Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ebay placanje carine i pdv u Srbiji
17-04-2015, 09:47 PM (This post was last modified: 18-04-2015 02:47 PM by Igor Tomić.)
ebay placanje carine i pdv u Srbiji
interesuje me kako funkcionise placanje carine i pdv-a u srbiji?
da li postoje neke cake da se izbegne placanje carine i pdv-a?
koliko paket moze da ceka pre nego sto se plate dazbine,i podigne?
ako ja kupim telefon za 30 dolara i platim transport 15 to je 45 dolara,da li podlezem placanju carine,jer sam citao negde da posiljke ispod 50 evra ne spadaju pod placanje.da li je to istina i kako funkcionise.imam mnogo pitanja ali cu se zaustaviti na ovome.
ako nemate nista pametno da kazete ne trosite moje i vase vreme. To_clue
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
18-04-2015, 08:29 AM
RE: ebay
sad mi palo na pamet,posto ovi nasi carinici navodno ne carine pakete ispod 50 evra.
da li je moguce da ja recimo kupcu platim unapred postarinu i kazem mu da "turi" na paket da je postarina besplatnna? samim tim ukupna cena paketa ce se smanjiti drasticno i ja ne moram da brinem za carinu?
18-04-2015, 04:55 PM
RE: ebay
(18-04-2015 08:29 AM)Hitsugaya Wrote:  sad mi palo na pamet,posto ovi nasi carinici navodno ne carine pakete ispod 50 evra.
da li je moguce da ja recimo kupcu platim unapred postarinu i kazem mu da "turi" na paket da je postarina besplatnna? samim tim ukupna cena paketa ce se smanjiti drasticno i ja ne moram da brinem za carinu?

Ispod 70e
Thanks given by (1): Hitsugaya
18-04-2015, 05:13 PM
RE: ebay placanje carine i pdv u Srbiji
Pa lepo si rekao, ne cairne ispod 50e ako kupujes robu od pravnog lica i ispod 70e od fizickog, ali u svakom slucaju placas PDV 20% na robu+postarinu. Carina je 10%.

Pored toga sto ces platiti PDV i/ili carinu, imas jos i troskove poste(troskovi naplate za carinu kako su mi rekli) koja se rece od 50din do 300+ dinara, zavisno od cene robe.

Ako je roba manje vrednosti tipa 10$-15$ u vecini slucaja neces ni pdv platiti. Nekada prodju i poslilje koje su 20$ i vise dolara.

This is Your Life And It's Ending One Minute At A Time

Find all posts by this user
18-04-2015, 05:46 PM
(18-04-2015 05:13 PM)mindhunter Wrote:  ali u svakom slucaju placas PDV 20% na robu+postarinu. Carina je 10%.

Kako mislis carina 10%
18-04-2015, 09:26 PM
Carina ima pravo da sama proceni vrednost robe, bez obzira šta je prodavac napisao na paketu. Tu opciju retko koriste, ali povremeno znaju to odraditi.

Takođe se naplaćuje i otvaranje paketa od strane pošte, mislim da je to ono što je mindhunter spomenuo kao dodatne troškove.

Da, naravno da ima caka kako to sve da se izbegne, međutim ovde je na forumu zabranjeno pisati o stvarima koje su u suprotnosti sa zakonom.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
18-04-2015, 09:32 PM (This post was last modified: 18-04-2015 09:47 PM by sunbeach.)
Mislis na trzisnu vrednost robe? Trebalo bi nas koji unosimo devize u zemlju da nagrade a ne oporezivaju.

(18-04-2015 08:29 AM)Hitsugaya Wrote:  sad mi palo na pamet,posto ovi nasi carinici navodno ne carine pakete ispod 50 evra.

Za carinu moras brinuti,evo ti sve ovde objasnjeno http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/...premna+za+"Pejpal".html
19-04-2015, 12:06 AM (This post was last modified: 19-04-2015 12:07 AM by mindhunter.)
Carina ti je 10% ako vrednost robe prelazi 50 eura od pravnog i 70 eura od fizickog lica. Znaci ako je roba ispod tih vednosti nece ti naplatiti carinu koja je 10%. Ali placas PDV koji je 20%.

Znaci ako kupis robu koja je 80e i recimo postarina nek bude 20e , ukupno si platio 100e. Na to prvo ide carina 10% od 100e to je 10e.
Na tako ocarinjenu robu 110e ide sad PDV 20%= 22e, znaci to podize krajnju cenu robe na 132 evra. Znaci u ovom primeru, drzavi dajes 32 evra.

