Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porez na Youtube zaradu
08-09-2016, 05:40 PM
Porez na Youtube zaradu
Pozdrav,

Znam da je ovo pitanje bilo postavljeno mnogo puta i sve teme sam procitao ali i dalje ne mogu da nadjem konkretan odgovor. Znam da ovo nije forum za poreska placanja ali ne znam stvarno gde da pitam.

Bavim se jutjubom vec nekoliko godina. Zaradjivao oko 300 evra mesecno u poslednjih godinu-dve dana ali skoro mi se kanal poboljsao i i sledeca zarada je 1500 evra. Posle toga ocekujem oko 1000. Ukupna zarada za ovu godinu ja mislim da nece preci 8-9k evra tako da nije kod one granice gde se mora jos platiti dodatni porez. Ali ne znam sad sa ovim vecim transakcijama da li ce poceti da me prati poreska uprava.
Isplata fukcionise tako sto mi mreza isplati na paypal svakog meseca i onda je prebacim odredjenu sumu na devizni racun u banci, preko kartice. Koliko sam razumeo poreska ne moze da ima uvid u moj paypal ali moze u prilive na kartici posto banka salje izvestaj NBS.

Sad da li znate sta bih mogao da uradim sto se tice poreza ako pocnem vise da zaradjujem. Koliko sam video morao bih doprinose da uplatim plus porez sto izadje negde oko 56 posto, sto mi je jednostavno neisplativo. Kad bih platio sve ostale troskove ne bi mi nista ostalo. Naravno razumem da mora neki porez da se plati, pa cak i 20% ali 56% mi je previse. Plus dolazi i problem ako prijavim da mogu da me kazne zato sto nisam prijavljivao primanja od ranije. Ne verujem da bi mi ista rekli za doprinose posto sam do skoro bio u srednjoj skoli ali vec par meseci se ne vodim ni kao zaposlen ni nezaposlen.

Sta mislite sta bih mogao najbolje da uradim? Da li je moguce nekako otvoriti firmu pa samo placati minimalac sto se tice doprinosa. To 26% mi nema logike jer ako bi zaradjivao 100k da li bi znacilo da bi uzeli 26k za penzijono? Drugo kad bih trebao da se brinem da mogu da me provere sto se tice podizanja novca i da li nesto znaci ako otvorim racun u dve banke pa podignem pola na jednu pola na drugu? Znam da niko na forumu ne sme da podstice na neplacanje poreza ali ne pokusavam da izbegnem samo da saznam sta mi je najisplativije da mogu normalno da nastavim sa kanalom. Jer ako mi drzava uzme skoro 60% od zarade jednostavno mi nece biti isplativo da nastavim.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
08-09-2016, 05:48 PM
RE: Porez na Youtube zaradu
Ovako to ide. Otvoris firmu, postanes preduzetnik i placas fixni porez tj doprinose (zadnji mesec sam platio oko 19400din) i onda si miran dok si u granicama. Granica za preduzetnika na godisnjem nivou ti je 6 miliona dinara ili ti oko 50k evra. I nema da brines nista.

Rodjen da peca a teraju ga da radi...
08-09-2016, 06:29 PM
(08-09-2016 05:48 PM)Jeronimo034 Wrote:  Ovako to ide. Otvoris firmu, postanes preduzetnik i placas fixni porez tj doprinose (zadnji mesec sam platio oko 19400din) i onda si miran dok si u granicama. Granica za preduzetnika na godisnjem nivou ti je 6 miliona dinara ili ti oko 50k evra. I nema da brines nista.

