Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Online zarada prijava poreza
10-04-2017, 10:58 PM
Online zarada prijava poreza
Pozdrav svima nisam znao gdje tacno okaciti temu pa sam ovdje..

Imam jedno pitanje za sve koju se bave internet zaradom duzi period. Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
11-04-2017, 12:31 PM
RE: Online zarada prijava poreza
sve zavisi od države do države ... nisam siguran ali u bosni, ako si u rs primanja do 50.000 km godisnje trebaju se prijaviti poreskoj upravi rs ... ako prihodi prelaze 50.000 km godisnje onda ulazis u pdv sistem i primanja prijavljujes upravi za indirektno oporezivanje bih ... neko rece da je usao zakon u parlamentarnu proceduru po kojem ce se oporezivati freelanceri, ne znam koliko ispod 400 e preko 400 e porez 30% ... ne znam ja koliko je sve to tacno i kakvo je sada stanje
Find all posts by this user
11-04-2017, 02:53 PM
(11-04-2017 12:31 PM)liquid Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. sve zavisi od države do države ... nisam siguran ali u bosni, ako si u rs primanja do 50.000 km godisnje trebaju se prijaviti poreskoj upravi rs ... ako prihodi prelaze 50.000 km godisnje onda ulazis u pdv sistem i primanja prijavljujes upravi za indirektno oporezivanje bih ... neko rece da je usao zakon u parlamentarnu proceduru po kojem ce se oporezivati freelanceri, ne znam koliko ispod 400 e preko 400 e porez 30% ... ne znam ja koliko je sve to tacno i kakvo je sada stanje

30% bi bila cista kradja prakticno bi se radilo za druge, ja sam cuo price posto sam u njemackoj da se placa 19% kao 17.000eur godisnje sad nez tacno kako ide ako je to 50.000 ili preko ovde da li se placa vise itd...Ali mislim da to 90% ljudi ne placa a neki mozda i ne znaju da treba.
11-04-2017, 05:46 PM
i ja isto mislim da malo ljudi koji primaju novac preko interneta to zaista prijavljuju poreskoj

recimo ko ima firmu, u njemackoj na platu radnika plaća oko 40-45% državi, u bih se državi plaća oko 60-65% ... ne bi bilo čudo ni da odvale freelancerima
11-04-2017, 07:38 PM (This post was last modified: 11-04-2017 07:40 PM by flex202.)
(10-04-2017 10:58 PM)bigli100 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...

Po zakonu, da treba prijaviti sva primanja, međutim to većina izbjegava. Nisam ni sam prijavljivao ništa dok sam radio u jednoj firmi, kada sam dao otkaz, registrovao sam firmu čisto da nebi kasnije imao problema, mada ovdje to neće biti skoro...

Ja sam iz BiH (RS), imam registrovanu "informaciono uslužnu" djelatnost. Porez je 10%, s obzirom da uplate dolaze iz inostranstva (AdSense i dr., ne radim sa domaćim licima i firmama) oslobođen sam fiskalizacije i PDV-a nebitno da li imam 50k ili 200k godišnje. Doprinosi, knjigovođa, internet i kancelarija me izađe oko 260eu mjesečno + porez 10%. Ovdje se radi o S.P. (samostalni preduzetnik) tako da je osnovica za doprinose prosječna plata u BiH, znači nije bitno da li sebi isplatim "platu" 1000 ili 10 000, doprinosi su isti, dok su za d.o.o. doprinosi MNOGO viši.
11-04-2017, 08:29 PM
eeee jedino mi to nije bilo jasno

znači 19 mi je godina, ako ikad budem nešto otvarao to će biti taj samostalni preduzetnik
11-04-2017, 09:10 PM
(11-04-2017 07:38 PM)flex202 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
(10-04-2017 10:58 PM)bigli100 Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Zanima me da li treba prijavit porez kako to vec ide nez tacno ali sam cuo od nekih ljudi da se to kao treba prijaviti i onda ti 17-19%placas od zaradjene sume.Isto je bilo nesto u vezi filmovite-vizije nez koje tacno kao optuzeni za utaju poreza od 100.000...

Po zakonu, da treba prijaviti sva primanja, međutim to većina izbjegava. Nisam ni sam prijavljivao ništa dok sam radio u jednoj firmi, kada sam dao otkaz, registrovao sam firmu čisto da nebi kasnije imao problema, mada ovdje to neće biti skoro...

Ja sam iz BiH (RS), imam registrovanu "informaciono uslužnu" djelatnost. Porez je 10%, s obzirom da uplate dolaze iz inostranstva (AdSense i dr., ne radim sa domaćim licima i firmama) oslobođen sam fiskalizacije i PDV-a nebitno da li imam 50k ili 200k godišnje. Doprinosi, knjigovođa, internet i kancelarija me izađe oko 260eu mjesečno + porez 10%. Ovdje se radi o S.P. (samostalni preduzetnik) tako da je osnovica za doprinose prosječna plata u BiH, znači nije bitno da li sebi isplatim "platu" 1000 ili 10 000, doprinosi su isti, dok su za d.o.o. doprinosi MNOGO viši.

Znaci najbolja bi bila opcija kao S.P samo me zanima jel se mora placati porez za sve vrste zarade online posto sam u planu zapocet prodaju nekog proizvoda ajmo rec mrsanje pa kako bi onda morao imati registrovanu kao " program mrsanja " ili kako bi to vec onda trebalo u ovom slucaju
12-04-2017, 04:10 PM
Porez plaćaš na zaradu koju prijaviš, odnosno isplate koje preusmjeriš na račun firme Winking

Ako je to neki digitalni proizvod onda registruješ neku djelatnost tipa web sajt, svakako to neće niko pregledati.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Strani drzavljanin, internet zarada, placanje poreza Glenn Dimlund 8 1,306 22-11-2016 01:00 AM
Last Post: liquid
  Angazovanje radnika ili saradnika u online poslu freemind 7 3,361 26-04-2013 01:59 AM
Last Post: freemind
  Povrat poreza za 2010 DarkoOS 0 3,453 19-01-2011 06:17 PM
Last Post: DarkoOS
  Kako naplatiti online proizvode/usluge? InFlames20 4 4,246 31-10-2010 07:26 PM
Last Post: Todd

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)