• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Digitalni nomadi IZF - Tajland 2014/2015 - malo motivacije

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
Lakiša,

Mi smo spominjali 600e kao cifra koja je dovoljna za solidan život, KADA su plaćene vize i avionska karta. To je malo više od 600$, i računaj da je od tada eur znatno oslabio. No i 600$ može biti dosta u Chiang Mai, koji je recimo Novi Sad u Tajlandu i glavni grad za ekspate i digitalne nomade.

Mislim da su cene, kada se sve svede, otprilike kao u Srbiji.
Ovde na hranu trošim iznad 200$ mesečno, u Srbiji je to bilo manje, jer sam često pripremao hranu sebi. U Tajlandu je problem što ne možeš sebi kuvati ukoliko ne nađeš skuplji smeštaj ili baš ne potrefiš neki sa zajedničkom kuhinjom, a sa druge strane treba dosta vremena da shvatiš gde da kupiš jeftiniju hranu, i koju - namirnice su dosta drugačije, dok je sa druge strane cena hrane u restoranima veoma prihvatljiva i svodi se na tih 200$+ mesečno za sve obroke (ili 2x toliko ukoliko ste freemind :D).

Oko samog stana, da, ovde se čisto plaća, no može se naći. Na nekim mestima imate kofu koju napunite vodom i tako "puštate vodu" u WC. To je normalno. Wc papir Tajci ne koriste, te se retko gde sme bacati u WC i tako povući voda, jer ćete tako zapušiti ceo odvod. Ovde se papir baca u korpu. Recimo ormar i frižider ne moraju biti standardne stavke u smeštaju, pa je bitno napomenuti da ih imate. :)

Zapadna hrana je mnogo skuplja od tajske. Ovo je drugi kontinent, druga zemlja. Kao što se i zapadna hrana plaća značajno više, tako se plaćaju i neke stvari na koje smo mi navikli, a koje nikako nisu neophodne. To treba u startu prihvatiti, pogotovo ukoliko nemate veliki budžet. No i to je deo šarma i otkrivanja druge kulture. Da sam hteo imati sve kao kod kuće, ne bih nikada ovde ni došao.

Velika je razlika u ceni života između Bangkoka, Phuketa (ostrva na moru) i Chiang Mai na severu zemlje.

U Patongu na Phuketu je solidan smeštaj bio oko 300$ mesečno, dok u Chiang Mai to iznosi od ~150$ naviše. U tih 150$ ulazi mi povelika i čista soba, wc, stol, stolica, frižider, veliki krevet, ormar i WiFi i TV (koji doduše ne gledam, ali je naveden kao bitna stavka).

U Chiang Mai za 10$ dnevno možeš da pojedeš tri dobra obroka (s tim da je zapadna hrana skuplja), da popiješ fruit shake ili smoothie i uzmeš sebi nešto za desert. I u Bangkoku se, oko Koh San road može jesti za sličan novac. U Patongu je to bilo za 30% do 50% skuplje ukoliko nismo otišli nekih 20 - 30 minuta izvan centralnog dela.

U Chiang Mai i Patong nije neophodan prevoz ako ne ideš van grada, dok u Bangkoku jeste.

Ne znam šta smatraš pod "lepo živeti". Sa 600$ bi na Patongu ili u Bangkoku mogao preživeti - dakle platiti stan, hranu, i da ti ostane nešto sitno za zezanje. U Chiang Mai već za istu cifru možeš imati lepši život, recimo sličan onom koji bi imao u Novom Sadu ukoliko iznajmljuješ stan. Ukoliko Chiang Mai poredim sa Novim Sadom, Bangkok bih poredio sa Beogradom, skuplji stanovi i noćni život, a ostale cene su manje više iste.

Pošto sam preko mesec dana u Chiang Mai, baziraću se na ovaj grad. Recimo jedne nedelje sam istripovao da vidim da li mogu da trošim max 200 bahta na dan (oko 6-7$), s tim da mi je plaćen smeštaj. I da, mogao sam. U to mi je ušlo tri obilna obroka, fruit shake i čak nešto slatko, ali treba da se pazi i jede gde ima jeftinije hrane (ne i manje kvalitetne). Radio sam iz CAMP coworking prostora u Maya mall, koji može da košta ispod 3$ mesečno - cena za određeni WiFi. (btw taj coworking prostor je odličan) Ovom računicom bi trošio oko 150$ na smeštaj i 200$ na hranu mesečno.

