Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako naci pisce textova za web - Upute za početnike
» Article outsource 4 noobs
11-01-2010, 05:08 PM (This post was last modified: 13-02-2010 12:59 AM by Davor Bomestar.)
Kako naci pisce textova za web - Upute za početnike
Dosta se pričalo o ovome po forumu pa bi bilo reda da se ozbiljnije dotaknemo ovog izuzetno bitnog elementa IM biznisa.

UVOD

Prije svega, za one koji su poptuno novi u ovome, treba razjasniti pojmove (možda se nekima čini banalno, ali bilo je svakakvih upita, pa da ih odmah eliminiramo, evo definicija):

Article - tekst koji ćemo koristiti kao sadržaj na svojoj web stranici, bilo da se radi o kratkom blog postu, informativnom članku, članku namijenjenom za nabrijavanje ekipe na kupovinu nekog proizvoda i sl.

Outsorcing - pribaviti neko dobro ili uslugu od vanjskog dobavljača/pružatelja usluge ukoliko sami ne možemo bolje, efikasnije ili jeftinije obaviti taj posao.

Dakle, article outsourcing (AOSu nastavku) se radi kada ne možemo dovoljno brzo i efikasno sami napisati kvalitetne tekstove. Predstavlja vrlo značajnu polugu u ovom poslu i jedna je od najisplativijih investicija koju možete napraviti. Bilo da radite micro sajtove posveće ciljanom KW, bilo da radite authority stranice pa objavljujete nekoliko desetaka postova dnevno ili želite kvalitetan sales copy za svoj landing page, preporuča se uložiti novce u AOS (osim ako stvarno niste izvrsni u pisanju tekstova na engleskom jeziku).

Postoji više načina da se napravi AOS: možete se registrirati preko specijaliziranih servisa za freelancere, možete pogledati odgovarajuće rubrike po raznim forumima vezanim za IM, možete pokušati sa Classified ads stranicama itd...u ovom postu orijentirat ću se na servis koji osobno koristim i imam najviše iskustva. Radi se o...

Get A Free Lancer - jedan od poznatijih servisa sa outsourcanje gotovo svega što vam može pasti na pamet, od programiranja i kodiranja do pravnih savjetovanja i računovodstva. Između ostalog, tamo se nalazi veliki broj freelancer tekstopisaca.

Provo što trebate je registrirati se i napraviti account. Nakon toga možete malo pregledati kategorije oglase i tuđe profile, čisto da vidite kako to sve izgleda i funkcionira. Ili jednostavno odmah prijeđete na...

KREIRANJE OGLASA

Prije svega morate si definirati kakav Vam tekst treba. Neki od kriterija su:
1. svrha teksta - da li želite tekstom izazvati neku reakciju/osjećaj kod čitatelja koja će ga navesti da kupi proizvod, ispuni neki obrazac ili se pretplati na vaš feed
2. duljina teksta - kratki blog post, pillar article ili dugačak sales copy
3.

Kada to definirate možete početi pisati tekst oglasa. Gledajte da budete što precizniji, ono ''to the point'', po starohrvatskom. Jasno recite što očekujete od pisca i ne idite previše u širinu. Nekoliko savjeta:
- obavezno navedite neke rokove za predaju tekstova
- jasno navedite način plaćanja (novce koje ćete dati za 1 article, kada plaćate, preko kojeg servisa)
- obavezno navedite da tekst mora biti pisan tečnim, čitljivim stilom, bez greške inače vraćate tekst na ispravljanje
- obavezno navedite broj riječi po tekstu
- ne zaboravite navesti kako zadržavate pravo ekskluzivnog korištenja tekstova koje kupite
- obavezno napišite da ćete provjeravati originalnost teksta (npr Copyscape) i da tekstovi moraju biti 100% originalni (neki stavljaju recimo 80% originalnosti, ali ja više volim da su tekstovi poptuno originalni)

Sljedeći korak je odrediti budžet oglasa - što je budžet veći, veća je vjerojatnost da će se ekipa prijavljivati na oglas. OPREZ! GaF uzima proviziju na sklopljene poslove preko oglasa, pa obavezno dobro pročitate njihov ToS i upoznate se sa pravilima korištenja oglasa. Osobno, nikako ne bih stavljao cifre veće od 100$, ali o tome više u sljedećem postu. Ovo je bitno jer prema njihovim pravilima, ne smijete davati svoje kontakt podatke u oglasu ili komunikaciji sa freelancerima dok ne sklopite posao, u protivnom vas bannaju.

Ukoliko ste novi korisnik i prvi puta objavljujete oglas, ne plaćate nikakve troškove objavljivanja oglasa. Nakon toga, da bi ste objavili oglas morate položiti novce na svoj GaF account koji se pri objavljivanju oglasa onda skidaju sa vašeg accounta - radi se o iznosu od 5$. Ukoliko otkažete oglas ili sklopite posao, refundiraju vam tih 5$.

