• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dokazano: tko se ne rodi bogat, nema mu druge nego obrazovati se

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
http://business.hr/business-class/dokazano-tko-se-ne-rodi-bogat-nema-mu-druge-nego-obrazovati-se

Kao što sam mnogo puta vec govorio na ovom forumu. Internet poslovanje nije razlicito od ostatka poslova, edukacija je kljuc uspijeha. Ostavite se "metoda" i ulazite u sebe. Educirajte se da postanete sposoban radnik, sposoban poduzetnik.

Za svaki problem koji imate postoji neko "znanje" koje ga moze rijesiti. Kad dodjete do problema nemojte panicarit nego razmisljajte sta mozete naucit da slijedeci put nemate taj problem.

Prije par mjeseci me jedan clan foruma pitao u sta da ulaze ono sto je zaradio od nekih metoda. Ja sam mu rekao u sebe i u edukaciju. Da ne trosi pare na metode nego da ulaze u edukaciju.

Sad neki dan sam mu rekao da bar 1 mjesecno si kupi 1-2 knjige na Amazonu i da ih procita.

Ponavljam, nemojte se fokusirat koliko dolara cete zaradit sutra, za mjesec dana nego razmisljajte kakvu karijeru cete imat. Koliko cete zaradit tokom zivota? Fokusom na sitnis "sada" cete izgubit fokus na ozbiljnu zaradu i karijeru "sutra". Educirajte se i ne odustajte.

Black Dragon

Legenda
Tu od
7 Tra 2009
Samo da dovrsim tvoj post:

Znanje je potencijalna moc! Ukoliko ga koristis, onda ocekuj velike rezultate. Ukoliko ne, onda se nemoj muciti ni da ga prikupljas.

(Ovo govorim jer znam da ima onih koji ce i previse vremena provesti u ucenju i studiranju (tu sam pre i ja bio) i skoro nikad nista nece testirati u praksi da vide kako sve to funkcionise. Takvi ljudi, ma koliko oni znanja imali, nece daleko dogurati. Ipak treba naci neki balans izmedju rada i ucenja jer jedno bez drugog ne moze.)

gox1971

Aktivni član
Tu od
7 Ožu 2012
Ono sto sam ja naucio u pocetku bavljenja Internet poslom je da se najprije ulaze u znanje te se onda napravi posao. Novac zaradjen od posla dijeli se ovako:
Jedan dio se potrosi na sebe. Ipak smo sretniji kada si nesto kupimo no drugi dio se mora vratiti i uloziti u posao. Ako nam taj posao donosi novce onda treba ulagati u njega i poduplati ili cak potriplati zaradu.
Nadalje, razmisljanje uspjesnog Internet marketera je:
Ne gledati koliko koji program/softver/knjiga kosta vec koliko ce nam taj program/softver/knjiga donijeti zaradu u bliskoj buducnosti.
Sto se djelovanja i brzine tice nemam sto puno govoriti. U ovom poslu treba djelovati promptno, na prvu. Svaku priliku treba iskoristiti i ne smije se imati straha od neuspjeha. Nije problem u neuspjehu, to je dio svakog posla, problem je ne uspjeti se podici nakon njega. Tu se prepoznaju pravi Marketeri.

ativar

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Black Dragon kaže:
(Ovo govorim jer znam da ima onih koji ce i previse vremena provesti u ucenju i studiranju (tu sam pre i ja bio) i skoro nikad nista nece testirati u praksi da vide kako sve to funkcionise. Takvi ljudi, ma koliko oni znanja imali, nece daleko dogurati. Ipak treba naci neki balans izmedju rada i ucenja jer jedno bez drugog ne moze.)

Ovo sam zaista morao citirati, jer sam se apsolutno pronasao u ovome.

Zamolio bih tebe ili nekog drugog ko se nalazio u ovakvoj situaciji, da da savet kako izaci iz istoga.
Ne znam, ja pokusavam, ali mi ne ide. Znaci fali mi ono "take action", znam lako je reci ali potrebno je i to uciniti. Ne znam, malo sam izgubljen u ovome, jer sam zaista vise posvecen ucenju, citanju knjiga, clanaka, gledanja webinara, seminara i da ne nabrajam dalje, ali nedostaje mi praksa ili bolje reci akcija.

Ne znam kako iz ovoga da izadjem, ne znam ni sam sta tu nedostaje, motiv, produktivnost, strah od neuspeha...

Ace_

Iskusan lik
Tu od
28 Ožu 2010
ativar kaže:
Black Dragon kaže:

Zamolio bih tebe ili nekog drugog ko se nalazio u ovakvoj situaciji, da da savet kako izaci iz istoga.
Ne znam, ja pokusavam, ali mi ne ide. Znaci fali mi ono "take action", znam lako je reci ali potrebno je i to uciniti. Ne znam, malo sam izgubljen u ovome, jer sam zaista vise posvecen ucenju, citanju knjiga, clanaka, gledanja webinara, seminara i da ne nabrajam dalje, ali nedostaje mi praksa ili bolje reci akcija.

