Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Razmisljanja o utjecaju drustvenih mrezama poput Twittera i Facebooka
20-09-2009, 10:50 AM (This post was last modified: 20-09-2009 10:54 AM by Davor Bomestar.)
Razmisljanja o utjecaju drustvenih mrezama poput Twittera i Facebooka
Jucer dok sam gledao na posao.hr neke poslove i divio se novom dizajnu tog "poslovnog" portala nalketio sam na jedan zanimljiv clanak. Clanak je bio o weekend media festivalu koji se ovih dana odrzavao u Rovinju. Osim sto je jedan jaki event u svijetu marketinga i mnoge face iz te industrije su prisustvovale, clanak me zainteresirao radi jos jedne stvari.

Naime, text govori o utjecaju interneta i socialnih mreza koje su npr. potpuno promjenile znacenje rijeci prijatelj, te vrijednosti socialnog marketinga u odnosu na klasican marketing. Naime neko istrazivanje je pokazalo da ljudi vise vjeruju svom virtualnom prijatelju nego klasicnim oglasima.

To tjera na razmisljanje. Do sad je twitter bio samo za geekove ali mislim da twitter definitivno treba biti u centru i ozbiljnih poslovnih subjekata. Nedavno sam cuo na nekom webinaru di je jedan internet expert rekao kako 9 od 11 citatelja njegovog bloga su prate blog putem drugih medija poput twittera, rss agregatora, mobilnih telefona itd.

Nazalost na ovim prostorima kompanije jos nisu pocele shvacati ni smisao interneta, web stranice, bloga, SEO-a tj. internet marketinga a osobito ne socialni mreza kao facebook i twitter.

Ja volim SEO i najvise znanja imam u tom podrucju a posto ja i ostatak osoblja najvise tipkamo mozda se dobija dojam da je forum samo o tome, ali uvjeravam vas da nije te pozivam vas da sudjelujete u raspravi o drustvenim mrezama.
Koja je snaga traffica? Traffic vs SEO? Dali je buducnost internet marketinga u rukama socialnih mreza ili u rukama velikih korporacija? Sta mislite da osoba ili firma moze ucinit da bi se promovirala putem tog "besplatnog" marketinga. Dali twitter moze posluzit za gradnju poslovnog Branda ili na njega razmisljate samo kao mjesto za skupit sto vise followera i skupit sto vise kratkorocnih prodaja? Kako se moze pristupit dugorocnom marketingu preko tih novih medija?

Prosla su vremena kad smo ganjali social mreze samo radi jakog backlinka stoga pozivam vas da date svoje misljenje o toj temi te da podignemo razinu svijesti na forumu o snazi socialnih mreza.

Vezani postovi s foruma:

http://www.internetzarada.org/affiliate-...t-938.html

http://www.internetzarada.org/kako-do-fo...t-946.html

Vezani tekstovi na internetu:

http://www.posao.hr/vijesti/buducnost-je...kova/1027/

http://www.index.hr/xmag/clanak/twitter-...51258.aspx
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
20-09-2009, 12:04 PM
RE: Razmisljanja o utjecaju drustvenih mrezama poput Twittera i Facebooka
Definitivno nešto što tek treba uzeti maha kod nas. U 'razvijenom' svijetu te kad dođeš na intervju za posao vezan za marketing pa i managment, pitaju redovito kako bi iskoristio twitter u marketinške svrhe i sl.

S FBom imam već dosta iskustva i mogu reći da je stvarno moćan alat u IMu. Ono što mi se jako sviđa tu je sinergijski učinak - na mom konkretnom primjeru: imam mrežu profila koje sam koristio za promociju mog glavnom bloga, skupljanje članova u grupe i promociju affiliate programa. Jedan problem je što treba biti dosta nagažiran oko toga. Isto tako, nije ovo baš metoda za ekipu kojoj ne leži to...treba malo biti kreativan, znati malo i muljati, izmišljati priče...opet s druge strane, meni je to bilo zabavno.
VRLO VAŽNA STVAR koju treba imati na umu...FaceBook je pun:
a)lažnih profila - neke procjene koje sam čuo da je oko 30% profila na FBu fake...ja bih rekao najmanje 40%
b)jako jako jako puno ekipe tamo nema nikakvu kupovnu moć. Jako puno turaka, grka, bliskoistočnjaka, talijana i slične ekipe koja ili ne zna engleski ili nema kreditne kartice...ili nisu vični korištenju. Vjerujte mi, to nekad zna biti malo frustrirajuće.

Iz tog razloga, Twitter mi se čini kao jako dobro rješenje, jer činjenica je da su ameri ipak većina tamo. Opet, i sam Tvitać je već jako isprostituiziran i svi ga jako siluju u IM svrhe. Ali opet, ima uvijek mjesta.

Treba uvijek imati jednu stvar na umu - većina ekipe tamo su obični spameri. Njubovi koji ne razmišljaju previše mozgom, nego pročitaju neke savjete na forumima i onda zaborave većinu bitnih stvari i samo spamaju. Budite malo kreativni. Sjetite se SEOa, koliko god se činilo suhoparno, nije - ima mjesta za kreativnost. Vaš mozak je najjači alat.

