Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wordpress Izrada web stranice - Upute (Tutorial) kako da instaliram i podesim WP blog
» Opisan je postupak osnovnih koraka pri izradi web stranice bazirane na besplatnoj Wordpress CMS platformi.
28-05-2012, 07:03 PM (This post was last modified: 23-01-2013 08:04 PM by Davor Bomestar.)
Wordpress Izrada web stranice - Upute (Tutorial) kako da instaliram i podesim WP blog
Sadržaj:

1. Uvod
2. Domena
3. Hosting
4. Podešavanje name servera
5. Izrada MySQL baze
6. Instalacija Wordpress-a
7. Odabir teme
8. Instalacija važnih pluginova
9. Statistike stranice

1. Uvod

Odlučio sam se napisati ovaj post jer nisam nigdje uočio da postoji neki kratki tutorial kako „od nule“ napraviti stranicu baziranu na Wordpress-u, barem ne sve informacije na jednom mjestu. WP je besplatan CMS (engl. Content Management System) čija je osnovna namjena pokretanje blogova, međutim s ovim se sustavom jednostavno može napraviti i web stranica.

Kada sam ja napravio svoju prvu web stranicu koja je bila na WP-u potrošio sam dosta vremena dok sam skupio sve potrebne informacije koje su mi trebale da bi uspješno instalirao i podesio one nazovimo ih tako osnovne postavke. Naravno i dan danas polako saznajem neke nove informacije koje su korisne i koje s vremenom negdje iskoristim pri gradnji neke nove web stranice tako da je ovo područje (kao i većina današnjih stvari) stalno učenje.

Osnovna instalacija WP-a nije previše komplicirana, međutim kada jednom napravite web stranicu uvijek imate na njoj posla s nekim novim postavkama, idejama ili obnavljanjem (update-om) softwera. Prije bilo kakve instalacije potrebno je da su ispunjeni neki osnovni uvjeti, dakle da imate domenu i hosting za vašu web stranicu. Navedeni dio mora biti ispunjen bez obzira na kojoj platformi ćete graditi vašu web stranicu tako da je prvi dio ovog tutoriala općeniti pregled tih pojmova.

2. Domena

Prva stvar koja se pretpostavlja je to da imate domenu za vašu web stranicu. Ako imate domenu vjerojatno ste se već i odlučili za niche odnosno za ono o čemu će vaša stranica govoriti. Ako kupujete novu domenu uvijek se nekako preporuča da idete sa .com, .net .org, .info domenama i to tim redoslijedom prilikom biranja. Znači nekako je najbolje da vam pri razmatranju na prvom mjestu budu .com domene koje prema onome što se piše po raznim forumima i respektabilnim blogovima imaju najveću blagonaklonost od strane google-a. Iako stvari su takve da je u principu najbitnije to kako ćete na kraju proširiti glas o vašoj web stranici i reći ljudima da ona postoji imala ona .com, .info ili neki drugi nastavak. Naravno tu još postoji mnogo drugih nastavaka poput .me, .in, .us, potom nastavci domena u određenoj zemlji (.hr, .ba, .rs...) itd. ali da ne izlazimo iz okvira ove teme idemo se sad ovdje zaustaviti.

Dakle da bi zakupili domenu morate odabrati neki od dostupnih davatelja ove usluge (domain registara), a primjer su Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. , Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. i slični servisi.