Ne znam kako iz ovoga da izadjem, ne znam ni sam sta tu nedostaje, motiv, produktivnost, strah od neuspeha...

Nema ti tu nekog magicnog savjeta koji ce preokrenuti sve. Just do it. Ako fejlas, do it again dok ne uspijes.

Black Dragon

Legenda
Tu od
7 Tra 2009
ativar kaže:

Jason Fladlien je preporucivao odnos 16:1 u korist radu. Znaci npr. ucis 1 sat i onda 16 sati radis. Naravno za nekoga je to mozda mnogo, pa mozes za pocetak da pocnes sa odnosom 3:1.

Kako da se 'nateras' da radis? Prosto. Kada ispunis vreme za ucenje, onda krenes da radis. Za sada nije ni bitno sta radis, sve dok radis.

PS: Nemoj da budes perfekcionista. Ciljaj da uradis posao na zadovoljavajucem nivou, nemoj ciljati perfektnost.

failey

Aktivni član
Tu od
21 Ožu 2012
Sve je to super, ali ako se ne rodiš bogat, teško je doći do kvalitetnog obrazovanja, treba se imat vremena za obrazovanje, pogotovo ako ne kužiš neke stvari brzo, a tko će ti plaćat u međuvremenu račune i jest i pit, ako nemaš roditelje da ti plaćaju ili nešto tako....

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Vecina mladih ljudi danas koje znam zive kod staraca studiraju, ne rade i onda vise na facebooku po cijele dane. Tako da to da se moras rodit bogat nebi se slozio, bar ne za ovaj dio svijeta. S obzirom da zivimo u Europi i da smo svi relativno bogati u odnosu na neke druge djelove svijeta onda svatko ima sanse da se probije. Cak i oni koji rade 8 sati mogu naci vremena da uce poslje posla.

Fora je da kada nisam radio, nisam studirao i samo sam po cijele dane visio na kompu nikad nisam imao vremena za nista. Bio sam ko penzici koji nikad nemaju vremena :) Tek sada razumijem sta znaci nemati vremena i opet se nekako bolje organiziram. Sve je u nasim glavama. Ako imas komp i internet imas pristup znanju koji prije nikad prije nije bio ovako javno dostupan i besplatan. To sto smo nacija naucena na nerad i stalno cekamo da nam netko rijesi probleme to je sada druga stvar.

A za gornje komentare. U Edukaciju spada i praksa. Normalno da neces naucit nesto dobro ako samo citas. Praksa, iskustvo meni se to sve podrazumjeva pod "edukaciju". Ako zelim biti uspjesan poduzetnik mogu igrat neke Railroad i Pizza Tycoone na kompu ali necu daleko stici. Ucit kako biti poduzetnik, i pocet biti poduzetnik. Kad dodjes dalje primjenis to. Ja svakih 4-6 mjeseci skoro kompletno mjenjam sliku na svoj posao, jednostavno kroz rad evolviram i ucim. Uz to procitam nesto knjiga, nesto blogova itd. Ali ima strasno veliku volju za edukacijom, sad cu kukat kao i penzici pa reci da bi volio da mogu vise vremena odvojit za edukaciju mjesecno, ali od rada eto bas i ne stizem onoliko koliko bi htio.

Znanje i rad treba ukombinirati ali obicno treba znat bar osnove prije nego se krene nes radit. Ja sam mjesecima citao o SEO-u prije nego sam probao nes izrangirati. Nakon toga sam nes uspio malo. Pa sam jos ucio, probavao, ucio i tako godinama i sada znam solidno. Dakako da ima jos strasno prostora za ucit. Doslovno vrijedi ona da sto vise ucim vidim koliko malo znam. Toliko tog korisnog znanja bi volio imati u ovom trenu ali eto, ucimo se. Mora se proci neke stvari uzivotu da bi i to sto procitamo znali primjenit. Kad ja procitam 1 text, i 2 moja radnika. Iskusniji radnik gleda to drugacije od mene, ja gledam drugacije od njega a onaj manje iskusan radnik u toj metodi potpuno na neki treci nacin gleda na istu stvar. Znaci sve vam ovisi u kojem ste stupnju razvoja. Stalno govorim o "web design business kit" knjizi jer je mene jako puno naucila poduzetnistvu. Upijao sam svaku rijec i nacin razmisljanja iz te knjige i svakih 6mjeseci je citam ponovo i svaki put NAUCIM nes novo zato jer sam svaki put sam na nekoj drugoj razini vlastitog razvoja. Vec je pozutila knjiga, imam je preko 5 godina i opet ju citam s gustom i divim se informacijama.

