Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Imam ideju, što dalje? Kako je realizirati?
» Ideja - početak svakog projekta
24-12-2008, 07:30 PM (This post was last modified: 04-03-2009 11:53 PM by Krsto.)
Imam ideju, što dalje? Kako je realizirati?
Ako imate ideju prvo trebate vidjeti, istražiti, da li će netko uopće biti zainteresiran za to što nudite. Prije svega da li je to uopće potrebno na tržištu na koje ciljate. Ispitajte konkurenciju, ako je velika budite svjesni da vas čeka težak put i da postoji velika mogućnost da nećete uspjeti. Također, ako krećete ispočetka potrudite se ponuditi nešto što vaši konkurenti nemaju, i to nešto dobro što će vas istaknuti i što će privući kupce.

Dalje, ako imate ideju a ne znate ju realizirati nije problem. Nitko ne zna sve, ali svatko zna nešto. Potražite ljude koji nude usluge obavljanja posla koji vam treba i raspitajte se koliko će vas to koštati te da li shvaćaju što vi zapravo želite i da li mogu sve vaše želje pretvoriti u stvarnost na način koji vi želite.

Slijedeći problem su financije. Vrijeme košta, usluge koštaju, a tko će sve financirati? Ako nemate novaca, a pretpostavimo da nemate zaboravite na banke, one vas neće financirati. Možete prvo potražiti pomoć od prijatelja i obitelji, ako to ne ide, onda je potrebno naći prave investitore.

Kad kažem investitore mislim na prave investitore koje zanima vaša ideja, a ne na neke kamatare koji će vam polomiti noge i zapalti auto ako sve propadne Biggrin

Pretpostavimo opet da se radi o ideju koja je vezana uz internet industriju. Vani, na zapadu, puno je lakše naći investitora nego na ovim našim područjima. Nisam ni ja ekspert po tom pitanju, ali evo što sam uspio saznati, u Hrvatskoj i Sloveniji postoji mreža poslovnih anđela čiji je posao upravo to, financiranje start-up-ova pa čak i kad se radi samo o ideji.

U Hrvatskoj se ti anđeli odazivaju pod imenom CRANE - CRoatian Angel NEtwork:

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

A za Sloveniju su jednostavno Poslovni anđeli Slovenije:

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Koliko sam shvatio u Srbiji i BiH takve mreže ne postoje.

Opet, sve je to prilično novo kod nas, ali svakako možete pokušati. Bolje pokušati nego čekati da netko drugi realizira ideju prije vas.

Osim tih "anđela" nisam siguran da postoji udruga ili udruge koje bi vas financirale na taj način. Svakako, prije nego se odlučite potražiti investitore razradite svoju ideju do najsitnijih detalja i napravite detaljno istraživanje.

Kakva su vaša iskustva? Imate dodatnih informacija? Ovo je jako zanimljiva tema, siguran sam da ćete se složiti samnom, svaki komentar je dobrodošao.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
28-12-2008, 05:57 PM (This post was last modified: 04-03-2009 11:53 PM by Krsto.)
RE: Imam ideju, što dalje? Kako je realizirati?
Svakako, pronalaskom investitora te izradom vašeg projekta, te na kraju i kretanja s istim, ne znači da ste gotovi s poslovm. Naprotiv, vaš posao zapravo tek sad počinje Biggrin

Slijedeći zadatak je predstaviti vaš proizvod ljudima odnosno potencijalnim kupcima.
Ukoliko se radi o web stranici na kojoj predstavljate vaš proizvod preporučujem da posjetite sekciju našeg foruma pod imenom SEO i internet marketing.

Ima tu još dosta toga za nadodat ali neću ja sve da govorim sam, vjerujem da ima još znalaca na forumu.
28-11-2009, 03:32 AM
Da li ideja za internet sajt moze da se zastiti kao autorsko pravo ili nekako drugacije?
Send this user an email Find all posts by this user
28-11-2009, 12:07 PM
Iako sam potpuno neupoznat sa tim pravnim stvarima oko autorskih prava i zastite svojih ideja probat cu izrec svoje misljenje pa ko zna, mozda u raspravu uleti i netko ko nesto bude znao kao cinjenicu. Ono sto ja mislim jest da postoje 2 razlicite stvari. Prvo je patentno pravo to bi bila zastita "ideje" a i za patente postoje nadlezne institucije jer nije isto za vlastitu drzavu, kontintent, svijet, za svako mjesto postoje druga tjela. Osim toga mislim da je patentiranje skupo, ograniceno vremenski, treba biti dobro dokumentirano i naravno treba imat dokaze da je to vasa ideja itd. Uglavnom sve samo ne jednostavno. Mislim da je to za vecinu nas malih ljudi tesko ostvarivo.