3. Hosting

Ovo je isto relativno važan korak kod izrade bilo koje web stranice – dakle odabrati dobar web hosting u ovisnosti o tome koliko prometa će imati vaša stranica i što ćete na njoj posluživati. Ukoliko ni sami niste sigurni do kojeg će nivoa otići vaša stranica uvijek postoji mogućnost da ju prebacite na drugi server. Postupak kod prebacivanja je vrlo jednostavan, dakle napravi se back-up MySQL baze i svih datoteka koje se nalaze na trenutnom serveru te se sve skupa prebaci na novi server. Što se tiče hostinga, ukoliko krećete s novom stranicom najbolje je uzeti neki shared hosting. Dakle kod shared hostinga dijelite resurse servera s nekim drugim stranicama koje su na istom serveru. Ukoliko pak imate ozbiljniji posao i radite ozbiljnu web stranicu za koju očekujete veliku količinu prometa, dobra je opcija zakupiti svoj server koji je u tom slučaju samo vaš i na njegovoj IP adresi nalazi se samo vaša web stranica (ili web stranice ukoliko ih posjedujete veći broj). Onako okvirno, ova opcija stoji minimalno oko 60-ak eura mjesečno (uz uvjet da sami održavate server – ako trebate administratora servera stvar je još barem duplo skuplja) ali dakle tada imate svoj (dedicated) server.

Što se tiče shared hostinga postoje razne kompanije koje nude ovu uslugu, a neke poznatije su primjerice Hostagator i Godaddy. Ovdje nije cilj da nekoga reklamiram, nego samo navodim primjer gdje možete potražiti hosting. Postoje čak i servisi koji nude besplatan hosting, poput 000webhost-a, međutim ova opcija nije nikako preporučljiva ukoliko gradite neku ozbiljniju web stranicu.

Najbitnija stvar je kod izbora hostinga da ne idete uvijek za najmanjom cijenom. Bitno je da dobro istražite ono što vam dotična kompanija nudi i da pročitate ono napisano „sitnim slovima“. Od navedenog je još i bitnije da vidite što o njima govore krajnji korisnici – dakle pretražite forume, blogove i slična mjesta gdje postoje rasprave ili review-i tih ponuđača. Ako ima puno zadovoljnih korisnika, nema razloga da i vi ne budete.

Dvije česte varijante korisničkog sučelja kod izbora hostinga su cPanel i DirectAdmin koji su vrlo user frendly i imaju hrpu opcija od kojih će vam za osnovne postavke stranice biti potrebne samo neke od njih. Iz razloga što je cPanel nekako učestaliji daljnji koraci u ovom postu će biti bazirani na njemu da ipak ne bi otišli predaleko. Iako su stvari u principu analogne i postupci su vrlo slični.

Nakon što ste zakupili hosting, firma koja vam je isti prodala negdje vam mora navesti adresu preko koje se spajate na cPanel, a obično to bude Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Osim toga negdje vam mora biti navedeno i korisničko ime i lozinka pomoću kojih se logirate. Također, negdje vam mora biti naveden i port preko kojeg se spajate na server preko FTP klijenta što vam je potrebno radi uploadanja datoteka na server u nekom od idućih koraka. Obično su korisničko ime i lozinka jedanki za FTP i za cPanel.

Ukoliko na istom hosting računu poslužujete više web stranica u cPanel-u postoji opcija Addon Domains pomoću koje dodajete pojedinu novu domenu na isti hosting korisnički račun.

4. Podešavanje nameservera

Osim korisničkih podataka za logiranje na cPanel i spajanje preko FTP klijenta, davatelj hosting usluge vam mora poslati i podatke o name serverima. Obično to bude oblika

nmserver1.davateljhostinga.com
nmserver2.davateljhostinga.com

Te podatke morate upisati u podešenjima na stranici preko koje ste registrirali domenu.

5. Izrada MySQL baze

Nakon što ste se uspješno logirali na vaš cPanel račun vrijeme je da napravite MySQL bazu i korisnika baze s kojom će komunicirati vaša web stranica bazirana na WP-u.

[Image: drupal-multisite-cpanel-1.jpg]

U ovom ćete koraku biti upitani da navedete ime MYSQL baze, ime korisnika MySQL baze, lozinku MySQL baze te ćete morati dodjeliti ovlasti koje ima korisnik baze (u tom koraku odaberete sve ovlasti). Ove podatke svakako trebate upamtiti jer ćete ih morati navesti u koraku u kojem instalirate Wordpress.