Ne bih nikome preporučio da dođe bez povratne karte i bez najmanje 1000$ u startu, mada bih gledao da to bude 1500$+. Na samom početku ćete, dok se ne snađete, sigurno potrošiti više love nego inače. A pošto ste u tuđoj zemlji, tu su i dodatni troškovi. Na primer, platio sam oko 65$ jer mi je isticala viza od dva meseca, i produžio sam je na još mesec dana. Takođe, kada se smeštaj uzme na mesečnom nivou, često treba ostaviti depozit u visini od 50% do 100% mesečne rate. Uvek će biti nepredviđenih troškova, zato je nezgodno sa malo novca putovati, ali moguće. :)

Da sumiram, ukoliko imaš plaćenu avionsku kartu i recimo 1000$ za prvi mesec, u Chiang Mai sa 600$ mesečno možeš živeti pristojno, ali tako da paziš koliko i gde trošiš novac.
Pod pristojno smatram da živiš u čistom smeštaju sa netom, da imaš obilne obroke tajske hrane u probranim restoranima (riža ili testo, razno povrće i meso je klasičan obrok), i da vikendom odeš na neku jednodnevnu ili dvodnevnu ekskurziju ili u provod u kafićima.

PS. Sumnjam da je Kuba jeftinija za turiste, tamo za njih imaju drugačiji cenovnik u odnosu na onaj za lokalce. Najjeftinija zemlja izgleda je Indija, pogotovo ukoliko izbegneš najveće gradove.

Ovo je zanimljiv članak na temu cene života u raznim državama: http://www.businessinsider.com/the-cost-of-living-worldwide-2015-1

JelenaM

Moćan
Tu od
11 Velj 2012
Da, mnooogo je zeznuto kad tek dođeš. Ja sam evo treći dan u Bankoku i dosad sam potrošila nešto manje od 5000 bata (oko $167) jer:

- prvi smeštaj me je za dve noći izašao $90 jer sam tražila pristojan a pojma nemam gde je šta, ali evo već se selim u pristojniji ali dosta dalje od centra, gde je oko $50 za tri noći
- na taksi sam dosad dala oko $30. Taksi je btw neverovatno jeftin - do drugara u jednom smeru, oko 30 km, oko $10, što je kad pogledate kilometražu smešno, ali Bankok je ogroman i ako ste ovde turistički (što znači videti svašta na raznim krajevima grada) to onda znači malo-malo po $10. Tuk tuk, kojeg mi je freemind preporučio, je još dosta jeftiniji ali neće da vozi velike razdaljine (a i rekla bih da nije pametno zbog vrućine i vrlo mogućih zastoja u saobraćaju)
- $1,5 na SIM i još $7 na kredit za mobilni
- ostatak pojma nemam gde, neka klopa, neko voće, neke sitnice, kafe za usput... Sve mi je zanimljivo a nemam još predstavu o cenama pa sve tako juhu što je slatko daj da kupim/probam i.. ups, gde mi nestadoše pare iz novčanika :)

Kapiram da će se to srediti za neki dan, kad malo uđem u štos, ali to su isto neke stvari na koje treba računati.

Inače, moji najupečatljiviji utisci o Bankoku: jezivo je veliki (uopšte mi nije jasno kako funkcioniše) i jezivo, ali jezivo smrdi. Nešto je do đubreta koje na vrućinama smrdi još više nego inače a svugde ga ima, nešto od klope koja se sprema na ulicama (a maltene ne možeš da prođeš ulicom a da se tu ne sprema neka klopa) a nešto čemu još nisam uspela da sa sigurnošću definišem izvor je neki vrlo specifičan šmek (poznanici koji su ovde duže ga više ne osećaju, ja ga osećam svuda, pa je možda najverovatnije da je u pitanju vlaga) i jedva čekam da odem na jug.

I da, volela bih da me je neko upozorio na komarce i zatvaranje prozora noću :D

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
E i još jedna zeznuta stvar za nas iz Srbije:

1 baht je okvirno 3 dinara. Tako vidite neke cene i sve vam deluje ultra jeftino, ali uvek treba sve pomnožiti sa tri. :) Recimo pivo je ovde skupo. U radnji je boca od 0.6l oko 1.5$, što može da se poredi sa cenama u beogradskim kafićima. A kada vidite 50 bahta, deluje vam kao da je još jeftinije nego u Srbiji... jer ja i dalje podsvesno mislim da su to dinari.