Online zarada preko authority niche web stranica - vodič za početnike.
Moj superkul, urnebesno šaljiv, neprocjenjivo koristan blog.
Visit this user's website Find all posts by this user
20-09-2009, 12:19 PM (This post was last modified: 20-09-2009 12:20 PM by Davor Bomestar.)
Ma mislim da nije stvar samo u tome dali turci, grci imaju para itd. To netko isto moze reci za hrvatsku pa opet mnoge (domace) firme ciljano trziste im je samo Hrvatska. Ili cak i ex you. Mislim da ovisi sta i kako. No ono zasto mislim zasto turci, grci i ostala ekipa koja nema kreditne kartice su vrijedna stvar jest sto radi preko takvih mozete doci do onih koji imaju $$. Primjerice imas neki sajt o necemu i redovita posjeta vecinom sa siromasnijih trzista, ali ta kolicina ljudi mozete pogurati da budes faktor i na jacim trzistima. Kad bi svi blogeri u hrvatskoj ili jos bolje u cijeloj ex yu linkali na moj sajt ja bi bio prvi na Google.com jer je to ipak neka kolicina ljudi tj. linkova.

Uglavnom sve ovisi sto ti je cilj. Ako je cilj stvorit brand onda je posjeta raznih vrsta ljudi dobra. Ako je cilj zaradit odmah nesto od prodaja onda je i taj ciljani i agresivniji pristup bolji.

Kao sto rekoh vecina geekova i nas IM-ova vec zna za ili koristi twiter, vecina online ekipe koristi facebook no ono sto me cudi jest zasto firme ne koriste vise takve stvari za promociju. Ali vrijeme ce pokazat, prije par godina kad si imao "online prijatelje" si bio geek. Sad ako nemas facebook profil te ljudi gledaju cudno Smile Ah, bas mi fale stara dobra vremena IRC-anja Biggrin
20-09-2009, 12:33 PM
Slažem se s tobom za ciljanost IM napora. Ovom slučaju, mislio sam prije svega na direktnu prodaju i affiliate promociju. Od ekipe koja nema kreditne kartice, tu baš nema koristi, ali opet, ja FB koristim i za još neke stvari, pa i ovi 'neplatiše' dobro dođu Smile

I treba biti u toku, pratiti što se događa, koji se novi 2.0 siteovi otvaraju, jer nikad ne znaš kada će eksplodirati neki novi FB ili Twitter. Tko prvi uleti, u velikoj je prednosti.

20-09-2009, 12:55 PM (This post was last modified: 20-09-2009 12:56 PM by Davor Bomestar.)
A to da treba biti u toku je istina. Ali nije nuzno da moras biti prvi. Barem ja tako mislim jer za twitter sam znao jos prije par godina i tad je to bilo bas ono geek stvar i nemam osjecaj da netko ko je poceo jos tada twitat da ima neku ogromnu prednost pred recimo nekime ko sad Aktivno roka po twitteru. Naravno uvijek je kad duze vremena nes radis ok ali je jos i vaznije kako radis Smile

Eto poceo sam danas malo twitat i skupljat ciljane frendove na FB-u. Zasad imam 10 followera preko onog linka sto je admin podjelio gdje si ekipa medjusobno followira Biggrin
Evo i jedan poprilicno osnovan tekst kako promovirati svoj blog na facebook-u. Dobro je za pocetnike
http://www.makeuseof.com/tag/how-to-prom...ook-pages/
20-09-2009, 04:10 PM (This post was last modified: 20-09-2009 04:11 PM by m4ster.)
Do sada jos nisam koristio ni facebook ni twitter tako da ne mogu sa sigurnoscu pricati o tome.

Prije svega vjerujem da reklamiranje i marketing putem tih sajtova ima OGROMAN potencijal. Sve naravno ovisi o tehnici (kao i u svim ostalim stvarima Biggrin). Dosta puta sam cuo da facebook i twitter polako mijenjaju e-mail marketing. Fraze tipa "Zelis otplatiti ratu kredita? Posalji poruku na twitteru!" sve cesce i cesce cujem.

No međutim, treba uzeti u obzir i efikasnost, odnosno koliku "followeri" ili "facebook prijatelji" imaju kupovnu moc, i da li uopce zele nesto kupiti. Treba biti pazljiv jer ja znam da meni neko salje nekakve proizvode, ja bih ga odmah izbrisao (to je samo moje misljenje, ne moraju i drugi tako...).

Ja jos uvijek preferiram klasicne nacine. Mislim da dosta ovisi karakteru covjeka koji se time bavi. Ako neko po defaultu nije previse "drustvena" osoba, sumnjam da ce bas uspjeti. Ovisi i o proizvodima koji se reklamiraju. Smatram da se preko twittera i facebooka bolje prodaju proizvodi za zabavu nego neke stvari ozbiljnije prirode.

Nedavno sam razmisljao da uzmem sa clickbanka neki proizvod sa sto manjom cijenom da bude pristupacniji sirim masama, i da koristim samo twitter i facebook za promociju. Prakticki mogu izgubit 2$ koliko kosta .info domena, a zarada moze doci prakticni istog trena.

