Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porezi i isplativost online zarade
07-07-2012, 04:25 PM
Porezi i isplativost online zarade
http://www.imamnovac.com/111.aspx

Čitajući ovo sa linka gore, ja sam se zapitao koliko je isplativo u HR zarađivat online, dali je situacija uistinu takva? Prema tome gore, 63% od prihoda što se dobije online se mora dati državi, ALI tu se još nije spomenulo zdravstveno koje je dodatnih 15%, ne znam dali je obavezno, tako da se dođe do brojke od 78%?

Dali sam je nešto krivo shvatio, dali vi to ljudi sve plaćate? Bilo je sličnih tema već ovdje, ali se ništa konkretno nije rečeno, dali ima smisla onda išta radit, ako je situacija ovakva? Ako pak ideš na veću zaradu, ulaziš u veće razrede oporezivanja, i uzimaju ti više novca, dali ovdje vrijedi standardno oporezivanje plaća, ili je stvarno ovakvo divlje sve?

e sad ga više ne znam.....
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
07-07-2012, 04:58 PM
RE: Porezi i isplativost online zarade
Ne znam, po meni nema smisla pricati o porezu i pri tome se orijentisati po ceku od 100$
Ovi koji imaju vece godisnje prihode, oni vjerovatno su vec davno registrovali firmu, jer 20'000+ $ godisnje je vec sumnjiva svota.

Ja sigurno necu placati penziono i zdravstveno i koje vec osiguranje i poreze, vec cu pare potrositi kako ja zelim.
Zakon u Bosni, ukoliko ga i ima, vrlo je nejasan i ne sprovodi se dovoljno po tom pitanju.

I samo pitanje "koliko je isplativo zaradjivati online" meni je besmisleno. Naravno da je isplativo.
Naravno, ne govorim da se treba zaobilaziti zakon bilo koje drzave, ali sumnjam da vise od 2% ljudi na forumu placa poreze drzavi.

Samopouzdanje, motivacija, uspjeh, produktivnost
Thanks given by (2): Marko86
07-07-2012, 05:33 PM
Mislim da za ove manje iznose nitko s tim ne optercuje previse, a vjerojatno i drzava za sada ne gleda to, što ne znači da neće početi "već sutra" jer Linić mi djeluje opako po pitanju poreza.

Ako su ozbiljniji iznosi u pitanju, registriras doo Ako si negdje zaposlen, ta firma ti plaća doprinose. Ovo što zarađuješ ti ide u prihode i, teoretski, ako ti to sve bude dobit na kraju godine, na to platis cca 32 posto poreza na dobit (20 porez na dobit + 12 ako si ju isplacujes) i to je manje vise to.

Doduse, ako ces imati jedne godine povecu dobit, onda druge placas akontaciju poreza na dobit (gleda se proslogodisnja), a druge godine puno manju, onda su tu vec problemcici jer moras placati ovu akontaciju na temelju proslogodisnje. Drzava ti to vrati vjerokatno, ali ne znam koliko je hitra po tom pitanju.

Kad vec imas firmu, onda si malo i troskova nabijes pa da nemas bas preveliku dobit i tako to.

IMO, to ti tak nekak ide, ako se vec mislis upustati u to, prvo nadji knjigovodju koji ce ti to sve točno razjasniti.

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
07-07-2012, 05:42 PM
(07-07-2012 04:58 PM)anarchox Wrote:  Ne znam, po meni nema smisla pricati o porezu i pri tome se orijentisati po ceku od 100$
Ovi koji imaju vece godisnje prihode, oni vjerovatno su vec davno registrovali firmu, jer 20'000+ $ godisnje je vec sumnjiva svota.

Ja sigurno necu placati penziono i zdravstveno i koje vec osiguranje i poreze, vec cu pare potrositi kako ja zelim.
Zakon u Bosni, ukoliko ga i ima, vrlo je nejasan i ne sprovodi se dovoljno po tom pitanju.

I samo pitanje "koliko je isplativo zaradjivati online" meni je besmisleno. Naravno da je isplativo.
Naravno, ne govorim da se treba zaobilaziti zakon bilo koje drzave, ali sumnjam da vise od 2% ljudi na forumu placa poreze drzavi.