U sljedećem postu ćemo reći još nešto o postavljanju rokova, budžeta i nekih drugih postavki na oglas, stavit ću primjer dobro napisanog oglasa i dat ću još neke savjete za one koji baš nemaju novaca za plaćanje provizije GaF-u (ili su jednostavno punokrvni balkanci, pa imaju znažni nagon da zeznu sustav).

Go get 'em, ninjas!

Online zarada preko authority niche web stranica - vodič za početnike.
Moj superkul, urnebesno šaljiv, neprocjenjivo koristan blog.
Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
11-01-2010, 06:30 PM (This post was last modified: 11-01-2010 06:30 PM by Black Dragon.)
RE: Article outsource 4 noobs
Preporucio bih i ovaj post o tome kako da povecate sanse da dobijete svoj prvi posao na GAF-u

Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

EDIT:svaka cast ... odlican post Winking

Stand next to this and you'll die!
Find all posts by this user
20-02-2010, 03:45 PM
RE: Article outsource 4 noobs
odlicna tema. kad ce nastavak? Smile

btw, na koji nacin vrsite placanje? dali koristite escrow.com kao posrednika?

costanza, ponosan član Internet zarada foruma od Sep 2009.
Send this user an email Find all posts by this user
09-03-2010, 07:06 PM
RE: Kako naci pisce textova za web - Upute za početnike
koliko kosta text od 400-500 rijeci na Hrvatskom jeziku u $.
13-03-2010, 09:40 PM
Odlican post..oce li biti nastavak?
19-03-2010, 07:09 PM
Evo recimo "nesluzbeni" nastavak warriorov threada o outsourcanju textova: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.
16-01-2011, 11:21 PM
Trenutno koristim freelancer, jako je dobar sajt. Pošto ima jako veliki broj nekvalitetnih pisaca i "radnika", možete li vi koji ste ga koristili napisati neke pisce sa kojima ste bili zadovoljni ?

kosicdamir, ponosan član Internet zarada foruma od Aug 2010.
17-01-2011, 02:27 AM
(16-01-2011 11:21 PM)kosicdamir Wrote: Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. Trenutno koristim freelancer, jako je dobar sajt. Pošto ima jako veliki broj nekvalitetnih pisaca i "radnika", možete li vi koji ste ga koristili napisati neke pisce sa kojima ste bili zadovoljni ?

Od cene koju placas zavisice kvalitet koji dobijes. 1$ je po meni neki minimum minmuma koji moras da budes spreman da platis za clanak od 100 reci koji je napisao native English speaker. Ako si placao manje dobio si losiji kvalitet. Uvek trazi prethodni rad, i daj zadatak da ti napise clanak od 100 reci po temi tvog izbora, kako bi proverio njihove vestine pisanja. I ne salji pare u napred nikad.

This is Your Life And It's Ending One Minute At A Time

http://www.arandjelovacsmestaj.com
Find all posts by this user
17-01-2011, 11:30 AM
Do sada sam pokušao sa freelancer i sa WSO i do sada imam bolja iskustva sa WSO, samo i tamo ima svega.
Inače imaš u Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu. mjesta gdje mozete potrazit filipince za pisanje textova.

Zaradi $10 000 u 10 min !!!
08-03-2011, 11:16 AM
Samo da dodam nesto.. Ja sam pronalazio pisce za tekstove na digitalpoint forumu. Potrazite content creation forum.

Tamo ima i native American pisaca a ja sam bio zadovoljan sa uslugama jedne Amerikanke koja je imala akaunt na 2checkout pa mi placanje nije bilo problem. (Vecina naplacuje svoje usluge preko paypal-a.)

I am your visitor, be nice to me!

24-10-2015, 11:17 AM
Pozdrav svima ,
vlasnik sam jedne Hrvatske web trgovine i zelim unajmit freelancera pisca koj bi mi recenzirao proizvode , pisao tekstove itd... sad moj problem i pitanje je gdje i kako da nadem Hrvatskog pisca? Pošto vodim trgovinu na Hrvatskom jeziku onda mi i treba Hrvatski tekst a na freelancer servisima su uglavnom Engleski pisci?

i ako ima na ovom forumu mozda koj iskusan pisac koj zna pisat gramaticki tocno i ima iskustva i zeli radit neka mi se javi.

Hvala u naprijed.
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Gde naći klijente kojima je potreban pisac? Markos 6 5,593 22-03-2012 09:10 PM
Last Post: sema
  Gdje naći kvalitetnog pisca, writera? reflex 14 3,475 29-10-2011 03:23 AM
Last Post: costanza
  Kako naci pisce textova za web - Part 2 Davor Bomestar 0 3,232 19-03-2010 07:08 PM
Last Post: Davor Bomestar

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)