Gledano strikno sa IM stajalista, gleda se samo profit ili jos bolje, omjer ulozenog vremena i profita. No postoji tu jos nesto; koliko se taj trud isplati dugorocno? Znam da niti jedan nacin zarade ne moze garantirati dugorocan priljev love, ali vjerujem da su klasicni nacini ipak sigurniji od twittera ili facebooka.

Evo, sad sam se raspisao iako moram priznati da prije nisam bas previse paznje pridavao tim nacinima marketinga...

Izrada Fotografija
Izrada Slika
Send this user an email Find all posts by this user
20-09-2009, 04:16 PM
Što se dugorončnosti FBa i tvitera tiče, ovisi o tehnikama i za što koristiš. Ali gledaj to ovako: ako se potrudiš i ciljaš prave ljude, možeš se vrlo brzo umrežiti i ako ti je site kvalitetan, može ti se dogoditi da te ekipa počne linkati. Eto ti dugoročnog link buildinga.

Za promociju CB-a ne moraš ni otvarati svoj site. Zalijepiš affiliate link u FB, na wall, ili profil.

19-11-2009, 11:26 PM (This post was last modified: 19-11-2009 11:28 PM by ward.)
(20-09-2009 12:19 PM)dbomestar Wrote:  Kao sto rekoh vecina geekova i nas IM-ova vec zna za ili koristi twiter, vecina online ekipe koristi facebook no ono sto me cudi jest zasto firme ne koriste vise takve stvari za promociju. Ali vrijeme ce pokazat, prije par godina kad si imao "online prijatelje" si bio geek. Sad ako nemas facebook profil te ljudi gledaju cudno Smile Ah, bas mi fale stara dobra vremena IRC-anja Biggrin

Definitivno je jedno,drustvene mreze su se razvile,postale su standard.
Danas svatko ko imalo drzi do svog statusa ima face.I to ljudi koji su kompletno informaticki nepismeni (bas nedavno sam dobio poziv na face od dvojice kojima sam ja nema godinu dana pravio prve mail acc na net.hr da bi momci uopće mogli poslat zivotopise za posao..to je prvo od iznenadjenja,a drugo je da mi je kcer neki dan poslala zahtjev za prijateljstvo - mala nema ni 11g)..uglavnom ,face je standard,twitter je tu.
Vrijeme je kad se tehnologija razvija enormnom brzinom.I ne samo to,sve vise se smanjuje vrijeme potrebno da bi neka nova napredna tehnologija postala IN i rusila sve rekorde u brzini sirenja i masovne uopčenosti.
evo konkretno:
*Koliko je trajala televikifacija? skoro 30 godina (na nasim prostorima jos u ranim 90-ima je bilo ljudi koji nisu imali tv,ili je bio crno-bijeli )
*Mobitelima je trebalo kud i kamo manje..(ja sam prvi gsm imao 98g,tad je bila samo jedna mreza i to postpaid..danas ih najnazadnija africka drzava ima po 3-4) znaci manje od 10 godina je trebalo da mobitel postane standard - mozda je on zapravo prva drustvena mreza,jer s njjime je multimedija postala siroko upotrebljiva,iako u nekakvom mini smislu sto se tice sadrzaja (razmjena slicica,filmica i nekakvih mp-djinglica)
*face postoji par godina,twit i manje,a vec su postali posve svakidasnja stvar.
Mediji su uvijek bili mocan alat za proizvodnju novca,s time da je internet superioran u odnosu na svaki klasicni.Nema ogranicenja (osim ako ne zivis u kini,pa ti vlada napravi veliki Firewall)Sigh

Pravo je pitanje kud mreze idu,i kako ce se razvijat.onaj ko napravi dobru procjenu,vjerovatno ce biti u poziciji da omasti brk......Drinking
Send this user an email Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Koliko gubim ako nisam prisutan na društvenim mrežama? failey 30 6,467 28-09-2018 03:56 AM
Last Post: Loxo
  Recept kako da uspete na društvenim mrežama novii 5 1,451 12-09-2016 10:40 PM
Last Post: freemind
  24 obavezna alata za social media marketing (SMM) tj. marketing na društvenim mrežama Davor Bomestar 2 2,959 21-09-2014 07:07 PM
Last Post: MightyTipster
  Domaći servis za praćenje društvenih mreža Maslesha 0 1,358 30-10-2012 08:49 PM
Last Post: Maslesha
  Istrazivanje na temu Koriscenje Drustvenih Mreza u kompanijama Igor Tomić 4 4,012 19-07-2012 11:28 AM
Last Post: Pedja82
  Kako business to business marketeri mogu uspjeti na društvenim mrežama Davor Bomestar 0 2,106 15-05-2012 01:07 AM
Last Post: Davor Bomestar
  Uticaj društvenih mreža Maslesha 0 1,840 11-02-2012 11:18 PM
Last Post: Maslesha
  Podaci o korisnicima društvenih mreža. adsenseamater 0 1,465 17-11-2011 10:32 PM
Last Post: adsenseamater

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)