Hvala na odgovoru. To sam i mislio ali ne znam skroz kako funkcionise. Da li se tu racuna penizono, zdravstveno i plus taj porez na zaradu od 20%. I na osnovu cega bi se odredio fiksni porez?
08-09-2016, 06:52 PM
@Thazzrill

Najbolje da se raspitaš kod knjigovođe, šta i koliko... Neće te niko uhvatiti, barem ne još nekoliko godina dok se sistem ne poboljša, tako da ne brini.
Find all posts by this user
08-09-2016, 06:56 PM (This post was last modified: 08-09-2016 06:57 PM by K1z4.)
Radim vec par godina na YouTube-u, osim placanja poreza na extra zaradu nisam placao nista vise. Kada je zarada postala dosta ozbiljnija, otvorio sam Off-Shore firmicu i resio svaki problem oko tih nebuloznih stvari oko poreza za inostrane uplate za veci novac primljen vama kao fizickom licu.
Stvar je vrlo jednostavna, drzava nam je takva banana da oni regularni porez na imovinu ne mogu da obracunaju kako treba i muku muce sa tim vec godinama, a da ne pricamo za inostranu honorarnu zaradu iz dela IT/Autorskih prava.
Da, bio sam nekoliko puta u poreskoj, isao kod najboljih racunovodja/knjigovodja u zemlji... Dal' bi bilo suvisno da kazem kakav sam odgovor dobio? (Pricam za Srbiju)
Probaj da promenis nacin placanja da sa PayPal-a dobijas novac direktno na ziro racun u svojoj banci samo zbog toga jer ce te devizno prilikom svake uplate uvek kontaktirati radi proknjizavanja uplate odnosno samog osnova priliva. Dok na primer, kada povuces pare sa PayPal naloga uglavnom banka proknjizava kao cistu zaradu i ulazi u platni promet tog fizickog lica te postaje transparentnije poreskoj.
Osnov priliva za inostrane uplate meni su uglavnom bile proknjizavane kao 302/412 i nikad nikakav problem nisam imao oko poreza(naravno, kada sam ulazio u extra profit tada sam placao koliko je bilo potrebno). Moj savet tebi kao i svima koji se pitaju sta treba raditi je vrlo jednostavan.
- Izadjite ispod tog kamena ispod kojeg lezite i nadjite ozbiljnog knjigovodju koji ce vam fino do tancina objasniti sta vas interesuje. A ne da slusate kojekakve kvazi strucnjake na internetu o nekim nebulaznim procentima koje ste duzni da placate.
Porez se mora placati na onu sumu koja ulazi u extra dobit, o tome nema govora... 10,15,20% u zavisnosti koliko ste prekoracili, toliko i placate. KRAJ.
08-09-2016, 07:16 PM
Ne brinem se da ce mi se sad nesto desiti jer ni oni sami ne znaju sta se desava, ali ne zelim za par godina da mi stigne neki nenormalan racun sa jos vecom kamatom koji ne mogu da otplatim.

Ne razumem skroz kako da stavim direktno na ziro racun, koliko sam video u Srbiji je samo moguce prebaciti na karticu preko paypala. Kako se racuna ekstra zarada? Jel to preko onog godisnjeg limita (oko 18-20k evra)? Sto se tice offshore kompanije da li se tu nesto placa i koliki bi onda procenat morao da odvajam da bi sve bilo legalno? Meni nije problem to da platim oko 20% ali te druge brojeve sto sam procitao za doprinose 56% je jednostavno ne isplativo, kad bih platio sve racune na kraju bi radio samo da platim drzavi porez.

Razmisljao sam da nadjem nekog racunovodju sa kojim bih mogao da se posavetujem oko svega ovoga ali ne znam ni da li bi oni znali sve to. A ne znam ni da li je pametno da odem direktno u poresku i objasnim im sve zato sto ce im to samo pomoci da mi uzmu jos veci porez.
08-09-2016, 08:17 PM
ne zamlaćuj se time po forumu, lepo su ti rekli da nadješ knjigovodju, DOBROG knjigovodju.
taj ko ti je objašnjavao je ti je pričao nešto polovčno ili si ti polovično shvatio, nadji knjigovodju koji če ti posvetiti svoje vreme da ti objasni, a to će neki koji če rzaumeti šta ti treba i objasnitit ti šta i kako, a njemu plaćati svaki mesec dobrano.
na platu, tvoju platu koju sebi isplaćuješ je ta cifra od 56 procenata, ti sebi niti treba da ispaluješ platu u celoj vrednsti koju zaradiš od mreže, niti možeš, a na ukupnu dobit se plaća taj porez. a su dve potpuno različite stvari i šteluju se po želji i portrebi, kad već imaš mogućnosti.
i objadniće ti knjgovodja mogućnosti da budeš paušalac ili u pdv-u i sve druge opcije i finese.

