Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iskoristite moć "sabirnog efekta"
02-01-2015, 03:57 AM
Iskoristite moć "sabirnog efekta"
Kao prvo da poželim svima sretnu i uspješnu Novu godinu Drinking
Zadnji dani decembra i prvi dani januara, obično se koriste za neku refleksiju poslovnih i ličnih uspjeha, ali i definisanje novih planova i ciljeva.
Jedan član je tu temu i raspravu već započeo ovdje, i svakako da je vrlo bitno postavljati sebi ciljeve i imatu u podsvijesti raznorazne planove.
No kada dođe do realizacije istih, onda se vrlo brzo odustaje, lako se pronalaze opravdanja ali ne i rješenja.

Prije par dana pročitao sam promotivni odlomak knjige koja nosi naziv "Compound Effect", autor Darren Hardy.
Ko želi može potražiti knjigu, a prvi čapter se može pročitati besplatno i sasvim dovoljno je da se shvati suština "sabirnog efekta",
pojma koji sam slobodno preveo iz Engleskog jezika, obzirom da nisam siguran da li već postoji neki stručni pojam za taj efekat.
Tom efektu u knjizi je posvećeno 6 različitih poglavlja kao što su: djelovanje, izbori, navike. Iako nisam pročitao knjigu, siguran sam
da je puni pogodak, ali najosnovija zamisao se da objasniti u nekoliko rečenica, i nije zapravo ništa novo.

Kao što mu samo ime govori, efekat je "sabirne" prirode i manifestuje se kroz vrijeme uloženo u neku akciju, koja se opet sastoji
od malih koraka, radnji, odluka ili ciljeva. Nakon mnogo takvih malih i pametno odabranih radnji, željeni cilj će se mnogo lakše i efikasnije postići - ali ne i brže, jer brzina je upravo ono što se nikako ne propagira u ovoj metodi. Te male akcije i radnje su za samog počinitelja
skoro pa neprimijetne i ne pružaju kratkoročno zadovoljstvo ili sreću, ali kao što rekoh - ne radi se o brzini, nego o istrajnosti i dugoročnosti.

Pisac za početak navodi jedan matematički primjer, koji na finansijskom području pokazuje jedan ovakav efekat. Kada bi vam neko
ponudio izbor između instantnih 3 miliona dolara, ili 1 cent čija se vrijednost za mjesec dana svakog dana dupla, svako bi naravno pohrlio na milione.
3 miliona zvuči mnogo i više, a i raspolažeš novcem odmah. Onaj ko se odluči za 1 Cent, imaće nakon 5 dana 16 Centi, a nakon
10 dana $5.12, a nakon 20 dana $5243. Moć sabirnog efekta će se pokazati samo u 3 zadnja dana od ukupnih 31 dan u mjesecu,
jer će 29-og ukupna svota iznositi 2,7 miliona, a 31-og ukupno $10,7 miliona, što je više nego 3x u odnosu na iznos od 3 miliona.

Eh sada, jasno je da se ovdje radi o matematičkim pravilima, ali upravo ova eksponencijalnost i jeste bit sabirnog efekta. Samo male
promjene u ponašanju, stavu, razmišljanju i djelovanju kroz vrijeme neće praviti neku razliku, ali dugoročno mogu itekako napraviti rezultat.
Od ovog efekta prije svega možemo i trebamo profitirati mi koji se bavimo internet marketingom, jer svjesni smo da dugoročni projekti
i oni koji nose pasivnu zaradu zahtijevaju mnogo rada, truda i vremenskog ulaganja, bez da se plodovi tog rada beru odmah. Možda tek
nakon 5-6 ili 15-16 mjeseci. Prema tome, neko ko svaki dan napiše makar i pola stranice, imaće na kraju godine gotovu knjigu od 180 stranica.

Suprotnost sabirnom efektu pisac je u knjizi označio kao "ripple effect", a to je zapravo ogledalo i sabirni efekat loših navika i odluka.
Neko ko dnevno unosi samo 250 kalorija više nego potrebno, za nepune 3 godine će se udebljati preko 30 kg. Naravno, sama kilaža
po sebi nekome možda nije problem, ali ako je neželjena onda itekako može imati negativne posljedice na fizičko i psihičko stanje.
Primjera ima beskonačno, kako za pozitivni tako i za negativni vid sabirnog efekta.

Compound i Ripple efekti su ovako grafički predstavljeni:
[Image: image.jpg]

Ja nisam neki guru motivator, često ni sebe ne mogu dovoljno motivisati, ali ovo mi djeluje nešto što ima smisla i trebao bi svako da oproba,
naravno na svoj način. Do kraja godine, samo mali koraci, ciljevi ili promjene u ponašanju mogu imati znatan doprinos našem zdravlju,
bogatstvu, znanju, sreći, uspjehu, odnosima sa drugim ljudima itd.

Samopouzdanje, motivacija, uspjeh, produktivnost
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)