Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sardžaj na blogu
09-01-2015, 03:07 PM
sardžaj na blogu
E ovako, počela sam sa blogom pre jedno 3-4nedelje. Imam dilemu oko potpisivanja tekstova. Ne bih da budu pod mojim imenom, bar za neko vreme, jer se bavim pričama o promeni posla i sličnim stvarima. Mada, generalno, kolege i šefovi slabo koriste Internet, ali ne bih zasad širila priču.
Da li je glupo da tekstovi ostanu nepotpisani?

Zatim, fotografije - ako ih preuzmem sa nekog sajta gde je to dozvoljeno, dovoljno je da navedem naziv izvora, ili treba ostaviti i link?

Treće pitanje tiče se tekstova na koje nailazim po netu. O ovim temama kod nas se, generalno, malo piše. Na stranim sajtovima bude baš interesantnih članaka. Da li je dozvoljeno da neki od njih prevedem i postavim, uz navođenje izvora? Ili bi prvo trebalo kontaktirati pisca izvornog teksta i od njega tražiti dozvolu?
Ne planiram da se čitav posao svede na copy/paste, već samo ponešto zanimljivo da podelim na taj način.

Hvala unapred, verujem da će biti još gomila pitanja. Zasad je blog na WP-u, ali planiram u narednim danima da se bakćem sa domenom i hostingom, tu bi moglo da zapne. mada, deluje mi da je ovde već napisano o svakoj mogućoj situaciji i problemu koji bi mogao da se pojavi. Smile
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
09-01-2015, 03:36 PM
RE: sardžaj na blogu
Nije glupo da tekstovi budu nepotpisani ali ako bas neces da bude tvoje ime mozes izmisliti neko ime pod kojim ce tekstovi biti potpisani mada sta god pisala nemoj se tripovati opusteno moze ostati tvoje ime.

Fotografiju preuzmes i ne moras da navedes izvor i naravno ne moras ostaviti link.

Tekstove mozes prevesti sa Engleskog jezika to svi rade, naravno da ne moras traziti dozvolu od pisca, a lep gest bi bio da navedes izvor, mada ni to nije potrebno to jest sad da ti nesto zavisi od toga da li si navela ili ne, ne zavisi.

-Srecno

Najbolja peraja, maske, disalice, oprema i puške za podvodni ribolov.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
09-01-2015, 05:31 PM (This post was last modified: 09-01-2015 05:35 PM by Igor Tomić.)
Ok je da pišeš pod pseudonimom.

Naravno da slike ne možeš tek tako preuzeti, Lakiša, nemoj da širiš dezinformacije. Postoje sajtovi sa kojih se mogu preuzeti slike besplatno i postoje sajtovi sa kojih se mogu preuzeti slike uz navođenje izvora. No, o tome kako lako doći do slika za blog ili sajt pisao sam ovde: http://igortomic.net/7-nacina-kako-doci-...-vas-blog/

Trebala bi da kontaktiraš vlasnike sajtova oko preuzimanja tekstova, bar koliko znam. No, sumnjam da će ti iko zameriti ukoliko je tvoj sajt nekomercijalan, i ukoliko postaviš link ka izvoru. Ako ćeš da radiš po pravilima, a ne cima ti se sajt/autor teksta koji želiš prevesti, možeš uvek citirati/preuzeti deo bilo kog teksta i staviti izvor ka originalu citiranog dela, a ostatak teksta možeš napisati sama. Tako ti onaj deo koji si citirala može "nositi" članak, dok je ostatak teksta tvoje mišljenje i interpretacija tog citiranog dela.

http://igortomic.net
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): marg
09-01-2015, 06:29 PM
(09-01-2015 03:36 PM)Lakisa94 Wrote:  Fotografiju preuzmes i ne moras da navedes izvor i naravno ne moras ostaviti link.

Takođe možete i da kačite nove filmove na YouTube, veoma je unosno. 100% tačno, iditie i probajte. Takođe, u slučaju preuzimanja nečije fotografije ostavite svoje kontakt podatke, jer fotografi jedva čekaju da Vas pozvu i zahvale Vam se što ste izabrali baš njihovu sliku za svoj članak. Neki će Vam čaki i platiti.

Prethodni paragraf je sarkastičan, ako niste shvatili.

(09-01-2015 03:36 PM)Lakisa94 Wrote:  Tekstove mozes prevesti sa Engleskog jezika to svi rade, naravno da ne moras traziti dozvolu od pisca

Drago mi je što u svojoj beskrajnoj mudrosti dozvoljavaš sebi da govoriš u ime drugih i izneseš zaključak poput "svi to rade".

Ali istina nije delako od ovoga što Lakiša govori. Internet je prepun sajtova koji krše etičke norme i vrlo često i sam zakon - i nikoga nije briga. Moj savet svima je da odole lenjosti i da se potrude da učine Net boljim mestom. Par saveta od mene:

1. Izdvojite vreme da potražite takozvane public domain fotografije, da navedete link ka izvoru fotografije ili izdvojite novac da kupite stock fotografije. Ukoliko od teksta dobijate vrednost veću od $5 onda se kupovina stock slike od 0.99 centi isplati i možete je koristiti i u drugim projektima.

Primera radi, tumblr blog https://unsplash.com/ nudi jako dobre HD fotke koje možete da koristite za šta oćete. Na DeviantArt-u imate sekciju Stocks gde možete naći dosta fotki profesionalnih fotografa uz objašnjenje kako da ih koristite. To je obično disclaimer koji govori da ostavite link i da im pustite poruku da ste to uradili.