najvrednije informacije su najčešće napisane izmedju redova ili sasvim slučajno
08-09-2016, 09:00 PM
Ako otvoriš firmu u Srbiji a pare i dalje primaš kao fizičko lice na svoje ime ništa nisi rešio po pitanju poreza. Ok, ti ćeš plaćati porez na firmu ali i dalje ti ostaju ino prilivi koje dobijaš na svoje ime i koje moraš da rešiš. Morao da primaš isplate na firmu i tek onda da plaćaš porez da bi to izgledalo legalno a to je već malo veća zajebancija. Realno, ja ne znam dve osobe koje plaćaju porez na zaradu. Već neko vreme se priča o pomoći IT sektoru, to znači da su bacili oko na nas i nadam se u budućnosti nekom NORMALNOM zakonu koji će da reši sve to. Jer trenutno nije ništa rešeno i previše je rupa na koje možemo da se vadimo.

Nobody fails at Internet Marketing. People just quit before they find success.
Nauči kako da zaradiš pare od Internet Marketinga!
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
08-09-2016, 09:16 PM
Ako te zanimaju Offshore kompanije ovde imas lepo objasnjeno:
http://www.off-shore.net/srpski_offshore...kompanije/

Sejsele sam ti stavio zato sto su najjeftiniji (barem na ovom sajtu).
08-09-2016, 09:27 PM
Koliko vidim sve ovo offshore je previse u odnosu na trenutnu sumu koju zaradjujem. Ako bih otvorio kompaniju da li bi onda mogao da racunam sebi kao zaposlenom minimalnu platu i da na taj nacin uplacujem doprinose? I razumem ovo za devizni racun. Jel to znaci da bih morao da napravim novi racun u banci na ime firme i tako primam novac? Ne vidim da bi pravilo neku veliku razliku sto se tice prebacivanja.

Znam da trenutno retko ko placa i bilo bi dobro ako srede zakon da onda kazu da se placa ali se brinem da mi ne naplate jos sve ovo od pre par godina sto moze da izadje dosta sa kamatom.
08-09-2016, 11:04 PM
Dalewere je trenutno najbolja i najstabilnija lokacija za otvaranja Off-Shore firme. Krajem Septembra se navrsavaju 2 godine od kako sam otvorio tamo firmu. Do sada ni najmanji problem nisam imao, a nadam se da ce tako i ostati.
@IMEmperor
Uvek sam krajem Maja prijavljivao novac zaradjen za prethodnu godinu. Porez na extra profit je duzno da plati svako fizicko lice koje je preslo onu sumu koju pocetkom svake godine poreska postavi kao granicu. Dal' si ti to dobio, ukrao, zaradio, palo ti sa neba njima je totalno nebitno. Bitno je da se prijavi i da se plati koliko mora. Ukoliko se posle par godina ispostavi da nisi platio porez na extra dobit, a taj novac zaista prosao kroz tebe, veoma lako mogu da te retroaktivno ganjaju za tako nesto.
Platio doprinosa za sta ? Da li znas ko je duzan da placa doprinose ?
Ajd ovako ne mogu da govorim generalno, ali mogu da kazem za sebe pa ko se pronadje blago njemu.
Za tih 2 godina dok nisam osnovao Off-Shore firmu nisam placao apsolutno nikakve doprinose ni na jednu uplatu iz inostranstva koju sam dobio, a bilo ih je oko 20-ak. Ne zelim da se ovde frljam ciframa ali u svakom slucaju za nas Balkasnki pojam radilo se o ozbiljnom novcu.
U mom slucaju fizicko lice(Ja) koje je u to vreme bilo ne zaposleno, bez socijalnog i bez penzionog na osnovu cega je duzno da placa doprinose ?
Jos jednom ponavljam:
Nadjite dobrog knjigovodju, nekog ko blisko saradjuje sa finansijskom i fino saznate apsolutno sve sto vas zanima.
Do tada ako ste zaista toliko nesigurni,paranoicni dal' imate neko dugovanje, dal' cete na robiju zbog ne placanja poreza, jao kuku meni, sta kako, dza-bu... uzmete fino licnu kartu odete u poresku i zatrazite konsolidovani upit u vase stanje, tamo ce vam stajati sva vasa dugovanja prema drzavi ukoliko ih imate.
*** Ogranicavam sebe za sve gore napisano, jer kao sto rekoh 2 godine je kako imam firmu i nisam u ovim vodama kao sto sam bio nekad, ali nisam cuo da se nesto drasticno povodom tog pitanja promenilo u medjuvremenu, a ne verujem ni da ce za par godina kako stvari stoje.
Thanks given by (2): Loxo
08-09-2016, 11:46 PM
Definitivno cu gledati da se konsultujem sa knjigovodjom. Mislio sam od sledece godine da pocnem da placam porez i ako otvorim firmu da primam novac na taj novi devizni racun. Sad da li znate sta bi mi tu najisplativije bilo s tim da ne verujem da cu zaradjivati vise od 700-1500 evra mesecno. Tako da ne bih trebao da predjem tu godisnju granicu. Koliko vidim za off shore kompaniju moram dosta da uplatim ali ne znam kako bi to uticalo na doprinose.

