Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Upwork Dispute i Arbitration - iskustva?
22-11-2017, 05:26 PM (This post was last modified: 22-11-2017 05:29 PM by Davor Bomestar.)
Upwork Dispute i Arbitration - iskustva?
Bok ekipo,

moram priznat da u zadnje vrijeme mi je Upwork pao dosta u ocima i prije ovog zadnjeg incidenta sto sad imam. Dosta je opala kvaliteta, poslovi koji se nude dosta problema sa njima. No zbog toga sto se tu i tamo nadje stvarno dobrog klijenta nisam odustajao od Upworka. Imali smo 100% score i top rated badge, prakticki jos od prelaska sa Elancea takva je situacija.

Sada imam problem, radili smo 10 mjeseci na jednom projektu, sa mjesecnom uslugom, klijent je redovito placao mjesecne milestonove nakon sto smo mu poslali mjesecni izvjestaj emailom, znaci tek kad je vidio sta smo radili je on sam isao uplatit. Sada nakon svog tog vremena, klijent je zatvorio contract, ostavio nam los review i na disputeu trazi povrat novca. Ne pise za koliko ali posto je zatvoren contract ispada da trazi refund za cijeli iznos. Drugim rjecima, skoro godinu dana smo radili na projektu, i sad on zeli povrat novca za sve.

Da stvar bude gora, uz linkbuilding koji radimo slali smo prijedloge sta da promjeni na sajtu da ga unaprijedi, da poboljsa user experience i sve da bi imao rezultate. On to uopce ne zeli implementirat. Znaci digli smo mu Domain Authority za sad na DA30, on treba napravit On-site promjene da bi bolje rangirao ali odbija i jos se zalio Upworku na rezultate.

A zapravo najgore od svega jest sto imamo Terms of Service, gdje klijent nije potpisao ali smo na pocetku suradnje rekli da posalje email gdje napise i potvrduje uvjete suradnje.

Uglavno, to je fixed project, sa milestonovima koje je klijent svaki mjesec uplacivao, pokrenut je dispute valjda za cijeli iznos, nisam ni znao da je moguce da se zatrazi cijeli iznos. Prije je uvijek bilo da se moze samo escrow iznos disputat.

Znam da na forumu ima ekipe koja radi na upworku pa me zanima dali je itko ikad isao na arbitration njihov? Ako da kakva su iskustva?

Moram platit za arbitration da bi netko odlucivao $291.
Posto se radi o izrazito teskom klijentu sumnjam da ce htjeti dogovor sto upwork dispute osoba predlaze tako da nisam siguran kakva ce tu biti situacija.

Upwork dispute osoba mi se cini neka ovca jer smo prilozili Terms of Service i objasnili svaku stavku ali skroz su izignorirali to i po poruci mi se cini da su stali na stranu klijenta. Iako je arbitration kao nepristran Americka asocijacija za arbitraze zbog ovog dojma do sada kako su komunicirali sa Upworka imam dojam da ce arbitraza biti nepostena tj. duboko sumnjam da cemo dobit "posteno sudjenje". Problem je sto ako pristanem na arbitration onda prakticki pristajem na Zakonsku odluku arbitraze, nemam pravo na zalbu poslije itd.

Radi se o velikom iznosu, i ako bi morali platit taj iznos za prakticki godinu dana rada onda prakticki moram zatvorit firmu jer nemamo taj iznos sa strane. Nazalost, mnogo smo ulagali u projekte nasih klijenata i sad mi se obija u glavu sto nisam cuvao "sa strane" za crne dane.

Nakon ovog iskustva definitivno odlazimo sa Upworka i necu vise radit tamo, jer ovo je katastrofa, ali moram vidjet kako rjesit ovaj slucaj. Da sam znao da je ovo moguce na upworku i da nikako ne stite freelancere i projekte sa fixed paymentsima odavno bi otisao sa tog sajta.

Dali netko ima iskustva ili saznanja oko Upwork arbitrationa? Dali znate za slucaj da je netko odbio arbitration, sta onda?

Svaka pomoc je dobro dosla. Hvala!
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
22-11-2017, 06:26 PM
RE: Upwork Dispute i Arbitration - iskustva?
Sa obzirom da taj sistem radi već jako dugo, vrlo je verovatno da je već bilo sličnih situacija globalno.

Ako jeste bilo šta slično verovatno se pisalo na većim engleskim forumima.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (2): Davor Bomestar, Davor Bomestar
22-11-2017, 08:55 PM
(22-11-2017 06:26 PM)novii Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Sa obzirom da taj sistem radi već jako dugo, vrlo je verovatno da je već bilo sličnih situacija globalno.

Ako jeste bilo šta slično verovatno se pisalo na većim engleskim forumima.

Procitao sam sve sto sam mogao naci putem Googlea. Vecina informacija se odnosi na escrow dispute kad ekipa ima novce u escrowu pa netko disputa to, ali ovo sto ja imam sam vidio rijetko. Mozda par ljudi sam procitao da su imali slicnu situaciju, pogotovo ne za ovakav iznos. Oni koji su uopce svjesni ovakvih pravila i sami savjetuju da se nikad ne radi duzi projekt nego da se razbije na manje. Znaci razbijanje na milestoneove ne pomaze situaciji.

