Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blog Programiranje Mikrokontrolera
» Programiranje MCU
01-04-2014, 12:20 PM
Blog Programiranje Mikrokontrolera
Pozdrav svim članovima foruma,
Pošto se do sada nikada nisam bavio internet zaradom čini mi se da je ovo pravo mjesto za postavljanje pitanja vezanih za internet zaradu. Razmišljam o tome da krenem pisati blog ili stranicu o programiranju mikrokontrolera, ali nije mi baš jasno koliko je to isplativo.

O programiranju sam već napisao brdo tekstova za razne časopise, kao i puno teksta na forumima elektrotehnike. Iako programiranje mikrokontrolera mogu svrstati u pojam "programiranje", sam koncept pisanja programa daleko se razlikuje od standardnih programerskih uputa. Naime, u programiranju mikrokontrolera potrebno je poznavati arhitekturu računala, assembler, C/C++ te poznavati elektrotehniku. Zato je vrlo malo tekstova koji govore o programiranju mikrokontrolera.

Koliko god da sam kopao po internetu, nisam našao niti jedan dobar tekst o programiranju mikrokontrolera pa me zanima isplatiti li se pisati o tome i koji je najbolji način za unovčiti takav tekst. Sigurno je neisplativo pisati na balkanskom jeziku jer je tu premalo ljudi koji se uopće bave programiranjem, dakle ostaje samo engleski. Na kraju, meni se ipak čini da bi takav tekst o mikrokontrolerima koji mogu pisati nakon 10 godina profesionalnog programiranja i razvoja trebao imati određenu čitateljsku publiku. Kakvih ste Vi imali iskustava s pisanjem blogova ili tekstova o oređenom području i kolika je realna zarada mjesečno od takvih tekstova?

Svaka pomoć, kritika ili savjet dobro su došli.
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
01-04-2014, 02:22 PM
RE: Blog Programiranje Mikrokontrolera
Meni se ideja čini zanimlijiva i nešto šta bi sigurno popratija, a uz kvalitetan rad sigurno bi došla i posjeta.
Realnu zaradu je teško procjenit jer stvarno ovisi o puno faktora kao što su količina tekstova, koliko široko pokrivaš sadržaj, koliko dobivaš posjete van googlea.

Moja nekakva vizija tvoga bloga bi bila da praviš tutoriale i case studye. Znači step by step tutorial kako napraviti određeni projekt i onda uz to možeš ponudit nešto tipa amazon affiliate linkove za kupnju dijelova potrebnih za projekt.
Danas su dosta popularne i pristupačne arduino pločice i slične stvari sa kojima se može napravit strašno dosta zanimljivih projekata. A uz maštovite projekte po mome mišljenju bi se lako moga stvorit viralan sadržaj ako pametno promoviraš ciljanoj skupini npr na Redditu i pokojem G+ communityu.

To je neko moje viđenje iz čitatelj perspektive Smile

FPTraffic - Najbolji Alat za Facebook Automatizaciju
01-04-2014, 05:02 PM
Ja studiram elektro tehniku. Smatram da bi tvoj blog vremenom dobio na posjećenosti a time i zaradi.

Kombinovanjem rada na blogu paralelnog rada na nekim freelancing sajtovima mogao bi napraviti uspješan mali obrt.

Evo primjera jednog bloga kojeg rado posjetim. Autor pravi klipove o raznim temama i maštovit je prilikom izrade istih. Gosti i korisnici koji nisu aktivirali svoj račun ne mogu vidjeti linkove u porukama. Da bi vidjeli linkove registrirajte se ovdje ili aktivirajte svoj račun klikom na konfirmacijski link u e-mailu.

Na ovom forumu ima mnogo onih koji cijene kvalitet i siguran sam da bi te mnogi podržali u tvom radu.
Visit this user's website Find all posts by this user
01-04-2014, 08:07 PM
Meni je već postalo odvratno čitati početnička pitanja po forumima o mikrokontrolerima. Osim što ljudi ne poznaju osnove spajanja hardware-a, ne poznaju uopće arhitekturu MCU-a kojeg programiraju. Arduino je pomalo mudro obišao arhitekturu AVR-a zbog obilja gotovih biblioteka, ali realno, početnik se ne može upustiti niti u jednu njihovu biblioteku. Ja sam pokušao pronaći nekakav tekst koji bi početnike uvodio u profesionalno programiranje, ali na internetu stvarno nisam ništa pronašao.

Već sam napisao uvodni post na balkanskom, ali mislim da to stvarno nema smisla i da ću morati prevesti na engleski. Pa koga zaboga na balkanu interesiraju mikrokontroleri? Meni se čini da je balkan za takvu temu jednostavno premaleno tržište i da tu ne bi bilo nekakve zarade. Shvatio sam da mi pisanje o toj temi oduzima užasno puno vremena jer nije jednostavno pisati za početnike i složiti razumljiv tekst koji u početnicima ne ubija bilo kakvu volju za učenjem. Još ako to prevedem na engleski, stvarno će biti užasno velika količina uloženog vremena i truda. Zato sam si nekako skeptičan oko same ideje, ali očito bez testiranja ništa ne mogu znati.

Zakvacen je prvi post, tako bi to nekako trebalo izgledati u pocetnickom svijetu, nadam se.

Attached File(s)
blog_1_hr.pdf
File Type: .pdf
Downloaded: 957 times
Size: 56.95 KB

03-04-2014, 04:08 AM
Znam dosta o programiranju mikrokontrolera i isto tako znam da na balkanu nema za to nimalo interesa, koga to i zanima mora znati dobro eng pa će isto potraziti na stranim stranicama...
Vezano za projekt, jedino razvijanje dalje kroz tekstove da bude kao profesionalna prezentacija na webu i ciljanje, trazenje novih poslova...