Ako zaradim 1000 evra koliko zapravo mogu da zadrzim posle poreza ako imam firmu ovde? S tim da platim taj porez na prihod i minimalne doprinose ako je moguce.
09-09-2016, 12:28 AM
Ja mislim da taj novac ne dolazi u Srbiju. Vec je na tom tvom offshore racunu sa tvojim imenom.
09-09-2016, 09:39 AM (This post was last modified: 09-09-2016 09:41 AM by Jeronimo034.)
Ja saradjujem vec 6 godina sa stranom firmom. Radi se o vrlo ozbiljnim ciframa jer su tu i plate ljudi koji rade kod mene. Otvorio sam firmu, pausalac sam i mogu da imam prihod kao gore sto sam naveo do 6 mill dinara i da me ne oporezuju dodatno. Imam odlicnog knjigovodju koji radi sa mnogo jakih firmi, i kada sam skoro poceo da se mlatim sa IM obavio sam konsultacije sa njim. Bitno je da novac ide na racun firme i mirni ste. Prilikom prve uplate npr. od YT iz banke vas pozivaju da im date izjavu odakle je novac i posle toga vas niko ne dira za tu uplatu odnosno za tog uplatioca.
Sustina je :
-ne preci 6 mil dinara
-placas doprinose oko 19500 din (u sta je uracunato sve , penziono, zdravstveno, osiguranje za slucaj gubitka posla itd)
-otvaras pausalnu radnju

Ovo vam je moje iskustvo koje radi vec duzi niz godina bez ikakvih problema sa zakonom i potpuno je BELO poslovanje. Sve u okviru zakona sa najminimalnijim izdacima odnosno porezima.
E ako se predje 6 mil dinara, onda na to ide dodatni porez i on je veliki koliko se secam. Ja do sada nisam prelazio, uvek ka tempiram da budem tu oko granice da ne bi placao ekstra porez.

Vidim da pisete da za fizicka lica postoji neki limit do kog se ne placa porez. To odmah da vam kazem da nije tacno, vec se porez placa na svaki priliv ostvaren radom. To znam jer imam 20tak ljudi koji rade u mojoj firmi i dugo smo trazili modele za placanje doprinosa za njihove zarade. Postoji vise nacina oporezivanja koji su podeljeni u razlicite kategorije.
Konkretno za tvoj slucaj gde si ti freelancer porez je 65% sto je nenormalno mnogo...

