Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
11 stvari koje mogu pomoći prilikom posla
» neki moj stariji prevod nekog teksta, nemam pojma odakle
15-01-2014, 04:46 PM
11 stvari koje mogu pomoći prilikom posla
1 Dolaziti na vreme na posao
Ovo je verovatno svima jasno, ali koliko je nezgodno kad se pusti da neko čeka zbog kašnjenja, toliko je zgodno kad se dođe malo ranije i pripremi mindset za taj posao, sastanak ili čak za taj ceo radni dan.

2 Usporite pre početka
Malo je nezgodno da se odmeah uleti u posao, pa čak i kad su u pitanju sastanci ili početak radnog dana. Usporite i duboko udahnite, dopustite sebi da napravite pauzu od minute, pogledajte papire ili samo razmislite šta se treba odraditi, pre nego što se počne raditi.

3 Koristite podsetnik
Veoma je zgodno da se započne sa nekim podsetnikom ili listom zadataka, na kojoj je već zabeleženo šta se radilo juče ili u prehodnom periodu. Tako i za sastanak je zgodno imati nešto da se vidi šta je prethodilo sastanku i šta se očekuje da se dogovori.

4 Obratite pažnju na neraspoloženost
Ima dana kad smo neraspoloženi i takvi dolazimo na posao ili sastanak, to je noramalna stvar i dešava se svima. Na to treba obratiti pažnju, pošto će naše ponašanje uticati na ljude u okolikni pa tako i na produktivnost. Kad osetite neraspoloženost, probajte odvojiti malo vremena da se oraspoložite i tad počnite da radite. U većini je za to dovoljno da se popije jedna kafa.

5 Organizacija radnog dana
Nikako odmah otvoriti e-mailove i tako dozvoliti da oni odrede šta će se taj dan raditi, već prvo pregledati planove, prepraviti ih i tokom dana proveravato kako se odvija posao koji smo planirali i tako korigovati svoje obaveze. Potruditi se da se odvoje važne stvari od onih koje su hitne

6 Budite prisutni
Čak i tokom neformalnih delova posla ili sastanka, budite prisutni i komunicirajte sa ostalima. Ne morate pričati, često je dovoljno da se neko sasluša. Tako ćete se bolje povezati sa ljudima i čućete stvari koje biste propustilu u slučaju da se ponašate nezainteresovano ili namćorato.

7 Provera sa kolegama
Neformalan sastanak, od par minuta sa predstavljanjem problema ili radi informisanjem o poslu je dobar način da se brzo razmenu mišljenja i da se nastavi raditi. Čak i kad se radi preko neta, razmena snimaka ekrana i kraća prepiska o nekom problemu pomaže da se da malo pozitivnog vetra u jedra.

8 Organizujte dobro radni prostor
Svakodnevan posao, kako na radnom stolu, tako i na onom virtuelnom. To vam može biti tih par minuta na poslu da razdvojite bitne papire od nebitnih, presložite ih prema prioritetima. Ili to sve odradite pred kraj posla da bi se pripremili za sutrašnji dan. Od svih stvari koje sam tu probao, samo je servis trello.com pokazao kao zlata vredan. Ali ga isto treba svakodnevno održavati, bez obzira što je virtuelan.

9 Obaviti hitne komunikacije ujutru
Ovo je bitno, što ranije telefonirati osobi od koje se očekuje neki bitan odgovor ili poslati email. Sasvim je moguće da osoba neće biti dostupna odmah ili neće pročitati email, međutim ukoliko to učinimo ujutru vrlo je verovatno da će nam se javiti u toku dana. Ako se mi nima javimo posle 12 sati i ne dobijemo ih odmah, vrlo je verovatno da ćemo odgovor dobiti sledećag dana.

10 Iskoristite period kad ste najproduktivniji
Vremenom dok radite shvatićete kad postižete najbolje rezultate. Neko ko je jutarnji bi trebalo da bitne stvari odradi ujutru, a nekom ko sa druge strane se zagreje oko 10 sati, to bi trebalo da ostavi za tada. U periodu koji baš ne odgovara, dobro je ostaviti rutinske poslove, koji se obavezno moraju odraditi a ne zahtevaju najveću pažnju.

11 Osmislite pauzu
Pauze su obavezne ali ako i o njima razmislite, to će vam se dobro vratiti u toku dana. Prošetajte se, ako možete udahnite svežeg vazduha, pojedite nešto, osvežite se pićem ili porazgocvarajte o nekim slobodnim aktivnostima sa ostalima sa posla. Ima toliko mogućnosti, nemojte da svaki dan samo prosto presedite to vreme ćuteći, to je isto dobro ponekad, ali nikako stalno.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
03-02-2014, 02:40 PM
RE: 11 stvari koje mogu pomoći prilikom posla
Sve je to pametno sroceno ali ovo mi vise lici na zapadnjacki savet. Veoma mali broj ljudi radi ozbiljne poslove u zdravoj atmosferi kod nas.
Send this user an email Find all posts by this user
03-02-2014, 03:06 PM
Dodao bih samopouzdanje kao najbitnije, pogotovu pri prijavi za posao.
Humor, ja se sprdam cak i kod razgovor za posao, do sada je svaki put to bio plus.
Spojite ta dva na prvom razgovoru za posao i super cete da prodjete.
Ja sam sprdao poslodavce na prvom razgovoru, sve sto vidim kazem, sprdao sam im i radove koje bih ja trebao da radim, govoreci da su boza i sl, sto je istina bila, ne volim da lazem. Tako da, budite iskreni, samopouzdani i zabavni. To bih dodao. Srecno Drinking

03-02-2014, 04:40 PM
@ NokiaManII

Jeste zasnovano na zapadnim principima, ali kako radim od kuće i samozaposlen sam, uvideo sam da mi najviše odgovara dase toga što više pridržavam.
Dok sam radio za druge, ovo je sve bila samo daleka mašta, a i zarada je bila značajno manja.
Thanks given by (1): JelenaM
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Rolleyes Kako izdrzati Stres online posla? Fifth 15 3,076 11-07-2016 12:53 PM
Last Post: imwebmaster
Rolleyes Saveti za dalji razvoj posla kornjaca 12 3,002 11-12-2015 09:29 PM
Last Post: kornjaca
  Koje web stranice pratite? josip150 4 3,169 10-12-2012 04:33 PM
Last Post: josip150
  [split] binaural beats & co: mentalne tehnike koje doprinose motivacij Black Dragon 6 4,893 01-11-2012 06:06 PM
Last Post: anarchox
  Website za timski rad i planiranje posla FacebookAds 5 3,769 25-09-2012 09:52 AM
Last Post: hendrixja83
  Koje su karakteristike uspjesnih ljudi ? Davor Bomestar 17 8,452 22-03-2012 09:00 PM
Last Post: Black Dragon

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)