6. Instalacija Wordpress-a

Napominjem da ću u ovom koraku opisati kako ručno instalirati WP na server, iako postoje neke aplikacije koje to mogu automatski napraviti za vas ukoliko web hosting kompanija preko koje ste zakupili hosting ima aktiviranu tu opciju. (Primjer takve aplikacije je Fantastico).
Da bi ručno istalirali Wordpress na server morate se spojiti na server preko nekog FTP klijenta. Tu sad postoji puno različitih a neki od njih su FileZilla i WinSCP. WinSCP ima korisnu opciju da možete editirati svaku datoteku koja se nalazi na serveru i mjenjati kod direktno na datotekama koje se nalaze na serveru. Dakle procedura je da se spojite na server s dobivenim korisničkim imenom, lozinkom i portom. Pod host name upisujete vasadomena.com.
Vrijeme je da skinete (i odzipirate) Wordpress s web stranice Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. (ili Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. ukoliko želite hrvatsku verziju).

[Image: filezilla_screenshot.png]

Nakon što ste spojeni preko FTP klijenta i imate skinut Wordpress trebate ga uploadati u direktorij vaše web stranice (obično je to public_html ili www).

Nakon što su sve datoteke uploadane, preko web pretraživača pristupite vašoj domeni. Dobit ćete poruku o tome da ne postoji konfiguracijska datoteka wp-config.php kojeg će sustav pokušati automatski kreirati.

[Image: create-configuration-file.png]

Potom ćete morati upisati ime i korisnika MySQL baze, te lozinku nakon čega će WP uspostaviti kontakt s MySQL bazom. Također ćete biti upitani da navedete ime bloga i vašu e-mail adresu na koju će stizati obavijesti vezane za vašu stranicu (Dakle kad netko ostavi komentar na stranici i sl.).

[Image: wordpress-database-conection.png]

Ukoliko ovaj korak ne prođe kako treba i WP javi grešku u kojoj kaže da nije uspio sam upisati podatke odnosno stvoriti konfiguracijsku datoteku, spojite se preko FTP klijenta i nađite datoteku koja se zove wp-config-sample.php. Otvorite tu datoteku i pri vrhu koda ćete vidjeti gdje morate upisati ime i korisnika MySQL baze, te lozinku. Datoteku preimenujte tako da se zove wp-config.php.

Osim toga morat ćete odrediti korisničko ime i lozinku za logiranje u Back End sučelje vašeg bloga. Dakle Back End sučelje je administratorsko sučelje Wordpressa preko kojeg administrirate vašu web stranicu, dodajete sadržaj itd. Front End je ono što krajnji korisnik vidi.

[Image: login-wordpress-data.png]

Nakon što ste uspješno odradili prethodne korake osnovna instalacija WP-a je obavljena te je sada na redu odabir teme.

7. Odabir teme

O odabiru teme je zaista teško govoriti jer to generalno ovisi o tome što će vaša web stranica nuditi. Ukoliko radite blog siguran sam da će vas zadovoljiti neka od besplatnih tema koje su ponuđene na raznim servisima (primjerice Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. , a za više rezultata googlajte free wordpress themes). Isto tako možete pretraživati i bazu wordpress tema iz Back End sučelja te ih na taj način i instalirati. Drugi način instalacije je opet pomoću FTP klijenta gdje uploadate temu u Wordpress direktorij za teme (wp-content/themes) te ju aktivirate preko Backend sučelja.

Ukoliko pak radite web stranicu koja je općenito ozbiljnijeg karaktera, vjerojatno ćete morati potrošiti nešto novca i kupiti neku od premium tema. Ono s čim ja imam iskustva i što sam probao su Studiopress premium teme (Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. ) i koje su mi gotovo uvijek zadovoljile potrebu kad sam radio neku novu web stranicu. Opet napominjem da nikog ne reklamiram nego su mi se jednostavno pokazali kao dobri. Zanimljive premium teme ima i Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. , a oni čak nude i neke besplatne (Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. ).

