• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje InternetZarada Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku (Tržnica), direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Blokiran poštanski saobraćaj iz Hong Konga prema BiH

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Taman što sam prošle godine pokrenuo i razradio jedno poslovanje preprodaje sa ebaya, ove godine primijećujem da sve veći broj
pošiljki uopšte ne stiže. Stigne možda 1 od 5 pošiljki, a i to bude otvoreno samo da ovi naplate carinski pregled. Primijetio sam također
unazad 4-5 mjeseci da se mnogi kupci žale na isto, da bi od jučer počeo viđati ovake članke po BH portalima:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/blokiran-postanski-saobracaj-iz-hong-konga-prema-bih/150422094

Sad na osnovu komentara i iskustava jasno je ko dan šta se otprilike dešava, ali i ne mora značiti da je išta od ovoga (članka) tačno.
Naši portali su rekla-kazala, ne postoji nikakva zvanična vijest. Pokrenuo sam ovu temu iz očaja, tek da vidim kako drugi članovi deveraju.

Volio bih kada bi kupci iz BiH ubuduće napisali ovdje ako šta dobiju i koji je to vid pošiljke (tracking, air, ...)
Iz ličnog iskustva mogu reći da sam i za vrijeme "kriznih vremena" zadnjih par mjeseci dobijao pošiljku od jednog "provjerenog"
prodavača, sad početkom maja očekujem opet od njega pošiljku, pa baš me interesuje da li će stići pod ovim okolnostima...

Jer postoji opcija da ovi iz Kine nama zaistu ne šalju, a postoji i velika šansa, po meni najveća, da su naši carinici i poštari velike lopine :)

flex202

Legenda
Tu od
4 Sij 2011
Od dosta pošiljki baš iz Hong Konga nije mi stigla jedna futrola za telefon ove godine, bilo je jeftino pa nisam ni kontaktirao prodavača niti želio pokrećati žalbu na PayPal-u.

Jedan paket mi je stigao nekidan iz Hong Konga,drugi očekujem uskoro.

Moje iskustvo je ovako.Ja naručim npr telefone Prestigio sa Kipra,oni stignu u roku 10 dana u BiH, prođe najmanje 15 dana dok ovi iz glavne pošte isporuče meni na adresu a udaljen sam 120 kilometara!!

O plaćanju carina da ne pričam, jednom su mi naplatili preko 30% od cijene artikla, što je smatram previše.

Što se tiče vijesti o blokiranja isporuke saobraćaja ako i jeste istina vjerujem da će biti brzo poništeno i da je u pitanju greška.

anel92

Član
Tu od
14 Tra 2015
Od novembra mi nije ni jedna stigla. Moram da narucujem sa ebay.co.uk u to cekam 20 dana. Tako ti je kad drzavom korupcija vlada pa zaposljava svako svakog i misle da ne moraju nista raditi.

djetlic

Legenda
Tu od
29 Lis 2009
Ako sumnjate u carinu, trazite da vam posiljke salju sa tracking brojem.

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
djetlic kaže:

Vjeruj da i u tom slučaju ništa ne dobijaš, tačnije tracking se "gubi" kad pošiljka dođe do carine tj. uđe u državu.
Mnogo je kupaca imalo i takva iskustva, a to nažalost i jeste veliki problem i mogući uzrok još većeg problema...

Hellas

Legenda
Tu od
28 Srp 2009
5 posiljki od Februara sa China Postom mi jos nije stiglo. Na nekima radio tracking pa ga nestalo, na nekima tracking pise i dalje In Transit.

2 mi dali refund.

2 sa eBaya 2 sa BangGooda i 1 sa DX-a.

Drzava Bosna.

Istovremeno posiljke iz EU stizale ok.

djetlic

Legenda
Tu od
29 Lis 2009
anarchox kaže:
djetlic kaže:

Vjeruj da i u tom slučaju ništa ne dobijaš, tačnije tracking se "gubi" kad pošiljka dođe do carine tj. uđe u državu.
Mnogo je kupaca imalo i takva iskustva, a to nažalost i jeste veliki problem i mogući uzrok još većeg problema...