Sto se tice samog izgleda i sadrzaja web sajta i registriranja kao vlastitog "autorskog djela" opet ovisi gdje si sta si. U americi vazi onaj DMC zakon po kojem su odredjene neke stvari vezane uz internet i autorska prava. A posto mi nismo Amerika za nas to ne vazi. Uglavnom postoje ti disclameri, TOS-ovi itd. sto se stavljaju na stranice kako bi u slucaju neke tuzbe imali nesto da pokazate kako ste upozorili trecu stranu da je to zasticeni materijal ali mislim da nema nikakav sistem koji bi se po automatizmu rijesavao, tako da bi se to moralo sudski dokazivati sto je opet vjerojatno skupo, dugotrajno a i pitanje je koliko su lokalni sudovi educirani za vodjenje takvih sporova. Sve u svemu mislim da nema adekvatne zastite s kojom bi mogli nesto zastiti. Neki djelovi se mogu zastititi ali ako netko pokupi ideju i sam isprogramira to od nule mislim da se tu previse nemoze sta sporiti.

Ali kao sto rekoh, ja nisam neka adekvatna osoba za govorit o tim stvarima, ako imas ideju za neki stvarno ozbiljan projekt onda bi najbolje bilo otic u neki odvjetnicki ured i raspitat se o takvim stvarima. Znam da je na jednoj Web.Start konferenciji izlagala odvjetnicka agencija iz Splita koja se specijalizirala u internetsko pravo ali posto je stranica od te konferencije ugasena nemogu pogledat koji su to bili.
28-11-2009, 01:33 PM (This post was last modified: 28-11-2009 01:35 PM by i.m.warrior.)
@boki
Gotovo sigurno - ne. Bomestar je sve lijepo opisao. Prije godinu dana sam se dosta informirao o ovome, i znam da moraš imati jako detaljnu dokumentaciju o onome što želiš zaštiti - bilo to patent, industrijski proizvod, dizajn i sl. A košta pun k

Ako ti netko iskopira sadržaj sa stranice, možeš ga tužiti samo proces je vjerojatno jako kompliciran. Inače, samom objavom originalnog sadržaja javnim putem - site, novine i sl. ti imaš prava na taj sadržaj.

Za detaljniji info, možeš si pogledati stranicu Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Online zarada preko authority niche web stranica - vodič za početnike.
Moj superkul, urnebesno šaljiv, neprocjenjivo koristan blog.
Visit this user's website Find all posts by this user
28-11-2009, 01:53 PM
Samo mala napomena, kolko vidim boki je iz Crne Gore, on ima neko drugo tjelo nadlezno za te stvari ali svejedno mislim da su u Europi dosta slicne pravne norme za razliku od Angloamerickog prava ili kako se vec to zove.
28-11-2009, 02:30 PM
Ooops, sorry, boki...nisam uopće gledao. OK, onda je onaj link koristan samo za raju iz Hrvaske Smile

Online zarada preko authority niche web stranica - vodič za početnike.
Moj superkul, urnebesno šaljiv, neprocjenjivo koristan blog.
Visit this user's website Find all posts by this user
28-11-2009, 03:51 PM
(28-11-2009 12:07 PM)dbomestar Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Iako sam potpuno neupoznat sa tim pravnim stvarima oko autorskih prava i zastite svojih ideja probat cu izrec svoje misljenje pa ko zna, mozda u raspravu uleti i netko ko nesto bude znao kao cinjenicu. Ono sto ja mislim jest da postoje 2 razlicite stvari. Prvo je patentno pravo to bi bila zastita "ideje" a i za patente postoje nadlezne institucije jer nije isto za vlastitu drzavu, kontintent, svijet, za svako mjesto postoje druga tjela. Osim toga mislim da je patentiranje skupo, ograniceno vremenski, treba biti dobro dokumentirano i naravno treba imat dokaze da je to vasa ideja itd. Uglavnom sve samo ne jednostavno. Mislim da je to za vecinu nas malih ljudi tesko ostvarivo.

Sto se tice samog izgleda i sadrzaja web sajta i registriranja kao vlastitog "autorskog djela" opet ovisi gdje si sta si. U americi vazi onaj DMC zakon po kojem su odredjene neke stvari vezane uz internet i autorska prava. A posto mi nismo Amerika za nas to ne vazi. Uglavnom postoje ti disclameri, TOS-ovi itd. sto se stavljaju na stranice kako bi u slucaju neke tuzbe imali nesto da pokazate kako ste upozorili trecu stranu da je to zasticeni materijal ali mislim da nema nikakav sistem koji bi se po automatizmu rijesavao, tako da bi se to moralo sudski dokazivati sto je opet vjerojatno skupo, dugotrajno a i pitanje je koliko su lokalni sudovi educirani za vodjenje takvih sporova. Sve u svemu mislim da nema adekvatne zastite s kojom bi mogli nesto zastiti. Neki djelovi se mogu zastititi ali ako netko pokupi ideju i sam isprogramira to od nule mislim da se tu previse nemoze sta sporiti.