Ugl. poanta je da je u edukaciji kljuc, osobito u ovim internetskim poslovima. Ako nemate neko znanje nemate sta ponudit, nemate sta trazit. Sto vise znanja, iskustva imate to su vam vece sanse za uspjeh na poslovnom planu, ma cak i na privatnom. Moze se naucit i kako "lovit cure". Npr. meni je jedna "how to get laid" knjiga jako puno pomogla da naucim neke stvari koje sam primjenio i na poslu. Knjiga je laicki napisana ali je dosta posvecena psihologiji sto je normalno za tu temu. Cak je u knjizi receno, kada budete primjenili neke stvari bolje cete i posao obavljati i vise srece imati u poslu. Ono sto hocu reci, da bi bili uspjesan u poslu nije dosta naucit samo SEO, samo PPC, samo kako zaradit sa clickbankom, trebate naucit i druge stvari, trebate naucit kako biti uspjesna osoba, kako se organizirat, kako imat samopouzdanja, kako prodavat, kako managirat, kako kvalitetnu komunikaciju vodit, sve to ce vam pomoci da budete uspjesnija osoba.

failey

Aktivni član
Tu od
21 Ožu 2012
Da, bogatstvo je relativno, ja npr. živim na selu, i sad ću ispast da kukam, ali samo da kažem da radit na polju, proljeće, ljeto, jesen, posao je od jutra do mraka praktički, nije baš bajno. Dok sam bio mlađi i nisam morao/mogao radit, druge stvari su mi bile na pameti, a uostalom komp sam tek dobio sa negdje 15 godina, bar mislim da je tak, na kraju osnovne otprilike. U to vrijeme a i prije, polako već postaješ zreo za pomoć na polju radit, sadit, brat kulture, timarit stoku itd. Fejsa, tvitera i ostalih sranja nemam, tak da ne visim po tome, istini za volju PC igre sam igrao, ali ne pretjerano. U biti po zimi jedino imam vremena kada koliko toliko mogu imat neki kontinuitet za radit, slobode za učit i radit stvari koje me zanimaju. Tome jedino zavidim gradskim ljudima, gdje klinci imaju vremena ko blata, i onda još kukaju kad moraju smeće iznest, ko ono u američkim filmovima, ja bi njemu dao da ide drljat njivu, hehe, sa konjima:p. Više bi htio vremena nego novca, ali opet, vrijeme je novac, kužiš? Na takve situacije ciljam, a opet tko zna kak bi ja ispao da sam u gradu i da imam love, možda bi stvarno visio po fejsu, tu i roditelji imaju ulogu, da motiviraju djecu, a ne samo da im daju komp, neku igru ili crtić da zašute i ostave ih na miru, ček malo, o čemu pričamo, stat ću jer nemam pojma o čem ću još počet trabunjat....

jokara25

Moćan
Tu od
24 Sij 2009
dbomestar kaže:
Vecina mladih ljudi danas koje znam zive kod staraca studiraju, ne rade i onda vise na facebooku po cijele dane. Tako da to da se moras rodit bogat nebi se slozio, bar ne za ovaj dio svijeta. S obzirom da zivimo u Europi i da smo svi relativno bogati u odnosu na neke druge djelove svijeta onda svatko ima sanse da se probije. Cak i oni koji rade 8 sati mogu naci vremena da uce poslje posla.

Tvoje postove je uvek zadovoljstvo citati. Samo bih obratio malo paznje na boldovan deo.
To sto se npr. Srbija teritorijalno nalazi u Evropi je ni u kom slucaju ne izjednacava, niti priblizava standardu ekonomski razvijenih zemalja Evrope.
Urugvaj se nalazi u Juznoj Americi pa oni nisu zbog toga siromasni, naprotiv, standard je veci nego u Srbiji.
Nikakve vajde od toga sto se nalazimo u Evropi. A uzimajuci u obzir imigrantsku politiku, jezicku barijeru (u Evropi, koja btw ima povrsinu jedne Kanade, se prica preko 200 razlicitih jezika) i prakticno veoma male mogucnosti rada na crno (za razliku recimo od USA ili Kanade) gotovo svih "jacih" evropskih zemalja, jasno je da imamo prilicno losu startnu poziciju. Covek iz Srbije da bi dobio turisticku vizu za USA ili Kanadu, mora da ima crvste dokaze (nekretninu na svom imenu, stalan posao, pare...) da bi uopste imao priliku da poseti neku od ovih zemalja. To dovoljno govori o nasem standardu.
Za njih je svaki turista iz Srbije potencijalni imigrant.

