Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta i kako dalje?
07-02-2018, 02:43 PM (This post was last modified: 07-02-2018 02:48 PM by prohibition.)
Šta i kako dalje?
Ćao svima,

Prvo bih hteo da pohvalim ceo forum, odličan repozitorijum znanja i informacija ! Smile

Duže vreme vas čitam i pratim i sada je došao trenutak da vam postavim jedno pitanje...

Duže vreme sa strane radim kao freelancer (grafički dizajn, najčešće logotipi) i u zadnje vreme razmišljam o još nekom načinu zarade. Međutim, želeo bih da proširim vidike, i ako je moguće nađem nešto.. hm isplativije?

Možda čak i da investiram novac u nešto sa ciljem da se on, kroz određeno vreme, vrati sa kakvom-takvom zaradom, ali u šta ?

Ne znam, prilično sam zbunjen, kuda krenuti i u šta se upustiti: SEO, dizajn WP tema, sajtovi... ?

Imam volju i želju da učim i uradim nešto za sebe i svoj život. Znate, kad sam krenuo u tu priču sa dizajnom, nisam ni slutio koliko je to bio veliki korak. Otvorili su mi se novi vidici, zaradio sam neki keš, naučio sam mnogo toga novog. Sada sam student sa prilično dobrim skillovima u AI, PS, snalazim se sa HTML/CSS., engleski mi je dobar, imam kakav-takav portfolio sa logotipima, iz hobija se bavim fotografijom...
I stvarno ne planiram da se zaustavim na ovome. Isuviše dobrih šansi ima da bih ih propustio. Radije ću posvetiti vreme i uložiti napor u nešto što će mi doneti rating, $, itd nego otići na utakmicu.

I napravio bih, dakle, još jedan korak u nepoznatio, entuzijazma mi ne manjka, ali... nisam siguran u kom smeru, šta je u trendu, šta je isplativo ?

Znam da je pitanje preopširno, nemojte mi zameriti, ali značilo bi mi ma kakvo usmerenje, savet ili sugestija. Smile

Hvala vam svima unapred!
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
07-02-2018, 05:05 PM
RE: Šta i kako dalje?
Pa to,preopsirno je pitanje.
To je i kao kad neko dete dodje i kaze "Ja bih nesto da treniram,ali ne znam sta" Smile

Imas 1000 nacina da zaradis nesto na internetu.U maltene svakoj od oblasti.
Zavisi samo sta ti lezi,tj. u cemu se pronadjes.

Mozda sam da krenes sa necim sto je blisko onome u cemu si vec izvezban,pa da vidis sam sta ce da bude.
Verujem da su grafickom dizajnu bliski upravo to sto si i nabrojao:izrada sajtova,mozda da napravis neku WP temu,optimizacija sajtova...probaj,pa vidi kako ti ide.

S'druge strane kad se pogleda,ne znam tacno sta ocekujes da ti neko kaze?
Da te neko posavetuje npr. "Uzmi i bavi se domaining-om" (ako nisi upucen - to je trgovina domenima na internetu),jer tu moze solidno da se zaradi.I ti ga poslusas i posle godinu-dve vidis da ti ne ide i onda se vratis i kazes "E,ja sam izgubio 2 godine jer sam tebe poslusao".Valjda ne zelis takav scenario? Smile

Suma sumarum:uzmi nesto sto ti je blisko.Iz razloga da bi skratio vreme izmedju ucenja novog (tj. koliko-toliko poznatog) i kretanja u akciju.Ako uzmes da se bavis necim totalno drugacijim (u poslednje vreme su postale popularne cryptocurencies npr.) trebaces vise vremena da provedes upoznavajuci novu oblast.Kad dodjes do tog nivoa da automatizujes proces (da drugi rade,a ti samo nadgledas proces) onda se bacaj na ucenje neceg novog Winking
Send this user an email Find all posts by this user
29-04-2018, 03:06 AM
RE: Šta i kako dalje?
Pa, da se nadovežem na prethodni post... Raditi nešto na čemu već imaš znanja i iskustva ima daleko veće šanse za uspeh od toga da učiš nešto novo.

Ne znam koliko si poslova kao freelancer imao, ali možeš napraviti info-product od toga. Na primer kurs ili knjiga "Kako postati freelancer u slobodno vreme." Ili možeš makar probati. Pazi, postoji gomila ljudi na koji žele da zarade sa strane. Možeš napraviti "kurs za početnike freelancere". Između ostalog, dosta ljudi je nezaposleno, studenti, svi koji hoće da dopune budžet, svi oni bi mogli da budu klijenti. I verovatno bi dobro platili da ih to naučiš. A govorio bi o onome što već znaš i što si postigao. Ja sada želim da se probijem kao freelancer sa strane, doduše već sam prošao par knjiga o tome, ali me uvek zanimaju nove ideje, posebno od nekog sa ovih prostora.

Drugo što mi pada na pamet je, nađi problem i probaj da ga rešiš i onda ga reši za druge za cenu. Na primer, kada sam pravio svoj prvi sajt nisam imao pojma šta je html. Ali sam imao problem i tražio rešenje. Od pravljenja sajtova sam mogao da zarađujem.

Gde naći problem? Pa ponovo nešto nađi iz iskustva, a što je vezano za IM. Na primer, baze podataka o klijentima su bitne za freelancere. Možeš da probaš da napraviš bazu za svoje klijente i onda je prodaješ kao softver ili uslugu. To mi je samo palo na pamet, pretpostavljam da je očajna ideja, ali u osnovi princip je - nađi problem i reši ga koristeći tehnologije i internet.
Send this user an email Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Stampa na majicama i fb page...sta dalje? what? 12 5,833 02-12-2014 05:09 PM
Last Post: slnet
  Kako proširiti dalje..? stevic012 2 1,851 08-12-2011 12:03 AM
Last Post: Djolisimo
  Imam stranicu kako dalje Ledenko97 2 2,389 28-10-2010 01:02 AM
Last Post: waldorf
  U sta dalje uloziti? sportbilly 9 3,651 04-07-2010 02:36 PM
Last Post: Jonas
  Imam ideju, što dalje? Kako je realizirati? InFlames20 12 6,915 20-12-2009 06:54 PM
Last Post: Neosynthesist
  imam stranicu kako dalje 1mario1 19 13,592 16-02-2009 12:33 AM
Last Post: Davor Bomestar

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)