Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da li ste koristili ili koristite CDN (Content delivery network)?
26-10-2015, 09:39 PM (This post was last modified: 26-10-2015 09:41 PM by flex202.)
Da li ste koristili ili koristite CDN (Content delivery network)?
Imam sajt sa vijestima koji mjesečno ima do 1.95 miliona pregleda, odnosno oko 60k dnevno a koji je hostovan kod https://coolicehost.com na sledećem paketu

[Image: pHuI9lf.png?1]

Uradio sam optimizaciju koliko sam mogao, koristim W3 Total Cache za Wordpress sa OP CODE cache: APC. Sajt je online čitavo vrijeme i nemam problema ni sa velikim brojem posjetioca istovremeno (oko 700 u jednom trenutku kada sam slučajno gledao Google Analytic, što nije loše).

Ono što je meni smetalo jeste učitavanje stranica koje je bilo u prosjeku 15-tak sekundi, s obzirom da 80% dolazi sa mobilnih uređaja izgleda previše(barem meni) kada treba čekati toliko da se stranica učita.

Prije par dana sam počeo koristiti https://www.cloudflare.com/ u kombinaciji sa https://www.maxcdn.com/ i vrijeme učitavanja je sa 15 sekundi spalo na 6 sekundi.

[Image: grbp7uC.png?1]

Ono što mene zanima je da li ste koristili ili trenutno koristiti neki drugi CDN (da nije MaxCDN) prvenstveno zbog cijene, jer želim smanjiti troškove ako je moguće? :-)
Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
26-10-2015, 10:35 PM (This post was last modified: 26-10-2015 10:46 PM by Jokja.)
RE: Da li ste koristili ili koristite CDN (Content delivery network)?
Ja plaćam kod Plus Hostinga 1TB 6.358 Din. Po svemu sudeći slična je cena. Dobri su ti rezultati, ništa ja tu ne bi menjao Smile

Send this user an email Find all posts by this user
26-10-2015, 10:38 PM (This post was last modified: 26-10-2015 10:39 PM by flex202.)
(26-10-2015 10:35 PM)Jokja Wrote:  Ja plaćam kod Plus Hostinga 1TB 6.358 Din. Po svemu sudeći slična je cena. Dobri su ti rezultati, ništa ja tu ne bi menjao Smile

Reultati jesu dobri ali meni treba neki povoljniji CDN kako bi ostali ovakvi rezultati inače ću raditi samo da platim troškove za hosting i taj CDN Biggrin

35 EUR hosting +20$ CloudFlare(mada možda može proći i sa besplatnom verzijom) + ko zna koliko za ovaj MaxCDN
26-10-2015, 10:46 PM
S obzirom da imaš CDN, ako je sve podešeno pravilno, trebalo bi da ti se puno manje troši bandvidth hostinga. Ja držim sajtove sa posetom od preko 30.000 dnevno na najobičnijem shared hostingu.

26-10-2015, 11:15 PM
(26-10-2015 10:46 PM)Jokja Wrote:  S obzirom da imaš CDN, ako je sve podešeno pravilno, trebalo bi da ti se puno manje troši bandvidth hostinga. Ja držim sajtove sa posetom od preko 30.000 dnevno na najobičnijem shared hostingu.

Da ali kakav je sajt u pitanju, koliko ima dodataka, slika itd?
27-10-2015, 09:14 AM (This post was last modified: 27-10-2015 09:22 AM by Jokja.)
Reč je o više sajtova. Svaki sajt ima od 15-20 dodataka i u proseku po 2 slike po postu. Sve slike koje stavljam smanjim na 50-tak kilobajta. Ako je sajt preveliki, možba bi mogao da ga podeliš na dva, pa kupiš dva shared paketa. Ja sam neke članke prebacivao sa jednog sajta koji je bio prevleki na drugi, a još plus većina poseta na mojim sajtovima je sa Google, tebi ako je poseta sa FB to ti je mnogo jednostavnije da izvedeš. Koliko imaš postova na sajtu?

27-10-2015, 09:25 AM (This post was last modified: 27-10-2015 09:28 AM by flex202.)
(27-10-2015 09:14 AM)Jokja Wrote:  Reč je o više sajtova. Svaki sajt ima od 15-20 dodataka i u proseku po 2 slike po postu. Sve slike koje stavljam smanjim na 50-tak kilobajta.