Inace, samo nastavi da pises kao i do sad, ti si najbolji motivator na forumu, a ja sam tu da demotivisem narod. :thumbs_up

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
jokara25 kaže:
Tvoje postove je uvek zadovoljstvo citati. Samo bih obratio malo paznje na boldovan deo.
To sto se npr. Srbija teritorijalno nalazi u Evropi je ni u kom slucaju ne izjednacava, niti priblizava standardu ekonomski razvijenih zemalja Evrope.
Urugvaj se nalazi u Juznoj Americi pa oni nisu zbog toga siromasni, naprotiv, standard je veci nego u Srbiji.

Imas STALAN pristup internetu sa dobrom vezom (pretpostavljam). Znaci da si u velikoj prednosti nad velikom vecinom sveta.

Evo malo da te motivisem :) http://www.globalrichlist.com/
Sa samo 150 eura mesecno zarade vec si medju najbogatijih 15% !!! ljudi na planeti.

jokara25

Moćan
Tu od
24 Sij 2009
smilika kaže:
Imas STALAN pristup internetu sa dobrom vezom (pretpostavljam). Znaci da si u velikoj prednosti nad velikom vecinom sveta.

Sa samo 150 eura mesecno zarade vec si medju najbogatijih 15% !!! ljudi na planeti.

Pa sad, sta je dobra veza, nase komsije Rumuni imaju 7x brzi internet. :D
A i ovaj PayPal cemo docekati nikad. :mad

Hvala za link, bogat sam, bogat! :pivo

ps3

Moćan
Tu od
8 Pro 2010
jokara25 kaže:
smilika kaže:

http://www.youtube.com/watch?v=l65M17faz_k&feature=related

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
jokara25 kaže:
smilika kaže:

Brzi internet - sve moze da se otvori prilicno brzo. Sta ce mi 10mb/s ili vise kada i sa mojih 4 mogu da radim sve sto mi treba bez problema, a mogao sam i sa 1.5mb/s.

Da, nemamo paypal, moramo se snalaziti za isti. Ali ok, sto se koncentrises na negativno, kada ima TOLIKO puno prilika oko nas? Bolje se skoncentrisi da trazis i vidis ono sta mozes, a ne na ono sta nemas.

Jer uvek se moze naci i pozitivno i negativno u svemu. Sustina je da je nama u bilo kom trenutku isto (objektivno gledano) koncentrisemo li se mi na pozitivno ili na negativno.

Ako mi je objektivno isto kukam li za paypalom i 10x brzim netom, ili sam sretan sto se ne patim vise sa 8kb/s WIFI flatom koji sam placao vise od ADSL sada, a nije radio vise nego sto jeste i sretan sam sto uopste imam nacina da primam novac (tipa MB i slicnim servisima), ne vidim zasto bih patio za onime sto nemam, pogotovo posto mi je subjektivni dozivljalj mnogo lepsi kada gledam pozitivno na stvari. Sa tim lepsim subjektivnim dozivljaljem sebe navikavam na lepo i pozitivno (ono sto ja tako percipiram), i samim time sam i vise motivisan za rad, sretniji sam, i dajem sebi vece sanse da cu zaista i uspeti u onome sto sam naumio.

Da se ogradim, mislim da je jako bitno stremiti ka boljem u svakom trenutku, no to ne znaci da je ovo sto sada imam lose. Jer, ako je danas samo za nijansu bolje od onog juce, to je vec korak napred, bilo u finansijskom, iskustvenom ili u nekom drugom smislu.. Korak po korak ... ne citira se dzabe izlizana poslovica: "svako putovanje pocinje sa prvim korakom".

I da, ja zaista mislim da jesmo bogati :) Kada vidim koliko ljudi nema sta da jede, a meni je to manje -vise stvar oko koje se ne mislim. Imam krov nad glavom, ma sve osnovne potrebe su skoro pa po defaultu resene. Jedino je pitanje kojeg kvaliteta je hrana koju cu jesti, lokacija i velicina stana itd...

JelenaM

Moćan
Tu od
11 Velj 2012
O, ja nekako mislim, rođen ili ne bogat, a šta ćeš raditi čitav život ako ne učiš nove stvari? Ja evo u 33. učim internet marketing, ne zato što moram, nego zato što me zanima, i evo imam i neke posliće za koje dobijam novac, ehej, ljudi! Nije satisfakcija u novcu, nego u tome da sam jedan segment nove veštine savladala dovoljno da mogu da ga solidno radim, i baš mi prija to saznanje. Mali koraci, ali napredujem. Da nisam takva, verovatno bih kao dosta mojih drugara sedela i kukala kako sam, zaboga, završila fakultet a nemam posao. Care, završio si fakultet, nisi uhvatio boga za bradu, i mislim da je čist bezobrazluk zbog toga se smatrati predodređenim za posao, za lep život, za bilo šta. Iskreno verujem da je naše da učimo ceo život, i to da učimo različite stvari, a ne samo da se usavršavamo u jednoj - to je beskorisno, i za nas i za druge.