Ali kao sto rekoh, ja nisam neka adekvatna osoba za govorit o tim stvarima, ako imas ideju za neki stvarno ozbiljan projekt onda bi najbolje bilo otic u neki odvjetnicki ured i raspitat se o takvim stvarima. Znam da je na jednoj Web.Start konferenciji izlagala odvjetnicka agencija iz Splita koja se specijalizirala u internetsko pravo ali posto je stranica od te konferencije ugasena nemogu pogledat koji su to bili.

Kao patentno pravo vjerovatno ne moze ali sam mislio da mozda postoji neka regulativa vezana samo za internet.... U svakom slucaju hvala na odgovoru
01-12-2009, 05:37 PM
Nista onda mi cemo jos cekati da dobijemo neku stranicu koja ce biti makar malo slicna vasoj i da cemo moci sta i zaraditi...pozz
02-12-2009, 03:17 AM
E ovako, imam pitanje bas kao sto glasi naslov ove teme, imam ideju, sto dalje. Ustvari imam par ideja koje mi se vrte po glavi ali jednu posebmo odvajam i mislim da ima veliki potencijal i sto je najvaznije sve su za internacionalno trziste. Bitna stvar je da nemam problema sa finansijama znaci spreman sam da ulozim koliko god treba da bi projekat zazivio na pravi nacin. Jedini problem je sto nemam nikakvog znanja osim par procitanih knjiga o internet poslovanju i internet marketingu i stvari koje sam naucio na ovom sajtu.Pitanje za sve vas, koji je pravi put da ideju pretvorim u uspjesan projekat?
20-12-2009, 06:06 PM
(02-12-2009 03:17 AM)boki Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. E ovako, imam pitanje bas kao sto glasi naslov ove teme, imam ideju, sto dalje. Ustvari imam par ideja koje mi se vrte po glavi ali jednu posebmo odvajam i mislim da ima veliki potencijal i sto je najvaznije sve su za internacionalno trziste. Bitna stvar je da nemam problema sa finansijama znaci spreman sam da ulozim koliko god treba da bi projekat zazivio na pravi nacin. Jedini problem je sto nemam nikakvog znanja osim par procitanih knjiga o internet poslovanju i internet marketingu i stvari koje sam naucio na ovom sajtu.Pitanje za sve vas, koji je pravi put da ideju pretvorim u uspjesan projekat?

No help?
20-12-2009, 06:42 PM
Imaš dvije opcije.
1. Da radiš, učiš i mučiš se sam
2. Da platiš druge da ti naprave to.
Ako budeš sve plaćao: nekom da ti izradi stranicu i ubaci tekst i nekom da ti napravi kompletan seo, izaći će te ogromnu svotu novca pogotovo ako imaš jaku konkurenciju.
Govorim o cijeni 2000€ pa na više ovisno o većem broju faktora.

Dijeta
Dijeta
20-12-2009, 06:54 PM
Previše je generično pitanje, zato vjerovatno i nisi dobio nešto odgovora na to; na to pitanje se odgovara knjigom ili serijalom knjiga, a ne postovima. Ideja može bit kompletan novi sistem za indexiranje i pretraživanje weba koji će zahtjevat investicije od par desetaka milijuna $$ i stručnjake svih profila, a može bit i blog o čivavama.

I worship stupidity, and you are my new god. —Q
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Šta i kako dalje? prohibition 1 176 07-02-2018 05:05 PM
Last Post: Lazar023
  Imam 11 000 korisnika. (300 000 posjetilaca) Dajem 50% od zarade. nookie 3 940 10-08-2016 01:48 PM
Last Post: nookie
  Stampa na majicama i fb page...sta dalje? what? 12 4,886 02-12-2014 05:09 PM
Last Post: slnet
  Imam 2-3 ideje, kako i koju da realizujem? danidj 11 2,310 02-07-2012 01:06 AM
Last Post: Igor Tomić
  Kako proširiti dalje..? stevic012 2 1,556 08-12-2011 12:03 AM
Last Post: Djolisimo
  Imam stranicu kako dalje Ledenko97 2 2,048 28-10-2010 01:02 AM
Last Post: waldorf
  U sta dalje uloziti? sportbilly 9 2,916 04-07-2010 02:36 PM
Last Post: Jonas
  imam stranicu kako dalje 1mario1 19 12,450 16-02-2009 12:33 AM
Last Post: Davor Bomestar

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)