Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google pretrazivac i poznate licnosti
15-01-2018, 05:36 PM
Google pretrazivac i poznate licnosti
Dobar dan. Radi se o sledecem:
Kada se u Google pretrazivac ukuca ime i prezime neke poznate licnosti (glumac, pevac, striptizeta itd) na desnoj strani se pojave izdvojeno neke informacije o toj osobi: mozda poneka slika, tekst, dostignuca i slicno.
Moje pitanje je: na osnovu cega Google tako izdvaja pojedine persone? Da li to Google automatski sam uradi, ili je potrebno podneti nekakav zahtev verifikaciju ili slicno da bi se u pretrazivacu pojavljivalo to? Primetio sam da tu, pored znacajnih licnosti i umetnika, ima i mnogo novopecenih "zvezdi", starleta i onih koji ni svojim delom ni svojim ponasanjem ne zasluzuju nikakvu paznju.
Ako nisam uspeo recima da objasnim o cemu se radi, slika je u Attachment.
Hvala unapred za odgovore.

Attached File(s) Image(s)

Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
16-01-2018, 06:44 AM
RE: Google pretrazivac i poznate licnosti
(15-01-2018 05:36 PM)accordionist Wrote:  Primetio sam da tu, pored znacajnih licnosti i umetnika, ima i mnogo novopecenih "zvezdi", starleta i onih koji ni svojim delom ni svojim ponasanjem ne zasluzuju nikakvu paznju.
...a s'druge strane,ko si ti (ili ja ili bilo ko),da sudi o tome koga bi Google trebao da prikaze ili ne?
Neko takvo Google isticanje zasluzi po virtuoznosti,drugi neko po postignutom rekordu,a neko treci (tj. obicno treca)...po atributima koje krase njeno teloNaughty Neke zapazamo na osnovu njihovih sposobnosti u sferi muzike,sporta,filma...dok druge zapazamo npr. na osnovu njihove spretnosti da oblikuju svoje telo.Svakom svoja disciplina Winking

Ne znam po kom tacno principu radi taj Google-ov algoritam (ako ga uopste i ima),ali moguce da sudi po popularnosti termina (imena/prezimena/nadimka) - da li ce neko dobiti tako "posebno mesto" ili ne.Shodno tome,pretpostavljam da se onda gleda i koje su slike najpopularnije (najpregledanije) od doticnih persona,pa se te i postavljaju.
16-01-2018, 03:00 PM
Google negleda da li neko zna da peva i da li svojim imenom zasluzuje nesto. Google samo zanima profit dakle da zaradi od nas. Kad se neko ime puno trazi Google onda izdvoji sa desne strane. Cim google ima radnike koji znaju nas jezik cak i daju podrsku za adwords kampanje na nasem sigurno da ti ljudi urade i neku analizu i to se koristi za takve svrhe. Sam direktor Googla je rekao da dosta analiza rade ljudi i da im je plan cak da ce toga biti jos vise, kako bi napravili sto bolji pretrazivac.
16-01-2018, 04:18 PM
Mislim da kao sto vazi za firme, isto vazi i za pojedince:

https://www.google.com/business/

Nacin kako se pozicionirati "istaknuto desno" u rezultatima pretrage
16-01-2018, 08:53 PM
Uglavnom (ako ne i iskljucivo) algoritam. Analiziraju stalno pretrage i imaju ideju na osnovu najcesce koriscenih kljucnih reci i imena kako da izdvoje neku popularnu licnost, bez obzira na region i jezik.

https://www.youtube.com/watch?v=m3gcb_9Q10E
17-01-2018, 02:34 PM
@Lazar023 ti ne znas ko sam ja i kakva su moja dela, ali to ovde nije ni bitno Winking
Kada sam malo obratio paznju, shvatio sam da to o cemu pricamo imaju neki pevaci koji su prosle godine prvi put u svom zivotu izdali jednu pesmicu - kako se to sada naziva "singl", a s druge strane neki stari poznati pevaci (koji su sigurno na pretrazivacu vise i duze trazeniji od ovih) i koji imaju xxxxxx izdatih pesama, ploca, kaseta, CD-ova itd to nemaju na Guglu. Znaci, ili nije algoritam, ili im lose radi taj algoritam.
17-01-2018, 05:10 PM
Meni to govori da su ti stari pevaci pali u zaborav.Bez obzira na broj (i kvalitet) njihovih izdanja.
Za to krivi ljude,koji ne mare za njih,tacnije medije,koji uticu na formiranje slike kod tih ljudi "sta je dobro".