Citam i dalje kao lud ali za sad ne nalazim nista sto bi mi bilo korisno u ovoj situaciji.
23-11-2017, 10:13 AM
Nema sanse da ce ti sav iznos biti oduzet, mislim da je maksimalno sto ti mogu oduzeti ukoliko sve presude u njegovu korist je 50% to jest da ces 50% morati vratiti natrag.
23-11-2017, 01:38 PM
(23-11-2017 10:13 AM)Lakisa94 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Nema sanse da ce ti sav iznos biti oduzet, mislim da je maksimalno sto ti mogu oduzeti ukoliko sve presude u njegovu korist je 50% to jest da ces 50% morati vratiti natrag.

Kad bi bio siguran u to onda bi cak pristao arbitrazu. Ali nigdje u Terms of Service nisam nasao podatak koliki je iznos. U informacijama o arbitrazi pise Sum of released payments with escrow, sto znaci sve uplate.

Razmisljam da odbijem arbitrazu jer mi se cini da Upwork namjerno forsira arbitrazu da opere ruke i da je cijeli proces tesko korumpiran. Ako odbijem onda mi suspendiraju account. Samo sto ne znam dali ce pokusat naplatit od mene na neki nacin ta sredstva i ako me suspendiraju.
Thanks given by (1): Lakisa94
24-11-2017, 03:23 PM
(23-11-2017 01:38 PM)Davor Bomestar Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(23-11-2017 10:13 AM)Lakisa94 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Nema sanse da ce ti sav iznos biti oduzet, mislim da je maksimalno sto ti mogu oduzeti ukoliko sve presude u njegovu korist je 50% to jest da ces 50% morati vratiti natrag.

Kad bi bio siguran u to onda bi cak pristao arbitrazu. Ali nigdje u Terms of Service nisam nasao podatak koliki je iznos. U informacijama o arbitrazi pise Sum of released payments with escrow, sto znaci sve uplate.

Razmisljam da odbijem arbitrazu jer mi se cini da Upwork namjerno forsira arbitrazu da opere ruke i da je cijeli proces tesko korumpiran. Ako odbijem onda mi suspendiraju account. Samo sto ne znam dali ce pokusat naplatit od mene na neki nacin ta sredstva i ako me suspendiraju.

Suludo je prihvatiti tako nesto ukoliko bi ti uzeli 100% onda odbij arbitrazu i vidi sta ce ti se desiti nakon toga moguce da ce oni ponuditi dil da bude 50-50 ili tako nesto da obe strane budu zadovoljne, ali naravno nikako nemoj da pristanes na prvu loptu.
05-12-2017, 12:11 AM
I, šta je bilo na kraju?
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): novii
06-12-2017, 02:04 PM
Ja srećom nisam imao ovakvih situacija, pa ne mogu mnogo ni da pričam. Ali mi nije jasno kako neko može da podnese Dispute za novac koji nije u Escrow već je isplaćen? I na koji način misle da uzmu taj novac od freelancera, koji je možda već i potrošen?

Ukoliko već planiraš da odeš sa Upwork-a ja bih odbio bilo kakav dispute za novac koji ti je već isplaćen, jer oni ni ne mogu da ga naplate od tebe.

Iz iskustva drugih ljudi znam da je Upwork uvek na strani klijenta i mislim da su vrlo retke situacije kada freelancer dobro prođe. Naročito u situacijama kada ono što je urađeno može da se proceni i ovako i onako. Na primer, oni mogu da dovedu u pitanje je da je to što ste vi radili u najvećoj meri uticalo na poboljšanje njihovog DA ili da kažu da je za novac koji je vaš klijent dao trebalo da se uradi više ili tako nešto.

Ja znam za slučaj jednog freelancera iz Srbije koji je imao ugovor po satu i kada je trebalo da se to naplati klijent nije podneo nikakv dispute ili rekao da nije urađeno, već prosto nije imao novca na kartici. I onda je Upwork morao da ispati novac tom freelanceru, ali su mu skinuli pola sati, jer kao nije pisao šta je radio u time tracker-u.

I mislim da bi u svakom slučaju ljudi trebalo da imaju što je mogući veći broj izvora iz kojih dobijaju klijente, jer iako je Upwork generalno veoma dobra platforma (ili sam barem ja imao uglavnom dobra isksutva) uvek može da se desi ovakav neki slučaj i da vam ugrozi kompletan biznis, ukoliko se oslanjate samo na Upwork.
Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Kako da napisem proposal na Upwork? Mr.Doctorex 0 377 01-09-2017 10:51 AM
Last Post: Mr.Doctorex
  Upwork 5-star rating na brzinu uelbek 0 431 13-07-2017 12:05 PM
Last Post: uelbek
  Job Succes - Upwork.com Milojko 84 8,186 23-05-2017 09:44 AM
Last Post: Tracker
Star Moja iskustva i zarada na Fiverr-u djordje93 47 16,529 19-05-2017 03:13 PM
Last Post: wwewwe
Rolleyes UPWORK novi nalog - problem ! Aleksejko 2 564 16-04-2017 09:37 PM
Last Post: Aleksejko
  Upwork - account suspended JamBa 1 595 29-03-2017 02:37 PM
Last Post: Tracker
  Upwork - potreban savet barbarosa 3 835 17-01-2017 11:14 AM
Last Post: barbarosa
  Freelancer.com, jel ima netko svjeza iskustva? Davor Bomestar 4 1,731 17-12-2016 09:48 AM
Last Post: freemind

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)