8. Instalacija važnih pluginova

U nastavku ću navesti nekoliko osnovnih pluginova koje bi trebalo instalirati na novo instaliranu web stranicu. Pluginovi se instaliraju ili uploadanjem preko FTP klijenta u folder wp-content/plugins) ili jednostavnijim putem iz Back End sučelja.

All in One SEO Pack
Ovaj plugin olakšati će vam optimizaciju sajta za tražilice. Osim što možete postaviti naslov, opis i ključne riječi za početnu stranicu, moguće je da to učinite i za svaki članak zasebno.
Dakle, nakon što odaberete naslov vaše stranice dobro je da pomoću ovog plugina definirate ključne riječi i opis stranice.
Kod odabira ključnih rječi po mojem iskustvu bi nekakav pristojan broj ključnih riječi bio maksimalno 10. Taj broj može biti i nešto veći ali prema mojem iskustvu ne valja pretjerivati.
Što se opisa tiče, google indexira 155 znakova, što znači da kad netko nađe vašu stranicu preko tražilice osim naslova vidjet će se i 155 znakova vašeg opisa. Idealno bi dakle bilo da vaš opis ima 155 znakova i da unutar njega budu ključne riječi koje ste prethodno definirali.

Contact Form 7
Dakle ovaj plugin će vam omogućiti da kreirate kontaktnu formu pomoću koje će vas korisnici moći kontaktirati i postavljati vam pitanja bilo za proizvode koje nudite, neku suradnju ili slično.

SEO SearchTerms Tagging 2

Ovaj plugin bilježi sve pojmove preko kojih korisnici dolaze na vaš site. Dakle ispod svakog članaka pojavljuju se pojmovi koji su pretraživani što je dobro za on page SEO.

Facebook Social Plugins
Ovaj plugin vam omogućava da u Sidebar postavite box koji prikazuje osobe koje su lajkale vašu stranicu i omogućuje novim korisnicima da učine isto. Osim toga omogućava da ispod ili iznad svakog članaka umetnete like button pomoću kojeg korisnici mogu lajkati pojedini post i time vam povećati promet na stranici.

Prethodno su navedeni samo neki od osnovnih pluginova, naravno postoji ih jako puno i sve ovisi o tome što želite da vaša stranica predstavlja. Ovdje recimo možete naći 25 zanimljivih pluginova (među njima su i neki koje sam gore naveo), a mogu vam biti korisni:

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

9. Statistike stranice
Svakako je bitno da pratite statistike vaše stranice, dakle tko vam dolazi na stranicu, preko kojih ključnih pojmova, koliko ljudi itd. Većina hosting providera ima instaliran servis Awstats koji primjerice omogućava da vidite ove podatke.
Osim toga promet možete pratiti i preko google analyticsa i sličnih servisa. Ono što ja koristim na svojim web stranicama je Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. s kojim imam dobra iskustva i koji mi se pokazao kao najbolji besplatan servis. Imaju i svoj Wordpress plugin (Official StatCounter Plugin) preko kojeg vrlo jednostavno aktivirate praćenje prometa na wašoj WP stranici.

Eto to bi bilo ukratko to, moglo bi se još puno otići u širinu sa svime ovime ali htio sam da ovo bude relativno kratak tutorial za one koji kreću s izradom prve WP stranice jer su upravo meni ove informacije bile ono od čega sam krenuo kad sam izradio svoju prvu WP stranicu. Dakle postoji još puno toga što bi se ovdje moglo dodati, ali to za sada ostavljam za budućnost kada ću još pisati o ovakvim stvarima i iskustvima koja sam stekao ukoliko bude interesa. Nadam se da će nekome ovaj tekst pomoći, te ukoliko netko ima bilo kakvo pitanje ili treba neku pomoć, nema problema, može napisati pitanje u ovaj post ili PM, drage volje ću odgovoriti ako znam i pomoći ukoliko mogu.