By the way,ako nisi provalio do sad - Google ne vodi racuna o kvalitetu,vec o kvantitetu (popularnosti) Winking
17-01-2018, 06:40 PM
Mislim da te podatke vuče sa Wikipedie.

Programming is a lot like Angry Birds. Every time I start, I end up playing Angry Birds.
17-01-2018, 11:43 PM (This post was last modified: 17-01-2018 11:45 PM by accordionist.)
Znam da je Google masina bez emocija i smisla za umetnost. Pa ipak, nije mi jasno na osnovu cega radi to sto ja pitam. Ima tu pevaca koji nimalo nisu popularni i niko ne zna za njih, ako izuzmemo njihovo selo gde mozda jesu Smile pa u pretrazi izadju izdvojeno, a sve sto ima o njima na internetu je jedna pesma na YouTube sa 50.000 pregleda, i to je sve. O njima nema teksta na Vikipediji niti igde drugde, tako da nije ni to. Zato sam pomislio da mozda postoji neka fora sa verifikacijom, nesto poput onoga na Tviteru. Velika enigma. Jel neko zna resenje? Smile
18-01-2018, 01:10 AM
Nadji mi neki takav primer,da je "niko i nista" (sem u svom selu),a da ima takvo neko predstavljanje na Google-u?
Ona Stanija sigurno ne odgovara tom kriterijumu,posto je njeno ime/prezime relativno trazen pojam (makar u proslosti,ako ne i sad).

Ja nisam istrazivao na tu temu,ali mozda iz primera vidimo o cemu se radi.

A mislim da sa verifikacijom to ne bi trebalo da ima veze.
Jer,onda mnoge pokojne licnosti ne bi mogle da se "verifikuju".
18-01-2018, 07:29 PM
Pazi Google drzi maltene ceo net na svojim serverima i ima visegodisnje iskustvo sta ljudi traze, gde i kako. Tacno znaju koje kljucne reci se koriste za popularne licnosti, glumce, pevace i sl. Pored toga stalno indeksiraju i prate objave sa popularnih medija (verovatno i onih najgorih tracarskih) i uporedjuju sa pretragama za svaki region, zemlju, jezik, itd. A isto tako uporedjuju podatke i sa popularnih sajtova tipa IMDB, Wikipedije i sl.

Nije problem razviti algoritam za tako nesto. Ako ljudski faktor uopste i postoji, verovatno mu je udeo manji od 0.01% i sluzi vise za kontrolu.

Jedino se ne bih bas slozio sa kvantitetom u odnosu na kvalitet. Google je to što jeste i drži poziciju upravo zato sto se fokusira na kvalitet pretraga i ostalih funkcija. Ne mislim pritom ovde na kvalitet u vrednosnom - umetničkom smislu, već u funkcionalnom. Za Google "kvalitet" može biti i kič i šund. Ceo algoritam za SEO, Adwords i za sve ostalo je upravo fokusiran da običnim ljudima pruži kvalitetnu uslugu pretraživanja i surfovanja po netu. Ko traži umetnost, vredne stvari i ostalo, naći će ih, ko pak traži tračeve, farmu, parove i ostale gluposti... i njih će naći.

https://www.youtube.com/watch?v=m3gcb_9Q10E
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Smil42c642f95f382 Da li Google koristi Google Analytics protiv nas malih igrača ? mrgood 63 10,511 08-03-2014 05:03 AM
Last Post: mishop
  Google.hr među rezultatima na Google.hr adikcija 4 2,520 25-09-2013 09:46 AM
Last Post: adikcija
  Google izvrsio redirekciju sa google.com na google.rs jokara25 7 4,411 21-12-2011 10:17 AM
Last Post: tryengraved
  Google.com u odnosu na lokalni Google pretrazivac Jokja 17 6,183 02-09-2011 08:46 AM
Last Post: Davor Bomestar
Smil42c642f95f382 Novi pretraživač - bing.com novii 7 3,240 02-06-2011 01:00 AM
Last Post: mindhunter

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)