Post Reply 

Thread Rating:
  • 5 Votes - 4.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sta je domena ?
» definicija domene za pocetnike ...
03-11-2010, 01:30 AM (This post was last modified: 03-11-2010 01:37 AM by Black Dragon.)
Smil42c642f95f382 Sta je domena ?
Sta je domena ?

Svaki web sajt na internetu ima svoju brojcanu adresu (IP adresa (123.205.41.12)) ali takav nacin
oznacavanja sajtova jednostavno nije primeren ljudima. Zbog toga su ljudi izmislili slovni nacin
oznacavanja web sajtova i mi tu slovnu oznaku nazivamo domena. Primer domene : Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. ili Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Vecina domena ima cenu od 8$ do 15$ na jednu godinu.

Sta znaci TLD (Top Level Domain) ?

TLD je poslednji deo imena internet domene, odnosno to su slova koja slede poslednju tacku u domeni.
Na primer Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. u ovom slucaju TLD je com. Top level domene se dele u u nekoliko grupa ali
ja cu ih ovde uprostiti jer je ovaj thread namenjen pocetnicima (Vise informacija imate na linkovima ispod) :

1. Najcesce su genericke Top Level domene (gTLD) kao na primer .com, .net, .org, .info i "obican" covek moze da
registruje skoro svaku domenu iz ove grupe (.gov, .edu, .travel itd. ne mozete registrovati ukoliko ne zadovoljavate odredjene kriterijume ).

Lista svih generickih Top Level domena :
Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

2. Onda postoje i Top Level domene za drzave i teritorije (ccTLD) koje imaju 2 slova u svom sadrzaju.
Na primer TLD za Hrvatsku je .hr, za Srbiju .rs, za Bosnu i Hercegovinu je .ba itd

Lista svih drzavnih Top Level domena :
Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Lista svih TL domena : Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Kod registracije domene morate paziti da duzina domene ne prelzi 67 znakova. U domeni je dozvoljeno
koristiti sva slova Engleskog alfabeta (A-Z), brojeve (0-9) i dozvoljeno je koriscenje crtice (-) stim sto crticu
ne smete koristiti na pocetku domene (www.- ...) i ne smete je koristiti 2 puta uzastopno (Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. --...).

Domenu mozete registrovati na period od 1 do 10 godina.

Inace ovo su neki od najpopularnijih stranih registara TLD domena :

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. (Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. u ovoj temi na IZF-u
postavljamo aktivne GoDaddy kupone tako da bi mogli da registrujete domenu za puno nizu cenu ali nazalost ti
kuponi vremenom postaju ne aktivni).

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. (Jedan od najjeftinijih domen registara)

Neki od registara domena sa prostora bivse Yugoslavije :

Srbija :
Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Hrvatska :

Bosna :

Nekoliko saveta oko pravilnog izbora domene :

1. Smislite Top 5 kljucnih reci za vas web sajt. Inace te kljucne reci bi trebalo da kolko tolko
kazu posetiocu u vezi cega je vas web sajt (Primer ovog foruma : Forum je u vezi Internet zarade i
kao sto vidite u domenu se i sastoje te kljucne reci.)

2. Izaberite, koliko je to moguce, unikatnu domenu.

3. Izaberite domenu koja se lako pise i pamti. Ukoliko planirate da vas sajt jednog dana postane
popularan ovo bi morali da uzmete u obzir. Izbegavajte komplikovane reci koje se tesko pamte. Ukoliko
izaberete domenu koja se tesko pamti vec ste unistili pola web sajta.

4. Birajte sto kracu domenu. Razlog - Vrati se ponovo na savet br. 3

5. Kada birate domenu budite sigurni da izborom ne krsite necija autorska prava jer ukoliko ih prekrsite
mozete upasti u velike probleme (Pre registrovanja domene idite na Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
i pogledajte da li neko ima registrovanu firmu,korporaciju isl. na vase domen ime)

6. Izbegavajte crtice (-) i brojeve u domenu. Osim sto izgledaju mnogo gore od domena bez njih takodje se
u vecini slucajeva ne slazu sa savetom br. 3

7. Izbegavajte pracenje trendova. Nemojte stavljati godinu u ime domene (Npr. internetzarada2010.org).
Takodje nemojte stavljati reci kao sto su best.., top.., hot..(.)

8. Uvek u ime domene stavite vas glavni keyword jer ce to u mnogome pomoci da se vas sajt bolje kotira
na pretrzivacima. Naravno SEO (Optimizacija za pretrazivace) je prica za sebe i vise o tome mozete naci u SEO podforumu :(Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Stand next to this and you'll die!
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
03-11-2010, 10:04 PM
RE: Sta je domena ?
Nisi nigdje spomenuo besplatne domene, a oni su vjerovatno i najzanimljiviji početnicima (za koje je ovaj tekst i namijenjen).