Tips and Tricks
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
28-05-2012, 10:02 PM
RE: Izrada WP web stranice „od nule“
Odličan članak, evo sad baš čitam redom sve ove teme sa takmičenja i zaista su odlične.

Da mi je ovakav jedan topic bio pre 3-4 godine kada sam počinjala da se bavim izradom sajtova u CMS-u Smile
U to vreme sam morala sve sama da učim i otkrivam, ali postojanje jednog ovakvog tutorijala će sigurna sam mnogo značiti svim početnicima a i onim malo iskusnijim Smile

Još jednom sve pohvale za topic!
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): ivicaimarica, mali_ri
28-05-2012, 10:17 PM
Veoma dobar post kolega. Ako ti šta znači pogledaj broj mojih postova i tvojih. Ti vodiš 1:0 u tutorialima naspram mene. Smile
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): mali_ri
28-05-2012, 10:24 PM
Ja bih samo pod obavezan plugin spomenuo i Better WP Security - pošto imam iskustva sa mnogo klijenata kojima je stranica hakirana - niti jedan nije koristio plugin za zaštitu Smile

OriginalEXE
Thanks given by (2): VWolf, mali_ri
28-05-2012, 10:28 PM
Dobar tutorial za početnike, a za nas okorjele programere ovo je samo trošenje vremena Smile

U životu je važno imati cilj prema kojem se ide..... Možda ste pogrešili put i sredstvo kojim ste pošli, ali uvek ima i drugih puteva i načina da se do cilja dođe..... Važno je ne odustati...
Find all posts by this user
Thanks given by (2): VWolf, milan93
28-05-2012, 10:30 PM (This post was last modified: 28-05-2012 10:34 PM by mali_ri.)
Da, evo dobra sugestija, zahvaljujem! Nije mi palo na pamet da i to uvrstim u ovaj tutorial iako je taj plugin naveden na onom linku di je dano 25 korisnih pluginova za wordpress.

(28-05-2012 10:24 PM)OriginalEXE Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Ja bih samo pod obavezan plugin spomenuo i Better WP Security - pošto imam iskustva sa mnogo klijenata kojima je stranica hakirana - niti jedan nije koristio plugin za zaštitu Smile

Hehe, da, eto ja kad sam bio početnik i našao se u situaciji da sam gradio prvi WP site potrošio sam tonu vremena da bi skupio neke od tih informacija i ne bi htio da se netko opet mora mucit s tim stvarima... :-) Nadam se da će ipak nekome biti korisno.

(28-05-2012 10:28 PM)hajro2 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Dobar tutorial za početnike, a za nas okorjele programere ovo je samo trošenje vremena Smile

Tips and Tricks
Thanks given by (1): VWolf
01-07-2012, 12:51 PM
Ljudi, ima li neki dobar proveren tutorial za Wordpress ili Joomla, pokusao sam nesto da radim na preskoke, ali slaba vajda od toga, pa planiram da lepo sednem i izdvojim celo leto da naucim kako da napravim sajt preko jednog od ova dva CMS-a... Dakle, treba mi tutorial za totalne pocetnike, da ucim korak po korak... Hvala unapred
01-07-2012, 11:02 PM
Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
Thanks given by (2): danijel99, grrrobarrr
02-07-2012, 02:28 AM
Svaka cast na trudu, ali nedostaje mi ovde mnogo toga.
Ako je vec tutorijal "od nule" treba da obuhvata i:
- kako se instalira WP pomocu Fantastka ili QuickInstalla
- podesavanje WPa (permalinks, i sl)
- kako se instalira plugin
- kao se instalira tema
- kako se objavljuje Post
- kako se kreira Page
- ubacivanje slika u post
- itd, itd.