2. Znate koliko je teško doći do dobre fotke i dobiti dozvolu fotografa? Evo ga moj razgovor sa jednim fotografom iz Novog Sada:

Code:
Ja: Dobar dan Pero, naišao sam na tvoj blog gde imaš galeriju svojih fotografija. Naročito mi se sviđaju one koje si napravio na venčanjima. Trenutno pravim jedan blog o venčanicama i ova fotka (link ka slici) bi mi odlično koristila za novi članak. Da li imam tvoju dozvolu da je koristim - naveo bih tvoj blog kao izvor naravno!

Pera: Mnogo mi je drago da ti se slike sviđaju! Slobodno je koristi - a i u budućnosti mi ne moraš tražiti dozvolu samo navedi link. Da li ti treba veća rezolucija - mogu ti poslati nije mi problem.

3. Ako već prevodite nečiji tekst ostavite link ili navedite izvor. Ne samo da je etički korektno, nego je i dobro za Vaše čitaoce - ceniće Vas više jer im pružate priliku da dodatno istraže informacije.

4. Ali znate šta je još bolje? Da prilikom prevoda tog teksta sami uradite malo istraživanja i dopunite izvorni materijal sa još više korisnih informacija - tako će Vas čitaoci ceniti još više.

Hello there young padawan :)
Thanks given by (2): lord Varg, marg
09-01-2015, 08:43 PM (This post was last modified: 09-01-2015 08:46 PM by sunbeach.)
Sve sto su napisali Tomic i Vandanic je ok,jedino kod prevoda tekstova moram da dodam da zavisi koji tekstovi su u pitanju,ako je npr. ova najnovija vest u vezi terorizma u Parizu ili Dzenifer Lopez i kasper su opet zajedno,razni tutorijali...kako instalirati win 8... onda napises svojim recima i ne moras nikakav izvor da navodis..
09-01-2015, 09:30 PM
Zadnjih 6 godina kacim slike, tekstove, prevedene kopirane nepotpisane, itd i nikad nisam imao ni jedan problem tako da samim tim onda ne znam sto bih morao da pitam ikog ako nikad nisam imao problema, kazem devojci iz licnog iskustva ne prosipam praznu pricu.
Lep pozdrav.

Najbolja peraja, maske, disalice, oprema i puške za podvodni ribolov.
09-01-2015, 10:01 PM
(09-01-2015 09:30 PM)Lakisa94 Wrote:  Zadnjih 6 godina kacim slike, tekstove, prevedene kopirane nepotpisane, itd i nikad nisam imao ni jedan problem tako da samim tim onda ne znam sto bih morao da pitam ikog ako nikad nisam imao problema, kazem devojci iz licnog iskustva ne prosipam praznu pricu.
Lep pozdrav.

Dakle, po tebi je skroz okej uzimati tuđu intelektualnu svojinu i koristiti je za svoj profit? Kul.

Mislim razmisli malo - lopov krade i nikada nema problema - dok ga ne uhvate. To ne znači da je okej što krade, to samo znači da ga nisu uhvatili i nije baš lepo od lopova da savetuje druge da kradu.

Hello there young padawan :)
Thanks given by (2): lord Varg, sunbeach
09-01-2015, 10:05 PM
Sve sto se postavi nesto tudje bez pitanja:tekst,slika,film,muzika,kratak video,bilo sta ... ako nije dozvoljeno da se preuzima i postavlja to je piraterija i mozes biti od strane autora krivicno gonjen e sad to sto si ti imao srece i sto te niko nije za to prijavio to je potpuno nesto drugo ali to ne znaci da je dozvoljeno.
Thanks given by (1): lord Varg
09-01-2015, 11:48 PM
Hvala svima na odgovorima i savetima.
Ne jurim po svaku cenu zaradu od bloga, niti imam neki razrađen plan akcije. Prosto, otkrila sam blogovanje Smile dopalo mi se, i nije mi poenta da radim copy/paste tuđih tekstova.
10-01-2015, 01:14 PM (This post was last modified: 10-01-2015 01:19 PM by Kapetan Bačvica.)
(09-01-2015 11:48 PM)marg Wrote:  Prosto, otkrila sam blogovanje Smile dopalo mi se, i nije mi poenta da radim copy/paste tuđih tekstova.

Super. To je prava stvar.
Moj mali dodatak gornjoj diskusiji (pogotovo ako je riječ o "tvom" svijetu u blogu) je i opcija - korištenja svog foto aparata, ili čak crteža. Ovu sam opciju osobno najčešće i koristio u svojim člancima na Bačvicama. Fever

P.S. Potpisuj se pseudonimom, to je najbolja opcija.

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Najbolji način zarade na blogu od 25k poseta mesečno? Voterx 17 5,440 20-03-2017 11:26 PM
Last Post: Voterx
  Reklame na blogu vucha 10 2,342 23-08-2015 03:27 PM
Last Post: vucha
Rolleyes Kako zaraditi na blogu od 100k+ posjeta mjesečno? SteGa 18 4,532 25-03-2015 11:27 PM
Last Post: djetlic
  [Pomoc] Kako zaraditi preko reklama na blogu chicharito014 6 5,332 17-01-2012 08:57 PM
Last Post: sax

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)