Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cijena izrade sajta
» Cijena izrade jednostavnog sajta na zapadu
18-02-2012, 08:24 PM
Cijena izrade sajta
Pretpostavljam da ima ljudi koji rade ili su radili za strance.. Koliko naplatiti izradu prosjecnog sajta amerikancu, koji nema pojma ni o cemu? Drzim da ce se raspitati kod svojih pa cijena treba da bude daleko ispod njihove ali konkurentnaBiggrin
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
18-02-2012, 08:32 PM
RE: Cijena izrade sajta
(18-02-2012 08:24 PM)tryengraved Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Pretpostavljam da ima ljudi koji rade ili su radili za strance.. Koliko naplatiti izradu prosjecnog sajta amerikancu, koji nema pojma ni o cemu? Drzim da ce se raspitati kod svojih pa cijena treba da bude daleko ispod njihove ali konkurentnaBiggrin

100$ za 8h pa vidi koliko ti treba vremena..
18-02-2012, 08:49 PM
Quote:00$ za 8h pa vidi koliko ti treba vremena..
Ni malo skroman nisiKing

Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
18-02-2012, 08:52 PM
Koja tema, u cemu ga radis, koji su zahtevi to su sve bitne informacije koje uticu na cenu..? Smile
18-02-2012, 08:56 PM (This post was last modified: 18-02-2012 09:05 PM by Davor Bomestar.)
Mislim da sve to ovisi. I americke firme dosta outsourcaju i koriste jeftinu radnu snagu tako da i tamo su pale cijene izrade websiteova. Mislim da je bi se naplatilo vise treba konkurirat kvalitetom. Znaci web dizajn firma s kojom ja suradujem redovito i koji su mi prakticki prijatelji, znam da je skuplja od nekog "susjeda" i skuplja od jeftinih web dizajn firmi u Hrvatskoj ali isto tako su jeftiniji nego one najpoznatije web agencije. A opet, dobri su, radi svog kvalitetnog rada dobijaju poslove preko preporuka.

Pazite ovo, jednom su mi rekli da su culi da ih iz ministarstva turizma (ili min. kulture nisam siguran) preporucuju. Znaci stranci dodju i kontaktiraju to ministarstvo i ovi ih preporuce. Ovi su u soku i nije im jasno tko ih to preporuca, nemaju veza, rodjaka ali ih preporuce. Jednostavno dobar rad daleko se "cuje". E sad takva agencija koja je vec izgradila reputaciju ima vece cijene nego nego neki amateri a opet manje cijene nego top par najacih web dizajn agencija u Hrvatskoj.

Morate shvatit da cijena je samo jedan od XY faktora koji vas cini konkurentnim. Stvara je u percipiranoj vrijednosti za ulozeno. Drugim rijecima ako netko moze opravdat i prezentirat da radi kvalitetnije onda ce sa vecom cijenom dobit posao. Naravno, cijena je uvijek faktor ali nije jedini. Meni se cesto dogadjalo da nas klijenti izaberu za SEO usluge a da smo bili najskuplji od konkurencije. Dodje jedan klijent i kaze imam budjet $3500 dolara mjesecno za SEO. Svi drugi kazu da ce biti odradjeno za 4-5 mjeseca ja kazem da treba 16 mjeseci za odradit posao. Isti taj klijent pita dali moze XY keyworda jer drugi mu nude to i to, mi kazemo ne. Tko je dobio posao, mi. Jednostavno, imali smo dobru prezentaciju, znali smo tocno procjenit situaciju, znali smo mu to lijepo objasnit. Analizirali smo konkurenciju i tocno mu objasnili kako njegov konkurent X ima toliko i toliko linkova a mi cemo sagradit n-broj linkova, rangirat vamo tamo, koristit te i te metode, napravili smo dobar keyword research, case study itd. i na kraju je covjek shvatio da ono sto pricamo je puno realnije nego ostale firme u New Yorku sto rade isto to sto i mi radimo. Znali smo dobijat poslove od klijenata koji su kontaktirali jos 10-15ak drugih firmi za usluge.