Ali ljudi su nezainteresovani za bilo kakav dalji napor. I nije mi žao takvih nimalo. Jedan drugar se zainteresovao za IM, pa sam ga poslala ovde na forum, toliko je različitih načina predstavljeno da svako ko je iole zainteresovan može da nađe nešto što mu odgovara. Moj drugar je odustao od čitanja pošto je video koliko tema ima. Svakom njegov izbor.

jokara25

Moćan
Tu od
24 Sij 2009
Inace naslov moze da glasi ovako:

Dokazano: tko se ne rodi bogat, nema mu druge nego postati fudbaler. :D

Opustite se ljudi, nema negative naravno, ono prvo sto sam napisao ne odnosi se pretezno na nas koji se bavimo ovim poslom, nego generalno na obicne ljude u nasoj zemlji.
Cinjenica je da su Srbija i Bosna posle Albanije najsiromasnije zemlje na kontinetu.

Licno se ne brinem za sebe, nego gledam siru sliku, a to je da se ova drzava ne mice sa mrtve tacke. Ako cemo da gledamo samo nas koji se bavimo ovim poslom, ola nama je odlicno, cene male a prihodi veliki. Naravno, ja uvek stojim iza onoga da ko ima cilj i stremi ka tom cilju taj ce uspeti bez obzira na sve, ali nisu svi ljudi isti. Neki ljudi (mnogi) bi da zive jednostavan zivot, da se zaposle posle srednje skole, bez da se edukuju dalje, kako zvanicno tako ni nezvanicno, jednostavno imaju drugacije prioritete, a ovde za njih nema mnogo nade.

Mozemo da sirimo temu, i ja cu izneti cinjenice, ali ne mislim konkretno da je to za ovaj forum, pa cu stati ovde.

Looney_zunes

Član
Tu od
4 Ožu 2011
JelenaM kaže:
Jedan drugar se zainteresovao za IM, pa sam ga poslala ovde na forum, toliko je različitih načina predstavljeno da svako ko je iole zainteresovan može da nađe nešto što mu odgovara. Moj drugar je odustao od čitanja pošto je video koliko tema ima. Svakom njegov izbor.
hehe...
Imam i ja sličan primjer... to je zato što je vidio da bi mu trebalo dulje od jednog dana da sve pročita, što bi značilo da neće prve pare zaradit u roku u kojem on to namjerava, 24h...
Na kraju će vjerojatno još par godina pokušavat doć do toga da se ujutro probudi siromašan, a navečer zaspi bogat... iako izforum pročita kroz kojih desetak dana, no preduuuugo...

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
jokara25 kaže:
Nikakve vajde od toga sto se nalazimo u Evropi. A uzimajuci u obzir imigrantsku politiku, jezicku barijeru (u Evropi, koja btw ima povrsinu jedne Kanade, se prica preko 200 razlicitih jezika) i prakticno veoma male mogucnosti rada na crno (za razliku recimo od USA ili Kanade) gotovo svih "jacih" evropskih zemalja, jasno je da imamo prilicno losu startnu poziciju. Covek iz Srbije da bi dobio turisticku vizu za USA ili Kanadu, mora da ima crvste dokaze (nekretninu na svom imenu, stalan posao, pare...) da bi uopste imao priliku da poseti neku od ovih zemalja. To dovoljno govori o nasem standardu.
Za njih je svaki turista iz Srbije potencijalni imigrant.

Inace, samo nastavi da pises kao i do sad, ti si najbolji motivator na forumu, a ja sam tu da demotivisem narod. :thumbs_up

Iako je smilika vec odgovorio ono sto sam htio, ali iskreno receno, namjerno sam to napisao bas da isprovociram reakciju. Ne reakciju da s ciljem provokacije nego s ciljem da se zamislimo.

Nisam osobno prozivio nesto puno ali jako puno analiziram, razmisljam. Iz svakog iskustva naucim otprilike 10 puta vise od prosjecne osobe, jer promisljam i dozivljavam stvari onako dubinski. Imam neki pozitivni mindset i sve stvari gledam uklopiti u vlastiti mindset i zato nekome je normalno da je afrika siromasna, meni nije. Kad umre Steve Jobs mi se doslovno povraca da pola svijeta place a svaki dan stotine djece u Africi umire doslovno bez da su ikad osjetile kako je to biti voljen. Vec u tom segmentu sto imamo dom, roditelje smo bogati. O tome da imamo kompjuter i internet vezu. Mi smo bezobrazno bogati, iznad prosjeka planete. Osobno kad gledam ciljeve i ambicije se samo usporedujem sa jacima, ali isto tako kad gledam da budem skroman i ovim drustvenim stvarima se usporedujem sa slabijim primjerima. Budes ambiciozan i cijenis stvari.

