingom i paypalom, gde ni jedan ni drugi nemaju ama baš nikakve veze sa MLM sistemom "poslovanja".

Ok, balkanski spijunu, otkrio si me.
Mozemo se prepucavati danima, MLM se izucava na univerzitetima, legalan je nacin poslovanja, ali da, mnogi prevaranti koriste taj piramidalni model, i treba paziti. Zasto ga koriste? Zato sto je to najjeftinije, i zato sto svima treba posao. Kao sto sekte koriste delove religije tako i ovi koriste delove zdrave marketinske opcije zarad svoje manipulacije.
Takodje, treba razdvojiti MLM koji je u startu zdrav, ali koji je pohlepom postao prevara. Ili lazni mlm, takozvane sekte koje nude nista, i glavni cilj im je prevara i manipulacija.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Dacu jedan primer za MLM. U jednoj od mojih firmi, imam operaterke koje rade od kuce. Obuka je jako zeznuta, i moze da traje i do mesec dana. Najbolje operaterke sam placao, da obucavaju druge, jer su najbolje znale posao. Ali desilo se to, da sam platio mnogo kesha a vecina je odustala od posla. I posle sam popricao sa svim zaposlenim, i dogovor je pao, da one same obucavaju bez nadoknade nove, ali imace dozivotno procenat od njihovog dela. I sve su pristale. Trenutno, imam dve operaterke koje dovele po 3 radnice koje su odlicne u poslu. Ove dve, em zaradjuju od svog osnovnog dela, em uzimaju procenat i od ove 3 koje rade takodje odlicno, i povecala im se zarada za 15% .

U cemu je stvar? Ja sam sada ustvari na pragu MLM, iako je interni, ovo je prakticno onaj pravi, izvorni, cisti MLM koji ima snagu godzile. Doduse, ja ne mogu ici daleko i duboko, jer nemam odakle da placam 5 i 6 nivo, ali recimo njih 6 koje su dovele ove dve, ako one dovedu nove radnice, to je onda 3. nivo MLM. Mogao bih da idem do 4 nivoa, i tu je kraj.

Da li razumes sada sta je MLM, i koja je glavna svrha? Besplatna obuka, saveti, zauzvrat dobijas procenat umesto honorara, i plate. Motivisan si da ukljucujes druge, i da ih obucavas. Poenta je da je proizvod dobar i da je sve zdravo.

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Znam ljude koji su oboleli jer su ulozili desetine hiljada evra na MLM sistem,sta da se radi to je njihova greska ali zbog desetak prevaranata ne mogu svi biti prevaranti.

AntiMLMSrbija

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
freemind kaže:
Ok, balkanski spijunu, otkrio si me.
Mozemo se prepucavati danima, MLM se izucava na univerzitetima, legalan je nacin poslovanja, ali da, mnogi prevaranti koriste taj piramidalni model, i treba paziti. Zasto ga koriste? Zato sto je to najjeftinije, i zato sto svima treba posao. Kao sto sekte koriste delove religije tako i ovi koriste delove zdrave marketinske opcije zarad svoje manipulacije.
Takodje, treba razdvojiti MLM koji je u startu zdrav, ali koji je pohlepom postao prevara. Ili lazni mlm, takozvane sekte koje nude nista, i glavni cilj im je prevara i manipulacija.

Balkanski špijun nije toliko loš epitet. Pojedini su me prozvali da sam šef kriminalne ANTIMLM organizacije :D koja guši slobodu, sputava misli i radi ko će ga znati šta još....
Ako već kažeš da se izučava na univerzitetima, red bi bio da navedeš konkretna imena tih univerziteta. 80ih godina iz redova Amway-a se raširila informacija kako se na Harvard poslovnoj školi izučava MLM. A sam Harvard se toliko smorio od silnih poziva ljudi koji su pitali da li se na njihovom univerzitu izučava MLM da su zapretili tužbom bilo kome ko se iole usudi da javno iznese kako se na Harvardu izučava neki tamo MLM:

„If the registrar’s office had a dollar for every call we’ve had over the years over whether Harvard Business School teaches multilevel marketing or has studies on it, we could throw a very nice Christmas party,“ reads one internal business-school memo. „This claim is harder to kill than a dandelion.“

What was once a nuisance now looks like grounds for potential defamation or libel lawsuits, says Frank J. Connors, a Harvard lawyer. Some handouts, for example, now claim – falsely – that Harvard has conducted „extensive research in the network marketing industry,“ and that the business school calls multilevel marketing „a once-in-a-lifetime opportunity.“

Na Stanford Univerzitetu postoji nešto što se zove Social Network Marketing. Mada u nazivu imaš taj network marketing koji se poistovećuje sa drugim imenom za multi-level marketing tzv. mrežni marketing, Stanfordov Social Network Marketing stavlja akcenat na Social Network tj. marketing na društvenim mrežama (facebook, twitter, linked itd), što nema veze sa mrežnim aka multi-level marketingom.

