Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zdravstveno osiguranje - freelancing
16-04-2015, 01:54 AM
Zdravstveno osiguranje - freelancing
Pozdrav,

ne mogu naći neki kvalitetan odgovor na ovo pitanje a i zanima me informacja iz prve ruke od vas koji ste već duže vremena u IM/freelance poslovanju.

Uglavnom, nakon srednje upisao sam se na burzu rada no kako sam kasnije upisao fakultet dobio sam zdravstveno i to preko fakulteta. Nakon što sam se ispisao sa fakulteta nisam se javio uopće na burzu nit išta, te koliko sam shvatio izgubio sam pravo na prijavu u HZZO.

Da skratim priču, zanima me kako vi rješavate svoje zdravstveno osiguranje? Znači pitam za vas koji radite samostalno vezano uz IM/freelancing. Koliko sam skužio, morao bih plaćati porez i sve te doprinose da bi imao regularno zdravstveno i sve to - inače ako ne, ništa od toga? Ili ipak postoji neka solucija s kojom ne moram bit prijavljen kao neka vrsta 'obrta' a da si samostalno uplaćujem nekako za zdravstveno osiguranje?

Hvala na pomoći!
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
16-04-2015, 08:50 AM
RE: Zdravstveno osiguranje - freelancing
Nadi nekog da te zaposli pa ti da otkaz nakon 10ak dana, snesi mu troskove i javi na zavod. Ovo sljaka ako si iz RH.

Money can't buy happiness... But somehow it's more comfortable to cry in a BMW than on a bicycle....
16-04-2015, 08:53 AM
Uvijek postoji mogućnost da imaš nekog prijatelja koji ima firmu i koji te može prijavit na dan, dva - pet, deset, a nakon toga otpustit. Od dana kada te otpusti imaš 30 dana da se prijaviš na burzu i HZZO. Naravno, ova solucija će te isto koštat (vjerovatno), ali će barem biti jednokratko.

» Nudim: Linkbuilding exyu forumima (kontakt pm)
» Nudim: Pisanje unikatnih (SEO) članaka (HR) (kontakt pm)
» Nudim: Pisanje opisa igrica, videa, i ostalog (kontakt pm)
16-04-2015, 11:22 AM
Zaboravio sam napomenuti da se ovo se prije masovno radilo, samo u zadnje vrijeme poslodavci se sve manje odlucuju na ovaj potez jer nema vise poticaja ako je bilo skorih otkaza u firmi.

Money can't buy happiness... But somehow it's more comfortable to cry in a BMW than on a bicycle....
16-04-2015, 03:23 PM (This post was last modified: 16-04-2015 03:24 PM by Kapetan Bačvica.)
(16-04-2015 01:54 AM)killfatgetfit Wrote:  Ili ipak postoji neka solucija s kojom ne moram bit prijavljen kao neka vrsta 'obrta' a da si samostalno uplaćujem nekako za zdravstveno osiguranje?

Naravno da ne moraš imati svoj obrt da bi imao osiguranje, ne moraš ni biti zaposlen, to su odvojeni pojmovi. Možeš ništa ne raditi i plaćati sebi zdravstveno osiguranje, i tako biti osiguran (to si pitao). No, to ti neće biti baš jeftino. Sorry
Možeš i učiniti ovako kako ti sugeriraju kolege gore, no tu moraš prvo naći nekoga tko će te zaposliti, a to nije nimalo lako (mislim da to ne može na dan-dva), naravno, sve i da ti snosiš kompletne troškove. Fever

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
16-04-2015, 05:18 PM
Zar vi u Hrvatskoj niste duzni placati zdravstveno kao mi u Srbiji?
16-04-2015, 05:30 PM (This post was last modified: 16-04-2015 05:31 PM by djetlic.)
Nakon zavrsetka skolovanja (srednjoskolskog ili faxa), otkaza, stecaja firme itd. imamo 30 dana da se prijavimo na na HZZO i dobijemo zdrastveno.. Mozemo si i sami placati ali je poprilicno skupo. Naravno, uz zdrastveno mozes si placati dopunsko zdrastveno sa kojim imas jos neke dodatne benificije. Zaposlenim osobama zdrastveno osiguranje placaju poslodavci, a ako zele, dopunsko si mogu platiti sami.

16-04-2015, 05:32 PM (This post was last modified: 16-04-2015 05:34 PM by killfatgetfit.)
(16-04-2015 03:23 PM)Kapetan Bačvica Wrote:  Naravno da ne moraš imati svoj obrt da bi imao osiguranje, ne moraš ni biti zaposlen, to su odvojeni pojmovi. Možeš ništa ne raditi i plaćati sebi zdravstveno osiguranje, i tako biti osiguran (to si pitao). No, to ti neće biti baš jeftino. Sorry

Pa jesi li upućen u to, koliko bi iznosila mjesečno cifra za takvo nešto?
(u Hrvatskoj)

(16-04-2015 05:30 PM)djetlic Wrote:  Nakon zavrsetka skolovanja (srednjoskolskog ili faxa), otkaza, stecaja firme itd. imamo 30 dana da se prijavimo na na HZZO i dobijemo zdrastveno.. Mozemo si i sami placati ali je poprilicno skupo. Naravno, uz zdrastveno mozes si placati dopunsko zdrastveno sa kojim imas jos neke dodatne benificije. Zaposlenim osobama zdrastveno osiguranje placaju poslodavci, a ako zele, dopunsko si mogu platiti sami.

Da, ja nisam u tih 30 dana otišao do burze nit se javljao tamo. Dopunsko je 70kn što nije puno no prvo moram imati zdravstveno da bi si mogao plaćati dopunsko.
16-04-2015, 05:51 PM
(16-04-2015 05:32 PM)killfatgetfit Wrote:  Pa jesi li upućen u to, koliko bi iznosila mjesečno cifra za takvo nešto?
(u Hrvatskoj)

Nisam upućen, nažalost Sorry ali ovo sam našao brzinski na jednom drugom Forumu (post je iz 4/2011)
...treba platit za godinu dana unazad + treba platit prvi mjesec osiguranja sto je sve skupa 5200kn (401kn mjesecno + ako oces dopunsko jos 100kn)

no tebi je vjerojatno najbolja opcija otiću u neku HZZO poslovnicu i izložiti svoj konkretni slučaj, jer je moguće da postoji neka olakšavajuća okolnost koja će ti pristup učiniti jednostavnijim (jeftinijim), a koji mi ne možemo ovdje definirati. Fever

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Preporuka freelancing Amar998 6 1,318 01-03-2018 02:58 AM
Last Post: liquid
Star Freelancing (oDesk.com) objašnjenje od samog početka do prvog novca mafica 30 18,673 05-05-2016 10:59 AM
Last Post: VWolf
  Freelancing admialic 1 1,284 22-01-2016 05:37 PM
Last Post: Perky
  gteamers.com - freelancing website sa dobrim ponudama za posao VWolf 0 941 12-04-2014 10:11 AM
Last Post: VWolf
  Porez na Freelancing? Dorex 2 2,916 12-03-2013 03:12 PM
Last Post: aleksej
  Zarada preko oDesk-a i obvezno zdravstveno Josip7 3 3,237 14-10-2012 03:08 PM
Last Post: Sseo
  Otvoren je novi podforum Freelancing (nezavisni i honorarni poslovi) Davor Bomestar 0 3,456 19-11-2011 11:07 PM
Last Post: Davor Bomestar

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)