Sačuvajmo naše običaje
Korisne stvari za podstanare
Reklame
03-04-2014, 01:36 PM
Realno traženje novih poslova me gotovo i ne interesira. To bi moralo biti jaako dobro plaćeno, a s obzirom da Indijaca ima kao govana konkurencija je velika. S druge strane, kada bi i htio raditi razvoj i programiranje kao uslugu naprosto nemam vremena. Već i tako 8 sati dnevno radim razvoj, paralelno na nekoliko projekata i to mi je već previše stresno. Suludo je sada doći doma s posla i nastaviti programirati nešto deseto. Prvenstevno je jako teško prebacivati se između različitih arhitektura, različitih programerskih alata, hardware-a, software-a, ali posao je jednostavno takav.

Samo pisanje mi je relativno jednostavno, ne trebam se sad ubiti od razmišljanja niti slagati software sa 100 000 linija programa. Pisanje je čista relaksacija, pogotovo zato jer u tom početničkom svijetu ima toliko toga za objasniti da je moguće pisati godinama o istom mikrokontroleru. Samo za osnovno objašnjenje dizajna hardware-a, pojmova FLASH, RAM, REGISTER, STACK, STACK_POINTER, PROGRAM_COUNTER... pa toga ima u nedogled. Pa pisanje o brojačima, prekidnim rutinama, pisanje o sintaksi C-a, pisanje sa assemblerskog gledanja na hardware, nadalje pisanje driver-a za komunikacijske protokole...

Moja ideja kako sam to zamislio pisati je kao roman, dakle jednostavnim stvarima pisati o kompliciranom programiranju. AVR Studio ne mislim niti spomenuti dok početnicima ne objasnim osnove hardware-a, decoupling kapacitete, reset liniju, frekvenciju rada, važnost stabilnosti napona napajanja itd.

No tekst je moj problem, s tim se dobro nosim, pogotovo jer sam već jako puno pisao o tome. Ono za što sam postao upit je dio koji ne znam. Tekst ću prevesti na eng, i sad se postavlja pitanje gdje ga objaviti, možda na blogeru? Koliko teksta je potrebno da bi mogao imati nekakvu zaradu od reklama, na što trebam paziti? Jel bolje da sam radim WEB stranicu ili da uzmem neki gotov template? O zaradi na internetu od pisanja stvarno ništa ne znam. Svaka informacija sigurno je dobro došla jer u tom području sam totalni početnik.
Thanks given by (1): VWolf
03-04-2014, 02:20 PM
Fokusirati se da napišeš tekstove za jedan segment tog posla, da bi se izborio za pozicije na prvoj strani pri pretraživanju. Sa dobrim tekstovima, dobićeš linkove ka tvom blogu/sajtu i to će omogućiti još bolje pozicioniranje na pretraživačima.

Za zaradu je potrebno pisati stvarima koje donose neku dobru zaradu. Ne znam kako da objasnim pa ću malo plastično sa kolima. Možeš pisati o redovnim presvlakama za sedišta, biti na prvoj strani pretraživanja. To dosta ljudi traži, ali se mogu kupiti u svakoj kineskoj radnji i relativno su jeftine. A možeš pisati o uljima za motore, to isto dosta ljudi traži i menja se svake godine, ima da se kupi samo u specijalizovanim radnjama sa auto opremom i košta malo više od presvlaka. Ili pisati o auto delovima za Fiat, dosta se traže, ima ih baš specijalizovanim prodavnicama i imaju dosta dobru cenu.

Malo je to plastično, ali sa desetak dobrih tekstova o nekoj temi, doći ćeš na prvu stranu pretrage, ali se tu dolazi do pojma zarade koja će biti različita ako ti je ciljani termim : presvlaka za auto sedišta, motorna ulja za dizel vozila ili rezervni delovi za Fiat. Da bi se zaradila istu suma novca od reklama za svaki termin, recimo 300 eura mesečno, moraja biti velika razlika između broja napisanih tekstova.

Sad je na tebi da odrediš za čega bi neko imao interesa da se reklamira u oblasti mikrokontrolera, to bi trebalo uraditi analizu za ključne reči što može dati neke osnovne smernice. Lično mislim da je bolje uzeti domeni i svoj hosting pa imati kontrolu nad tim delom u potpunoati. Template bi isto bilo dobro kupiti, za nekih 70 eura se mogu naći tamplati koji se prilagođavaju svim uređajima.

Malo si previše pitanja postavio u samo jednoj poruci na forumu. Počni da radiš, pa kad naiđeš na konkretan problem, napiši poruku ovde sa opisom konkretnog problema, ovako sve ide u pravcu filozofije.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): Igor Tomić
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  STA DALJE? PROGRAMIRANJE barbarosa 4 219 08-01-2017 12:27 AM
Last Post: barbarosa
Rolleyes Android programiranje za pocetnike Danijel442 1 983 20-06-2016 03:35 PM
Last Post: buli99hr
  Zelim da naucim programiranje barbarosa 1 1,004 16-08-2015 01:38 AM
Last Post: VWolf
Cool C# programiranje darkovidovic 3 1,396 09-02-2015 05:15 PM
Last Post: Sparrowhawk
Icon2 Programiranje(Kako poceti) Lucifer 22 13,350 28-04-2010 11:03 PM
Last Post: Neosynthesist

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)