Gradimir, ponosan član Internet zarada foruma od Jan 2010.
07-11-2010, 07:52 PM
(03-11-2010 10:04 PM)Gradimir Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Nisi nigdje spomenuo besplatne domene, a oni su vjerovatno i najzanimljiviji početnicima (za koje je ovaj tekst i namijenjen).
imas na ovom sajtu besplatnu registraciju domena ako hoces da probas Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
ovde imas besplatan hosting Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. pa uzmi probaj ako hoces ... al jedan savet, mani se ovoga i daj 10$ ... nije to 100 dukata

Best Free Backlinks Source
Send this user an email Find all posts by this user
08-11-2010, 09:25 PM
(07-11-2010 07:52 PM)maloni1991 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(03-11-2010 10:04 PM)Gradimir Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Nisi nigdje spomenuo besplatne domene, a oni su vjerovatno i najzanimljiviji početnicima (za koje je ovaj tekst i namijenjen).
imas na ovom sajtu besplatnu registraciju domena ako hoces da probas Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
ovde imas besplatan hosting Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. pa uzmi probaj ako hoces ... al jedan savet, mani se ovoga i daj 10$ ... nije to 100 dukata

Haha drug ja ovo gore nisam pisao zbog sebe (vrlo dobro ja znam i šta je domena i hosting), već zbog početnika koje će i najviše čitati tekst tako da meni ne moraš ništa objašnjavati.
Btw, nije ni hosting od $10 nešto posebno, ja svoj plaćam oko $50 mjesečno (vps), a ima i dosta skupljih.

Gradimir, ponosan član Internet zarada foruma od Jan 2010.
08-01-2011, 10:35 PM
Imam jedno početničko pitanje, mislim da mu je ovde mesto.

Da li mogu zaštitu Whois podataka da kupim na jednom mestu, a domen na drugom? Gledao sam cenovnik ovlašćenih registara u Srbiji i vidim da se cene razlikuju, pa sam mislio da iskombinujem najjeftiniju varijantu.
08-01-2011, 10:44 PM
Lol, dragone, nisam mogao vjerovat da si stavio ovako nešto kad sam vidio naslov teme. Crazy_grin

(08-01-2011 10:35 PM)poloki Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Imam jedno početničko pitanje, mislim da mu je ovde mesto.

Da li mogu zaštitu Whois podataka da kupim na jednom mestu, a domen na drugom? Gledao sam cenovnik ovlašćenih registara u Srbiji i vidim da se cene razlikuju, pa sam mislio da iskombinujem najjeftiniju varijantu.
Kolko znam, ne. Uzmi preko namecheap, imaš besplatan whois protection godinu dana.

I worship stupidity, and you are my new god. —Q
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (3): wizard, poloki, Black Dragon
10-01-2011, 04:50 PM
Hvala na ovome Smile xD
MSM ja znam sta je ali ima ih koji ne znaju
10-01-2011, 08:20 PM
A da li ja mogu netačne podatke da navedem? Pretpostavljam da ne mogu jer bi onda svi to radili i niko ne bi plaćao, ali da pitam. Winking
10-01-2011, 08:52 PM
(10-01-2011 08:20 PM)poloki Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. A da li ja mogu netačne podatke da navedem? Pretpostavljam da ne mogu jer bi onda svi to radili i niko ne bi plaćao, ali da pitam. Winking

Mislim da mozes. Ali pazi se Winking

Adscendmedia - Vodeca CPA mreza!
Thanks given by (1): poloki
10-01-2011, 08:58 PM (This post was last modified: 10-01-2011 08:59 PM by simbak.)
Ovako, ova teme je posvecena clanovima koji su pocetnici u IM. Da bi dobili odredjeno opce znanje. Stoga nije pametno ni pozeljno da je obasipate offtipic postovima. Ako nemate neku korisnu informaciju koja bi se nadovezala na samu temuatiku molim vas da se suzdrzite offtopic postova.

Hvala i pozzz

Sick Submiter - Odlican Link Building Alat
Xbox Error Codes

10-01-2011, 09:16 PM
(10-01-2011 08:20 PM)poloki Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. A da li ja mogu netačne podatke da navedem? Pretpostavljam da ne mogu jer bi onda svi to radili i niko ne bi plaćao, ali da pitam. Winking
Što se tiče mogućnosti, možeš, ali da dođe do nekakve provjere iz bilo kojeg razloga, i da se ustanovi da si prekršio njihov TOS, mogao bi ostat u najboljem slučaju samo bez te domene, iako me ne bi čudilo da ostaneš i bez accounta zbog kršenja jedne od najprioritetnijih stavki u njhovom pravilniku. Neke bolje firme nude free whois na godinu dana, gore navedeni namecheap, npr... to je ok za start, ako ti to i treba, nekima nije problem to što se njihov pravi identitet može vezat uz njihove sajtove, meni je osobno imperativ da zaštitim IRL identitet cijelim arsenalom anonimnosti, od pseudonima do usluga tipa ove u kojoj sad govorimo. Ako ti ne treba, nemoj trošit novce, ti odluči prema svojim potrebama. Smile

