Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Par savjeta za produktivnost
28-11-2014, 03:23 AM (This post was last modified: 28-11-2014 05:50 PM by VWolf.)
Par savjeta za produktivnost
Ponovno otvaranje teme Manjak (Nedostatak) motivacije? - Dozivotno rjesenje! Potaklo me da napišen par stvari koje su imale jako veliki utjecaj na moju produktivnost.

1. Cilj ili Sistem
Mi smo ljudi čudne biljke, često pred sebe postavljamo prevelike ciljeve i već nakon prvih poteškoća često odustanemo jer shvatimo da taj cilj nećemo ostvariti u određenom roku kojeg smo si zadali.
Taj neuspjeh boli i demotivira, a ćesto može imati veliki utjecaj na naš daljni život pogotovo ako smo pred sebe postavili odluku ako kroz 3 mjeseca ne krenem zarađivati $50 dnevno odustajem od internet marketinga.

Puno bolji pristup je određivanje sistema. Npr. od danas radim 3 sata dnevno na kreiranju sadržaja za blog i 1 sat dnevno na link buildingu i kontaktiranju blogova za guest posting.
Kod takvoga sistema nemožete ne ostvariti cilj (osim ako ne želite), svaki dan kada odradite ta 4 sata posla osječat ćete se zadovoljno, jer ipak ostvarili ste ono što ste odredili za danas. Ili postavite zadatak pred sebe da ćete svaki dan poslati barem 5 prijava za posao na oDesku i 3 na Elanceu, a da ćete onda kada nemate posla gledati 2 sata video tutorale i usavršavati svoje vještine. Na taj način do tih $50 dnevno ćete doć kad tad.
Isto se može primjenit u bilo kojem aspektu života. Umjesto da kažete izgubit ću 20 kilograma do Božića, odredite neću jesti ugljikohidrate iza 19 sati i trenirat ću barem 3 puta u tjedno.

Cilj i sistem izgledaju jako slično ali umjesto da gledate prema cilju koji je daleko, dobro pogledajte što vam je potrebno da ostvarite taj cilj, napravite sistem i držite ga se svaki dan. Svaki dan ćete ostvariti malu pobjedu zbog koje ćete se osječati bolje, a kada primjetite prve rezultate stvari će krenuti same od sebe.

2. Fokusiran rad
1 sat fokusiranog rada je vrlo često bolji od 3 sata rada uz facebook, youtube i ostale stvari koje nam odvlače pažnju.
Da bi radili fokusirano prvo moramo znati na šta se želimo fokusirat. Zbog toga svaku večer prije spavanja napišem zadatke za sutra. Velike zadatke razbijen na manje koji će mi oduzet 30-60 minuta, a ono šta zahtjeva manje od 5 minuta za obavit ne stavljan na listu. A

Jer kada ujutro želim krenuti sa radom i pogledam na to-do listu puno mi je lakše krenuti nego kada se mislim šta bi moga danas radit dok uz to gubin vrime po facebooku i forumima.

Kao pomoć kod fokusiranog rada koristim i pomodoro tehniku. To je vrlo jednostavna, a efektivna tehnika. Radi se o tehnici vremenskog menađmenta u kojoj se radi u intervalima od 25 minuta između kojih se uzme kratku pauza.
Jednostavno odaberem jedan zadatak, upalim pomodoro tajmer i tih 25 minuta se posvetim isključivo tome zadatku. Bez ikakvih ometanja i sličnog. Kada prođe 25 minuta, uzmem odmor od 5 -15 minuta bilo za povirit na društvene mreže ili jednostavno izać na zrak odmorit mozak. I tako obavljam zadatak po zadatak.
Ako vam za neki zadatak ne paše 25 minuta, produžite ga na 50 minuta ili koliko već vam bude potrebno. Bitno je držati se intervala i kratkih pauza jer teško je držati fokus na predugo vrijeme.