To je kod tebe dobro, ako nisu velike stranice.I ja sam optimizovao slike ali ima ih dosta ovih manjih(preporucene vesti, vesti iz drugih kategorija a svaka ima malu slicicu) pa bude od 2 do 5MB po stranici. Dodatke sam smanjio na minimum i imam trenutno 8 najpotrebnijih, ispod toga ne mogu.Sto se tice potrosnje to je u prosjeku malo manje ispod 2TB, nista manje nebi bilo ni sa CDN-om jer servira sve fajlove, osim ako bih nesto servirao sa hostinga a ostalo sa CDN-om pa da na taj nacin smanjim trosak.

Ima oko 9000 clanaka, nebih dva hostinga da koristim jer nebih imao nesto od toga, CDN je daleko bolje resenje.
27-10-2015, 09:45 AM (This post was last modified: 27-10-2015 09:45 AM by Jokja.)
Zeznuti su ti veliki sajtovi. Imam i ja jedan veliki sajt i sad muku mučim sa njim. Deo članaka sam prebacio na manje sajtove i time sam delimino rešio problem, ali na kraju sam ipak odustao od daljeg razvoja sajta i fokusirao se na manje.

27-10-2015, 09:59 AM
Meni je samo problem brzina ucitavanja sajta, bez CDN-a to je bilo oko 15 i vise sekundi, sada duplo manje sto je velika razlika.Niko ne voli spore sajtove.Ako ne nadjem odgovarajuci CDN mislio sam da slike serviram sa hostinga a sve ostale fajlove sa CDN-a, tako bi bilo jeftinije dosta mada nebi bio efekat kao sada.
27-10-2015, 10:08 AM
Neće ti vrediti puno CDN ako slike idu preko hosta, jer slike ti i jesu glavni problem. Koju temu koristiš? Tema isto može jako puno da utiče na brzinu sajta. Smanji malo widgete u levoj ili desnoj koloni.

27-10-2015, 10:21 AM (This post was last modified: 27-10-2015 10:24 AM by flex202.)
(27-10-2015 10:08 AM)Jokja Wrote:  Neće ti vrediti puno CDN ako slike idu preko hosta, jer slike ti i jesu glavni problem. Koju temu koristiš? Tema isto može jako puno da utiče na brzinu sajta. Smanji malo widgete u levoj ili desnoj koloni.

Tema je ekstra odradjena
http://themeforest.net/item/newspaper/5489609

Imam jedan sidebar sa 3-4 widzeta koji prikazuju najnovije clanke iz odredjenih kategorija.

Slazem se da su slike problem ali isto tako nista manji problem nije javascript, css i takvi fajlovi koji uspore sajt, npr social shares dodaci mogu usporiti sajt dosta, ja juce zamjenio AddThis dodatak sa social shares koji tema ima ugradjen i odmah se osjetila razlika, naravno na bolje.

Tu su i Google oglasi(3 jedinice), zatim adnow oglasi(2 oglasa) i etarget oglas na youtube snimcima sto pretpostavljam usporava ucitavanje stranica ali na to ne mogu uticati.
27-10-2015, 10:51 AM
Da, javskripte i slike najviše znaju da zezaju stvar. Dobra je ovo tema, ne bi je menjao. Ostaje ti jednino da poisključivaš sve što misliš da ti nije potrebno, pa ako to ne pomaže ne gine ti CDN. Ili možda da probaš da promeniš hosting. Možda će se na nekom drugom hostu sajt bolje učitavati.

Vidim da tema ima 1.5 mb, a kod tebe je preko 3 mb. Sigurno imaš nešto što bi mogao da isključiš. https://gtmetrix.com/reports/themeforest.net/0ONJz3o5

27-10-2015, 12:20 PM
Nemam vise sta iskljuciti :-)

Mozda da pokusam neki server kod http://www.soyoustart.com/ie/ ali prvo cu da vidim kako ce ici ovako sa CDN-om.
27-10-2015, 12:43 PM (This post was last modified: 27-10-2015 12:49 PM by Jokja.)
Probaj za početak da vidiš da nije problem u javaskriptama ili slikama. Ja sam ranije koristio jednu temu sa kojom sam muku mučio, a najveći problem su bile javaskripte. Mada ova tvoja tema super mi izgleda. Ako nije problem do sajta onda je do hostinga. Mada treba biti realan, 60.000 poseta je i više nego ozbiljna brojka, pa nije nu čudu da sajt radi kako radi. Za takav sajt treba ti ozbiljan server ili moraš prebaciti deo saobraćaja na CDN. Ali kako god da okreneš teško da ćeš proći jeftinije.