P.S.
Ovo sto si procitao do sada su nasa iskustva. Svakako treba da odes kod strucnog lica jer se stvari iz godine u godinu menjaju, i trebalo bi da imas svog licnog savetnika koji prati sve promene i izvestava te o tome. Za ovih nekoliko godina koliko ja radim par puta je bilo promena. Nadji dobrog knjigovodju koji prati desavanja. Ako vec imas mesecni prihod od 1k eura 50 eura mesecno za knjigovodju nije puno a bices miran.

09-09-2016, 01:15 PM (This post was last modified: 09-09-2016 01:15 PM by Jeronimo034.)
Sablonski ide, samo pecatiram i potpisem i predam sa zahtevom za otkup deviza. To mi knjigovodja posalje, ja odstampam i to je to. I u roku od dva sata su mi sredstva raspoloziva. Inace banka Intesa je u pitanju.

10-09-2016, 09:29 PM
Ne bih voleo da me shvatis pogresno, ali nemoj da siris dezinformacije i kojekakve nebulozne izjave po pitanju poreza za fizicka lica, jednostavno ne znam kako drugacije da odgovorim jer mi mnogo bode oci ovo dole napisano "Konkretno za tvoj slucaj gde si ti freelancer porez je 65% sto je nenormalno mnogo...".
Ovo jednostavno nije tacno i kraj. Zaista smatram da je bezobrazno sa tvoje strane savetovati nekog sa nekim nebuloznim ciframa koje svakako nisu merodavne. A drugar otvarac ove teme je do sada mogao da nadje bar 5 ozbiljnih knjigovodstvenih agencija i da cuje informacije iz prve ruke.
Generalno cela ova diskusija oko placanja poreza po meni nije prikladna za polemisanje ovako javno na nekom forumu gde svako vrlo lako moze doci i pogledati napisano, dal' ste sigurno da se mozda nece naci neki zlobni cika finansijki inspektor koji ne ceslja ovakve sadrzaje ?
10-09-2016, 10:22 PM
Ja sam napisao sta sam imao. A ti decka slobodno gurni i kriminal jer neplacanje poreza je kriminal. Imam firmu vec dosta dugo i znam sta sme a sta ne.
Svaki prihod ostvaren radom se oporezuje. To ce ti svaki ozbiljan knjigovodja reci. Kao sto sam i rekao postoje kategorije i procenat varira.
P.S. nacin komunikacije ti je odlican... Nauci da komuniciras sa ljudima i da postujes tudja misljenja i stavove iako se on ne poklapaju sa tvojim. Kod normalnih ljudi se to zove diskusija a kolimo vidim kod tebe ukoliko sagovornik nema isti stav to je svadja...
Ja se iskljucujem.iz ove teme. Rekao sam sta sam imao i to je to.

10-09-2016, 10:48 PM
Kontaktirao sam knjigovodju koji se bavi bas ovim i on mi je rekao ako bih imao vecu zaradu da mi se najvise isplati da otvorim firmu i da placam oko 150-200 evra pausalno i da bi to trebalo da resi sve zakonske probleme.
11-09-2016, 05:04 PM (This post was last modified: 11-09-2016 05:05 PM by K1z4.)
Svaki iole ozbiljan knjigovodja ce pomoci svom klijentu da unutar pravno legalnih zakona obezbedi klijentu sto manje rashode, od toga koliko je neki knjigovodja uspesan zavisi koliko radnog iskustva ima iza sebe.
Neko ko savetuje klijenta da placa nesto sto pravno zakonom nije regulisano, je nista drugo nego totalni amaterizam.
Ici linijom manjeg otpora i raditi onako kako je najbrze i najjednostavnije je postala ustaljena fraza koja najbolje opisuje rad nas Balkanaca. Tako da me ni najmanje ne cudi sto raspolazes sa takvom ne proverenom informacijom.
Niko ovde ne gura nikog u kriminalne vode, fino sam gore napisao u kakvoj sam situaciji bio i neka moja iskustva u poslednjih nekoliko godina.
Takodje sam rekao da je potrebna konsultacija sa nekim dobrim knjigovodjom, a ne citati kojekakve gluposti po raznim blogovima,forumima itd.
21-10-2016, 03:50 PM (This post was last modified: 21-10-2016 03:51 PM by feniks.)
Procitao sam sve vase postove, ali jedna stvar mi nije jasna.
Ljudi koji su usli u te "ciste" vode da tako kazem, imaju cisto stanje u poslovanju, pa je mozda bilo lakse sve to resiti sa knjigovodjom.