Za pračenje pomodora koristim 2 alata:
1. Tomato.es odličan alat koji omogučuje pračenje količine rada i zadataka po tagovima. Uz to imate dnevne, tjedne i mjesečne top liste među korisnicima koje mogu bit motivirajuće ako ste kompetitivna osoba.

2. Moosti.com njegova je prednost fleksibilnost. Ima mogučnosti prilagođavanja trajanja pomodora, trajanja pauzi i slično.

3. Navika
Nismo ni svjesni koliko stvari radimo iz navike, vjerojatno ste se i sami puno puta zatekli da radite nešto bez da ste razmišljali o tome. Otvorite browser i automatski otvorite facebook, grizete nokte ili nešto slično. Zbog toga je jako bitno stvoriti i navike i rutine vezane za rad, a isto tako i izbaciti one koje ubijaju produktivnost.
Znanstvenici su istražili da nam treba otprilike 23 dana da usvojimo neku naviku. Tako da probajte stvoriti naviku da umjesto facebooka čim dođete na računalo otvori word, sublime ili bilo koji drugi alat u kojem radite.
Čak možete i probati blokirati web stranice koje vam ubijaju produktivnost jer automatski ih posječujete.

Jer kada nestane motivacije navika je ta koja nas tjera. Sigurno nemate svaku večer motivaciju za oprat zube, ali sve jedno to napravite...

Evo par alata koji to omogučuju:
Cold Turkey blokira stranice bez obzira na browser, a također blokira i aplikacije. Ima trial od 30 dana, a nakon toga se plača.
LeechBlock add on za firefox koji blokira web stranice koje mi odredimo. Besplatan je.
Evo još jedan zanimljiv alat za sve koji vole RPG igrice: Habit RPG

To je par metoda koje su meni puno pomogle ali na kraju najbitnija je disciplina, da se držimo sistema i ustrajemo u tome da stvorimo navike.
Nadam se da san bar malo pomoga.

FPTraffic - Najbolji Alat za Facebook Automatizaciju
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
28-11-2014, 01:17 PM
RE: Par savjeta za produktivnost
Svaka ti je zlatna. Ne mogu da objasnim ljudima da posle nekog vremena novac nije nikakav motivator, navikneš i na njega kao i na sve ostalo. Mene najviše motiviše savladavanje novih stvari, postavljanje novih izazova, ali posao mi je takav da je češće u pitanju rutina, a naviku još uvek nisam uspela da stvorim.

Prethodnih mesec dana sam provela u jednom coworking prostoru, to mi je bilo neverovatno dobro iskustvo jer je bila u neku ruku spolja nametnuta "navika" - dolazim na radno mesto, dakle dolazim da radim, i kad izađem odatle više ne razmišljam o poslu (kakav odmor za mozak ljudi, ne možete da verujete!). Međutim nije mi trebalo dugo da zakmečim "jao zima, jao daleko" i sad gledam kako da rešim sve to (verovatno opet promena stana lol) jer mi nije trebalo puno da se vratim u "sve vreme je radno vreme, ne moram sad mogu i kasnije, aaaaaa frka kad ću završiti" mod. Tako da još jedan prilog - važno je napraviti radno okruženje, prostor koji je samo i isključivo za rad. Meni puno znači kad sam okružena ljudima koji takođe rade, mada znam da nekim ljudima uspeva i od kuće, kad su sami, al ja nisam taj tip.

Može i ovako!
wwwrite.rs - online kurs Pisanje bloga za klijente
Thanks given by (2): Tommmy, sema
28-11-2014, 04:40 PM (This post was last modified: 28-11-2014 04:40 PM by Raymond.)
(28-11-2014 01:17 PM)JelenaM Wrote:  Svaka ti je zlatna. Ne mogu da objasnim ljudima da posle nekog vremena novac nije nikakav motivator, navikneš i na njega kao i na sve ostalo. Mene najviše motiviše savladavanje novih stvari, postavljanje novih izazova, ali posao mi je takav da je češće u pitanju rutina, a naviku još uvek nisam uspela da stvorim.