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
da li ste sigurni da se sa 600$ moze preziveti to jest ne preziveti nego lepo ziveti mesec dana na Tajlandu?
deluje mi kao suvise mala suma, poznajem coveka koji je ziveo 90 ih na Tajlandu, i naravno kaze mi da su tad cene bile bas bas jeftine al od tada se dosta toga promenilo

Tajland je zemlja kontrasta. Kako u cenama, zenama, prirodi, svemu . Kao na internetu, ako znate da trazite, naci cete ono sto Vam treba.

Napisao sam da sam na Patongu uzeo single room za 330 bahta za noc, to je oko 8e. Takodje na Puketu, jednom od najskupljih mesta , postoje bungalovi za 150e za mesec dana. Ima sigurno i jeftinijih mesta, ali nismo toliko istrazivali .

Sto se tice hrane, ona je najskuplja pored mora, ako se ide u dubinu, sve je jeftinije, i moze se dobro najesti za 1,5-2e , to su ti mali kucni restorani, sa 3-4 stola .

Sto znaci ti za 450e mozes imati 3 obroka, smestaj , internet . Od tih projektovanih 600e, 150e ti ostaje za masaze, voce.... I uvek postoji cenkanje, sve se moze jos spustiti.

I ovo su cene na ostrvu, kao sto je Igor naveo, na severu zemlje je jos jeftinije.
Treba imati para za nepredvidjene troskove.

Ti kada dodjes u nepoznato, u turistickom si modu, ja sam u Bankoku za 3-4 dana potrosio 300e, znaci lako pare odu ako se bahatis i ako ne znas da trazis jeftino.

Naravno ako se ostaje samo mesec dana, onda je greota toliko poneti, jer treba videti i ostala ostrva , izaci u provod...Ali ako neko ostaje duze vreme, moze prilicno jeftino da prodje.

xaxaxa123

Moćan
Tu od
6 Srp 2011
Pitanje jedno procito iz Igorovog posta nekako imam neki zakljucak da nema neke posebite razlike da se eto ostavi sa strane vise novca nego kao i ovdje skoro isti zivot mozda i tezi, ali eto to sto vidis nesto da kazem lijepo jel da i promjenis malo. Interesuje me zakljucak jel bolje tamo ili ovdje kod nas? tvoje misljenje? za kvalitetniji zivot zdraviji itd. Da li moze da se zaradi, ili se iskljucivo bazirate na zaradu koju vec imate preko interneta...

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
Šćeko, na Tajlandu stranci nikako ne mogu da zarađuju od lokalne populacije. Zabranjeni su svi manuelni poslovi za strance, od taksiste, preko frizera, do fizičkog radnika ili konobara.

Mnogi stranci su profesori engleskog. Naravno, ima i onih "uvoznih" stručnjaka, no to je posebna kategorija. Dakle, zavisimo isključivo od novca koji zarađujemo sa neta.

Život u Tajlandu je potencijalno zdraviji zbog ishrane koju oni praktikuju, mada se zdravo može hraniti i kući. Ja lično ne bih živeo na Tajlandu, no daleko od toga da mi je žao što sam došao. Video sam dosta toga što verovatno nikad ne bih, osetio sam stranu kulturu sa drugog kontinenta, upoznao se sa dosta ljudi i izbegao zimu. :)

Za zaista kvalitetan život potrebno je savladati jezik sredine, a tajski je jezik mnogo težak. :) Bez poznavanja jezika zauvek bih ostao autsajder, a to mene ne privlači dugoročno.

Mislim da je za digitalnog nomada loše postaviti stvari na "da li je bolje tu ili tamo". Tajland me nije nešto ultra opčinio. Nije da se ne bih tu vratio, ali već u glavi imam neke naredne destinacije koje bih voleo da iskusim, a koje deluju primamljivije. I to je suština - isprobati, videti, osetiti, a da li je negde bolje nego kući pitanje je ličnog afiniteta.

shulk

Dobro znana faca
Tu od
18 Lis 2014
Sad kada dođete natrag doma, samo ćete u WCu biti :)
Sretan put i da opet odete gore !

freemind

Legenda
Tu od
16 Stu 2009
Ja sam se vratio, i moram da kazem da je mit " uzivas i radis sa plaze". Prvo, osecas se stalno kao 15-godisnjak koji mora da tamo nesto uci, a napolju ti drugari izlaze i otkrivaju zivot. Drugo, ti mozes raditi iz kafica, ali to je sve samo ne rad, u mom slucaju gasis pozare i samo hitne probleme resavas.

Pretpostavljam da je nesto drugaciji odnos kada si u coworking prostoru.