Zakon u Bosni za primanjje novca iz inostranstva(Paypal npr) je da je porez 10% i obracunava se na kraju godine,a mozes placati i mesecno ako zelis,al opet na kraju godine ces imati reviziju.Odnosi se samo na vece sume i ceste uplate,a ako primate recim mesecno po 400-500$ verovatno niko nece ni gledati....Sve ovo vazi za Republiku Srpsku,za Federaciju neznam kako je...

http://imageontime.com/
Find all posts by this user
Thanks given by (1): midho14
07-07-2012, 05:54 PM
Zaradi ti kesa, lako ces posle porez platiti Winking
07-07-2012, 06:32 PM
Iznosi su između 500-600$ mjesečno, da idem registrirat d.o.o radi toga, dali se uopće može takvo što napravit, inače sam nezaposlen, i nemam radnog iskustva, dali vrijedi samo za obrte da se mora imat radnog iskustva, 3 ili 5 godina, koliko već nije pravilo....

Ako ima tko sa iskustvo iz Hrv da se javi, do kojih iznosa te ne diraju. Do sad sam primao oko 150 dolara, mislim da od ljeta prošle godine, i nisu me ništa dirali, sad je to kako kažem 500-600$, tu između negdje, ne znam dali sam dosta zanimljiv im sada za gulenje.....Sorry

07-07-2012, 06:55 PM (This post was last modified: 07-07-2012 06:56 PM by Raymond.)
(07-07-2012 06:32 PM)failey Wrote:  Iznosi su između 500-600$ mjesečno, da idem registrirat d.o.o radi toga, dali se uopće može takvo što napravit, inače sam nezaposlen, i nemam radnog iskustva, dali vrijedi samo za obrte da se mora imat radnog iskustva, 3 ili 5 godina, koliko već nije pravilo....

Ako ima tko sa iskustvo iz Hrv da se javi, do kojih iznosa te ne diraju. Do sad sam primao oko 150 dolara, mislim da od ljeta prošle godine, i nisu me ništa dirali, sad je to kako kažem 500-600$, tu između negdje, ne znam dali sam dosta zanimljiv im sada za gulenje.....Sorry

Ako si nezaposlen, znači da bi si trebao plaćati i doprinose što je minimalno cca 1000 kn mjesečno tj. mogao bi računati da se prijaviš na minimlac (znači sebi isplaćuješ cca 2200 plaće + cca 1000 doprinosa) i to je to, s obzirom da ima još ponešto toškova, to ti se ne isplati. A čuj, ja mislim da si OK ovako i da te neće nitko dirati, al ono...

Inače, za doo ne moraš imati iskustva (jedino možda neke specijane stvari, možda turizam, nisam siguran) ali na ove prihode to ti se ionako ne isplati.

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
07-07-2012, 07:41 PM
Ja sam baš pre neki dan išao do poreske uprave da proverim to oko firme, za otvaranje neke agencije tipa agencija za web dizajn. Pošto je opština gde sam ja nerazvijena po nekoj gruboj proceni onog službenika ja bi morao da plaćam nekih 110-120€ mesečno sve te doprinose (tu je i zdravstveno i socijalno i porez), sa tim da do 3 miliona dinara godišnje, znači do nekih 25k eura ne vodim knjige i nemam šta da pravdam niti imam neki extra porez (ima neko regulisanje cifri na kraj ugodine ako imam veći prihod nego što prijavim). Sve u svemu mislim da to nije puno para i verovatno ću do kraja godine otvoriti firmu, najviše radi sebe - da bi mogao mirno da spavam. Jer u Srbiji danas niko ne juri za porez ali sutra bi mogli da kažu aha ajde da te vidimo, odakle ti pare i da me oderu sa nekim kaznama - a i ne moraju, ali opet jebeš ga. Lakše mi je ovako.

Inače ako bi plaćao porez kao fizičko lice na sva ino primanja ja bi morao da dam nekih 36% državi. Na 100 dolara bi otilo 36 na ime poreza i ostalih gluposti.

Nobody fails at Internet Marketing. People just quit before they find success.
Nauči kako da zaradiš pare od Internet Marketinga!
07-07-2012, 09:06 PM
Hvala svima na odgovorima, mislim otić u ponedjeljak vidjet u poreznu upravu što to točno ja sve moram platit, također otić i na biro, odnoso zavod za zapošljavanje, pa ću znati najbolje.

15-07-2012, 09:33 PM
Evo samo da se javim, bio sam u čak dvije različite porezne uprave, u dva grada. U prvoj sam dobio odgovor da oni nemaju pojma kako se ovaj tip prihoda oporezuje, a u drugoj sam imao više uspjeha, i tamo su mi rekli da se ništa ne brinem, jer oni to valjda ne mogu oporezovat, da su već imali čovjeka koje je htio oporezovat online prihod, ali da nisu imali osnove. Također mi je rečeno da porezna uprava ne pregledava žiro račune svima, da bi se uplate mogle otkrit, nego da samo suzdržavanim članovima obiteljima koji su navedeni kao porezna olakšica. E sad, naslušo sam se svega, načito se svega, tak da na kraju ništa ne znam. Ja ću lijepo nastavit radit kako sam i radio, ako me uhapse, idem u zatvor, i to je to, eto......Smile

24-11-2012, 06:11 PM
Ne zamaraj se sa time dok ne budeš imao oko $1.000/mjesec. Winking
Tek tada ti nešto ostane poslije zdravst, mirovinskog, poreza a vjerovatno i knjigovođe.