Da si recimo kupio nesto sto kosta 40e i postarinu si platio 9e. Ukupno 49e. Na to ide samo 20% PDV=9.8e. 49e+9.8e=58.8e. Znaci u drugom primeru platio si samo PDV koji je 9.8 e i toliko placas drzavi. Znaci nisu ti ocarinili jer si kupio od pravnog lica i platio si ispod 50e, ali su ti lupili PDV 20%.

Thanks given by (2): sunbeach, Hitsugaya
19-04-2015, 09:08 AM
sto znaci druze da kupio ja nesto za 1 dolar ili 69 svejedno cu morati da platim 20% PDV-a sto je vucic pametni digao u nebesa?
a carinjenje se placa samo ako je paket presao 70 evra?
19-04-2015, 09:38 AM
Nisam nikada kupovao preko Ebay-a, ali znam da nisam placao ni PDV ni carinu ako je vrednost mog paketa ispod 50 evra. U pitanju je sportdirect. Jedini sto sam platio je 14 e DHL.

NUMEROLOGIJA

Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
19-04-2015, 11:29 AM (This post was last modified: 19-04-2015 11:29 AM by Hitsugaya.)
pa da li placam PDV svejedno ili ne? Biggrin
planiram da uzmem mobilni preko Ebay-a pa ne bi da me oderu na carini :<
19-04-2015, 01:56 PM (This post was last modified: 19-04-2015 02:00 PM by mindhunter.)
(19-04-2015 09:08 AM)Hitsugaya Wrote:  sto znaci druze da kupio ja nesto za 1 dolar ili 69 svejedno cu morati da platim 20% PDV-a sto je vucic pametni digao u nebesa?
a carinjenje se placa samo ako je paket presao 70 evra?

Tako bi trebalo po njihovim pravilima.

Ali u praksi zavisi, nije bas tako. Evo bas pre dva dana sam primio paket iz USA 25$ i platio sam PDV na to. Dan pre toga sam primio paket iz Kine koji sam platio sam 25$ i samo su mi prosledili, nista nisam platio, ali to je zbog toga sto je Kinez napisao na paketu 7$.
Pre toga sam isto primio dva paketa iz Kine oba placena po 25$ (kinez napisao 6$ i 10$) i opet su mi samo prosledili.

Znaci na tako neke posiljke manje vrednosti ili kada neko stavi manju cenu nego sto je zapravo placeno, uglavnom do sada nisam placao ni PDV. Cim je veca cena (30e-70e) obavezno lupe PDV, a preko 100 eura obavezno i carina i pdv. Ali opet i to zavisi, nekada i to samo proslede.

Sutra ili prekosutra bih trebao da primim posiljku koju sam platio preko 70 eura (od pravnog lica), pa cu vas obavestiti da li su mi ovaj put naplatili i carinu i pdv

Thanks given by (1): sunbeach
19-04-2015, 02:07 PM
cekam odgovor za tu posiljku od pravnog lica Smile
da li ce to upaliti ako ja kupim od nekog kineza mobilni za 40 dolara recimo a da on napise na paketu 10$ ili manje?
da znam da li da mu kazem da to uradi ili ne,i da li imam nesto da izgubim, jer odkud carinici znaju koliko sam ja platio taj mobilni na ebay-u , msm da nije nezakonito ili nesto tako Smile
19-04-2015, 02:19 PM
Kod nas u Hrvatskoj bez obzira sta pise na koverti, vece pakete ili pisma koja imaju kutiju unutra 95% otvaraju i traze neki dokaz o uplati da se vidi koliko ta stvar kosta i shodno tome obracunavaju namete. Vjerujte mi da je 99% posiljaka iz Kine deklarirano je znatno nize od prave vrijednosti i carinici to znaju, ali fizicki nemaju vremena to sve otvoriti i pregledati, pa kad dobijete skuplju stvar bez nameta, a deklarirano je jeftinije, nije ne carinjena zbog toga, nego jer ste imali srece. Smile

Money can't buy happiness... But somehow it's more comfortable to cry in a BMW than on a bicycle....
Thanks given by (2): Hitsugaya, mindhunter
19-04-2015, 02:21 PM (This post was last modified: 19-04-2015 02:25 PM by mindhunter.)
Rekao ti njima ili ne, Kinez ce da napise manje u svakom slucaju :-).

