Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automoto magazin-pitanja.
29-02-2016, 12:21 PM (This post was last modified: 29-02-2016 12:25 PM by Perky.)
Automoto magazin-pitanja.
Pozdrav ekipa, nadam se da sam pogodio pod forum za ovu temu.

Dakle, dogovorio sam se sa jednim vlasnikom velikog broja facebook stranica pokretanje magazina o automobilima. Fanovi su oko 60% Nijemci, a ukupno 95% stranici-naši su u zanemarivom iznosu. Pošto do sada nisam radio ovu temu, imam nekoliko pitanja na koja bi volio da mi odgovore kolege koji su radili nešto slično.

S velikom posjetom na stranici, predpostavljam da se povećava rizik od kažnjavanja ukoliko se rade nezakonite stvari - tipa prava na slike i na tekstove?
- Postoji li neka web stranica sa free slikama za dowenload i korištenje? Ukoliko ne postoji free, gdje je najpovoljnije?
- Kako stupiti u kontakt sa autorima nekih velikih automoto stranica, za dogovor oko mogućnosti kopiranja njihovih tekstova?
- Ukoliko se njihov tekst kopira bez suglasnosti, te se izmjeni 20-30% teksta prije postavljanja na stranicu - da li je to i dalje kršenje prava i mogu li oni dokazati da je tekst njihov?

2. Ukoliko dođe do nekih većih iznosa zarade, što je poprilično realno s obzirom na broj fanova fb stranica koje ću imati na raspolaganju, koliko se riskatno igrati s državom i ne plaćati PDV na tu zaradu?

3. Prava na slike automobila?! Primjetio sam da nitko i nigdje ne navodi odakle mu slika nekog novog automobila o kojem piše članak?

Eto, nadam se da će iskusnije kolege uspjeti odgovoriti na barem dio pitanja... unaprijed hvala svima Smile

Izrađujem web stranice
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
02-03-2016, 12:13 AM
RE: Automoto magazin-pitanja.
Quote:- Postoji li neka web stranica sa free slikama za dowenload i korištenje? Ukoliko ne postoji free, gdje je najpovoljnije?

Najbolje je da potražiš na offijalnom sajtu određene marke/modela. Ozbiljnije firme i sajtovi imaju PRESS odeljak gde se nalaze slike visoke rezolucije, tehnički podaci o njihovim aktuelnim modelima i svašta nešto što ti kao novinar možeš da iskoristiš za svoj tekst bez bojazni o kršenju autorskih prava i ostalog.

Pored toga ono što meni pada na pamet je Flickr sa filterom koji se odnosi na slike koje možeš koristiti i na komercijalnim projektima. Tu takođe možeš naći dosta toga a da možeš legalno koristiti na sajtu komercijalne prirode.

Quote:- Kako stupiti u kontakt sa autorima nekih velikih automoto stranica, za dogovor oko mogućnosti kopiranja njihovih tekstova?

Najjednostavnije je preko njihove kontakt forme ili kontakt e-mail adrese. Verujem da je ima svaki iole ozbiljniji websajt, pa tako i te sa kojih nameravaš da preuzimaš tekstove.

Možeš da preuzmeš i bez pitanja, ali da OBAVEZNO pri dnu ostaviš link artikla koji si prekopirao uz napomenu: Preuzeto sa:. Verovatno se većina neće buniti, ukoliko se javi vlasnik teksta/sajta da si povredio autorska prava, lepo skloniš i nemaš većih problema.

Quote:- Ukoliko se njihov tekst kopira bez suglasnosti, te se izmjeni 20-30% teksta prije postavljanja na stranicu - da li je to i dalje kršenje prava i mogu li oni dokazati da je tekst njihov?

Zavisi kako se izmeni. Da li u tih 30% računaš promenu dva pasusa, ili svaku rečenicu za 30%. Generalno mogu uvideti da je tekst sličan, ali nije tako jednostavno dokazati da je ukraden, pa bi prilikom eventualnog spora trebao i sudski veštak, a sve to se neće dogoditi zbog jednog teksta. Inače ako ukradeš neke detalje iz njegovog teksta koji su javno dostupni ne možeš imati problema.

Quote:2. Ukoliko dođe do nekih većih iznosa zarade, što je poprilično realno s obzirom na broj fanova fb stranica koje ću imati na raspolaganju, koliko se riskatno igrati s državom i ne plaćati PDV na tu zaradu?

Zavisi koji je iznos u pitanju. Ako je neki veći kao što planiraš nećeš uspeti da se igraš sa državom sve i da hoćeš. Naćiće oni tebe ako se ti sam ne pojaviš u poreskoj upravi. Svima je teško da odvoje od zarade, ali ako će već biti veća zarada, platiš deo i ostalo trošiš spokojno.

Quote:3. Prava na slike automobila?! Primjetio sam da nitko i nigdje ne navodi odakle mu slika nekog novog automobila o kojem piše članak?

Kao što sam već rekao to je najverovatnije iz Press arhive koja je dostupna za novinare. Nema potrebe da navodi odakle je, jer je postavljeno iz tog razloga, da besplatno preuzimaju novinari.
Thanks given by (1): Perky
02-03-2016, 02:00 AM
RE: Automoto magazin-pitanja.
Veliko hvala na pomoći ! Odgovorio si mi praktički na sve što me zanimalo .

Inače, kontaktirao sam jedan veći magazin i nisu mi dopustili bilo kakvo kopiranje tekstova. Eventualno citiranje pojedinih djelova teksta uz navedeni njihov link.

Izrađujem web stranice
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Zakonska pitanja oko web stranice denza258 12 5,127 03-03-2017 07:48 PM
Last Post: GeorgeSwoft

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)