Onda znaš gdje je problem i imaš dokaz. Kod nas u Hrvatskoj je bio jedan slučaj da je gospodin došao sa odvjetnikom u carinu i digla se panika na državnoj razini (naravno, prije toga su mu na mailove i telefon rekli da nije u pravu, da su oni carina i da valjda znaju svoj posao). Naime, prije ulaska Hrvatske u EU carina na satove je bila 10%, a nakon 4.5% ali maximalno do 0.8 eura. Ljudima u carini je bilo naprosto nevjerojatno da se do prije par mjeseci za sat od nekoliko tisuća eura (često i preko 10000 eura) dalo dodatnih 500-1000 eura + 25% poreza, a sad samo 0.8 eura + porez, pa su na svoju ruku obračunali dodatnih 4.5%, mada im Taric sustav u kojem se to radi nije dozvolio, nego su namete ručno dodali, a čak na stranicama carine stoji da je carina na satove 4.5%, ali maximalno do 0.8 eura. Na taj način kroz godinu dana prevarili su jako puno ljudi i okrenuli jako puno love, ali su morali vratiti razliku love svakome tko se javio. Uvijek ima načina, samo treba biti uporan i ne odustati nakon prvog od*eba. Napravite screnshot tracking broja kao dokaz da je paket stigao u državu, ako vam paketi ne stignu, pošaljite upite carini, ako nakon toga nema paketa, proslijedite mailove i screenshotove portalima i novinama, rado će pisati o lopovluku u državi.

liquid

Moćan
Tu od
14 Tra 2014
"Sad na osnovu komentara i iskustava jasno je ko dan šta se otprilike dešava, ali i ne mora značiti da je išta od ovoga (članka) tačno.
Naši portali su rekla-kazala, ne postoji nikakva zvanična vijest. Pokrenuo sam ovu temu iz očaja, tek da vidim kako drugi članovi deveraju."

Postoji zvanična vijest. Za kineze smo u istom rangu kao i Sirija, Krim ... :D

XNBRp18.png

7uWRzpG.png

liska

Dobro znana faca
Tu od
27 Lip 2009
Nekoliko prodavaca od kojih sam redovno narucivao su vec prije 10-ak mjeseci prestali da salju u BiH... Ne cudi me ovo, nedavno je na nekom portalu izasao tekst, kako prevariti kineza, fazon da mu kazes da ti nije stigla posiljka pa da ti vrati novac. Pored carine, postara i ostalih, veliki ulog imaju i ljudi koji rade ovakve stvari, napaćeni bošnjo jedva doceka da nekog zaj**e i time da se pohvali.

Cudno, ja narucujem sa ebaya i ostalih kineskih stranica vec 4 godine, mislim da sam imao samo 1-2 slucaja da mi nesto nije stiglo, izgleda da sam veliki srećnik :D

sunbeach

Legenda
Tu od
17 Lis 2011
liska kaže:
Nekoliko prodavaca od kojih sam redovno narucivao su vec prije 10-ak mjeseci prestali da salju u BiH... Ne cudi me ovo, nedavno je na nekom portalu izasao tekst, kako prevariti kineza, fazon da mu kazes da ti nije stigla posiljka pa da ti vrati novac. Pored carine, postara i ostalih, veliki ulog imaju i ljudi koji rade ovakve stvari, napaćeni bošnjo jedva doceka da nekog zaj**e i time da se pohvali.

Cudno, ja narucujem sa ebaya i ostalih kineskih stranica vec 4 godine, mislim da sam imao samo 1-2 slucaja da mi nesto nije stiglo, izgleda da sam veliki srećnik :D

Ako se to preseli i na druge drzave nece kinezi imati sa kim trgovati aj sto zaj**e kineze nego sto se pohvali pa onda zaj**e i sebe jer prestane mu "biznis"

postulat

Član
Tu od
14 Ruj 2014
ja sam prije dvije godine uredno platio posiljku...tinydeal.com...trebali su doci satovi u vrijednosti 250 eura...kinezi su rekli da su poslali i dali mi kod...satovi nikada nisu dosli na carinu u BiH...do tada sam preko 10 puta kupovao i sve je bilo OK.
nazalost nisam stigao vratiti novac niti sam ikada dobio satove. ili su me kinezi prevarili...ili su ove crkotine sa nase carine vidjeli sta je u paketu a onda rekli da im nikada nije ni doslo...tako da sad neko nosi moje satove :sigh

Gogo7

Dobro znana faca
Tu od
28 Svi 2010
Imao sam sličnu situaciju kao kolega postulat prije par godina, stigla roba u BiH, zvali me sa carine da dostavim račune, poslao sve, javili mi nakon nekog vremena da "nešto" nije u redu i da su poslali robu natrag. Prodavač nije vratio novac, ja ostao isto bez 250 €. Od tada ne naručivam ništa vrijednosti preko 20-30 €.

U proteklih mjesec dana sam naručio 5 stvari sa eBaya, 31.03. tri stvari od kojih mi je jedna stigla prije 3 dana, dvije još nisu ali nije ni istekao rok za dostavu, 04.04. jednu stvar koja je stigla prije 7 dana i jednu stvar sam naručio neki dan. Svi paketi su označeni kao "shipped", pola ih eto već stiglo, a lokacija im je svima Hong Kong. Što znači da iz Hong Konga po mom iskustvu i dalje šalju za BiH. A to što neki paketi ne stignu, mislim da nema puno veze sa pošiljateljem.