Prethodnih mesec dana sam provela u jednom coworking prostoru, to mi je bilo neverovatno dobro iskustvo jer je bila u neku ruku spolja nametnuta "navika" - dolazim na radno mesto, dakle dolazim da radim, i kad izađem odatle više ne razmišljam o poslu (kakav odmor za mozak ljudi, ne možete da verujete!). Međutim nije mi trebalo dugo da zakmečim "jao zima, jao daleko" i sad gledam kako da rešim sve to (verovatno opet promena stana lol) jer mi nije trebalo puno da se vratim u "sve vreme je radno vreme, ne moram sad mogu i kasnije, aaaaaa frka kad ću završiti" mod. Tako da još jedan prilog - važno je napraviti radno okruženje, prostor koji je samo i isključivo za rad. Meni puno znači kad sam okružena ljudima koji takođe rade, mada znam da nekim ljudima uspeva i od kuće, kad su sami, al ja nisam taj tip.

i meni se cini ovo s posebnim radnim prostorom da bi trebalo pomoci. Kada radim za drugoga, normalno radim (mozda mi se i neda, ali opet sve napravim u roku i manje vise bez problema), kada radim za sebe, muku mucim da ista napravim.

Ako bas "ides na posao" gdje si jos okruzen ljudima, stvara se dojam da "ides na posao", mozak se prebaci u drugi sklop (radni) pa mozda jednostavno to bolje funkcionira. Nisam probao, samo teoretiziram.

Dom za starije i nemoćne - Vaporizacija.hr - Inox ograde
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): telekomsrbija
28-11-2014, 07:29 PM
Slazem se sa ovim napisano, ja zato, ne stalno ali kada sam PAMETAN, kao danas, ujutru napisem sta mi je cilj da uradim danas u jednoj svesci, tipa vezbanje, intro, da nadjem neku muziku i tako to, onda je drzim otvorenu pored kompa, da me opominje.

Znate sta bi vam najbolje bilo, da lepo sad u ovom trenutku odlucite sta najvise mrzite da radite, tipa da ocistite wc, trcite, ne ulazite na fb, nzm kakvi ste. Smile Kada ste odlucili, to vam je kazna.
Znaci cilj postavite na pocetku dana ili prethodne veceri, realan i ono sto zavisi od vas. Ne tipa, zaradicu 100e sutra sutiranjem monitora, nego na napisete nekoliko clanka, provedete istrazivanje, napravite video i tako to. Napisete par stvari, moj primer danas:

MCZ Intro
Timelapse i logo da ispravim
Muziku za naredni klip da nadjem
Grafiku za naredni video (da osmislim, ne da uradim)
Pracanje odesk.com-a
Fotografisanje nekog cuda i neko vezbanje, da ne zalazim, nema veze sa ITom Smile

To mi stoji za danasnji plan, da se ne bih smorio, ako na kraju dana ne uradim to sto sam hteo, moram komplat da sredim sobu. Biggrin To ovoga puta kazna, ali bilo je svakakvih, verujte mi. Biggrin

Recicu vam da li sam uspeo da izvrsim sve, mogu vam reci da sam stvari van racunara odradio, sto sam planirao, 3 stvari checked i 4 zavrsavam vrlo brzo. Dobra stvar je ono sto sam vidjao na nekim forumima, Pracenje od 0 do zarade, kao mini blog gde clan pise sta je radio taj dan a ljudi sa foruma su tu da prate i gledaju. Je l` moze to da se radi i ovde? Da ja otvorim jednu takvu temu i da krenem da pisem svaki dan?

28-11-2014, 08:26 PM
(28-11-2014 07:29 PM)rakicko Wrote:  Dobra stvar je ono sto sam vidjao na nekim forumima, Pracenje od 0 do zarade, kao mini blog gde clan pise sta je radio taj dan a ljudi sa foruma su tu da prate i gledaju. Je l` moze to da se radi i ovde? Da ja otvorim jednu takvu temu i da krenem da pisem svaki dan?