Na univerzitetima MLM se najčešće izučava kod oblasti piramidalnih šema i ništa više od toga. Što se tiče legalnosti legalan je samo u SAD-u, gde po tamošnjim zakonima, svaki MLM je dužan da podnese izveštaj o zaradama na godišnjem nivou. Na primer jedan ovakav izveštaj:

documentcloud.org/documents/1311316-vemma-2013-income-disclosure.html

Ili ovakav:

mH1WNwF.jpg]

gde možemo da vidimo da najveći procenat učesnika (>90%) u MLM-u zarađuje mizeriju za godinu dana, dok manje od 1% raspodeljuje ostatak kolača, od čega najviše uvek ide gazdi i njegovim pajtosima.
Postoje i određena pravila, poznatija kao Amway Safeguard Rules, koja kažu da MLM nije piramida ako ispunjava sledeće stavke:

1. Pravilo o 10 prodaja - imati najmanje 10 kupaca koji će kupiti proizvod, a da nisu članovi/saradnici MLM-a
2. Pravilo 70% - moraš da prodaš najmanje 70% robe koju si naručio pre nego što naručiš ponovo
3. Otkup robe - kompanija (Amway) će otkupiti svu robu koja se vrati u periodu od 6 meseci, po ceni koja je najmanje 90% od prodajne cene

To su ta čuvena pravila koja su prezentovana sudu tokom suđenja 1979. godine, i samo zahvaljujući njima Amway je izbegao da bude osuđen kao piramidalna šema. Ujedno pomenuta pravila su predstavljena kao osnova za svaki MLM, koji bi hteo da bude "legalan".
Praktično, ne postoji način da se proveri u kojoj meri se jedna MLM kompanija pridržava i da li uopšte sprovodi ova pravila na neki način. Pokušano je nekoliko puta da se uvede neki red i regulativa ali se sve to do sada završavalo bezuspešno jer MLM kompanije u SAD imaju svoju lobističku asocijaciju (poznatiju kao DSA), čiji je zadatak do sada uvek bio da stopira i onemogući bilo kakvu zakonsku regulativu koja bi malo dublje zagrebala i uvela red u MLM poslovanje.

Ovo je samo skraćen primer svega što se dešava po SAD-u, gde postoje kakva takva pravila i zakoni oko MLM-a. Ako gledamo naše okruženje, ništa od gore navedenog ne postoji u zakonskim aktima država ex-YU, pa ni u samoj Evropi.

Uzgred, koje MLM kompanije ubrajaš u "zdrave" a koje u "nezdrave" ?

P.S. Spominješ procente u svom primeru, a izostavljaš konkretne brojke. Za proizvod nisi dao informaciju o čemu se konkretno radi, tako da je diskutabilno koliko je on dobar.

P.P.S. Zainteresovanima za neki kritički materijal u vezi MLM-a, preporučujem da proguglaju na internetu sledeće knjige:
* Merchants of Deception - autobiografsko delo Amway Emeralda (zvanje dostupno samo 1% članova)
* Multi-level Marketing Unmasked - autor dr. Džon Tejlor, proveo određeno vreme u NuSkin-u (mlm-thetruth.com/research/multi-level-marketing-unmasked/)

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
Tek sad mi je jasno zasto ste zabranili pisanje o MLM jer bi ovde bilo bespotrebnih postova i spamovanja da li je MLM legalan ili ne a to je isto kao kada bi se povela rasprava sta je starije kokos ili jaje.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Uzgred, koje MLM kompanije ubrajaš u "zdrave" a koje u "nezdrave" ?

P.S. Spominješ procente u svom primeru, a izostavljaš konkretne brojke. Za proizvod nisi dao informaciju o čemu se konkretno radi, tako da je diskutabilno koliko je on dobar.

Mozes da budes politicar, toliko si se raspisao a zaista nista konkretno nisi rekao, ok, ta kompanija je varala, kakave to ima veze sa legalnim MLM?

Kakve veze ima o cemu se radi, devojke prodaju preko telefona proizvod/uslugu koja kosta xxx. Ja imam zaradu od toga x, ali taj x sam podelio na ostale prodavce, da bih dugorocno dobio kvalitet, i od njih imam samo 0,x a ne kao do sada x . Da li si ti normalan, da prostis.