Ili možeš da probaš Amazon S3. Nisam nikad to probao, ali razmišljao sam ranije o tome kad sam imao sličan problem kao ti sada.
https://aws.amazon.com/s3/pricing/
https://wordpress.org/plugins/amazon-s3-and-cloudfront/

Thanks given by (1): flex202
27-10-2015, 12:51 PM (This post was last modified: 27-10-2015 12:59 PM by otr..)
Server ti neće puno pomoći ako ga ne znaš optimizovati Smile Predpostavljam da koristiš Apache kao web server, damo da su ti default podešavanja na apache-u i mysqlu, koristiš standardni php hendler i server ti je odmah opterećen.

Pokušaj da koristiš nginx ispred apache-a za serviranje statičkog sadržaja ili podesi Varnish.

Sama konfiguracija gore navedenog servera (coolicehost-a ili kakoveć) bi mogla komotno servirati mnogo više posjetilaca u trenutku sa normalnim page loadom uz fino podešen server.

EDIT: Da dodam, Cloudflare besplatna verzija bi ti sasvim normalno radila, a osjetio bi bar 20% manju potrošnju bandwidtha na originalnom serveru ukoliko imaš uključen 'cloudflare' tunel.

Nije uvek solucija u kupovini novog servera Smile
27-10-2015, 06:38 PM (This post was last modified: 27-10-2015 09:06 PM by flex202.)
@Jokja

Mislim da nije do teme, prije da će biti do nekih drugih stvari poput dodataka ili slika. Hosting je odličan, CPU Usage je u prosjeku 15% za 3 CPU Core koliko imam na raspolaganju a iskorištenost RAM memorije do 500MB od 3GB ukupno, što opet znači da je problem do sajta. Kao što sam pisao gore meni sajt radi OK na ovom hostingu, problem je samo u brzini učitavanja koju želim da smanjim a to sam uspio sa ovim CDN-om. O dedicated serveru sam razmišljao ali tek kad bude barem 100 000 pregleda dnevno..

Gledao sam taj Amazon S3 nekad prije, cijene su iste kao kod MaxCDN-a.

@otr.

Ovako piše na njihovom sajtu:

Based on Cloud Linux, LiteSpeed Enterprise Webserver, LSCache & cPanel
High Reource Alloance Web Hosting

Our hybrid hosting plans give you the opportunity to benefit from an ultra fast LiteSpeed Webserver + Private Cache Architecture.

Možda je problem u tome što koristim keširanje sa W3 Total Cache a oni već imaju neko keširanje na serveru pa dolazi do konflikta? Sad ću da im pošaljem email..

Ovo je lista dodataka koje koristim na sajtu:

Google XML Sitemaps
Imsanity
Quick Adsense
tagDiv Speed Booster
W3 Total Cache
WPBakery Visual Composer
Wpdevart Facebook comments Pro
29-10-2015, 01:26 PM (This post was last modified: 29-10-2015 01:30 PM by flex202.)
Kupio sam dodatak za optimizaciju slika za Wordpress:

Lossless compression and optimization of uploaded images in WordPress. Automatic, reliable, effective.
https://optimus.io/en/

Zatim podesio https://www.keycdn.com jer su povoljniji od MaxCDN-a kojeg sam prvo probao, rezulatat je isti samo što će račun biti manji. Nadam se :-)

[Image: xCB18Ju.png?1]
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Da li se mora koristit neki Content Management ? Arnel5 4 2,323 30-01-2016 10:47 PM
Last Post: Arnel5
  Jeste li koristili .ME domenu? LeonMak 8 3,039 26-02-2012 09:31 PM
Last Post: LeonMak

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)