A sta cemo sa sledecim hipotetickim primerom ? :

Ako neko radi honorarno, pa ima 50 000$ mesecnog obrta kroz svoje racune koje su na ime fizickog lica.
Dakle, 50 000$ prodje kroz njegove razlicite racune (Paypal, Paxum, Payoneer....)
Od tih 50 000$ taj isti covek honorarno placa 50 drugih ljudi koji rade neke poslove za njega i to sve ga kosta 40 000$. Transakcije sa tih 50 ljudi su internog karaktera i ne mogu se prikazati kroz bilo kakve knjige ili platni promet.
Dakle, ostaje cista zarada od 10 000$.

Kako to objasniti bilo kom knjigovodji, a da ne govorimo poreskoj ?

Kako im objasniti da zarada nije tih 50 000$, vec "samo" 10 000$ ?!

Mislim da je najgore od svega sto ovde postoji volja ljudi da svoj biznis legalizuju kako bi mirno spavali, ali je drzavni aparat toliko los da se tu ne mogu nikako pohvatati konci.
Mislim da sa ovakvim situacijama na kraj ne mogu da izadju i mnogo ozbiljnije drzave jer je internet poslovanje u ogromnom delu u sivoj zoni.

Neki od vas ovde imaju cistu situaciju "crno na belo" i lako ma je bilo da udju u bele vode, ali veliki broj ljudi ima poteskoce jer je neke stvari nemoguce razgraniciti.

U primeru koji sam naveo, poreska bi morala da dozvoli da taj covek dokaze koji deo tog obrta su njegovi rashodi, a to je tehnicki jako tesko i nerelevantno sa pravne strane.

Mislim da je vrlo lose sto ovde koristimo reci "legalno" i "nelegalno" jer niko ovde nije kriminalac, vec je bezbroj rupa u zakonima naterao ljude da se nadju u situaciji koja je konfruzna za obe strane.

Nemojte mi samo reci da je taj covek sam kriv sto je zajedno sa svojih 50 ljudi u sivoj zoni.
90% sajtova su u sivoj zoni i niko me nece ubediti da je svaki profitabilan domen na internetu 100% uveden u legalne tokove.

Jednostavno, rupa je previse i ne znam koji je najbolji savet koji treba dati sebi, pa onda i drugima.
Thanks given by (1): zeraprinc
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  davanja drzavi na adsense zaradu (Hrvatska) markot9 5 4,050 25-11-2015 10:30 AM
Last Post: Raymond
  Kada plaćate porez Državi kao fizičko lice ako poslujete preko interneta? (Srbija) JelenaM 5 5,180 28-10-2014 08:25 AM
Last Post: aleksej
Rolleyes Porez na internet zaradu SergeiBarracuda 8 9,551 30-01-2014 12:24 PM
Last Post: Davor Bomestar
  Kako prebaciti zaradu sa freelance portala na firmu? VoyageGirl 1 1,811 25-10-2013 12:21 AM
Last Post: benkovic750
Cool Raditi legalno al plaćati najmanji mogući porez benlinus 13 15,479 03-05-2013 02:30 PM
Last Post: benlinus
  Porez na google reklama adsense/affilate... KAVAhr 1 3,107 04-04-2013 07:59 PM
Last Post: aleksej
Smil42c642f95f382 Porez za fizicka lica DavidVictor 7 11,496 14-01-2012 05:34 PM
Last Post: edolegenda

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)