MLM moze se kreirati za BILO KOJI proizvod, koji i ti koristis. Vlasnik izracuna koliko moze da daje od ciste zarade u nivoe, i onda ne placa u prazno obuku za prodavce , ne mora da zaposljava, da daje oglase... Ne placa reklamu, sto je osnova svega .

AntiMLMSrbija

Novi član
Tu od
29 Stu 2015
freemind kaže:
Mozes da budes politicar, toliko si se raspisao a zaista nista konkretno nisi rekao, ok, ta kompanija je varala, kakave to ima veze sa legalnim MLM?

Nije mi jasno zbog čega smatraš da ništa konkretno nisam rekao tj. napisao. Napisao si pre mene da se MLM izučava na univerzitetima, da sam ti primere Harvarda i Stanforda, i zatražio da mi navedeš na kom to univerzitetu se izučava MLM. Takođe si napisao da je MLM legalan, a ja sam ti odgovorio da je samo u SAD-u MLM kako-tako pokriven zakonom, dok kod nas (ex-YU) nema zakonske regulative povodom MLM-a. Isto tako smatram da je primer Amway, Herbalife-a i drugih kompanija veoma važan za ovu diskusiju, jer se te kompanije smatraju vodećim u MLM branši. Naročito Amway od koga je krenula cela ova MLM zvrka.

I da preformulišem pitanje, pošto za "zdravi - nezdravi" nisam dobio odgovo: Šta je po tebi "legalan" MLM ili kako ti definišeš legalnost neke MLM kompanije tj. na osnovu čega je definišeš ?

Kakve veze ima o cemu se radi, devojke prodaju preko telefona proizvod/uslugu koja kosta xxx. Ja imam zaradu od toga x, ali taj x sam podelio na ostale prodavce, da bih dugorocno dobio kvalitet, i od njih imam samo 0,x a ne kao do sada x . Da li si ti normalan, da prostis.

Pa ima veze jer je svet MLM-a načičkan precenjenim proizvodima/uslugama diskutabilnog kvaliteta (primer: Vemma sokovi, Herbalife šejkovi, Amway suplementi itd), čija je uloga mahom da budu pokriće pred zakonom. Ne vidim ni jedan razlog zbog čega ne bi naveo proizvod koji prodaješ osim ako to nije zabranjeno pravilnikom ovog foruma (zabrana reklamiranja i tome slično).

Moram da napomenem da je ovo treći put gde ti meni dodeljuješ epitete. Prvo je bilo balkanski špijun, pa političar, pa na kraju da nisam normalan. Zamolio bih te da to neradiš, jer prvo nije lepo, drugo ja tebi nisam dodelio ni jedan epitet do sada.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Nije tacno, prvi si napravio paralelu mene i onih koji uce kako da diskredituju protivnike MLM, odnosno dao si jasnu vezu sa mojim postom, na nedvosmislen nacin si me okarakterisao kao nekog ko smisleno , organizovano pise protiv protivnika MLM.

Ja sam ti dao primer iz moje firme, ti si trazio expertizu o proizvodu, ne znam sta zelis, fiskalni racun, da ti detaljno opisem ceo posao da bi ti mogao da das sud ?

Dao sam ti primer kako MLM moze i na mom primeru da radi dobro.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Sada bas analiziram svoj model. Znaci ove dve operaterke koje su dovele te 3 nove radnice, one imaju bonus, ove dve ako dovedu dve nove takodje, i jos ta grana ce imati bonus i bice motivisana . Taj 4 nivo kada dodje, tu prestaje stablo.Nemam vise odakle da ih placam, jer bih onda ja bio u minusu.
One nece vise imati mogucnost da dovode nove. Medjutim, one dolaze da bi prodavale, ne da bi ukljucivale nove. Po meni to je i glavna stvar kod uspesnog MLM, da dovodis prodavce, koji ce zasluziti mogucnost da ukljucuju druge i svojim radom pokazati da su spremni za to.

Pravi MLM po meni treba da ima ova pravila

1. Dovodis prodavce, a ne one koji samo ukljucuju druge, jer prakticno ako imas celo stablo od predavaca a ne prodavaca gubi se smisao MLM .

2. MLM treba ograniciti , do nekog nivoa, sve zavisi koliki procenat dajes u to stablo, i koliko zelis da smanjis sebi dobit

Prakticno, kontrolisani MLM je ono sto je bitno. Velike mreze nemaju vremena da se bave time, nemaju ni kontrolu nad mrezom, i zato pokusavaju i od predavaca da naprave kupce, jer je svima glavna stvar ta pasivna zarada i ne postoje prodavci proizvoda. Cela mreza su im predavaci i oni koji sanjaju da nista ne rade jednog dana. I onda se prave clanarine, uvaljivanje proizvoda ....

Na vrh