Ja sebe vidim u buducnosti na Puketu, ne kao nomada, toliko je sve ok da bih mogao da zivim tamo. Nasli smo kucu sa bazenom za 700e, cena na duze bi sigurno mogla da se spusti do 550. Na Patongu imate odbojku i fudbal na plazi, recimo jedan mali camac i motor bi resili svu potrebu za transportom. Sto se tice socijalnog momenta, ako bi se odlucio da zivim tamo, poveo bih bliske ljude, a ima i dosta stranaca koji takodje zive tamo i taj neki drustveni zivot bi bio ok.

neomax

Novi član
Tu od
11 Tra 2015
RE: Malo motivacije - digitalni nomadi IZF

freemind kaže:
Puket je najskuplji deo Tajlanda, fensi mesto, a opet je moguce ziveti sa oko 600 e mesecno, tako smo Igor i ja racunali, ako se iznajmi motor, onda je 700e, mada to nije osnovna stvar, samo mnogo je lakse i lepse sa motorom.
Hehe taj Puket me baš koštao... oko $300 dnevno :drinking

Lakisa94

Dobro znana faca
Tu od
20 Velj 2014
RE: Malo motivacije - digitalni nomadi IZF

neomax kaže:
freemind kaže:
Puket je najskuplji deo Tajlanda, fensi mesto, a opet je moguce ziveti sa oko 600 e mesecno, tako smo Igor i ja racunali, ako se iznajmi motor, onda je 700e, mada to nije osnovna stvar, samo mnogo je lakse i lepse sa motorom.
Hehe taj Puket me baš koštao... oko $300 dnevno :drinking
Pa ti ga bas zivis. ;)

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
killfatgetfit kaže:
Ima li tko iskustva sa otokom Koh Samui?

To je i meni želja, nikako da odem na Koh Samui... mogu se raspitati ako imaš neko konkretno pitanje? Dosta je ljudi koji su sada u Chiang Mai tamo bilo.

Tu od
8 Velj 2013
Igore hvala na ponudi kako bi nabavio informacije.

Znači, ja i prijatelj (mogućnost je da nas ide još dvoje, no računam da nas je 2) planiramo otići tamo na mjesec dana u nekom razdoblju od 15.12.2016 - 15.01.2017

1.) Planiramo otići do Bangkoka avionom iz Zagreba, pa onda nekako do Koh Samuia. Vjerojatno na neku foru trajektom. Imaš li tu kakve savjete i prijedloge?

2.) U kojem dijelu Koh Samuia su oni bili? Koliko vidim najpopularnije su plaže Chaweng, Lamai i Bophut. Nemam striktno odabranu na koju bi mi, još se dogovaramo - sve su zbilja predobre. Kada bi se odlučio za recimo Chaweng, onda bi definitivno gledao da mi je hotel/smještaj što bliže tamo

3.) Koliko se kreću cijene taxija, te rentanja automobila/skutera (na tjedan-mjesec)?

4.) Gledamo da nađemo neki smještaj za mjesec dana za tipa 300-400$/osobi. Postoje neki takvi smještaji, no uvijek je nešto "manjka". Ili je dalje od plaže, ili nema wi-fi, ili nema bazen ili klimu ili nešto drugo. Neki prijedlozi i stranice za nalazak smještaja?

5.) Smještaj, prevoz, viza = gledamo da nas ispadnu do 1200$. Zanima me onda sa koliko bi mogli tamo živjeti tih mjesec dana? Zanima me recimo cifre hrane, i na obližnjim štandovima ali i u restoranima. Ipak, vjerujem da ćemo većinu vremena jesti izvan našeg smještaja.

Priča se da je dosta za hranu 200$ ali mislim da to nije dovoljno za mjesec dana. Ipak, jest ću bar 3 obroka + razna voća i pizdarije koje želim probat + klasične dodatne stvari poput pive, kave, sladoleda i sl. Nisam neki alkoš/cuger, ali ono tu i tamo bi otišli do grada popiti koju pivu/koktel pa me naravno i to zanima.

Znači, rekao bi više da idemo tamo malo i uživati uz rad, a ne gledati da dolazimo na budgetu. Ako možeš saznati neki range budgeta za tipa recimo samo prehranjivati se uz najmanje cifre, pa do tipa nešto normalnijeg i više uživanja u hrani/piću, to bi bilo izvrsno.

6.) Ima li šta digitalnih nomada tamo? Većina na Tajlandu je u Chiang Maiu, ali zanima me i stanje na Koh Samuiu.