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Gogo7 kaže:
Što znači da iz Hong Konga po mom iskustvu i dalje šalju za BiH. A to što neki paketi ne stignu, mislim da nema puno veze sa pošiljateljem.

Da, i ja sam 03.04. kupio od prodavača za kojeg sam prethodno naveo da je "pouzdan" jer mi je njegova roba uvijek stizala.
Danas evo dobijam sa carine zahtjev da im pošaljem izvod transakcije da procijene vrijednost. Tako da roba je poslata,
mogu također da kažem iz iskustva da nije do pošiljatelja...ali to nažalost izaziva samo dodatna pitanja i nesigurnost :stars

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Jedan moj poznanik pisao je HK pošti, dobio je slijedeći odgovor:

Kod:
Dear Davud,
Thank you for your enquiry regarding the services provision for sending packages to Bosnia and Herzegovina.
Please be informed that Hongkong Post has provided mailing service of letter and packet (for item under 2kg) and Speedpost service to Bosina and Herzegovina while the parcel service for these destinations is suspended.
Before we resume the parcel service to Bosnia and Herzegovina, a comprehensive review has to be conducted by taking into account the operational concerns and costing issues. For examples, the mail routes established with the postal administrations concerned, the postage rate and volume, etc.
We will regularly review about the service resumption. For the time being, you are kindly advised to use our available services to post your packages to Bosnia and Herzegovina.
Thank you for your valuable feedback so that we can improve our services.
Best Regards,
External Affairs Division
Hongkong Post

Dakle, prema tome navodno i dalje se šalju pisma i "paketići", ali ne paketi. Na samom sajtu pošte je navedeno:
Kod:
Suspension of Postal Services - Bosnia and Herzegovina	- All parcel services

Dakle te "parcel" pošiljke su koliko ja znam i razumijem veliki paketi, ali postavlja se naravno pitanje, gdje su onda "mali" paketi?
Sve ukazuje na to da nas krade ili carina ili pošta, jer Kinezi očigledno rade svoj posao i dalje po starom...ne možeš biti pametan nikako...

VWolf

Legenda
Tu od
23 Lip 2011
Kradu nas? Kako...

Ja sam dobio paket u vrijednosti 10$ i platio poštarine 4KM. Bilo mi je malo nelogično, ali šta ćeš...

Gogo7

Dobro znana faca
Tu od
28 Svi 2010
guglastican kaže:
Narucio 30 Marta i 9 aprila i jos nije stiglo.....Sta da radim?

Ništa. Ako je isteklo vrijeme za dostavu na eBayu možeš tražiti povrat novca. I ja još čekam dva paketa koja sam naručio 31.03., kontaktirao sam prodavače i uvjeravaju me da su paketi uredno poslani i da se strpim bar još par dana prije nego li im ostavim negativan feedback i zatražim povrat novca. Obojica imaju dosada preko 10,000 transakcija i 99+% pozitivan feedback... Iako su to neki Kinezi, više im vjerujem nego našim carinama koje "slučajno" zagube desetine, a možda i stotine paketa, svaki mjesec.

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Nisam stigao napisati, dobio sam 29. marta 5 pošiljki, uglavnom u roku navedenog vremena (1 sa zakašnjenjem), što je veliko čudo.
Eh sad, platio sam 20 KM nekih carinskih troškova na 4 uplatnice, ali ne znam zašto. Ne piše nigdje ništa konkretno šta ustvari plaćam.
Sve su pošiljke u vrijednosti $10-$30 i po pravilu ne podliježu carini i PDV-u, ali valjda se to sve skupa obračunalo?
Uglavnom nije mi to nimalo transparentno i nemam pojma šta plaćam, ali svejedno sad, bitno mi je da roba stiže.
Vidjeću ubuduće kako će funkcionisati...ima li neko slična iskustva?

anarchox

Legenda
Tu od
28 Kol 2010
Danas stiglo 6 pošiljki, od kojih su 2 naručene početkom prethodnog mjeseca tj. prije 50 dana.
Ostale pošiljke su iz januara, pa čak i novembra prošle godine, koje sam davno otpisao i za njih refund dobio.
Tako da očigledno je da su bile pola godine zarobljene na našoj carini :poke

Uglavnom viđam da mnogima stižu tek sad pošiljke koje su kasnile po nekoliko mjeseci...valjda se konačno normalizuje stanje...

Na vrh