Ugl. to moje ucenje. Najbolji frend mi je bio proslo ljeto par mjeseci zivio u Americi. Tamo na sjeverozapadu. Kad je bio tamo, svaki dan je ostao sokiran stvarima. Nije da ga fasciniraju lako stvari, vec je prozivio i bio vise puta u US ali ovaj put je prvi put onako zivio. Rekao je da tamo ljudi ne znaju sta je kriza. Da se o tome ne prica. Da ova neka obitelj di je zivio zena radi par sati svaki dan koliko joj se radi i da od toga i muzeve place oni zive vise nego posteno. Ima satnicu nevjerojatnu, a nis poseban posao da je sada neki doktor.

Kad usporedis s nama mi smo sirotinja. Ali fora je da ni oni tamo ne cijene te stvari. Meni frend ka dje dosao je rekao da u Americi posao nema samo onaj koji ne zeli radit. Uvijek se moze naci neki losiji posao i radit. Vecina Amerikanaca ima financijskih problema jer kako imas vise para vise trosis itd. Zato nasi balkanci kad odu gore su svi uspjesni. Navikli su imat malo u usporedbi s njima, a gore jos dobijaju vece place, to sto nemaju puno ih vise motivira itd.

E sad to je jedan primjer kako i Ameri sigurno misle kako je tesko zivjeti "in this economy".

Drugi primjer je obrnut. Po ljeti sam otputovao i bio 15 dana na filipinima (da da, moze se zaradit od interneta ) i mogu reci da sam dozivio potpuno drugacije iskustvo. Upoznao sam ljude tamo, dozivio iskustva koja su me promjenila. Prije sam outsourcao u Indiju i Filipine ali sada sam prvi put osjetio kako je to tamo. Vidio sam sto znaci "nemati" novce. Imao sam tada i neku curku od tamo. Ona je zivjela u "squaters place". Nisam nikad vidio kakvo je to mjesto jer me naravno nije pustila tamo. Vidio sam stare rusevne zgrade, kod nas su garaze u boljem stanju. Vidio sam i novi dio grada gdje se grade call centri a cure koje tamo rade uglavnom rade nocu jer je tada dan u Americi. Vidio sam da vecina mladih ljudi nema posao. Tamo si obitelji vise pomazu jer su naucili da nemaju. Vidio sam kako skromno zive. Neke kekse i grickalice sto si mi kupimo onak bzvz, kad gledamo TV njima je delikatesa. Cure se uglavnom pale na Amere, ima ih jako puno i bas se vidi da je cijeli taj svijet okrenut da se izvuku da zive bolje. Rade svakakve poslove, ribaju wc-e, uzgajaju svinje, a svi su puno sretniji i uljudniji nego kod nas. To jedno iskustvo me totalno promjenilo. Vidio sam sta znaci siromastvo. Kako ljudi kad zaista nemaju im se cijeli zivot definira.

Kad sam se vratio nazad stalno sam gledao oko sebe i ljudi su mi se gadili koliko su ovdje hladni razmazeni ljudi koji ne znaju cijeniti to sto imaju. Popricas s nekim mladim curama od 20-25 godina i pitas ih sta rade. Nista, trazi posao. Sta znas? Zavrsila sam tu i tu skolu. Ali sta znas? Khmm.. Takva su mi bila iskustva i strasno me nerviralo sto kod nas ekipa sjedi, visi na facebooku i ceka posao. Ne svi, ali vecina. I onda svi govore kako nema posla. Kako se dobija posao preko veze i sl. Ma tu su izgovori, mi smo nacija izgovora. Narod navikao na izgovore. Prokleto smo bogati i prokleto razmazeni, barem vecina, ali zato svi imamo izgovore.

Ne kazem nista za onoga tko radi 24 sata na dan pa ne stigne. Ali kod 90% ljudi su uglavnom izgovori. Ja sam takav bio pa dobro znam. Sa 20 godina jedini cilj u zivotu mi je bio "kako ne ic radit". Nevjerojatno ali tako je bilo. Uopce nisam razmisljao o poslu o zaradi o nicemo. Sada sto vise radim sto ozbiljnije radim to imam vecu zelju za radom. U skoli nisam cijeli zivot procitao 3 lektire, sad procitam skoro pa 1 knjigu mjesecno. Pa jebemu ljudi imamo svo znanje na tanjuru na internetu i mi to ne iskoristavamo? Sto je vise znanja na stolu imam dojam da ekipa manje uci. Svi oni koji imaju pristup internetu su po meni bogati i imaju ogromni potencijal da budu uspjesni. Jos smo mi na ovom forumu u nevjerojatnoj prednosti jer neke poslove ne mozes naucit citanjem, za neke poslove ti bas treba fax i iskustvo (npr. kirurg) ali nasi poslovi su gdje se vecina toga moze naucit iz citanja. Gdje su potrebna nikakva pocetna ulaganja. Ameri dizu kredite koje otplacaju 20 godina svog zivota, ulazu 5 godina zivota u studiranje a nama je tesko ustedti $100 za domenu, par textova i ulozit 6 mjeseci vremena?

