Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Registracija web stranice - početnik
» Molim iskusne korisnike da pomognu
19-06-2016, 02:57 PM
Registracija web stranice - početnik
Počeo sam učiti html i css i savladao sam osnove zahvaljujući internet tutorijalima. Sada bih želio otvoriti svoju web stranicu na fazon novosti/vijesti iz svijeta/zanimljivosti i sl. (jer mi je cilj internet zarada) i imam nekoliko nedoumica vezanih za istu:
1. Da li mogu koristiti "free web templates" za kostur svoje stranice, naravno uz prijevod menija i tekstova na naš jezik, izradu vlastiti podstranica, itd, itd. Interesuje me "problem" autorskih prava, ako ga uopće ima...
2. Šta mi je potrebno za registraciju domene i hostinga? Po mogućnosti bih volio da bude .ba (jer sam iz BiH), .net ili eventualno .com
3. Malo sam guglao o prethodnom pitanju i našao neki sajt gdje je .com domena jeftinija čak 40 KM od .ba. Zašto je to tako? .com mi ipak zvuči više svjetski, bilo bi logično da je obrnuto, u čemu je fazon Smile
4. Kada napravim svoj web spreman za lansiranje na internet u kom programu mogu updateovati novosti
5. Kada registrujem domenu i hosting, da li je to jedini trošak koji plaćam na godišnjoj osnovi (npr. neki paket od 99 KM) ili plaćam i neku mjesečnu "članarinu" (ili kako se već zove)

P.S. Nije mi previše bitno da prođem jeftinije, koliko mi je bitno da dobijem kvalitet i dobre mogućnosti svoje web stranice, podške hostinga itd, a opet s druge strane lijepo bi bilo da dobije best buy.

Hvala unaprijed svima na odgovorima, početnik sam u ovom segmentu i zaista su mi neophodni savjeti iskusnijih korisnika da ne lutam bezveze mjesecima u internet vasioni Biggrin Biggrin.
VELIKI POZDRAV ZA SVE!!!
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
19-06-2016, 05:15 PM
RE: Registracija web stranice - početnik
E ovako Terminatorx,

1. Ako mislim na stvari puput "WIX" definitivno NE.Najbolja stvar za sajt sa Novostima,vijesti i takve stvari ti je da koristis WORDPRESS...99% sajtova koje vidis na facebook ( za sportske novosti , zanimljivosti) koriste WORDPRESS najlaksi je i mozes da ubacas PLUGIN-ove pomocu I klika , biras teme itd ...Postoji puno tema koje su besplatne i sve dok ne brises ime autora mislim da ne KRSIS AUTORSKA PRAVA...

2. DA bi zakupio domen i prostor potreban ti je hosting , zato ti preporucujem kad vec zelis .ba domen da posjetis
http://www.internetzarada.org/showthread.php?tid=13671

3. Na to pitanje ti bas ne bih umio odgovorit , ali npr na ARVIXE hosting mislim da je .ba jeftiniji ...

4.Ako budes koristio WORDPRESS onda sve to mozes da radis u WORDPRESS i sve je JEDNOSTAVNO !!! , a vec budes zelio da sam pravis website vidim da znas html i css bice ti potrebno da jos naucis "samo" :
Bootstrap ( izgled , optimizacija za uredjaje i jos mnogo toga , ali ako dobro znas html i css brzo ces ga savladat)
JavaScript ( client side , PUNOO framework-ova koji ti mogu pomoci da sa manje koda napravis mnogo , isto tako framework kao sto je jQuery ce ti pomoc oko animacija i samog izgleda)
PHP (e ovo ti je serverside , slican je kao JavaScript samo sto ti daje mogucnosti da tvoji podaci "ostanu" na server , nakon sto predjes odredjeni broj lekcija trebao bi da pocnes da ga mijesas sa SQL-om odnosno da pravis baze, i za to ti predlazem da skines XAMPP )
SQL ( Obavezno da naucis , mozes naucit za jedan dan )
Ali da ne bi sve ovo ucio jednostavno mozes da koristis WORDPRESS Biggrin
5. Jednom kada platis to je to , jedino troskovi za MARKETING ...

Ako zelis mogu ti pomoci u PROJEKTU.

Isto tako posalji PM ako ti je nesto nejasno ,ali nadam se da sam ti makar MALO priblizio , siguran sam da ima ovdje neko ko ce ti ovo sve bolje objasnit
19-06-2016, 05:50 PM
Wordpress instaliras i neku free temu, izmenis je ako zelis i to je to. Ili platis 40-ak $ za premium.
Za domen i hosting bi ti preporucio da kod Namecheap registrujes com domen i uzmes najjeftinij shared hosting paket.

Ali savet za pocetak, zapitaj se da li imas gde da reklamiras te vesti
Find all posts by this user
23-06-2016, 12:16 AM
Hvala vam puno na odgovorima.
@deco20
1. Mislim npr. na ovu stranicu wwwfree-css.com/free-css-templates, dakle downloadujem taj folder i onda mijenjam html i css prema vlastitim potrebama Smile
Prvi put čujem od tebe za taj Wix, i sada sam vidio o čemu se radi. Puno lakše bi bilo sa njim, ali zašto on ne može?
Možeš li mi pojasniti ovu rečenicu "Postoji puno tema koje su besplatne i sve dok ne brises ime autora mislim da ne KRSIS AUTORSKA PRAVA..."?
Ovo se opet vezuje za ovu free-css stranicu. Kako autor može znati da sam uzeo njegov template, koji bih ja naravno izmijenio u css-u da ne bude baš ofirna kopija, jer ima mnogo sličnih stranica? Na osnovu nečega što kodira u htmlu ili???
P.S. Kao što sam napisao u prvom postu, savladao sam osnove zahvaljujući internet tutorijalima, to su stranice tipa W3schools ili youtube tutorijali. Ima li neko preporuku za još bolje i brže učenje i savladavanje html-a, jer sam vidio da je jako tražen kako u svijetu tako i na freelance sajtovima, a želio bih i na taj način zaraditi Biggrin.
Hvala za izdvojeno vrijeme
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Pravljenje sajta - pocetnik volimdaucim 1 1,375 17-09-2017 05:42 PM
Last Post: AdSense
  Registracija domena na 1and1 ziba 15 3,123 24-03-2016 09:48 PM
Last Post: Gadafi
  Registracija domena SMS-om iz Srbije IchigoSRB 5 2,438 05-01-2014 01:11 AM
Last Post: IchigoSRB
  Registracija .rs domena cfire 3 1,838 16-10-2013 07:38 AM
Last Post: Sceko
  Registracija Domene (moguci problemi)? ps3 9 3,483 12-11-2012 06:36 PM
Last Post: kreativnost
  Registracija .ru domene mbajric 0 1,330 19-07-2012 11:28 AM
Last Post: mbajric
  godaddy web hosting - pocetnik pomoc hitno!! nesim 8 2,935 21-03-2012 12:49 PM
Last Post: nesim
  Besplatna pre-registracija .FREE domena Winglet 6 2,896 01-12-2010 04:54 PM
Last Post: Jokja

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)