"Vrednost robe utvrđuje carinski organ u postupku carinjenja. U ovom slučaju carinski organ može da prihvati prijavljenu vrednost robe ali ima i zakonsko pravo da je promeni u cilju dobijanja njene realne vrednosti."

Znaci carinik ima pravo ako posumnja da je vrednost robe veca nego sto pise da carini po nekom svom katalogu, a ti ako mislis da si ostecen mozes da se bunis, izvadis izvod iz banke karticom kojom si platio i/ili Inovice i prosledis im, ali ne smes da primis paket u tom slucaju, odbijes i prosledis. Tako su mi bar rekli kad sam hteo da se bunim pre par godina. Ali ovo mi se samo desilo jednom u zadnjih 10 godina i narucenih 100+ paketa.
(19-04-2015 02:19 PM)djetlic Wrote:  Kod nas u Hrvatskoj bez obzira sta pise na koverti, vece pakete ili pisma koja imaju kutiju unutra 95% otvaraju i traze neki dokaz o uplati da se vidi koliko ta stvar kosta i shodno tome obracunavaju namete. Vjerujte mi da je 99% posiljaka iz Kine deklarirano je znatno nize od prave vrijednosti i carinici to znaju, ali fizicki nemaju vremena to sve otvoriti i pregledati, pa kad dobijete skuplju stvar bez nameta, a deklarirano je jeftinije, nije ne carinjena zbog toga, nego jer ste imali srece. Smile

Da, upravo tako, to sam i pretpostavio, zbog velike kolicine paketa koji stizu svakoga dana, nemaju vremena da to sve pregledaju, pa zato proslede. Ali to se govoto uvek desava sa tim posiljkama iz kine.

Thanks given by (2): sunbeach, Hitsugaya
19-04-2015, 02:27 PM
pa to je odlicno :3
19-04-2015, 04:33 PM (This post was last modified: 19-04-2015 04:55 PM by sunbeach.)
(19-04-2015 02:21 PM)mindhunter Wrote:  Rekao ti njima ili ne, Kinez ce da napise manje u svakom slucaju :-).

Mozda imaju neku racunicu,kod slanja robe.Inace ovo za pdv je isto nerazumno i kao sto je napisao mindhunter nekada naplate pdv a nekada ne,obicno na manje iznose ne naplacuju ali to se kod nasih nikad ne zna.

(19-04-2015 02:21 PM)mindhunter Wrote:  Znaci carinik ima pravo ako posumnja da je vrednost robe veca nego sto pise da carini po nekom svom katalogu, a ti ako mislis da si ostecen mozes da se bunis, izvadis izvod iz banke karticom kojom si platio i/ili Inovice i prosledis im, ali ne smes da primis paket u tom slucaju, odbijes i prosledis. Tako su mi bar rekli kad sam hteo da se bunim pre par godina. Ali ovo mi se samo desilo jednom u zadnjih 10 godina i narucenih 100+ paketa.

Njemu je problem sto ce on platiti 40$ pa ne moze da pokaze iznos jer na iznosu je 40$ a na paketu napisano 10$.
23-04-2015, 11:31 PM
Evo danas sam primio paket, 67 eura, naplatili su mi i carinu i pdv.

23-04-2015, 11:53 PM
Pa da li je paket od fizickog lica ili pravnog lica.
24-04-2015, 01:04 AM
Pravnog. Raspitao sam se malo i o ovim dodatnim troskovima, 45 din je trosak uplate na racun carine, ima jos trosak otvaranja odnosno pregledanja paketa koja kako mi rece sluzbenik zavisi od carinika koji obradjuje paket. Takodje mi je rekao da do pre 6-7 meseci nisu ni naplacivali ni carinu ni pdv. Ovo je delimicno tacno. Naplacivali su i tad, recimo iz USA kad mi stigne paket od 4kg naplate PDV ali ista roba ako stigne u koverti ne naplate nista.

Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  eBay - prodaja proizvoda, postarina i jos po nesto ljubomir28021993 18 5,324 01-02-2018 06:29 PM
Last Post: Lazar023
  Prodavanje meda preko ebay-a midho14 6 2,708 25-11-2015 04:28 PM
Last Post: midho14
  Sajtovi za grupnu kupnju - u Srbiji Rango 3 1,880 22-07-2011 12:02 AM
Last Post: adsenseamater
  placanje preko interneta lavica74 14 5,711 01-07-2010 07:43 PM
Last Post: Davor85

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)