Meni bi to bilo jako interesantno, vjerujem i većini kolega.
Podržavam. Otvori temu. Fever

Još jedna loša vijest - R.I.P. Prince.
Free Classified Ads - Free Classifieds.
Kvadar Oglasi, Besplatni Mali Oglasi.
Find all posts by this user
Thanks given by (1): rakicko
28-11-2014, 09:57 PM
(28-11-2014 07:29 PM)rakicko Wrote:  Dobra stvar je ono sto sam vidjao na nekim forumima, Pracenje od 0 do zarade, kao mini blog gde clan pise sta je radio taj dan a ljudi sa foruma su tu da prate i gledaju. Je l` moze to da se radi i ovde? Da ja otvorim jednu takvu temu i da krenem da pisem svaki dan?

Te follow along/journey teme su uvik zanimljive ali vrlo brzo umiru, još nisan vidija neku koja je dugo potrajala i da je neko ustraja u svome cilju. Ali svakako ti preporučujem da kreneš i probaš.

A i pračenje svoga rada i vođenje dnevnika je odlična stvar za bilo koju svrhu.
"If you can't measure it, you can't improve it!"

Dnevno bilješke nam daju uvid u to što smo radili kroz određeni period i pregledavanjem tih bilješki možemo vidit neke pozitivne ili negativne uzorke ponašanja i prema njima možemo dalje optimizirat naš rad ili bilo šta drugo.
Tu možemo vidit vrijedi li Paretovo pravilo od 80/20 za nas. Tj. pravilo govori da 80% profita dolazi iz 20% našega rada. I ako se fokusiramo na tih 20% možemo možemo napravit veliku razliku u produktivnosti.

Vođenje dnevnika se može primjeniti i kod osobnih financija, mjesec dana zapisujemo svaku kunu/dinar koji potrošimo. I na kraju mjeseca možemo vidit koliko nam love odlazi na neke nepotrebne gluposti na koje nesvjesno trošimo novac. Tipa 30% budžeta je potrošeno na kave, žvake i grickalice(glup primjer ali eto)... I ako izbacimo neke nepotrebne stvari idući misec možemo ostvariti značajnu razliku i investiranjem ili štednjom toga novca na duži period rezultati mogu bit stvarno iznenađujući.

Taj san primjer vidija u knjizi "The compound effect" koja me je stvarno oduševila.

FPTraffic - Najbolji Alat za Facebook Automatizaciju
Thanks given by (2): anarchox, rakicko
28-11-2014, 10:08 PM
Ja evo par tema gledam, nisu jos stigli do zarade ali recimo cilj mu je bio 100$ dnevno, stigao je do 50$ dnevno za mesec dana.
No, onda od sutra nove teme u video produkciji:

Moj put od 0 do 1000e mesecno, zvuci lepo. Smile

Pa na toj temi, podrzite me, mozete i da placate, necu se bunim Smile

Thanks given by (1): Kapetan Bačvica
16-10-2015, 09:59 PM
Pronašla sam neki kurs za produktivnost- Wake up Productive 3.0. Eben Pagan.
Traje 12 nedelja, dakle baš je kao trening i sada sam negde u trećoj nedelji.

Naravno mogla bih da se organizujem i bez kursa ali već neko vreme se vrtim i nikako ništa konkretno da završim, zato mi ovo treba baš, i hoću temeljno da promenim neke navike.

Evo nečega što je do sada npr bilo:

Usredsrediti se na High lifetime value, dakle svakog dana prvo raditi na tim stvarima, pa kada se to završi High euro value- stvari koje nam donose mnogo novca ali nisu deo našeg dugoročnog plana, zatim Low euro value i na kraju tek ako ostane vremena Zero or negative value (to bi npr. bio shoping i tako nešto).