Poanta, cijena nije glavni faktor. Ako se mozete znatno odvojit i prezentirat da ste puno bolji od drugih znaci da je vidljiva razlika e onda cete sami diktirat cijenu. Mozda u pocetku cete radit s manjom cijenom da steknete par referenci ali treba se odmaknut od balkanskog mentaliteta (osobito ako izvozite svoje usluge) i shvatit da jedina prava konkurentnost jest po kvaliteti a ne po cijeni. Nazalost 99% ekipe na ovim prostorima konkurira cijenom jer je to puno lakse nego potrudit se dici kvalitetu.

p.s. na slijedece pitanje o web dizajnu ne odgovaram osobama koji nisu procitali knjigu "web design business kit" od sitepointa. Po meni poslovna Biblija od knjige za web dizajn ali i bilo kakvo poslovanje, osobito ono vezano uz internet. Mene je promjenila i citam ju svakih 6 mjeseci ponovo. Knjiga pokriva sve teme i zato tko se bavim web dizajn poslom a nije ju procitao sa 110% razumjevanjem, za mene nije ozbiljan web dizajner. Period.
Thanks given by (1): OriginalEXE
18-02-2012, 09:45 PM
Bomestar, hvala na iscrpnom i informativnom postu ali ne planiram otvarati firmu u Hjustonu Biggrin

(18-02-2012 08:52 PM)Davor Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Koja tema, u cemu ga radis, koji su zahtevi to su sve bitne informacije koje uticu na cenu..? Smile

Rekoh vec, prosjecan sajt, ovaj ne zna nista o tome, osim sto je poslovan covjek koji sigurno nece platiti nesto vise nego sto mora. Radio mu nesto za slike nekakve pa skrenuo konverzaciju kako mu je los sajt a on se primio izgleda.

Nebitno je, CMS neki.
18-02-2012, 09:48 PM
Prosečan sajt je veoma širok pojam a ti daješ veoma malo informacija.
Visit this user's website Find all posts by this user
18-02-2012, 09:49 PM
Wordpress, 10-ak stranica, njegov tekst i slike, njegova domena.
18-02-2012, 10:13 PM (This post was last modified: 18-02-2012 10:24 PM by djetlic.)
(18-02-2012 08:32 PM)nesim Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(18-02-2012 08:24 PM)tryengraved Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Pretpostavljam da ima ljudi koji rade ili su radili za strance.. Koliko naplatiti izradu prosjecnog sajta amerikancu, koji nema pojma ni o cemu? Drzim da ce se raspitati kod svojih pa cijena treba da bude daleko ispod njihove ali konkurentnaBiggrin

100$ za 8h pa vidi koliko ti treba vremena..

Ja poslove koji se rade na racunalu nikad ne naplacujem po satu nego po poslu koji sam napravio, a naplacujem po procjeni koliko su ljudi spremni platiti za taj posao. Npr. zadnje sam radio u excelu neku analizu za jednu firmu i za posao od 10ak min uzeo 250 kuna (cca 45 usd) jer covjek koji dobiva placu za to radno mjesto to nezna napraviti. Ako si u necemu dobar, treba to iskoristiti, netreba se podcjeniti pa naplatiti duplo manje od konkurencije jer ce se ljudi na to naviknuti, pa ce nakon nekog vremena svi raditi za kikiriki.
18-02-2012, 10:55 PM
Ma kljucna poana mog posta jest da je cijena relativana. Ako pruzas kvalitetnu uslugu a mislis da klijent je spreman platit onda ponudis vecu cijenu. Ako zelis bilo kakav posao ponudis nesto umjerenije i jeftinije tj. u tom slucaju odradis za ono minimalno s cime ces biti zadovoljan.

Ako bas pitas tocno koliko da ti kazemo, e onda stavi $500 i to je to.
18-02-2012, 11:01 PM
Ako koristiš gotovu temu za to ti netreba ni sat vremena realna cijena je 30$
(18-02-2012 09:49 PM)tryengraved Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Wordpress, 10-ak stranica, njegov tekst i slike, njegova domena.
18-02-2012, 11:06 PM (This post was last modified: 18-02-2012 11:07 PM by tryengraved.)
To brate, napokon. Biggrin

Svakako da je kvalitet presudan za uspjesno poslovanje, prije ili kasnije ce svako traziti pouzdanost, bilo za partnerstvo, dugotrajnu saradnju ili usluge. U bilo kom poslu. Vremenom sve to dodje na svoje.

EDIT Kreso, Bomestar bolje zna Biggrin
18-02-2012, 11:22 PM
A gle, kad sam kretao sa web dizajnom prije 5 godina bilo me sram traziti $200 za originalan dizajn, kodiranje, postavljanje Wordpressa itd. Sav sam se crvenio. Sada kad znam koliko je tu posla, koliko jos puta ce te taj klijent jos kasnije zvat za najmanje sitnice, jer mu ne rade Hrvatska slova, jer ovo jer ono, sad mi nebi palo na pamet radit nekome sajt ispod $1000. Kad si firma imas fixne mjesecne i razne varijabline troskove, poreze, prireze onda vise cijenis svoje znanje, tj. onda znas da ne mozes naplatit nesto premalo.