Zao mi je ali ja stvarno ne mogu reci da mi "nemamo" uvjete. Svatko moze uspijeti i posteno zivjeti ako zeli. Da idem totalno bas u extrem i reci cu, da sutra preko noci 350 000 nezaposlenih u Hrvatskoj postanu dobri programeri, za godinu dana u Hrvatskoj nebi bilo nezaposlenih osoba. Nije da nema odgovarajucih poslova za 350 000 ljudi nego 350 000 ljudi nisu odgovarajuci ljudi za poslove. Ja a i vecina mojih kolega poduzetnika NE MOZE ili jako tesko nalazi kvalitetan kadar za zaposljavanje u zemlji sa 350 000 nezaposlenih ljudi. Pa tu nesto ne stima? Naravno, nama trebaju kvalitetni ljudi koje mogu osposobit za 2 mjeseca da mi rade kao da su godinama u poslu i zato sam jako izbirljiv kod odabira jer ako procjenim da ce mi trebat pola godine da nekog uvedem u posao onda ja prakticki svaku osobu moram 6 mjeseci placat da se educira. Pa tko si to danas moze priustit? Doduse zahvaljujuci ovom forumu ja sam jos i u dobroj poziciji, sa svakim oglasom sve kvalitetniji kandidati se javljaju. Ali u nekim drugim slucajevima je puno gora situacija.

Isto tako trebaju razliciti profili ljudi, ne uvijek s jednakim karakteristikama. Jednom ce mi trebat netko jaci s jezicima, drugi put netko jaci s komunikacijom, treci u prodaji, cetvrti jaci sa tehnickim stvarima. Ali poanta da mnoge firme u zemlji sa 350 000 nezaposlenih ne moze naci radnike. Prije mjesec dana je bila firma i Osijeka trazi radnike za obradu drva, prije par mjeseci beraci grozdja ili nes u dalmaciji trebaju im ljudi dobra placa i nema u Hrvatskoj. Hrvati eto ispod casti im raditi to pa ljudi moraju iz Bosne radnike trazit. Onda dodje HR administracija pa kaze, ne imamo dosta nezaposlenih u HR i neda radne dozvole. Narod kuka i buni se kako nas "imigracija" unistava a poduzetnici ne mogu naci radnike. Pitali ministra gradjevine kao pa daj nam nadji posla za nas tu iz Slavonije. Pita on sta znate radit, pa tako nis posebno. Kaze ministar, da mogli bi naci posao tu tu i tu a oni na to. Pa dajte nebi mi daleko, nego da je 10-15 kilometara od kuce. U Americi je mobilnost radne snage normalna, a kod nas nebi se selili, radili bi u struci, radili bi zanimanja koja ne postoje vise, nebi ucili itd. Ma isto vrijedi i za poduzetnike, da ne mislite da branim tu ekipu. Kod nas vecina poduzetnika je ista takva, ne zeli sama sebe educirat kako biti bolji manager, voditelj, prodavac itd. Ali poduzetnici nastaju iz obicnog puka tako da i to treba imat na umu.

Uglavnom, vise nema rata, imamo kuce, imamo ceste, zbog EU poboljsava se pravna sigurnost, imamo za jesti (99% nas) imamo kompjutere svi skoro, imamo internet. Potencijala imamo a to sto smo 99% nas isto tako slijepi da vidimo KOLIKO potencijal imamo. To je druga stvar. Po meni sve ostalo su gluposti i izgovori.

Svakome bi savjetovao ako si ikada bude mogao priustit da otputuje u siromasnije zemlje svijeta da vidi koliko dobro mi zivimo. Kad je bila rasprava za ulazak u EU sam se osobito nervirao jer sam se naslusao toliko gluposti da me glava bolila. Oni ce nam uzeti sve, oni ce nam uzeti poslove bla bla bla. Excuses excuses. Tko radi ne boji se gladi. Kad vidis kako neki zive u sirotinji shvatis da smo bogati i da vecina nas samo kuka.

Netko u necemu vidi problem netko u tome vidi priliku. To dali je Srbija siromasna ili ne te ne moze sprijecit ako odlucis uspijeti. Moze se izvoziti, moze se nauciti nesto. Moze se preko neta kao nikad prije odradjivati posao "vani". A sve vise i vise se ide prema usluznom sektoru i tercijalnim djelatnostima tako da ovi nasi poslovi ce biti sve trazeniji u buducnosti.

