Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preprodaja kineskih stvari da ili ne
» nedoumice oko preprodaje?
01-07-2017, 12:33 PM
RE: Preprodaja kineskih stvari da ili ne
Našao sam par proizvoda kojih nema na ovim domaćim sajtovima, napravio fb stranice i ljudi su već počeli da naručuju. Ukoliko malo izreklamiram to, mislim da bih u početku mogao da imam nekih 300e mesečno bez problema. Ali, sad imam problem u tome što se osećam kao da varam ljude, pošto sam do sada kad god vidim da neko kupuje sa kupujemprodajem, kupinda, itd. uvek bio u fazonu "jel si lud, imaš iz Kine 5 puta jeftinije"

Koliko je ovakva preprodaja opravdana u etičkom smislu? Razumem ja da i brzina dostave ulazi u cenu, kao i to da većina tih kupaca ne bi znala da pokrene dispute ukoliko im stigne neispravna roba, ali opet se nekako bezveze osećam.

Koje je vaše mišljenje?

Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
01-07-2017, 05:33 PM (This post was last modified: 01-07-2017 05:33 PM by probotzor.)
to sto si govorio ljudima da imaju iz kine jeftinije je iskljucivo tvoj problem koji proizilazi iz nezdrave logike

poredis kupovinu u dve razlicite zemlje, koje imaju razlicite ekonomske sisteme, drugacije poreske stope i zakone koji regulisu trgovinu... samo poredjenje u startu logicki nije izvodljivo

sto se tice osecaja da varas nekog, i taj osecaj takodje treba da prevazidjes
ni jedan zakon ti ne zabranjuje da budes posrednik u trgovini ili da licno prodajes robu koju si legalno uvezao i kupio, a to kakva ce cena biti ce ti u prvom slucaju zavisiti od dobavljaca, a u drugom slucaju od tebe samog...

cena se formira na osnovu trzista
i ako su ljudi spremni da plate onoliko koliko trazis, nema nikakvih problema, kako etickih tako i legalnih
Send this user an email Find all posts by this user
01-07-2017, 11:59 PM
Da li uvozis pa prodajes, ili kad ti neko poruci proizvod ide iz Kine na njegovu adresu?
06-07-2017, 06:35 PM
Ne varas ti tu nikoga, to ti je cisti biznis. Ocito si kao mnogi prodavaci, dobre duse i imas srce na mjestu. Ali treba znati odvojiti privatne emocije i misljenja od poslovnog zivota. Barem ja tako mislim Smile
Find all posts by this user
15-08-2017, 10:01 PM
Radim na carini u spediciji, tj, carinim robu [kamionski transport, brod, avion]. Carinski propisi su takvi da se I NA POKLONU placa carina, nije to nista neuobicajeno. Tako da ako vi kazete da je poklon, a on vam naplati carinu, to ne znaci da vam nije poverovao, vec se i na poklon placa carina. To je jednostavno takav propis.

Carina se ne placa na robu vrednosti do 50e. Plus nesme imati par komada iste robe, jer onda vise nije za licnu upotrebu vec za dalju prodaju. Tipa jedan sat moze biti za licnu upotrebu ali 5 istih logicno da nije.

Carina se ne placa samo za uzorke male vrednosti i licnu robu do 50 eura. To su propisi za Srbiju.

Pozdrav!

blinky, ponosan član Internet zarada foruma od Dec 2009.
Thanks given by (1): Loxo
29-04-2018, 01:29 PM
(01-07-2017 12:33 PM)Nikola91 Wrote:  Našao sam par proizvoda kojih nema na ovim domaćim sajtovima, napravio fb stranice i ljudi su već počeli da naručuju. Ukoliko malo izreklamiram to, mislim da bih u početku mogao da imam nekih 300e mesečno bez problema. Ali, sad imam problem u tome što se osećam kao da varam ljude, pošto sam do sada kad god vidim da neko kupuje sa kupujemprodajem, kupinda, itd. uvek bio u fazonu "jel si lud, imaš iz Kine 5 puta jeftinije"

Koliko je ovakva preprodaja opravdana u etičkom smislu? Razumem ja da i brzina dostave ulazi u cenu, kao i to da većina tih kupaca ne bi znala da pokrene dispute ukoliko im stigne neispravna roba, ali opet se nekako bezveze osećam.

Koje je vaše mišljenje?

Tako trgovina funkcioniše. Svaka. Od kada su ljudi počeli da trguju. Da ne kažem svaki biznis. Dugo sam u tom poslu, i prosečna razlika između prodajne i nabavne cene u mojoj oblasti je 15%. Neke stvari imaju i preko 50% zarade, neke su gotovo na gubitku.

Jednostavno, proizvod je vredan onoliko koliko je mušterija spremna da plati za njega. Kada u kafiću platiš piće 5 puta više nego što ga oni nabavljaju (3 puta više nego što bi ga platio u bilo kom dragstoru) to ne znači da su oni lopovi. To znači da tebi to toliko vredi i to je ok. Krađa bi bila da prodaju razvodnjeno piće, ili sa isteklim rokom trajanja, ili da ti daju pola čaše soka iako u meniju piše da dobijaš punu.

Isto tako, ukoliko ti prodaješ kineske narukvice a reklamiraš ih kao svarovski, to je već moralno pogrešno.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Preprodaja stvari sa oglasa? torvideoeditor 4 1,455 14-12-2016 01:17 PM
Last Post: Loxo

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)