Sjecam se pred jedne izbore, postavio sam 4 stranica za lokalne ogranke nekih politickih stranaka. Svaku sam lijepo naplatio $300. Stavio sam gotove teme, malo ih prilagodio, ubacio sadrzaj i to je to. Ali neki me jos dan danas zovu za pomoc oko toga. Jedan od tih slucajeva bilo je hitno i likovi su kupili gotovu WP temu ali je bila malo komplicirana pa je trebalo prilagodit razne stvari a oni nisu znali. Dosao sam tamo, izgubio pola dana posla, slozio im sajt da lijepo izgleda, malo tweakao CSS i HTML i naplatio $300. Sada znam da nebi ni za te pare isao jer jednostavno nemam vremena.

Kao sto rekoh, sve je relativno, kad se ufurate vise u biznis shvatit cete zasto $300-500 ili koliko vec nije puno. Naplacivanje po satu nema nikakvog smisla jer ne naplacujete rad vec naplacujete znanje. Ako odvjetnici i doktori mogu tako zasto bi mi bili sljakeri? A uostalom, kad tako naplacujes klijent dobije 10 puta bolju uslugu jer si mozes priustit da si das posteno truda oko njega.
Thanks given by (1): Mikipumas
20-02-2012, 10:54 AM (This post was last modified: 20-02-2012 11:02 AM by nesim.)
(18-02-2012 10:13 PM)djetlic Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(18-02-2012 08:32 PM)nesim Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. 100$ za 8h pa vidi koliko ti treba vremena..

Ja poslove koji se rade na racunalu nikad ne naplacujem po satu nego po poslu koji sam napravio, a naplacujem po procjeni koliko su ljudi spremni platiti za taj posao. Npr. zadnje sam radio u excelu neku analizu za jednu firmu i za posao od 10ak min uzeo 250 kuna (cca 45 usd) jer covjek koji dobiva placu za to radno mjesto to nezna napraviti. Ako si u necemu dobar, treba to iskoristiti, netreba se podcjeniti pa naplatiti duplo manje od konkurencije jer ce se ljudi na to naviknuti, pa ce nakon nekog vremena svi raditi za kikiriki.
Mozes naravno povecati cijenu onim koji ti nisu stalni klijenti, ali je logicno prvo da znas za sebe koliko ce ti trebat vremena da to uradis.. to je ipak glavni faktor.

Naravno sve zavisi s kim radis i kako (jel neko neupucen ili je neki pro koji ima vec neke radnike, ili se moze lako raspitati i naci povoljnijeg).
Prosjecna plata je 120$ za 8h, mozda za ove sto su zavrsili fax 220-300$, ali 100-120$ je prosjeca koju sam nasao na internetu (u USA).

Zasto govorim po satu? Pa zato sto iz iskustva znam ako te neki stranac zaposli da vecinom pita koliko je po satu, cak nekad i ne pita koliko ti treba vremenski, nego samo koliko je po satu! Pitaju oni koji se bave time pa im treba jos radne stange, a pitaju nekada i ovi obicni klijenti koji zele samo neku uslugu a nisu strucni u tome.

Ako znas da ti covjek nece vise nikada traziti nesto od tebe, onda mu naplati i 100000$ ako moze, ali ako mislis da ce biti neki stalni klijet onda je bolje povoljnije, a pogotovo ako imas konkurenciju. Recimo u pocetku, kada imas konurenciju, ja gledam sto da sam jeftiniji. Nakon sto smo obavili par poslova, skoro pa vise i nije vazno da li si "jeftin" jer vec ima iskustva kod tebe i ne bi da rizuje sa nekim drugim.

Kao sto sam rekao na pocetku, osnovno je da znas "troskove", u tvom slucaju koliko ti vremena treba da radis. Ako je jedan dan onda naravno moze i skuplje nogo za par dana (ako to sve naplacivas po satu) tj. "popust na kolicini" - u ovom slucaju na vremenu.
20-02-2012, 11:04 AM
Koliko god da naplatiš, naplatićeš samo jednom.

Ukoliko možeš dogovori održavanje, ono će ti donositi novac višekratno. Npr. možeš da mu ponudiš nižu cenu pod uslovom da te angažuje za održavanje sajta.

Poznato mi je za neke slučajeve gde su ljudi pravili sajtove za dž. ali su mnogo više od njihove vrednosti izvlačili na održavanju istih.

Rasadnik sadnice ruža

Web saveti
Find all posts by this user
20-02-2012, 11:11 AM (This post was last modified: 20-02-2012 11:16 AM by nesim.)
(20-02-2012 11:04 AM)Drenova Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Koliko god da naplatiš, naplatićeš samo jednom.