Poslovi na kruzerima
24-11-2012, 08:54 PM
Ma samo radi , vidis da ih već planiraju pustiti ako već neke i nisu. Nemaš frke Smile
Find all posts by this user
17-11-2014, 04:07 PM
(15-07-2012 09:33 PM)failey Wrote:  Ja ću lijepo nastavit radit kako sam i radio, ako me uhapse, idem u zatvor, i to je to, eto......Smile

A imamo li u zatvoru pravo na Internet? Winking

Evo da osvježim temu sa odgovorom koji sam dobio (nakon 2-3 dana traganja i telefoniranja) iz Uprave za neizravno oporezivanje (Bosna i Hercegovina). Pa gospođica kaže:

"...ukoliko ste fizičko lice tj. građanin i rezident FBiH ili RS ili Distrkta Brčko, i primate uplate za takvu vrstu posla na tekući račun u banci u Bosni i Hercegovini posredstvom internetskog računa PayPal onda se nalazite u nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje na razini Bosne i Hercegovine i to CU Mostar (koji je u mom slučaju - ili CU Banja Luka, CU Sarajevo, CU D Brčko). S obzirom da Vam ne možemo naplatiti niti carinu a niti akcize ostaje samo porez koji iznosi 17% ukoliko vaša ukupna primanja u kalendarskoj godini iznose preko 50.000 konvertibilnih maraka. Tada ste se dužni prijaviti kao porezni obveznik kod nas..."

Pa ja kažem: "A šta ako su ispod 50.000?"

službenica: "Ako su primanja ispod 50.000 onda ništa, niste se dužni prijaviti kao porezni obveznik, a i ako pređu 50.000 onda me zovite slobodno da vidimo kako ćemo..."

"Hvala, lijep pozdrav..."
Thanks given by (6): tryengraved, midho14, mafica, novii, Ace_
17-11-2014, 08:43 PM
kad imaš malu zaradu neće ti nitko ništa, a ako imaš veliku zaradu onda otvori negdje offshore firmu i nitko ti ništa ne može.
Evo index je izračunao (neznam koliko je točno)
"Od MOJIH 100 zarađenih kuna (naglašavam "mojih" jer sam ih JA zaradio) uplaćujem sljedeće iznose:
- penzionerima.....15,0kn
- budućem sebi.... 5,0kn (ako mi to ne otmu prije nego crknem)
- državi.................20,0 kn
- gradu................. 3,5 kn
- zdravstvu...........15,0 kn
- za nezaposlene...1,7 kn
- ozljede na radu....0,5 kn
- PDV..................... 9,8 kn
----------------------------------------------------
- meni ostaje.........29,5 kn"

i kad ideš s tih 29 kuna kupit nešto opet 25 % pdv
Thanks given by (1): telekomsrbija
30-05-2015, 11:32 AM
Ne razumijem kako misliš porezi i isplativost? Koje bi ti poreze plaćao ukoliko bi novce primao direktno na banku preko nekog PSP-a tipa PayPal? Ako planiraš otvarat neku firmu koja bi se bazirala na online trgovinu ili samo virtualne produkte onda ti baš i nije pametno to radit na ovim našim zemljama. Posebno ako ti primanja i zarada ne bi bila malo veća.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Isplata Zarade! Colleric 10 853 05-04-2018 10:02 PM
Last Post: lazar:)
  Sezonski obrt-online prodaja Online 41 28,917 29-07-2017 11:20 PM
Last Post: flex202
  michael kors outlet online qz24 rojkbejx59 0 1,362 09-05-2017 02:14 AM
Last Post: rojkbejx59
  coach outlet online ap6 ezvmexsd28 0 1,032 20-04-2017 06:23 AM
Last Post: ezvmexsd28
  Prodaja fotografija preko Interneta (online) - Iskustva novii 45 40,123 02-03-2017 11:02 PM
Last Post: novii
  Etoro(forex) platforma i porezi bigmazzy456 2 2,651 27-06-2016 07:56 PM
Last Post: kres0
  Porezi u BiH/RS xpert90 21 10,470 28-12-2013 09:38 PM
Last Post: jaja
  Online Shop (BiH) scl_mo 11 5,690 13-10-2013 04:05 PM
Last Post: Empresari

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)