• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Custom css, struktura URL-ova, WP upgrade, uređivanje widgeta i drugi WordPress problemi

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
Kad smo već kod Worpressa imam pitanje koje se isto odnosi na postove. Imam definiranu posebnu stranicu za blog. Međutim tema (Astra) nema nikakvu konfiguraciju za postove osim u Pro verziji, Koristim Advanced Gutenberg blocks u kojima ima blok koji se zove post grid. Kada odznačim defoult stranicu za postove onda je mogu editirat. Ubacim taj blok za postove i mogu definirati izgled fontove raspored ,gotovo sve. Međutim čim uđem u bilo koji post sve se vrača na početne vrijednosti i fontovi i izgled općenito . I sad nije mi jasna funkcija tog bloka. Predpostavljam da bi on i nakon otvaranja posta morao zadržati definirane parametre ili nisam u pravu??

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
Posts grid je samo formatirana lista postova i ima neki svoj css koji ide uz to. Klikom na pojedini post opet si u onome što definira tema kao post page.
Ukradi za početak Astra Pro addon i ako će ti biti ok, kupi ga poslije.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
A evo još jedno pitanje -kako u Wordpressu smanjiti širinu komentara i eventualno dodati neki jednostavni zaobljeni okvir? Na kontakt formi sam to izveo ali komentari a već ih ima dosta su širine stranice u ružnoj sivoj boji pa bi to htio promjenit.

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
U gotovo svakoj temi imaš u njenim postavkama opciju custom css.
I onda polako kreneš s google console > inspect element, nađeš wraper od komentara i igraš se s border-radius itd.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
Hvala na informacijama ono što me trenutno muči kako stvoriti child teme? Znam da u svakoj temi ima custom css ali kako je objašnjeno kada se tema promjeni ili nadogradi gube se sve unešene promjene.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
A evo opet ja- :). Promijenio sam ponešto strukturu URL-ova. Na Google Console nisam našao način da maknem linkove koji nisu aktivni ,samo da ih uklonim na određeno vrijeme. Da li stvarno nema načina da ih se potpuno ukloni?

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Možeš napraviti 301 redirect ako su teme iste/slične (npr /automobili/marka-tesla na /autombili/tesla)
U .htaccess datoteku dodaš ovakvu liniju
Redirect 301 /automobili/marka-tesla /automobili/tesla

Druga opcija je da pustiš error 404 i Google će s vremenom ukloniti stranicu. Proguglaj si malo termine ''How remove page from Google'' i ''htaccess remove old pages''.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
Hvala lijepo na odgovoru- gdje je nastao problem? Kada sam definirao URL kako treba biti ostala mi je na kraju linka jedna "/" viška. Iako kada sam testirao stranice na Google speed test sve je bilo u redu. dakle link mi je izgledao automobili/marka-tesla /automobili/tesla/ . Zbog toga mi je kad sam prijavljivao stranice odjednom počelo prikazivati da su fontovi premali da ih ne može učitati da stranica nije mobile friendly itd. Isto tako na stranicama u WP se vidi link na stranicu i primjetio sam uvijek ovo "/" na kraju što je naravno bio višak. Trebalo mi je malo da shvatim gdje je greška i nakon korekcije sve je u redu s linkovima, međutim Google Console je već ažurirala takve linkove pa sam ih morao uklanjat. Banalna greška koja se zna dogoditi. 😊 😊 😅

robi052

Aktivni član
Tu od
10 Ruj 2012
Hvala lijepo na odgovoru- gdje je nastao problem? Kada sam definirao URL kako treba biti ostala mi je na kraju linka jedna "/" viška. Iako kada sam testirao stranice na Google speed test sve je bilo u redu. dakle link mi je izgledao automobili/marka-tesla /automobili/tesla/ . Zbog toga mi je kad sam prijavljivao stranice odjednom počelo prikazivati da su fontovi premali da ih ne može učitati da stranica nije mobile friendly itd. Isto tako na stranicama u WP se vidi link na stranicu i primjetio sam uvijek ovo "/" na kraju što je naravno bio višak. Trebalo mi je malo da shvatim gdje je greška i nakon korekcije sve je u redu s linkovima, međutim Google Console je već ažurirala takve linkove pa sam ih morao uklanjat. Banalna greška koja se zna dogoditi. 😊 😊 😅
Probaj u wp-config.php dodati ove dvije linije. Bez / na kraju. Ako ovo ne pomogne proguglaj 'Remove trailing slash'. I provjeri kako je podešeno u wp administraciji slug

define( 'WP_SITEURL', 'https://www.STRANICA.com' );
define( 'WP_HOME', 'https://www.STRANICA.com' );

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
Hvala na iscrpnim odgovorima a evo još jedno pitanje. Nakon zadnje WP nadogradnje uređivanje widgeta je katastrofa. Prije sam widget mogao predefinirati spremiti i iskoristiti ga gdje treba. Sada to ne mogu jer se tako kreirani widget ne pojavljuje kada ga pokušam ubaciti u npr. footer. Drugo ima neku verziju auto spremanja pa ako se ne definira ime sve što je definirano se izgubi??? Treće kada ga otvorim i pokušam ga preurediti u uređivaću kao da jednostavno ne postoji. Imate li i vi takav problem? I četvrto ubacivao sam linkove u definirani widget i u Astra temi imam dodatno definiranje pozicije ,boje i.t.d. Međutim kad mu definiram da tekst bude orjentiran na sredini -centrira se samo naslov a linkovi ostaju lijevo pomaknuti??

Kapetan Bačvica

Legenda
Osoblje foruma
Tu od
13 Pro 2009
Nakon zadnje WP nadogradnje uređivanje widgeta je katastrofa.
Ponekad WP upgrade i ne izgleda kako očekujemo. :)
No, ovi dole plugini će ti riješiti problem. ;) Instaliraj.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
Hvala na odgovoru -isprobat ću pa javim- problem je u stalnim promjenama. Nakon zadnje nadogradnje WP neki dodaci su se poćeli ponašati čudno ali ni nakon njihovih nadogradnji ništa se nije promjenilo. Koristim Astra temu s UAG blokovima. Nemaju neke efekte ko Elementor ali su lijepi i brzo se učitavaju. Međutim problem je u pedpregledu za mob. Promjene se ne prikazuju kao prije, nego objavljena stranica na mobu izgleda puno drugačije. Razmaci i distance nisu kao što bi trebali biti. Ali interesantno je to da kad se uđe u editiranje teme taj predpregled radi dobro ???

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
28 Sij 2013
A evo opet ja- :). Promijenio sam ponešto strukturu URL-ova. Na Google Console nisam našao način da maknem linkove koji nisu aktivni ,samo da ih uklonim na određeno vrijeme. Da li stvarno nema načina da ih se potpuno ukloni?
Učitaj na google konzoli novi sitemap xml i google će sam obrisati nepostojeće linkove i indeksirati nove.

Nelson77

Član
Tu od
12 Svi 2021
.Mislim da je Google prihvatio nove url-ove ali evo što me trenutno muči. Imam formu za registraciju i htio bi sada nekako izvesti da dvije ili tri strane budu dostupne samo registriranim korisnicima. Koristim Forminator forme i mogu reči da su jednostavne i brze i imaju gotovo sve u besplatnoj verziji.
Kako to jednostavno napraviti?

Posljednje uređivanje:
Na vrh