7.) I zadnje, cijena ovih fora aktivnosti poput jahanja slona, divinga, posjeta zoou i slično - šta god imaju za preporučit rado ću prihvatiti prijedlog :)

Onako, ugrubo bi najbolje pitanje bilo - koliko nam treba uz ovih početnih 1200$ (put, smještaj, viza + još nešto treba pripazit da li se plaća?) za mjesec dana tamo da živimo opušteno i jedemo, pijemo šta nam se svidi vani te da probamo barem 4-5 takvih aktivnosti poput jahanja slonova, zip lineinga i sl.

Hvala ti još jednom puno unaprijed! :)

Igor Tomić

Legenda
Tu od
24 Ožu 2011
1. Zavisi od budžeta. :) Ja sam isto gledao kako da odem u Koh Samui i sigurno mi se ne daje oko 300$ da iz Chaing Mai direktno sletim na ostrvo, u odnosu na oko 100$ + prelazak sa ferijem. https://www.tripadvisor.com/ShowTop...to_get_from_Bangkok_to_Koh_Samui-Bangkok.html

4. Pa tu realno nema neki hack, teško ćeš da nađeš nešto ispod cene... ljude koje ja znam da su bili tamo nisu bili ceo mesec, tako da ne vredi da ih pitam - velika je razlika u ceni smeštaja kada si negde 10 dana i kada smeštaj uzmeš na ceo mesec.

2. Pošto izgleda da ti je glavna stavka budžet, i sve plaže ti deluju ekstra, predlažem da po smeštaju biraš plažu. Možda razmisli da ostaneš zajedno sa drugarom u sobi sa dva kreveta, pogotovo što u sobi verovatno nećete provoditi puno vremena.

5. Računaj da na Tajlandu nije lako naći smeštaj sa kuhinjom, a i da ga nađeš neće ti biti mnogo jeftinije da kući kuvaš, ukoliko ne kuvaš lokalnu hranu (pirinač i testo sa povrćem i mesom).

Za tri obroka dnevno lokalne hrane (ne računajući morsku hranu, piće u restoranu itd) jeste dosta 200$. Ali ćeš verovatno želeti jesti i picu, i hamburger itd.. što je ovde ipak skuplje.

Hrana je oko 2-3$ lokalna (malo više morska hrana), a zapadna 7$ -10$+. Ima i jeftinijih stvari, street food, bar u Chiang Mai, Phuketu i Bangkoku, stvarno može biti i 1$, ali je to u rangu peciva iz pekare kod nas - ne posebno ukusno i svakako slabog kvaliteta.

Na Puketu je bar bila situacija da što si bliže izvikanoj plaži, hrana će biti skuplja. Čim odeš 1-2 km izvan plaže, sve je jeftinije.

Pivo je u radnji skoro 2$. Ovde u Chiang Mai (ovako nekako je bilo i u Puketu) u kafićima ide od najmanje 2$ pa do 5$. U 'night clubs' zna da bude od 4$ do 7$. Ne bi me čudilo da u Koh Samui bude i više. Tako da računaj da je alkohol skup. :) Koktele ne pijem pa čak ni u Chiang Mai ne znam cene.

A koliko ti treba mesečno je individualno... po meni 600$+ posle plaćenog smeštaja, prevoza i vize, verovatno i 900$. Ali sumnjam da će ti biti loše i da imaš za mesec 450-500$ da potrošiš. Sigurno ćeš moći sve da probaš, samo će biti potrebno paziti na trošenje.

7. Manje više je svugde gde sam bio na Tajlandu cena za aktivnosti ista - od 20-30$ do 50$ za većinu aktivnosti koje traju jedan dan. A možeš za tu cenu često dobiti i neki bundle - više stvari za jedan dan.

Evo Koh Samui digital nomads grupa: https://www.facebook.com/groups/824117910967965/

Coworking u Koh Samui: http://kohspace.com/location/

Takođe, blogeri su dobar izvor informacija, samo gledaj da su cene skoro sigurno veće ukoliko je post pisan pre više od dve godine. Pogotovo cene smeštaja. Recimo pretražuješ 'koh samui digital nomad'. :)

PS. Ako se odlučite posetiti Chiang Mai, javite se.

Lakisa94

Dobro znana faca
Tu od
20 Velj 2014
Da li ima neko od mladjih clanova ko bi isao krajem Januara, Kuba ili Tajland. 1-3 meseca. Ja bi isao ali jos nisam nasao nikog sa kim bi mogao. Pozz

Na vrh