Ovo govorim, jer instalacija WPa, teme i pluginova je tek pocetak stvaranja "WP web stranice"

MyThemeShop.com aff link
02-07-2012, 12:47 PM
I ono klasično noob pitanje, "a koja je razlika između posta i pagea?" Biggrin

Da nije izmišljen C, dan danas bi programirali u Basiu, Pasalu i Obolu.
02-07-2012, 02:06 PM
Mrzi me da prevodim Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
Kod mene je recimo Page rezervisan za: Contact, About US, Privacy policy, i eventualno za glavni clanak koji hocu da uvek bude na naslovnoj. U Post obicno idu ostali clanci.

MyThemeShop.com aff link
02-07-2012, 04:30 PM
U page se stavlja ono što ne moraš kategorizirati. Jendostavno Smile

OriginalEXE
06-12-2013, 09:07 PM
Dobar je post. Ima dosta korisnih stvari.
Ja imam problem sa pokretanjem bloga. Kupila sam domenu i hosting od GoDaddy. Wordpress se brzo instalirao. Imam instalirana 3 wordpressa Biggrin

Na mom hostingu se ne spominje cPanel, vec neki plesk panel. To sam morala izabrati kada sam kupovala hosting (za Linux je bio cPanel, a za Windows plesk panel).

Na mom blogu na početnoj stranici piše "My site is launching soon".
Kada sam se konsultovala sa njihovom podrškom, rekli su mi da nemam validan fajl u glavnom direktoriju i da u napravim fajl sa imenom index.html ili Index.html, Index.htm, Index.cfm, Index.shtml, Index.shtm, Index.stm, Index.php, Index.php3, Index.asp, Index.aspx, Default.htm, Default.asp, Default.aspx.

Pretpostavila sam da mi je taj glavni direktorij "httpdocs" i napravila sam unutar njega u svakom wordpressu file "index.html". Stranica jos ne radi. Niko iz njihove podrske mi ne odgovara na ovo drugo pitanje.

Zna li neko od vas sta trebam uraditi da stranica radi?
Prvi put pravim blog, pa ne znam sve cake.

Hvala unaprijed.
06-12-2013, 09:43 PM
RE: Wordpress Izrada web stranice - Upute (Tutorial) kako da instaliram i podesim WP blog
@Xema,
Prva mogućnost: kažeš da imaš čak tri instalirana wordpress bloga.
Stoga pretpostavljam da ti je putanja do tih blogova slična sledećoj:

http://sajt .com/wordpress1
http://sajt .com/wordpress2
http://sajt .com/wordpress3

odnosno da si blogove instalirala na poddomenama.
Proveri da ovo nije slučaj sa tobom.

Druga mogućnost: wordpress ima svoj index.php fajl, neophodno je obrisati index.html fajl ili, ako njega nema, jedan od onih koje ti je navela korisnička podrška. Index.php od wordpress-a mora postojati.

U oba slučaja uopšte nema potrebe dodavati novi index fajl (sa bilo kojom ekstenzijom).

Rasadnik sadnice ruža

Web saveti
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Kako dodat slike exportane s druge stranice? Shanyta 0 431 10-12-2016 06:02 PM
Last Post: Shanyta
  Izrada sajta u wordpressu potpuno besplatno Gadafi 14 1,496 03-05-2016 01:49 PM
Last Post: novii
  Wordpress Blog posting problem Lakisa94 0 915 06-04-2016 07:25 PM
Last Post: Lakisa94
  Kako uredjivati wordpress teme ??? SahMat 7 2,767 10-03-2015 02:05 PM
Last Post: sistemING
  Kako namestiti blog da bude i na srpskom i na engleskom Lakisa94 9 2,681 18-11-2014 08:24 PM
Last Post: adikcija
  Optimizacija WordPress stranice - Kako ubrzati vas WordPress sajt belmo996 32 9,605 17-10-2014 01:03 PM
Last Post: Davor Bomestar
  Wordpress - Pitanja - Dizajn stranice djdesign 6 2,145 18-05-2013 01:32 AM
Last Post: webdaniel28
  DDOS na Wordpress stranice robi052 12 1,913 26-04-2013 08:37 PM
Last Post: robi052

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)