Start By Making Yourself Strong First: Isplanirati jutarnji ritual, prvih 60-90 minuta ne treba da gledamo društvene mreže, otvaramo mailove i sl. Bitno je da se "centriramo" i posvetimo sebi a ne da pustimo da nam u startu drugi kreiraju dan.
Ujtru je važno da se popije voda i odmah ide fizička aktivnost, posle toga dobar doručak.
On npr. pravi neki šejk u koji ide raw brokoli Biggrin, ali kapiram i slanina i jaja su ok..bitna je suština - da to bude hranljiv obrok.
Zatim eventualno ide meditacija i planiranje dana.

Big rocks first:
Prvo najteže stvari i to u blokovima 60+60+30, dakle dva bloka od 60 minuta rada a onda 30 minuta odmora. A 60 minuta rada zapravo podeliti na 55 rad + 5 odmor.

Potpuna relaksacija:
Dakle ovih 30 minuta ne treba da bude kao pauza a odgovaramo na mailove već smo potpuno isključeni i opušteni. Znači princip je ili potpun fokus ili potpuna relaksacija.

E sada ima tu svačega, i mogu da pišem dalje ako zaživi tema i ako nekog bude zanimalo.
Za sada mi se dopada i program, a i on kao lik, potpuno je realan a dopada mi se i što ima te raw vegan momente Smile, a i ovako ima neke dobre poglede na život generalno.

Mada nije to sad meni ništa specijalno novo jer sam mnoge te stvari već čula negde, a ima i ovde na forumu dosta nekih stvari koje se pominju, ali je dobro što je sve to sistematizovano, i svake nedelje dobijaš nešto novo i nadograđuješ to što znaš. Kao obećava da će nam se sadašnja produktivnost povećati duplo posle tih 90 dana, čak i ako smo sad super produktivni.

E sad, meni je mnogo značajan ovaj jutarnji ritual, nešto sam primenjivala već ali mailove i poruke sam čitala čim otvorim oči..i dugo sam se vukla po krevetu umesto da odmah ustanem. Ovo da treba prvo raditi dugoročno bitne stvari sam naravno znala aliii nekako uvek uradim pre to što me manje zanima kao da bih imala onda vremena da se iskjučivo posvetim tom stvarno bitnom i onda to vreme nikad ne dođe. Tako da se sad vežbam da te neke sitne poslove koji mi donose neki novac ali mi nisu dugoročni plan ostavim za drugi deo dana.
Navijam tajmer na 55 minuta..samo tih kao 5 za odmor nikad ne bude samo 5..i tu se negde najviše zeznem
U suštini, ove treće nedelje imam neke otpore, mada sam i očekivala i to je normalno kada hoćeš da se dovedeš u red...samo je bitno da istrajem do kraja. Malo mi je izazov da vidim odakle potiču ti otpori i da ih transformišem.

Jedna jako dobra aplikacija, koja mi je nekako kompatibilna sa ovim programom:
Fabulous: Motivate Me!
(googlajte je, ne mogu još da ostavljam linkove)
Thanks given by (4): persie, Jokja, G_unit, m1l4n
21-10-2015, 01:54 PM
Meni je važno da imam svoj kutak u kući i znam da mi je jedino slobodno vreme prepodne, zato što je popodne rezervisano za stvari koje nemaju veze sa radom za kompjuterom. Samo rutina. Rutina spasava.

CheapWindowsVPS
26-10-2015, 01:56 AM
Odlicna tema, i prilicno interesantna. Definitivno cu probati predloge za jutarnju produktivnost, a sto se tice pauze od 5 minuta, slobodno se opusti, ne mora da bude striktno 5 minuta, vec cisto daj sebi oduska i napravi malu pauzu, ali ne preteranu Smile
26-10-2015, 10:05 AM
I ovaj dečko ima dobrih saveta. Isto navodi da kad se radi da se treba potpuni diskonetktovati iz svega ostalog što nas može ometati.

Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)