I worship stupidity, and you are my new god. —Q
Thanks given by (2): AleksaS, poloki
13-01-2011, 06:03 AM
Ajde da pitam,mada,verovatno ce mnogima biti smesno.
Problem je ovaj.Na gore navedenim free domenima i free hostu je zista zbunjujuce sto ovi sa free domena traze dns sa hosta (koji ne mozes da imas bez domena)a na free hostu traze da uneses ime domena koji naravno nemas jer oni sa free domena traze dns sa free hosta i tako u krug Mad2
08-02-2011, 04:20 PM
Sto se tice davanja pogresih podataka, znam coveka koji je imao 30 domena svaki na razlicito ime sa iste ip adrese i placao istom karticom. Samo mu od Godaddy stiglo da mora da posalje kopije pasosa svih vlasnika domena. On to nije imao jel upisivao imena koma mu prava padnu napamet. Na kraju je izgubio sve domene...
Thanks given by (1): Brko_ s _bradom
28-11-2012, 10:05 PM
Dali bih imao problema sa copyrightom kada bi moja domena u nazivu sadržavala "VEVO" ?
28-11-2012, 10:10 PM
(28-11-2012 10:05 PM)BenjooJutub Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Dali bih imao problema sa copyrightom kada bi moja domena u nazivu sadržavala "VEVO" ?

Ako su zastitili kao Facebook, onda da, ako nisu onda ne vidim problem.

NUMEROLOGIJA

28-11-2012, 10:16 PM
(28-11-2012 10:10 PM)Srdjan87 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(28-11-2012 10:05 PM)BenjooJutub Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Dali bih imao problema sa copyrightom kada bi moja domena u nazivu sadržavala "VEVO" ?

Ako su zastitili kao Facebook, onda da, ako nisu onda ne vidim problem.
Gdje bi se moglo provjerit da li je zaštićeno?
28-11-2012, 10:29 PM
Nećeš imati nikakvih problema Winking

|| KnownSRV - Kvalitetni VPS serveri
|| Iskoristite kupon "NEW2013" za 20% popusta na mesečnom nivou ili kupon "NEW70" za 70% popusta za prvi predračun
Visit this user's website Find all posts by this user
09-01-2013, 09:41 PM
Jel mogu uzet domenu na Goddady a imat host negdje drugdje od te domene? Jer trebam šta prebacivat? neke podatke i slično. Nisam se još s time zamarao a imam u planu pa da ne pogriješim negdje u startu!
09-01-2013, 09:54 PM
(09-01-2013 09:41 PM)Hudini Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Jel mogu uzet domenu na Goddady a imat host negdje drugdje od te domene? Jer trebam šta prebacivat? neke podatke i slično. Nisam se još s time zamarao a imam u planu pa da ne pogriješim negdje u startu!

Možeš.

|| KnownSRV - Kvalitetni VPS serveri
|| Iskoristite kupon "NEW2013" za 20% popusta na mesečnom nivou ili kupon "NEW70" za 70% popusta za prvi predračun
Thanks given by (1): Hudini
09-01-2013, 09:55 PM
(09-01-2013 09:41 PM)Hudini Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Jel mogu uzet domenu na Goddady a imat host negdje drugdje od te domene? Jer trebam šta prebacivat? neke podatke i slično. Nisam se još s time zamarao a imam u planu pa da ne pogriješim negdje u startu!

Možeš, i preporučljivo je imati domenu i hosting u različitim kompanijama.
Thanks given by (1): Hudini
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Webhosting unlimited domena Loxo 2 460 23-01-2017 12:01 PM
Last Post: Loxo
  Problem oko domena link zoki-poki 2 578 22-12-2016 09:38 PM
Last Post: Igor Tomić
  Više domena na jednom hostingu westopic 5 714 08-09-2016 11:09 AM
Last Post: Jeronimo034
  Par pitanja oko domena i hostinga wwewwe 4 887 26-06-2016 08:24 PM
Last Post: wwewwe
  domena .rs Boštjan67 3 727 08-06-2016 12:16 AM
Last Post: contrateam
Rolleyes Pitanje(mozda glupo) u vezi domena HugoSef 3 699 24-04-2016 03:50 PM
Last Post: HugoSef
  Registracija domena na 1and1 ziba 15 1,396 24-03-2016 09:48 PM
Last Post: Gadafi
  .club domena davis90 0 812 01-03-2016 12:37 AM
Last Post: davis90

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)