Nasi roditelji nisu mogli dobit svu edukaciju od doma besplatno na internetu, dobiti posao od doma preko interneta. Imamo priliku koja nikad prije nije postojala, a sta mi radimo? Kukamo kako nam je tesko dok nas svijet prestize.

Naravno, nikakve negative ovdje. Moj je jedino pokusaj da motiviram ljude da shvate koliki potencijal imamo svi na ovom forumu. Ako citate ovo na forumu vec ste iznad prosjeka vec imate potencijal i sansu. Evo sada kada ste ovo procitali sada znate da mozete dobit edukaciju na netu i da mozete dobit posao na netu. Sada znate da je moguce. Iskoristite to. Dok vi cekate, drugi grabe ispred vas.

Ne zelim se bahatit ali zelim motivirat ljude i reci da moja firma kojoj sam suvlasnik je prosle godine (da kazem kao i oni IM gurui) imala "6 figures" prometa, u dolarima naravno. Proslogodisnji promet cemo vjerojatno ove godine ostvarit u 3 mjeseca u drugom kvartalu. Ako nam se malo posreci lako moguce do kraja godine da cemo imati taj promet i mjesecno.

A sta sam magicno radio i napravio da bi to postigao? Nista, spavam i zivim pod istim nebom ko i vi. Na forumu sam od 2008e. Znate sta i kako radim bolje nego moja vlastita obitelj. Znate kako razmisljam i sta stalno govori. Ono sto govorim to i radim. Edukacija, kvaliteta, upornost. Cak nisam ni nes posebno pametan, a i uvijek mislim kako imam manjak motivacije. Imam pametnije frendove koji su puno manje postigli. Nemam neke veze, nemam bogate starce (otac radi u brodogradilistu) itd. Poduzetnik sam postao prije nego sam se skompao sa poslovnim partnerom iz USA a svojim ZNANJEM (koje se postize edukacijom) sam ga zainteresirao da on mene pita da suradujemo. Kad imate vjere u sebe i znanja onda prilike dolaze vama, onda ste kao magnet za prilike. Tako to ide.

Ama bas nista nista posebno nisam imao nego ostali. Neki jos zaraduju sicu, vesele se kad dobe $100 cek, a nije da sam bahat (iako i to treba lagano biti) i ne "s.... pare" imam brdo troskova u zivotu itd. ali par cekova od $100 doslovno nisam stigao unovcit pa su mi propali. Sve je na vama. Dali zelite uspijeti ili ne. Ako cete uspijet cete uspijet. If you think you can you can. Ako mislite da necete uspijet jer zivite u Hrvatskoj, Srbiji, balkanu, Uzbekistanu e onda i necete.

Bottom line, edukacija i upornost otvaraju vrata uspijehu. A uspijeh je ono sto si vi sami zadate. Nije samo zarada uspijeh. Meni je uspijeh da imam dobru placu i stabilan izbalansirani osobni zivot. Do sada sam zrtvovao sve radi posla ali u 2012oj se fokusiram na ostale stvari. Sada radim manje nego prije a postizem vise jer nisam preumoran, padaju mi dobre ideje, imam pravi mindset itd itd.

Ispricavam se malo na negativnostima ali to vam je kao onak "slap on a head" da vas malo pokrenem i ispricavam se na duzini. Zaista bi zelio bi pokrenut clanove foruma jer stvarno vidim u vama nevjerojatnog potencijala, puno vise nego vi sami u sebi. Npr. u 2012oj ce moja firma sigurno jos zaposljavati, dali cu naci radnike ovdje ili cu morati traziti dalje to ovisi samo o clanovima na forumu. Mnogo puta vidim sta ljudi grijese i sta bi mogli bolje radit ali ne stignem svima objasnit sta i kako da rade jer nemam vremena a i vecina ljudi ne zeli poslusat. I zato se trudim sto vise ljudi motivirat ovakvim duzim postovima. A jako puno mi se ljudi javilo da radi ovih postova i foruma danas posteno zaraduju, tako da opet kazem, neki su vec iskoristili priliku da se educiraju i krenu dalje ozbiljno.... a vi?

Davor Bomestar

Legenda
Tu od
27 Lis 2008
Rand je tweetao ovaj zanimljivi link. Kad bi svijet bio selo od 100 ljudi, graficki ljepo prikazani postoci.
http://overonehundred.tumblr.com/post/20471441431/theworldof100

24% planete nema struje
93% planete nema kompjuter
14% planete ne zna citat

Cak i da su podaci malo zastarijeli vjerojatno nisu daleko od ovih postotaka.

Ako citate ovaj post, ovaj forum Cinjenica jest da spadate u onu rijetku manjinu koja ima sve to. Koliko god mi to zdravo za gotovo shvacali, vi imate sav potencijal da budete uspjesni, sve ostalo je na vama.

Na vrh