Ukoliko možeš dogovori održavanje, ono će ti donositi novac višekratno. Npr. možeš da mu ponudiš nižu cenu pod uslovom da te angažuje za održavanje sajta.

Poznato mi je za neke slučajeve gde su ljudi pravili sajtove za dž. ali su mnogo više od njihove vrednosti izvlačili na održavanju istih.

Pa opet zavisi kako radis. Ako je obicni klijent koji hoce jednu stvar onda naplacujes jednom. Ako ce te "zaposliti" (imati vise poslova od njeg) onda tu ima vise isplata Smile

Recimo ja sam za jednog obicnog klijeta koji nema iskustva sa web-om, uradio jedan poslic povoljno i dobro, sada mi stalno nesto trazi. Da sam mu napratio skuplje sigurno bi nasao do sada nekog (a imam ga skoro 1-2 godine). Recimo osim za sebe da mi neki manji posao da mu odradim za nekog prijatelja i sl.

Imam takodjer klijenta koji je u firmi i njima nije vazno koliko ce nesto kostati ako ti to znas napraviti. Recimo mozes mu reci 100$ a mozes 500$ i opet je zadovoljan, jer se radi o skupljim stranicama. Osnovni razlog je sto znas dosta stvari napraviti, recimo radis mu i html/css, a i php, seo.
20-02-2012, 11:12 AM
500-600 $

Ja licno ne bih gledao ispod 1200$ pa taman bila najgotovija Wordpress tema
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
20-02-2012, 11:17 AM (This post was last modified: 20-02-2012 11:18 AM by nesim.)
Onda sigurno imas stalnu stabilnu mjesecnu zaradu od minimum 1200$?
Thanks given by (1): kres0
20-02-2012, 12:17 PM
Ima 4+ stabilne mjesecne zarade Biggrin

Moze se reci da mi prilicno tebaju pare, odnosno treba mi veca "stabilna mjesecna zarada", ali ni ja ne bih za 50$ uradio. Skoro sam nasem covjeku-laiku napravio sajt i sms naplatu sadrzaja nekog i uzeo velike pare(za nase uslove i moju (ne)strucnost) nizasta. Ali ovaj me svaki dan cima sa nekim potpitanjem ili da nesto dodam, prepravim, izbacim, ubacim, pokusam, .. sve gluposti koje nemaju nkakvog smisla. Dosadan je nevidjeno nesto i treba za njega da odvajam svaki dan bar pola sata.

Ako vec treba da ocekujem tako nesto naplaticu i to u startu.
20-02-2012, 12:40 PM
(20-02-2012 12:17 PM)tryengraved Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Ima 4+ stabilne mjesecne zarade Biggrin

Moze se reci da mi prilicno tebaju pare, odnosno treba mi veca "stabilna mjesecna zarada", ali ni ja ne bih za 50$ uradio. Skoro sam nasem covjeku-laiku napravio sajt i sms naplatu sadrzaja nekog i uzeo velike pare(za nase uslove i moju (ne)strucnost) nizasta. Ali ovaj me svaki dan cima sa nekim potpitanjem ili da nesto dodam, prepravim, izbacim, ubacim, pokusam, .. sve gluposti koje nemaju nkakvog smisla. Dosadan je nevidjeno nesto i treba za njega da odvajam svaki dan bar pola sata.

Ako vec treba da ocekujem tako nesto naplaticu i to u startu.

Onda ti imas drugaciji pristup. Ja kazem npr. kostace ti 500-750$ za sve to. I kad odradim i plati ti, ako treba neke izmjene kasnije opet mu i to naplatis Smile Ali naravno kazes mu odma na pocetku da nije probem izvrsiti izmjene ali uz dodatnu naplatu.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Potrebna pomoc za dizajn sajta !? westopic 1 123 16-04-2017 02:49 PM
Last Post: novii
  Pomoć oko izrade web shopa Perky 1 311 09-02-2017 11:59 AM
Last Post: faroALI
  Procjena cijene izrade ovakvog websitea ? Toma1 4 986 07-12-2015 02:39 PM
Last Post: freemind
Smil42c642f95f382 Izgradnja sajta od 0! NikiBgd 18 2,287 17-10-2015 08:32 PM
Last Post: NikiBgd
  Upload nove verzije sajta Tommmy 6 1,110 21-09-2015 01:08 PM
Last Post: mestro67
  Kol'ko kosta 100 grama tog sajta? harnemo7007 5 1,010 06-11-2014 06:24 PM
Last Post: flex202
  Plugin i oko sajta pomoc kasper90 7 1,586 07-01-2013 03:28 PM
Last Post: kasper90
  Pomoć oko izrade sjta saramara 3 1,166 04-01-2013 02:07 AM
Last Post: dev_masta

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)