Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cijena izrade sajta
» Cijena izrade jednostavnog sajta na zapadu
20-02-2012, 12:51 PM
RE: Cijena izrade sajta
@tryengraved - upravo o tome govorim. Ja kad sam odradio nekih 10ak stranica support naknadno me je ubijajo kad se skupilo sve to. Jednostavno ti ljudi nemaju nekog drugog da se obrate a ja sam prekasno naucio da moram naplatit odrzavanje kako bi a) naplatio to naknadno odradjeno b) ako vec ne zele platit da im dam do znanja da me ne mogu besplatno gnjavit.

Treba ugovorit tj. dogovorit unaprijed sta sve ide u cijenu jer imas beskrupuloznih ljudi koji ce se pokusavat ustekat pa dok ide da ide. Kad dodas na to poreze i razne troskove koje firme imaju, onda ti je jasno zasto je cijena $1000 a ne $200 za izradu websitea. Ali kljucna stvar je, dali ti imas drugog posla. Ako nemas onda rokas manju cijenu samo da dobijes posao. To je uvijek tako.

Vazno je dali ti mislis to radit dugorocno, dali mislis razvijat posao ili ti je ovo kao dodatno sa strane da iskoristis ovu priliku. Ako ces radit dugorocno, opeci ces se par puta kao i svi i naucit ces tocno kako, koliko naplatit, koliko ti se sta isplati, kako se ogradit od neplacenog supporta (kad predjes 10-15 odradjena websitea onda ti to moze oduzimat cijelo radno vrijeme ako ne dogovoris kako treba) itd. Isto tako, s iskustvom dolazi i hrabrost ali i stav kod dogovaranja cijene. Doslovno, kada sam kretao bilo me sram trazit $200 od ljudi za komplexan i komplentan projekte, ponasao sam se kao da ubijam nekoga. Sada sam u drugom ali slicnom biznisu i tocno znam koliku cijenu moram postavit da bi mogao odradit zeljeni posao i zato kada dajem cijenu znam da ne mogu ici ispod cijene jer ugrozavam cijelu firmu.

Radi tih i mnogih drugih stvari cijena je flexibilna. Jos bi dodao da Hellas ima pravo, ljudi placaju i komfor i ne znanje. Recimo, nekome je lakse platit skuplju cijenu nego da gubi vrijeme (koje nema) da trazi dobre web dizajnere. Mnogo ima losih web dizajnera i ako se istaknete kao netko dobar, s kime je lako radit mozete onda naplatit i premium cijenu. Netko ni ne zna nac ili se ne osjeca komotno s drugima i zato ce angazirati bas vas. Vecina odluka o kupovini nije racionalna nego se desava na osnovi nekih osjecaja, vi kada prodajete trebate igrati na te osjecaje od klijenta. Dali to bilo da ih osigurate da je njihova investicija u pravim rukama s dobrim objasnjenjem projekta, testimonialima, case studyima itd. to su sad detalji ali kad nekome objasnite da je to tako netko je spreman platit vecu cijenu. Mene je bilo cudilo da kad sam kretao sa web dizajn poslom ljudi koje znam angazirali da im radim posao. Nije to bilo preko veze nego je bilo jer me znaju, jer im je lakse komunicirat samnom. Ja se mislim pa sta ne googlaju ili pogledaju imenik? Ali kad imaju 30 firmi onda je to lutrija, ako vas vec znaju i vjeruju vam puno lakse ce vas angazirat ili ako ste se uspijeli izprve nametnut kao netko tko je pouzdan na koga mogu racunat.

U knjizi koji spominjem autor navodi primjer da ce ljudi bez obzira sto je cijena benzina jeftinija na benziskoj na kraju grada ipak uglavnom natankati benzin na blizoj benziskoj. Jednostavo, ljudi placaju komfor. Svi mi placamo komfor i zato onaj tko radi, tko ima znanja i kvalitete (ne samo u poslu koj odraduje nego i u komunikaciji s klijentima, u prodaji itd.) taj ce 10 puta lakse nalazit poslove od ovih drugih. Vama ne treba milijardu poslova, ali nek nadjete 10-20 stalnih kojima cete odradjivat support, redizajn ili vece dorade svake 1-2 godine vi mozete imati stalne prihode bas zbog toga sto ako ste dobri, ugodni za radit oni ce prije opet ici kod vas nego kod nekog drugog tko bi mozda objektivno bio bolji. Zbog tog efekta da ima 10 puta vise web dizajnera opet bi bilo posla za sve. Samo obicno 80% ode onim 20% najvecima jer su oni to shvatili kako stvari funkcioniraju i zato ako ovih 80% koji odraduje 20% posla malo shvate te neke detalje ce se taj omjer malo promjeniti.

Ne znam zas komentiram a rekao sam da necu dok ne procitate "web design business kit". Ne drzim se onog sto sam rekao :-\
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
Thanks given by (1): tryengraved
20-02-2012, 05:50 PM
Iako se ne planiram baviti web dizajnom, sad cu procitacu tu knjigu. U svakom slucaju hvala za tips and tricks.
Imam ja razne planove ali mi treba jos vremena i jos slobodnog vremena. Ali korak po korak, prvo engleski pa sve ostalo..
20-02-2012, 10:37 PM
Evo jednog zanimljivog clanka bas o tome koliko da se naplati, dobro ce se uklopiti u temu:

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
Find all posts by this user
20-02-2012, 11:03 PM
Videćeš Matrix. .. Odnosno, tad si vec iskusan; prosao si sve i dobro i lose, imas iza sebe dobrih i losih radova, znas sta mozes/moras ocekivati. Najvaznije, nije ti vise frka da moras da uzmes tu kintu, samim tim sve lakse ide.
21-02-2012, 03:19 PM
Slažem se s Dbomestarom

Recimo ja vodim nekoliko stranica kao webmaster za druge firme i poduzeća pa sam u ugovoru o radu naveo da sam plaćen i po satu (gnjavaži za sitnice) i na mjesečnoj bazi. Samim time sam se dosta ogradio jer svi sajtovi zahtjevaju update s vremena na vrijeme. Ovo možeš izbjeći ako smatraš da je "hit and run" dobra taktika za skupljanje novaca, ali time gubiš stalan pritok novca.

O konkretnim cijenama neću pričati jer je ovo jednako dizajnu u kojem nešto može koštati od 50$ pa do ko zna koliko. U ovo se ubrajaju vještine trgovca kako će na najbolji način predstaviti šta konkretno nudi u svojoj ponudi i koliko sam klijent je upoznat s temom "stranica" (ovo rezultira dodatnom gnjavažom ako se klijent ne kuži ili ako misli da se kuži).

Za freelancanje i takove vrste posla treba imati strepljenja i živaca saslušati zahtjeve klijenta i na što bolji način odraditi približnu viziju onoga što je on imao u glavi.

Mada ja kada vidim da netko hoće ponija, a kraj njega Lolcatz i hoće da bude "eye catchy" i da su iza zelene zvjezdice s roza pozadinom odma znam koliko je sati (takvih se klonim). Neki ljudi su jednostavno operirani od estetike i zanimaju ih samo rezultati.

Stavi na papir svoju cijenu, svoje vrijednosti i koliko smatraš da tvoje vrijeme košta. Sto ljudi - sto ćudi. Treba imati debelu kožu i biti spreman na sve. Davno sam pisao o klijentici iz pakla koja je htjela tužiti za basnoslovne iznose jer nije bila "prva na guglu". Proguglaj pojam "metodologija izrade web stranica" ima vrlo kvalitetnih tekstova koji pomažu u boljem shvaćanju same materije izrade webica.

Sve ovisi samo o tebi i koliko smatraš da si stručan. Nije bitno bio to amer, balkanac ili japanac - svi žele isto, a to je rezultat. Ja radim sajtove već duži niz godina pa ću svejedno uložiti novce u svoje daljenje obrazovanje, jer smatram da što sam stručniji u nečemu to je moja "cijena" veća.

Vrijeme je bitno (time is money) - neki se vide u različitim područjima IM-a. Novac je pokretač i motivator, ali isto tako treba imati dobru psihologiju komunikacije s klijentom. Kada ti netko kaže "ono u guglu" - odmah možeš zaključiti da nema pojma koliko "ono u guglu" košta i zahtjeva znanja i vremena.

Neznanje je mač s dvije oštrice Winking

you are reading lies upon lies
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
26-03-2012, 10:22 PM
Ja mislim da treba biti realan, jeste da je amer ali ako ode na neki sajt gde indijci nude usluge dobice web sajt za 50-100 dolara...
09-04-2012, 12:37 AM
Moje cijene izrade web stranice iznose od 1500 kn pa nadalje , ovisno o složnosti , do sad sam najviše dobio 8000 kn za stranicu.
09-09-2012, 12:53 AM
Mali bump.. Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Iako, Istokova prica gore pomenuta je vrh.
Thanks given by (2): VWolf, Igor Tomić
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Pomoć oko izrade web shopa Perky 1 193 09-02-2017 11:59 AM
Last Post: faroALI
  Procjena cijene izrade ovakvog websitea ? Toma1 4 923 07-12-2015 02:39 PM
Last Post: freemind
Smil42c642f95f382 Izgradnja sajta od 0! NikiBgd 18 2,212 17-10-2015 08:32 PM
Last Post: NikiBgd
  Upload nove verzije sajta Tommmy 6 1,033 21-09-2015 01:08 PM
Last Post: mestro67
  Kol'ko kosta 100 grama tog sajta? harnemo7007 5 965 06-11-2014 06:24 PM
Last Post: flex202
  Plugin i oko sajta pomoc kasper90 7 1,557 07-01-2013 03:28 PM
Last Post: kasper90
  Pomoć oko izrade sjta saramara 3 1,122 04-01-2013 02:07 AM
Last Post: dev_masta
  Pomoć oko izrade stranice taba3 4 1,420 01-01-2013 10:43 PM
Last Post: taba3

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)